Connect with Us

Ngeci në “rrjetë”/ Ja pasuria e anëtarit të KLP-së që u shkarkua

Vetingu

Ngeci në “rrjetë”/ Ja pasuria e anëtarit të KLP-së që u shkarkua

Publikuar

-

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka vendosur sot shkarkimin nga detyra të anëtarit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gentian Osmani.

Sipas KPA-së, Gentian Osmani nuk justifikon pasurinë.

Kujtojmë këtu se, Osmani e kishte kaluar shkallën e parë të vettingut, në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit verën e vitit të kaluar, por në Apel u dërgua pas ankimimit nga Komisioneri Publik sipas  rekomandimit të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit.

Komisioneri Publik, kishte deklaruar në ankesën e tij pranë KPA-së, se prokurori Osmani nuk kishte mundur të provonte të kundërtën e gjetjeve të hetimit të KPK-së dhe se argumentet e tij kishin qenë deklarative dhe nuk duhej të ishin marrë parasysh nga KPK.

Sipas komisionerit Sina, Osmani nuk ka paraqitur asnjë dokument ligjor justifikues, që të vërtetojë dhe provojë marrëdhënien e huas, palët apo mënyrën e marrjes dhe shlyerjes së saj për shumën 20 mijë euro.

Për me tepër rezulton se huadhënësi nuk i kishte mundësitë ekonomike.

“Konstatojmë gjithashtu se subjekti, në analizën financiare të paraqitur në përgjigje të rezultateve të hetimit administrativ, ka paraqitur fakte të ndryshme nga çfarë ka deklaruar në deklaratat periodike vjetore”, ka konstatuar Komisioneri Dariel Sina. Sipas këtij të fundit, Osmanit, i mungonin rreth 3 milion lekë për të justifikuar shpenzimet e jetesës, pagesat e huasë, kursimet e mbajtura në bankë dhe në shtëpi dhe këstet e kredisë.

Gjithashtu, komisioneri Publik ka konstatuar se prokurori Gentjan Osmani nuk kishte justifikuar mjaftueshëm as dhurimin e marrë nga bashkëshortja prej prindërve të 1.5 milion lekëve.

Por edhe prindërit e bashkëshortes, sipas KP, nuk kishin të ardhura të mjaftueshme për të justifikuar dhurimin.

Prokurori Gentjan Osmani nuk ka arritur të justifikojë edhe pagesën e një kësti për apartamentin.

Bëhet fjalë për një shumë prej rreth 700 mijë lekësh në vitin 2009 bazuar në pagesën e një kësti 32.680 mijë euro për apartamentin.

Sipas komisionerit Publik, Dariel Sina,  bazuar në analizën financiare edhe nëse dy shumat e mësipërme merren të mirëqenë, përsëri Osmanit i mungonin burimet e ligjshme për vitet 2005-2013, pasi ai rezultonte me minus 3.760.305 lekë.

CNA.al ka zbardhur më parë pasurinë e Gentian Osmanit, i cili ka deklaruar në vitin 2016, një apartament 1+1 me sipërfaqe  prej 72 metra, tek Komuna e Parisit me vlerë  67.680 euro, nga e cila ka paguar 63.680 euro.

LEXO EDHE:  Vjedhje me armë, dhunë dhe kanosje/ OFL në “sitë” tre të “fortët” e radhës  

Sipas tij, diferenca prej 4 mijë euro ka zbritur si penalitet kontraktor për dorëzimin me vonesë të pasurisë.

Me datë 13.10.2016 në Zyrën Vendore te Regjistrimit te Pasurive të Paluajtshme, është bërë rivlerësimi i pasurisë në shumën 80.000 euro.

Të njëjtën pasuri Osmani e ka deklaruar të shitur, por 13 mijë euro më shumë se e ka blerë.

Apartamentin që  e ka blerë 63 mijë euro,  ku gjysmën e ka ai dhe pjesën tjetër bashkëshortja, gjyqtarja Marinela Osmani, e ka shitur  në datën 19.12.2016 në vlerën 80 mijë euro, duke fituar kështu 13 mijë euro.

80 mijë eurot e fituara nga shitja e apartamentit i ka depozituar në bankë.

