Connect with Us

Në rrezik plotësimi i 6 vendeve në Gjykatën Kushtetuese

Politikë

Në rrezik plotësimi i 6 vendeve në Gjykatën Kushtetuese

Publikuar

-

Në Shqipëri, procesi i nisur për anëtarët e rinj të Gjykatës Kushtetuese nuk do të mund të çojë në plotësimin e 6 vendeve bosh të cilat duhet të emërohen 3 nga presidenti dhe 3 nga parlamenti.

Në mbledhjen e fundit të dy ditëve më parë, Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka vendosur ndalimin e kandidimit ndërmjet të tjerëve dhe për Fiona Papajorgjin, Valbona Balën dhe Sinan Tafajn. Këta tre emra ishin të vetmit që kandidonin për zëvendësimin e ish anëtarit të Gjykatës Kushtetuese, Fatos Lulo, të rrëzuar nga procesi i rivlerësimit të gjyqtarëve. Në një situatë të tillë, në përfundim të të gjitha procedurave, Parlamentit i duhet të shpallë një thirrje të re.

Në këtë mënyrë, Gjykata Kushtetuese, e cila aktualisht ka vetëm një anëtar, Vitore Tushën, pritet të ketë vetëm 5 anëtarë të rinj, duke bërë që numri të shkojë në limitet e funksionimit të saj dhe mundësisë së vendimarrjes, vetëm me 6 gjyqtarë.

Por ky proces rrezikohet dhe nga një moment tjetër, që mund ta reduktojë edhe me një tjetër anëtarë Gjykatën. Për shkak të numrit të kufizuar të kandidatëve që janë përzgjedhur, gjithshka duket se do të jetë në dorë të presidentit Iir Meta. Nëse Kreu i Shtetit për tre vendet vakante të shpallura prej tij, do të përzgjidhte emrat e Arta Vorpsit, Besnik Muçit dhe Elsa Toskës, atëherë automatikisht, do të mbetej pa kandidat vakanca e shpallur nga parlamenti për zëvendësuesin e ish anëtarit Vladimir Kristo. Ky rast mund të tejkalohet nëse do të ketë një koordinim mes dy institucioneve, në mënyrë që të mos pengojnë njëra tjetrën, dhe presidenti do të zgjidhte të paktën një nga dy kandidatët e tjerë të kualifikuar.

LEXO EDHE:  Arrest me burg për autorin e aksidentit ku humbën jetën 2 persona

Deri më tani 12 kandidatë janë rrëzuar, dhe vetëm 5 janë përzgjedhur. Nga këto Besnik Muçi pret vendimin e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit në fillim të shtatorit, ndërsa për Regleta Panajotin, pritet të shihet nëse Komisioneri Publik do të bëjë ose jo ankimim për vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, i cili e konfirmoi atë në detyrë. Në listë janë dhe dy kandidatë të tjerë në pritje të shqyrtimit./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pajtim Aga në pranga për drogë/ PD: Ia bënë vëllain shef policie, mbështetet nga Rama

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj, tha se arrestimi i Pajtim Agës dëshmon përshkallëzimin e fenomenit kriminal dhe konfirmon se krimi, trafiku i drogës dhe liria për të vepruar e kontingjentit kriminal ka mbështetjen e shtetit, të qeverise dhe policisë.

Sipas tij, krimi në zgjedhje ka mbështetjen direkte të Edi Ramës, ndaj dhe demokrati e lidh këtë me arrestimin e Agës, vëllain e ish-shefit të qarkullimit të Dibrës, Robert Aga.

“Robert Aga është shefi i policisë që garantoi mbjelljen e Dibrës me hashash prej të vëllait, tani të arrestuar, i njëjti shef policie që terrorizoi qytetarët e Dibrës për të vjedhur votat e tyre, bashkë me Bablokun e krimit Edi Rama, Damian Gjiknuri, Sajmir Tahiri, Xhemal Qefalia, Ulsi Manja, Pjerin Ndreu e të tjerë.

E gjithë kjo bandë vjedhësish votash, arriti që nën përdorimin e parasë, terrorit policor dhe administratës, të vidhnin votat e dibranëve. I madh e i vogël brenda e jashtë Shqipërisë janë njohur me bëmat e kësaj bande qeveritare, nga Zëri i Amerikës, nga Bild-i gjerman e media të tjera botërore”, u shpreh Alibeaj në deklaratën për shtyp.

Ai pretendon se i arrestuari për trafik droge dhe vëllai i tij, janë ekzekutues të realizimit të planit për vjedhjen e zgjedhjeve.

