Connect with Us

“Askush nuk i pengon të kthehen në OJQ”/ Meta thumbon PD dhe LSI

Politikë

“Askush nuk i pengon të kthehen në OJQ”/ Meta thumbon PD dhe LSI

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta ka tentuar të jetë neutral, ndërsa ka folur për 13 Tetorin dhe pjesërmarrjen në zgjedhje.

Ai ka ripërsëritur se zgjedhjet e ligjshme janë me 13 tetor.

“Arsyet e dekretit të 13 Tetorit, ju e dini, ishte data më e afërt për procedurat Kushtetuese për përfshirjen e të gjitha forcave opozitare.  Kryeministri mendon se parlamenti është situatë normale të vijojnë deri në 2021, por nuk mendoj se kjo do të kontribuonte në zgjidhjen e krizës”, ka thënë ai.

Sipas Metës, KQZ tashmë duhej të kishte filluar zbatimin e dekretit të Presidentit dhe të ftonte partitë të marrin pjesë.

LEXO EDHE:  Çështja e Tahirit/ Kryeministri Rama mbledh me urgjencë grupin e PS

“Jo ato që nuk kanë dëshirë, askush nuk i ndalon partitë të kthehen në OJQ. Askush nuk duhet të ketë iluzione se cdo vendim i Kushtetueses kur të bëhet funksionale mund të japë legjitimitet 30 Qershorit”, ka thënë Meta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Iu bashkua PAA-së së Dukës/ Reagon Malaj: Nuk jam manikin, vijoj të mbetem socialist

Publikuar

-

Nga

Një ditë më parë në media u raportua se ish-ministri i Financave, Arben Malaj, pas shkarkimit nga si anëtar i bordit të Bankës së Shqipërisë, i është bashkuar Partisë Agrare Ambientaliste.

Ndërkohë, sot ka reaguar vetë Malaj, i cili në një postim në rrjetet sociale sqaron se ai do të vijojë të jetë një socialist dhe se bashkimi me PAA-në e Dukës, nuk është një tradhëti ndaj tyre.

“Mirënjohja ime ndaj socialistëve të thjeshtë do të jetë e përhershme dhe e pakushtëzuar. Por në asnjë rast dhe për asnjë karrige, nuk kam pranuar të jem një manekin në dorë të RaBaVe-llave që i keqpërdoren socialistet e thjeshtë për pushtete abuzive, arrogante dhe të babëzitura.

Paralajmërimet e mia publike që prej 2009 thellësisht profesionale për këta të pangopur me pushtet negativ i gjeni sot në realitetin e dhimbshëm shqiptare dhe në përkeqësimin e Shqipërisë në çdo indeks ndërkombëtarë.

LEXO EDHE:  Befason presidenti Meta: Aleksandër Frangaj aspiron për Kryeministër

LEXO EDHE:  Befason presidenti Meta: Aleksandër Frangaj aspiron për Kryeministër

Heshtja do të më bënte bashkëfajtorë përball vendit tim edhe përballë socialistëve të thjeshtë “-shkruan Malaj.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ktheu shpifjen në pushkë që kur ka lënë pushkën”/ Rama nuk i ndahet Haradinajt

Publikuar

-

Nga

Ramush Haradinaj kryeministër në detyrë i Kosovës, i ftuar në emisionin Open të gazetares, Eni Vasilit në Top Channel i thelloi akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama me pretendimin se shefi qeverisë shqiptare ka tentuar ndarjen e Kosovës.

Gazetari i TCH, i mori një reagim kryeministrit Edi Rama në lidhje me qëndrimet e kreministrit Ramush Haradinaj.

Reagimi i plotë i kryeminstirit Edi Rama ekskluzivisht për Top Channel.

