Connect with Us

OSHEE njofton ndërprerjen e energjisë elektrike në këto zona të kryeqytetit

Sociale

OSHEE njofton ndërprerjen e energjisë elektrike në këto zona të kryeqytetit

Publikuar

-

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, (OSHEE), ka njoftuar të tjera ndërprerje të energjisë elektrike në Tiranë.

Shkëputja do të bëhet në datë 2 dhe 3 gusht për shkak të punimeve për rikonstruksionin e kabinave.

Njoftim i plotë: 

Datat 2-3 GUSHT

Për shkak të punimeve për rikonstruksionin e kabinave, në datat 2 dhe 3 gusht do të stakohet energjia në disa zona në Tiranë

2 gusht
09:00-16:00
rruga e Dibrës, pranë Spitalit “Nënë Tereza”, rruga “Don Bosko”, rruga “At Zef Pëllumbi”

23:00-05:30

LEXO EDHE:  Fabrika e ziftit në Tiranë/ Fëmijët nuk hapin dot dritaret e klasës nga ndotja

rruga “Jorgo Plaku”, pranë rrugës “5 Maji”

09:00 deri 15:00
rruga e Barrikadave, pranë Shkollës “Sami Frashëri”, zona tek Kthesa e Kamzës, rruga “Ferit Xhajko”, përballë ish Restorant Durrësit
3 gusht

09:00-16:00
rruga “Jorgo Plaku”, pranë rrugës “5 Maji”, rruga “Ferit Xhajko”, rruga “Omer Nishani”

9:00 deri 15:00
rruga “Siri Kodra”,  rruga “Reshit Petrela”, rruga “Mahmut Xhelili./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

3 studentë shqiptarë po kthehen nga Kina/ Silva Bino: Duhet të qëndrojnë 2 javë në karantinë

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shendëtësisë, Ogerta Manastirliu, bëri të ditur se 3 studentë shqiptarë, po kthen nga Kina pas shpëthimit të epidemisë së koronavirusit.

“Kemi informacione për një vajzë që do të mbërrijë. Ajo ka kaluar filtrin nga Kina dhe mesa di do të përshkonte rrugën e Romës, më pas në Shqipëri. Kemi dhe disa raste të tjerë. 2 raste të tjera që po kthehen dhe kanë kaluar nga Kroacia. Vijnë në rrugë tokësore, ose dhe ajrore. Nga të dhënat që kemi nga ambasada jonë, numri i rezidentëve janë 400 në Kinë, ku 60 janë studentë.

LEXO EDHE:  Grabitet pika e këmbimit valutor në Tiranë

LEXO EDHE:  Tirane, arrestohen dy te rinj, shisnin heroine e kanabis

Ndërkohë, shefja  e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino  tha se këta studentë, sipas protokollit, duhet të futen për 2 javë në karantinë.

“Dhe ata mund të mos jenë të infektuar. Po të kenë një shenjë klinike, ata mund t’i shfaqin…ai nis me temperaturë. Ne periudhë e inkubacionit se dimë nëse infekton apo jo. Ata duhet të futen në karantinë për 2 javë. S’ka asgjë të keqe. Mund të vendoste karantina në spital ose në shtëpi”, tha Bino./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Paniku nga virusi vdekjeprurës/ Flet ekspertja e ISHP-së

Publikuar

-

Nga

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP Silva Bino, duke folur për epideminë e koronavirusit që ka shpërthyer në Kinë, dhe përhapur në disa vende të botës, duke i marrë jetën 81 personave, u shpreh se OBSH ka dërguar ekipe të saj të vëzhgimit të shtetin kinez.

Duke folur më tej, Bino tha se ende nuk dihet origjina e kafshës nga është marrë virusi, ndërsa vlerëson se që ky virus të kalojë nga kafshët tek njeriu do kohë.

Një grup i zyrës së OBSH në Pekin ka shkuar dhe ka vizituar edhe Uahanin. OBSH ka parë vetë spitalet, ka intervistuar vetë mjekë. Origjina e virusit besohet se është nga kafshët që shiteshin në treg. Kjo ka bërë që qeveria kineze të ndalojë për momentin eksportin e mishit. Gjithsesi, virusi është vështirë të kalojë nga kafshët tek njeriu. Nuk e dimë se nga cila kafshë është origjina.”, deklaroi Bino./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

81 viktima nga koronavirusi/ Manastirliu: Shqipëria, vend me risk të ulët, janë marrë të gjitha masat

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi ka marrë 81 jetë njerëzish deri më tani, ndërsa raste të reja janë shfaqur në SHBA dhe Europë.

Ndërkaq, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e ftuar në emisionin “Real Story” në ‘News 24’, theksoi se vendi ynë nuk hyn tek vendet me risk.

Ajo bëri me dije gjithshtu se janë ndërmarrë të gjitha masat për t’i bërë ballë këtij virusi, nëse ndodh që të evidentohen raste.

“Shqipëria për fat të mirë është vend me risk të ulët për koronaviorus. Ne nuk kemi linja direkte me Kinën. Ky është një filter i parë që pengon marrëdhënien direkte të pasagjerëve psh- tiranë-Pekin. Jemi një vend me risk të ulët, për arsye të filtrave që bëhen më parë, në Itali, apo në Stamboll. Ka një sistem karantine për ato vende që me risk të mesëm. Qeveria shqiptare, ministria, ka marrë masat që në momentet e parë, ne jemi pjesë e OBSH-së. Shqipëria nuk është më një nga ato vendet që një situatë emergjence që e gjen të papërgatitur. Ajo organizohet njësoj si vendet e tjera. Qoftë në burimet njerëzore, sa i takon trajnimeve. Pasi në rastin konkret menjëherë sapo OBSH ka nxjerrë udhëzuesit e vet, ne nxorëm urdhër për të marrë masat dhe për të bërë studime. Ekspertët kanë trajnuar ato persona që qëndrojnë dhe realizojnë filtrin.

LEXO EDHE:  Me apartamente nga Tirana në Durrës/ Shpëtim Reka, gjyqtari që punon për Rilindjen?

LEXO EDHE:  Tirane, arrestohen dy te rinj, shisnin heroine e kanabis

Psh në aeroportin “Nënë Tereza” kemi pajisje të tilla, si termometrat me lazer. Çdo protokoll realizohet në bazë të shkallës së rrezikshmërisë. Ne kemi një shkallë të riskut të ulët. Me linjat ajrore, njoftohen strukturat e ministrisë dhe aty bëhen filtrat e parë. Në momentin e vendosjes së këtij protokolli, ne kemi vendosur linja komunikimi kemi vendosur linja protokolli për të na informuar për pasagjerët që vinë tranzit. Jemi me të gjitha linjat në dispozicion në raport me personat që udhëtojnë tranzit.”, tha Manastirliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE