Connect with Us

Nga whiskey tek çokollata/ Bie miti i ushqimeve të këqija, ja çfarë duhet të konsumoni

Life Style

Nga whiskey tek çokollata/ Bie miti i ushqimeve të këqija, ja çfarë duhet të konsumoni

Publikuar

-

Aspak për t’u habitur sipas nutricistëve, që besojnë se duke e privuar veten nga gjërat që ju dhurojnë kënaqësi, nuk do të jeni asnjëherë në shëndetin tuaj optimal fizik dhe mendor. Mbase duhet t mendoni mirë rikthimin tek këto ‘zakone të këqija’.

1. Patatet e ëmbla janë një burim i mirë fibrash

Patatet e ëmbla janë burim i mirë potasiumi dhe fibrash, por më e mira është t’i hani të pjekura. Hajini me lëkurë, antioksidantët në lëkurën e patateve reduktojnë rrezikun e prekjes nga lloje të ndryshme kanceri, përfshirë të gjoksit, zorrës së trashë dhe kancerin në vezore.

2. Pirja e whiskey-t mund të luftojë kancerin

Nëse konsumohet me masë, pija alkoolike mund të ketë shumë përfitime në shëndetin tuaj. mund të luftojë kancerin, të rrisë nivelin e kolesterolit të mirë dhe minimizon shancet për t’u prekur nga sëmundjet e zemrës. Një gotë në ditë për gratë dhe disa gota në ditë për burrat!

3.Hani çokollatë të zezë një herë në ditë

Një katror çokollate çdo ditë ju mbron nga sëmundjet e zemrës dhe ul me 23% rrezikun e prekjes nga trompoza. Çokollata përmabn magnez, që ju jep energji dhe parandalon migrenën.

LEXO EDHE:  Ahmetaj shpjegon paketën për koronavirusin/ Qetëson qytetarët: Nuk ka mungesa në ushqime

4.Petullat ju ndalojnë të hani kot gjatë ditës

Nuk është fundi i botës nëse hani një petull një herë në ca kohë. Njerëzit që e ndalojnë veten të hane ushqimet që i duan, ka më pak gjasa të ndjekin me përpikmëri dietën e tyre ushqimore. Kjo sepse duke ndaluar veten të hani një kategori të caktuar ushqimesh, do filloni të hani gjëra që s’ju kishte shkuar mendja, duke sabotuar çdo përpjekje për të përmirësuar dietën tuaj.

5.Birra ju mbron nga diabeti

Birrën e shmangin të gjithë nëse duan të bien në peshë, sepse të jep bark, por nëse pihet me masë mund të ketë shumë përfitime për shëndetin tuaj. Ul presionin e gjakut, parandalon diabetin dhe ndihmon për rënien në peshë. Është burim i vitaminës B si niacina, riboflavina, vitamina B6 dhe B12 dhe acidi folik që mund të parandalojë defektet në lindje./ Burimi:agroweb

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Burri që do doja të përqafoja gjithmonë”/ Sara i bën dedikimin special Ledrit

Publikuar

-

Nga

Ditën e stome reperi i njohur Ledri Vula ka festuar ditën e lindjes, ndërsa urimin më të veçantë duket se e ka marrë nga partnerja e tij, Sara Hoxha.

Ajo ka publikuar një foto ku shfaqen duke u puthur gjatë përëndimt të diellit, ndërsa shkruan se ai është burri që do të donte të përqafonte gjithmonë në zemrën e saj.

LEXO EDHE:  Ka qënë e gjitha gënjeshtër: Këto 5 ushqime nuk janë aspak të shëndetshme

LEXO EDHE:  Këto 10 ushqime do t’jua ngrenë humorin si me magji!