“Ramushi e ka kthyer shpifjen në pushkë qëkur ka lënë pushkën! Por nëse për pushkën i’a kam bëre të gjitha nderimet e mundshme dhe të merituara, për shpifjet nuk mund t’i bëj asgjë tjetër përveçse ta ftoj në gjykatën e Kosovës që t’u dalë për zot atyre që ka nxjerrë nga goja! Sepse ndryshe nga Ramushi dhe nga ai soj politikanësh qe s’kanë fijen e respektit as për fjalën, as për të vërtetën, as për publikun, unë nuk ulem dot në nivelin e shpifësit publik për ta luftuar berllogun me berllog! Pafytyrësi nuk është të shkosh në gjykatë për t’u mbrojtur nga një shpifës që të ka cënuar publikisht dinjitetin, po të përdoresh kanalet e komunikimit publik për të shpifur në mënyrë të përsëritur!

Nuk është akt i turpshëm t’i nënshtrohesh gjykimit të drejtësisë si viktimë e një shpifësi që të sulmon si tradhtar të kombit me fabrikime të ulëta, po turp është të bësh agresorin ndaj dikujt tjetër për të manipuluar opinionin publik duke fabrikuar gjëra krejt të paqena!

LEXO EDHE:  Kapet “mat” këngëtarja shqiptare/ Zbulohet lidhja e saj me djalin e deputetit

LEXO EDHE:  Zbardhen detajet për Vettingun/ Ministria e Brendshme vlerëson qëndrimin e LSI

E vërteta është se unë kam dashur ta ndaj Kosovën, po aq sa ç’ka dashur Ramushi ta ndajë Princ Harryn nga Familja Mbretërore! Shkurt fjala, komandanti i djeshëm i UÇK-se Ramush Haradinaj, e ka merituar dhe do ta ketë për gjithë jetën respektin tim, për gjithçka i ka dhënë kauzës së lirisë së Kosovës, ndërsa politikani i sotëm Ramush Haradinaj, meriton vetëm keqardhjen time për bërllogun politik e gjuhësor ku ushtron veprimtarinë dhe pushtetin e tij.

Është dëshpëruese kur sheh se si politika qorre e Ramushit e ka dëmtuar keq Kosovën në sytë e miqve të saj të mëdhenj dhe i ka dhënë Serbisë një avantazh te vazhdueshëm në arenën ndërkombëtare në raport me Kosovën. Uroj që padia ime të vlejë për t’u hapur sadopak sytë atyre që kanë rënë pre e berllogut politik e mediatik të Prishtinës e të Tiranës”, thotë Edi Rama për Top Channel.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deputeti “rebel” i Ramës ikën te LSI

Publikuar

-

Nga

Gjetan Gjetani, i zgjedhur si deputet i Partisë Socialiste në Kurbin, është bashkuar me Lëvizjen Socialiste për Integrim.

Kjo lëvizje e deputetit Gjetani vjen pas përplasjeve me kryeministrin Edi Rama. Në muajin shtator të vitit 2018, kryeministri Edi Rama përjashtoi nga grupi parlamentar i PS, deputetin Gjetan Gjetani. Shkak për këtë u bënë deklaratat e Gjetanit, i cili e konsideronte policinë e Lezhës si të paaftë. Ndërkohë, tashmë Gjetani ka vendosur të “ndëshkojë” Ramën, duke u bashkuar me LSI-në.

LEXO EDHE:  Rama bën “për ujë të ftohtë” ambasadorët/ Ende kemi diplomatë parazitë!

LEXO EDHE:  Reagimet e Metës për Cakajn/ Rama: Mos i merrni seriozisht

Por, ajo çfarë e bën edhe më qesharake situatën është fakti se LSI ndodhet jashtë sistemi. Ka djegur mandatet e deputetëve dhe nuk ka as kryebashkiakë dhe as këshilltarë bashkiakë.

Pikërisht në këtë çast të ndritur, LSI-së, i bashkohet edhe deputeti “rebel” i Ramës, Gjetan Gjetani./ CNA.al

Deputeti i PS akuza të forta Xhafajt/ Policë të paaftë, të korruptuar dhe ordinera

“Mallkuar qoftë, e në djall vaftë pushteti”/ Rama përjashton live deputetin socialist

LEXO TE PLOTE