Gjithashtu ai ka deklaruar një autoveturë mercedez benz 204, viti i prodhimit 2007, me vlerë 900.000 lekë, të cilën e ka deklaruar si pasuri të përkohshme, llogarinë bankare në shumën 353.24 euro.

Sipas tij, burimi i i krijimit të kësaj shume vjen nga një udhëtim i bashkëshortes për një trajnim në programin e organizuar nga International Financë Corporation “Ëord Bank Group” në Malajzi.

Gjithashtu ai ka deklaruar kursime në vlerën 1.000.000 lekë, pagën dhe shpërblimet të përfituara nga detyra si prokuror i Krimeve të Rënda, në shumën 1.696.167 lekë, shpërblimin si anëtar i këshillit të Prokurorisë për pjesëmarrje në mbledhje në shumën 76.500 lekë, pagën dhe shpërblimet e bashkëshortes të përfituara nga detyra si gjyqtare e Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë në shumën 1.333.012 lekë./CNA.al

Prokurorit të Metës i erdhi radha/ Presidenti dhe pasuria fundosin Gentjan Osmanin

Kërkoi arrestimin e Saimir Tahirit/ Prokurori Gentjan Osmani nën hetim

Komisioneri publik kërkoi shkarkimin/ KPA jep vendimin për anëtarin e KLP-së

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

“Përplasen” komisionet e Vettingut/ KPA u jep shpresa të shkarkuarve

Publikuar

-

Nga

“Përplasen” komisionet e Vettingut/ KPA u jep shpresa të shkarkuarve

Fuat Verdha ishte gjyqtari i parë në sistemin e drejtësisë i cili u rikthye në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër, pas shkarkimit nga shkalla e parë e Vettingut.

KPA, rrëzoi vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimi, duke e rikthyer Verdhën në sistemin e drejtësisë. Ky rast u pasua dhe me një tjetër rikthim. Ai është prokurori Elvi Gokaj, të cilin e KPK e kishte pezulluar nga detyra dhe kishte “ndëshkuar” me rifillimin e Shkollës së Magjistraturës.

Këto vendime të KPA kanë ngjallur shpresë edhe tek të shkarkuarit e tjerë nga shkalla e parë Vettingut apo të përjashtuarit nga drejtësia.
Vetëm këtë muaj KPK ka pasur në duar më shumë se 10 raste, me disa seanca radhazi. Agim Bendo, Eneida Civici, Enkelea Xhego dhe të tjerë presin vendimin e KPA, pasi e konsiderojnë të padrejtë, shkarkimin nga KPK.

Në listë është edhe ish kryetari i Gjykatës së Tropojës Dritan Seci, për të cilin Kolegji i Posaçëm i Apelimit do të mblidhet me datë 24 Nëntor. Më datë 11 mars 2019, trupa gjykuese e KPK-së, e përbërë nga Roland Ilia Kryesues, Olsi Komici relator dhe Valbona Sanxhaktari anëtare, vendosën shkarkimin nga detyra të gjyqtarit Dritan Seci.

LEXO EDHE:  A mund të na gënjejë Luli me një qese domate ?!

LEXO EDHE:  Video- Këtë nuk e paskemi ditur/ Saimir Tahiri kapet “mat”  

Sipas KPK, ai shkarkuar pas problemeve të konstatuara në kriterin e pasurisë. Fshehja e një apartamenti në Tiranë dhe e një dhurate prej 20 mijë euro, si edhe mosmbulimi i shpenzimeve me të ardhura të ligjshm u, sollën ai fakte për shkarkimin e Kryetarit të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tropojë, Dritan Seci.

Gjithashtu KPK pretendonte se gjyqtari Seci ka aftësi “minimale” në aspektin professional./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Gjyqtarët e rinj në rrugën e të vjetërve / Artan Jahollari, blen makinë me para dhuratë

Publikuar

-

Nga

Gjyqtari i Pogradecit Artan Jahollari do t’iu nënshtrohet hetimeve-Vetting, për gjashtë vitet e karrierës në drejtësi. Jahollari, i cili përket brezit të magjistratëve 2013-2016, fillimisht e ka prekur sistemin gjyqësor nga Tirana dhe në vitin 2017 është transferuar në Pogradec.