LEXO EDHE:  Gjykata “rrëzon” Veliajn/ Vendos në favor të qytetarëve

LEXO EDHE:  Vetting-u, ankth dhe barazim/ Gjyqtarët ndahen para vendimit

“Robert Aga ishte ai që merrte garanci nga kryeministri dhe ministri i brendshëm, që “të mos e çante kokën” për asgjë, mjaftonte që gostia e bandës qeveritare, me votat e vjedhura, të shantazhuara, të terrorizuara, të blera me paratë e drogës e kanabisit, të kënaqte babëzinë për pushtet dhe para të bandës qeveritare me në krye Bablokun”, theksoi demokrati, i cili kujton këtu përgjimet e publikuara nga gazeta gjermane “Bild”.

Alibeaj deklaron se në vend që të ndëshkohej, Robert Aga u shpërblye me gradim në detyrë dhe i vëllai vazhdoi trafikun e drogës.

Ish-deputeti kërkon reagimin e Prokurorisë dhe SPAK-ut, teksa thotë se mjafton vetëm vullneti për të çuar para drejtësisë trafikantët e rëndomtë të drogës që kanë vjedhur zgjedhjet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video – Paloka nxjerr bllof Ramën/ Tre deklaratat kontradiktore për rindërtimin e banesave

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka ka publikuar tre deklarata kontradiktore të kryeministrit Edi Rama, lidhur me rindërtimin e banesave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në një bashkëbisedim me Behgjet Pacollin, Rama dëgjohet të thotë se brenda vitit 2020 do ketë arritur t’i fusë të gjithë banorët nëpër shtëpia. Ndërkohë, në një videolive nga zyra e tij, kryeministri thotë se deri brenda qershorit 2021, do jenë futur nëpër banesa banorët e dëmtuar nga tërmeti. Dhe deklarata e tretë e bërë gjatë një takimi, është se deri në fund të vitit 2021 do jenë akomoduar pjesa më e madhe e banorëve.

LEXO EDHE:  Lista e plotë/81 Drejtorët e LSI që largohen nga detyra

LEXO EDHE:  Lista e plotë/81 Drejtorët e LSI që largohen nga detyra

Këto deklarata bien në kundërshti me njëra-tjetrën, ndërsa Paloka thotë se fatkeqësi natyrore është tërmeti dhe jo keqqeverisja.

Sipas tij, Rama ka dështuar, ndaj kërkon t’i jepet fund mashtrimeve e vjedhjeve, të mbrohet drejtësia dhe populli, pasi thekson se shteti nuk është lodër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Arrestimi i vëllait të ish-shefit të qarkullimit/ Gjunkshi akuza të forta

Publikuar

-

Nga

Demokrati Xhemal Gjunkshi ka reaguar për arrestimin e Pajtim Agës, vëllait të ish-shefit të qarkullimit të Dibrës, Robert Aga.

Gjunkshi përmend faktin se Robert Aga është një nga personazhet e dalë në përgjimet e publikuara nga media gjermane “BILD”, si i përfshirë në dosjen 184 ose siç njihet ndryshe dosja e Dibrës.

“Sipas Ministrit Lleshaj nuk janë prova përgjimet e bëra nga Prokuroria Shqiptare, nuk janë prova informacionet e siguruara nga Shërbimet Inteligjente Shqiptare dhe ato të Agjencive të Huaja të Inteligjencës”, shprehet se ish-deputeti demokrat i qarkut të Dibrës.

Gjunkshi thotë se qeveria Rama po hesht, pasi pretendon se kanë lidhje të forta me botën e krimit, grupet e strukturuara kriminale që mbështesin, ushqejnë, drejtojnë dhe komandojnë në këtë vend.

“Drejtuesit e Policisë së Shtetit , Ministri Lleshaj janë të pafuqishem për të luftuar krimin, rrjetet e strukturuara kriminale.

Nuk ka asnjë shpjegim që ish Shefi i Komisaritit Dibër, Robert Aga i përfshirë në Dosjen 184, në vjedhjen e votave në Dibër, në kundërshtim me ligjin vazhdon të qëndrojë në radhët e Policisë.

LEXO EDHE:  Gjykata jep verdiktin për 4 imamët e akuzuar për përfshirje në grupet teorriste

LEXO EDHE:  Lista e plotë/81 Drejtorët e LSI që largohen nga detyra

Ligjin e bën i forti. Janë këto të fortë që ecin si Padrino, jo vetëm në Diber por kudo. Ka kaluar shumë kohë që Edi Rama hesht, që Ministri Lleshaj megjithë informacionin e mjaftueshem që ka në lidhje me inkriminimin e drejtuesve të Policisë, vazhdon ti mbajë në rradhët e policisë këta drejtues, të përfshirë në veprimtarinë kriminale të mbjelljes dhe trfikimit të lëndëve narkotike”, deklaron ai.

Gjunkshi thekson se Pajtim Aga, është ndaluar në vitin 2016 në Lezhë, për përfshirje trafik kokaine dhe mbrëmë u kap dhe u ndalua në flagrancë në grupin e tregtimit të lëndëve narkotike në formë çokollate.

Demokrati kërkon reagime nga Sandër Lleshaj dhe policia./ CNA.al

LEXO TE PLOTE