Connect with Us

Atentati në Durrës/ Zbardhet skenari, si ra në grackë 40-vjeçari

Kronika

Atentati në Durrës/ Zbardhet skenari, si ra në grackë 40-vjeçari

Publikuar

-

Zbulohen detaje të reja nga ekzekutimi i 40-vjeçarit, Feriz Bardhi, paraditen e sotme në Durrës.

Mësohet se atentatorët, e kanë thirrur përballë ambjenteve të banesës së tij, dhe në momentin që ky i fundit ka dalë e kanë qëlluar me breshëri automatiku.

Atentatorët kanë shtënë 10 plumba në drejtim të Bardhit.

Mësohet, se bardhi është arrestuar në Ascoli në vitin 2015 nga policia Italiane, për trafik ndërkombëtar të kokainës, pasi së bashku me një tjetër shtetas shqiptar Arif Qelia u kap me 700 gramë kokainë të pastër.

Pas atentatit të sotëm, 40-vjeçari u dërgua në gjendje të rëndë me urgjencë drejt spitalit të Durrësit, por ndërroi jetë në sallën e operacionit, duke mos i mbijetuar plagëve të  marra.

Pak orë pas vrasjes, gjatë hetimeve të dinamikes së ngjarjes për kapjen e autorve, policia ka gjetur një mjet të djegur në zonën e Porto Romanos, i cili dyshohet se ka lidhje me ngjarjen kriminale./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Vdekja “misterioze” e Xhevat Hanas, nën hetim nga antimafia italiane”/ Artan Hoxha zbulon detaje

Publikuar

-

Nga

Rasti i Xhevat Hanës, prokurorit që kishte në duar dosjen hetimore për zhdukjen e Remzi Hoxhës, tërhoqi vëmendje edhe te autoritetet e shtetit italian, ku ai u transportua për mjekim në atë kohë.

“Aty ku ndodhej shtrati Xhevat Hanës kanë shkuar pjestarë të autoriteteve italiane, kryesisht sektori antimafia. Por familjarët e tij të mbetur dhe pambështetje nuk kishin mudësi të luftonin me një shtet të tërë”, tregon gazetari Artan Hoxha.

Pas vdekjes së Hanës, dosjen për hetimin e zhdukjes së Remzi Hoxhës e merr prokurorja Elisabeta Imeraj. Ajo kërkoi në Gjykatë, pafajësi për Arben Sefgjinin dhe Avni Koldashin për akuzën e “Rrëmbimit të personit”.

Gjykata vlerësoi nga ana e saj se prokurorja ka vepruar në kundërshtim me ligjin procedural pasi nuk ka tagër të tërheq akuzat në këtë moment të procesit. Gjykata mbajti qëndrimin se ata duheshin dënuar për “veprime arbitrare”, por në fund pushoi çështjen pasi vepra e re ishte amnistuar. Po ashtu, Imeraj kërkoi riklasifikimin e akuzës tjetër që rëndonte ndaj të pandehurve, nga “Tortura me pasoja të Rënda”, në “Tortura”.

LEXO EDHE:  Zbardhet skema e atentatit mafioz/ Si u vra 40 vjeçari në derë të shtëpisë

Kjo akuzë e re ishte amnistuar dhe kështu Koldashi dhe Sefgjini, i shpëtuan burgut. Në apel, ata u shpallën të pafajshëm. Kujtojmë se gjatë procesit ndaj tij, Sefgjini fillimisht ishte drejtor i Përgjithshëm i Tatimeve e më pas drejtor i Shërbimit të Provës. I vetmi që u dënua me akuzën e “Torturës me pasoja të Rënda”, ishte Ilir Kumbaro, që në fakt ishte në arrati. Ai u dënua me 15 vite burg, nga 13 që kërkoi prokurorja Imeraj./ Tema

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Kacifas u bë kokë turku nga grekët”/ Artan Hoxha akuza Prokurorisë

Publikuar

-

Gazetari Artan Hoxha, i ftuar në  “Repolitix” ka zbuluar detaje të reja nga ngjarja e Bularatit.

Hoxha tha se Kostandin Kacifas është bërë kokë turku nga grekët  dhe se Krimet e Rënda nuk kanë zbardhur asnjë prapaskenë të kësaj ngjarjeje.

Ky objekt që do ngrihej në kodrën e fshatit Bularat, i vetmi në Shqipëri që ka një varrezë greke që është gritur në bashkëpunim mes autoriteteve të dy vendeve. Personat që kishin hyrë nga Shqipëria nuk mund të afroheshin sepse kishin menduar të krijonin porbleme në grykën Këlcyrës ishin marrë masa nga policia. Duke u dashur të ruhej policia jonë kishte garantuar paprekshmërinë edhe nga persona që do vinin nga territori grek.

LEXO EDHE:  Zbardhet skema e atentatit mafioz/ Si u vra 40 vjeçari në derë të shtëpisë

Për këtë shkak ndodhi ajo që ndodhi në Bularat. Vangjel Barka është banor i fshati Bularat, minoritar. Në rastin konkret nga hetimet nuk ka pasur ndonjë rezultat konkret. Dosja është tek Krimet e Rënda dhe ka një prokuror Olsi Cela që është edhe kandidat për kryeprokuror.

Ky hetim duhet të zbardhte se kush ndodhej pas Kostandin Kacifas. Ai ishte bërë kokë turku nga grekë. Kur u vra në Shqipëri ai u bë hero. Ajo është ngjarje tipike me sfond nacionalist”, tha Artan Hoxha./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Operacioni antidrogë/ Arrestohet edhe nipi i shefit të komisariatit

Publikuar

-

Dilaver Kalaja, me detyrë shefi i objekteve në komisariatin nr 1 në Tiranë, u arrestua pasditen e sotme nën akuzën e trafikimit të lëndëve narkotike.

Në një njoftim të dytë, policia bën me dije se ka arrestuar edhe nipin e shtetasit Dilaver Kalaja.

Gjatë momentit të arrestimit në banesën Kalasë u gjet një armë automatik, që e mbante pa leje.

LEXO EDHE:  Zbardhet skema e atentatit mafioz/ Si u vra 40 vjeçari në derë të shtëpisë

I arrestuari është ndjekur nga forcat e policisë nga Kakavija në Tiranë, ku dhe u prangos./CNA.al

LEXO TE PLOTE