Si të gjithë gjyqtarët dhe prokurorët në sistem, Jahollari do të kalojë në filtër në të tre kriteret, në atë të pastërtisë së figurës, anës profesionale dhe për kriterin e pasurisë.

Sipas formularit të vetdeklarimit, për pastërtinë e figurës rezulton se Jahollari, nuk ka pasur ndonjëherë probleme me ligjin. Sa i përket qëndrimit më shumë se një muaj jashtë vendit, sipas të njëjtit formular rezulton për gjashtë vite, Jahollari ka qëndruar në Greqi për turizëm. Bëhet fjalë për vitet 1996, 1997,2000, 2003,2013 dhe 2014.

Në lidhje me aspektin e pasurisë, të ardhurat e Jahollari rezultojnë vetëm nga paga. Ndër të tjera ai deklaron se ëhstë bashkëpronar në një tokë, pemëtore, prej 16 dynymësh.

Në vitin 2017, gjyqtari Jahollari ka blerë një Benz Mercedez me vlerë 6510 euro. Kjo shumë i dhuruar subjektit deklarues nga prindërit. Edhe gjyqtarët e rinj, duket se po ecin në rrugën e të vjetërve, kur është fjala për blerjen e pasurisë me para dhuratë.

Më poshtë po sjellim formularët e deklarimit të pasurisë së gjyqtarit Artan Jahollarit, depozituar në ILDKPKI.
Viti 2015 (Deklarata fillestare)

Tokë bujqësore në emër të babait.
Bursë si student në Shkollën e Magjistraturës, 52 000 lekë në muaj.
Kredi bankare 100 000 lekë. Pa shlyer 50 000 lekë.

LEXO EDHE:  Video- Këtë nuk e paskemi ditur/ Saimir Tahiri kapet “mat”  

LEXO EDHE:  Deputeti i pazareve/ Pasuria e zëvendësuesit të grave “thërret” Vettingun

Viti 2015
Të ardhura nga puna e subjektit deklarues si gjyqtar, stazhier në Tiranë, 30 000 lekë.
Kredi bankare 100 000 lekë. Pa shlyer 50 000 lekë.

Viti 2016
Tokë dhe pemëtorë në bashkëpronëse me sip 16 dynym.
Depozitë bankare, 13 483 lekë.
Gjendje llogarie, 136 153 lekë.
Të ardhura nga puna e subjektit deklarues si gjyqtar dhe stazhier në Tiranë, 728 730 lekë dhe 272 910 lekë.
Kredi bankare 100 000 lekë. Shlyer.Overdraft 240 000 lekë.

Viti 2017
Tokë dhe pemëtorë në bashkëpronëse me sip 16 dynym.
Depozitë bankare, 6 337 lekë.
Blerë Benz Mercedez me vlerë 6510 euro. Kjo shumë i dhuruar subjektit deklarues nga prindërit.
Të ardhura nga puna e subjektit deklarues si gjyqtar në Tiranë dhe Pogradec 728 730 lekë dhe 1 270 444 lekë.
Overdraft 240 000 lekë.

Viti 2018
Depozitë bankare, 6 337 lekë.
Të ardhura nga puna e subjektit deklarues si gjyqtar në Pogradec 1 227 110 lekë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Probleme me pasurinë/ Vettingu i “pret kokën” një tjetër gjyqtari

Publikuar

-

Nga

Problem me pasurinë/ Vettingu i “pret kokën” një tjetër gjyqtari

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin e Shkodrës Albano Çepele.

KPK evidentoi mungesë burimesh financiare për blerjen e një apartamenti, dyshime për veprime koruptive si dhe probleme me profesionalizmin.

Problem edhe gjendja shëndetësore, pasi gjyqtari Çepele vuan nga një sëmundje që i vështirëson aktivitetin fizik.

Albano Çepele e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1998 në Gjykatën e Tropojës dhe ka punuar më së shumti si gjyqtar në Gjykatën e Shkodrës. Në prill të vitit 2014, Çepele u shkarkua nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë, pas një inspektimi që zbuloi shkelje të ligjit dhe 34 çështje gjyqësore të zvarritura. Çepele u rikthye në detyrë në vitin 2016, pasi një vendim i Gjykatës së Lartë e konsideroi të paligjshëm shkarkimin e tij.