“Kjo ishte një nga ditët më të lumtura në jetën tonë dhe pata fatin ta ndaja me ty. Për shumë ditë të tjera si kjo. Gëzuar ditëlindjen burrit që do doja të përqafoja përgjithmonë në zemrën time #Culi”- ka shkruar Hoxha krah fotos ku shfaqet duke puthur Ledrin./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Horoskopi

Shenjat më të nxehta të horoskopit për verën 2020

Publikuar

-

Nga

Vera, stina e diellit dhe kripës. E takimeve, dashurisë dhe pasionit dhe gjithashtu yjet bëjnë punën e tyre. Duke hedhur sytë tek disa dhe veçanërisht duke favorizuar të tjerët, le të shohim se cilat janë shenjat më të nxehta të zodiakut të verës 2020?

Ata që tërheqin dhe që jetojnë ditë të mbushura me emocione. Sepse dihet që në këtë sezon, gjithçka bëhet më e fortë, shqisat zgjohen. Të gjithë bëhen më të bukur dhe sensualë. Pra, le të zbulojmë se cilët janë ata që do të jenë të pakrahasueshëm për sa i përket shpirtrave të nxehtë!

Shenjat më të nxehta të zodiakut të verës 2020

Akrepi

Pas një periudhe të kaluar thuajse në heshtje, vjen zgjimi i shenjës më seksi dhe më pasionante të Zodiakut. Ata lënë mënjanë vështirësitë e punës dhe një lodhje të caktuar themelore dhe ne e shohim atë më të nxehtë se kurrë. Çiftet tashmë do të gjejnë një vrull krejt të ri falë një Akrepi veçanërisht të egër. Duke dashur të rikuperojë kohën e humbur, Akrepi do të çlirojë githë sensualitetin e tij! Ata që janë beqarë, do të favorizohen nga takime shumë stimuluese dhe madje mund të hasin disa pavendosmëri në zgjedhje. Do të jetë një verë vërtet e paharrueshme për të gjithë!

LEXO EDHE:  Nëse ha këto ushqime ju garantojmë se do të bëhesh akoma më e bukur

LEXO EDHE:  Mos hiqni dorë nga këto produkte që ju dashuroni/Ja cila është dieta më e suksesshme

Virgjëresha

Ndër shenjat më të nxehta të verës çuditërisht ne gjejmë shenjën e Virgjëreshës. Yjet do të ndezin shqisat e tyre në kurriz të atij racionaliteti që i shoqëron ato në çdo fushë të jetës. Por ne jo gjithmonë mund të kontrollohemi në mënyrë të arsyeshme dhe ata që kanë lindur nën këtë shenjë më në fund do ikin dhe do jetojnë momente të vërteta zjarri.

Peshorja

Në këtë verë të vitit 2020 shenja e Peshores do t’iu jap zë instinkteve që do ta bëjnë atë të jetojë një sezon veçanërisht të pasur me lajme dhe emocione. Ata që janë në çift do të dëshmojnë se janë më të lirë, duke u dhuruar momente befasuese partnerit të tyre. Beqarët, nga ana tjetër, do të guxojnë pak më shumë, duke i dhuruar vetes kohë të lirë dhe pasion.

Për të gjitha shenjat e tjera të zodiakut sigurisht që do të ketë lajme dhe takime të reja. Dhe mbani mend se gjithçka varet nga guximi juaj: guxoni pak më shumë. Në verë mundeni!

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Bjonde dhe kaçurrelse/ Rudina Magjistari ndryshon ‘look’ dhe duket kaq ndryshe

Publikuar

-

Nga

Bjonde dhe kaçurrelse/ Rudina Magjistari ndryshon ‘look’ dhe duket kaq ndryshe

Moderatoren Rudina Magjistari jemi mësuar ta shohim gjithmonë me flokë të drejta bjonde.

Por, së fundmi moderatorja ka vendosur që të ndryshojë modelin e flokëve duke u kthyer në një kaçurrelëse.

Përmes një fotoje të publikuar në Instagram, Rudina ka pyetur ndjekësit “Po apo jo” për lookun e saj të ri. E sigurisht që komentet kanë qenë mjaft pozitive, me moderatoren që duket mjaft bukur me modelin e ri./CNA.al

LEXO TE PLOTE