Gjyqtari Albano Çepele shfaqte vështirësi në ecje dhe u paraqit në seancë së bashku me një përfaqësues ligjor. Ai bëri me dije se vuante nga skleroza multiple. Çepele pohoi në fillim të seancës se ishte në dijeni të gjetjeve të KPK-së, pasi ishte njohur nëpërmjet pyetësorëve.
Relatorja Bungo tha se subjekti nuk ka qenë plotësisht bashkëpunues, pasi ka refezuar të japë deklarime për çështje të caktuara, duke përmendur mungesën e sqarimeve për vlerën e mobilimit të shtëpisë. Sipas relatores, nuk ishte pasqyruar burimi i krijimit për një apartament me sipërfaqe 86.8 m2 blerë në vitin 2006 në Tiranë në shumën e 30 mijë eurove.

Komisioni konstaton mungesë dokumentacioni ligjor për të justifikuar burimin e vlerës 30 mijë euro të dhënë hua nga motra e subjektit për blerjen e apartamentit. Gjithashtu u evidentua se Çepele kishte kryer deklarime kontradiktore lidhur me çmimin e ulët të apartamentit.
Bungo tha se subjekti nuk ka deklaruar pronësinë e një apartamenti në qytetin e Fierit, të përfituar nga privatizimi dhe se nuk ka provuar burimin e ligjshëm të vlerës 9300 eurove të dhëna nga motra për kurimin e nënës së tyre. Sipas relatores, nga analiza financiare ka rezultuar balancë negative në vitin 2005, për të cilën subjekti nuk ka dhënë shpjegim pas kalimit të barrës së provës.

LEXO EDHE:  Video- Këtë nuk e paskemi ditur/ Saimir Tahiri kapet “mat”  

LEXO EDHE:  13 familjet që kanë në dorë gjitha paratë e botës

Përfaqësuesi ligjor i gjyqtarit Çepele tha në seancë se klienti i tij nuk mund të gjendej fajtor për mosdeklarimin apo mungesën e dokumentacionit për apartamentin në Fier, për të cilën tha se i ati i gjyqtarit e kishte shitur në vitin 1996.

“Babai e ka shitur nën presionin e dhunës në vitin 1996 dhe nuk ka asnjë dokumentacion që e disponon. Noterja nuk ndodhet në Fier, ndërsa personi që e ka blerë nuk ekziston dhe në atë apartament jetojnë disa persona që nuk kanë as kontratë qiraje dhe asgjë,” tha avokati i Çepeles, duke e përjashtuar klientin e tij nga veprimet me këtë pasuri.

Për apartamentin në Tiranë, avokati mbrojtës pohoi se Çepele kishte depozituar kontratën e huamarrjes me motrën për të vërtetuar burimin e ligjshëm, që sipas tij e kishte pasqyruar në deklaratën vjetore dhe në atë veting, në rubrikën e interesave private.
“Përsa i takon pagesës së vlerës 9300 euro nga motra në favor të prindërve, për kurimin e nënës, subjekti i rivlerësimit nuk ka asnjë detyrim të japë llogari,” pohoi mbrojtësi i gjyqtarit Çepele.
Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar, DSIK ka depozituar në KPK raport negativ për Çepelen. Bungo tha se subjekti i rivlerësimit nuk kishte deklaruar një procedim penal në ngarkim të tij, gjë që e bënte deklarimin për pastërtinë e figurës të pasaktë.

DSIK i ka përcjellë Komisionit edhe dyshime për përfshirje të gjyqtarit Çepele në veprime korruptive gjatë periudhës 2004-2020 për çështje pronësie të gjykuara prej tij në Gjykatën e Shkodrës, pasi një nga palët dyshohet se ka përfituar prona duke përdorur dokumente të falsifikuara. Sipas KPK-së, një nga palët ndërgjyëse, duke përdorur dokumente të falsifikuara ka tjetërsuar pronën shtetërore me anë të vendimit të gjykatës./CNA.al.

LEXO TE PLOTE