Connect with Us

Mirë se vini në Republikën e Re të Lulzim Bashës!

Politikë

Mirë se vini në Republikën e Re të Lulzim Bashës!

Publikuar

-

Kush mendon se Luli dështoi me Republikën e Re e ka gabim. E ka krejt gabim! Ai me 30 qershor 2019 përfundoi projektin që themeloi me 18 shkurt 2017.

Kur ngriti çadren, ngriti karabinanë për natën e 17 majit 2017, dhe si ata ndërtuesit pa leje, derdhi soletën kur hartoi i vetëm, natën, listat e deputetëve, ku Kujtim Gjuzi vlente më shumë se Jozefina Topalli. Vuri çatinë me statutin që e shndërroi partinë në repartin ushtarak që është specializuar të fitojë betejat, duke ikur nga fushëbeteja, ndaj nuk ke si i numëron humbjet. Madje një repart që brohoret komandatin sa herë humbet.

Me 16 shkurt 2019, Luli e mobiloi ngrehinen e Republikes se Re, një mobilim unik, bosh, vetëm me portretin e Sali Berishës që ia mundësoi të gjithë këtë.

Në fund e hipotekoi Republikën e tij me 30 qershor 2019, kur dorëzoi çdo pushtet të mundshëm pa betejë.

Republika e Re sot është ngritur. Është një Republikë “sui generis”, si asnjë tjetër në historinë e shteteve. Është Republika ku nuk ka asnjë pushtet ndaj dhe nuk ka nevojë për ndarje pushtetesh. Pikërisht kjo mungesë pushteti është fuqia e liderit të ri suprem të Republikës së Re, Lulzim Bashës që shkëlqen i vetëm.

LEXO EDHE:  Protestat/ Basha takim me aleatët në selinë blu

Ndërkohë nënshtetasit (e theksoj “nën”) e kësaj Republike pa pushtete që korruptojnë, por vetëm me pushtetin virtual që sovranitetin e merr nga valët cerebrale të Liderit dhe jo nga vota, enden si shpirtëra të hutuar mes kolonave që mbajnë kultin e Liderit. Një lider i ri, që ndryshe nga sa mendonte lideri i vjetër, u bë i tillë pa asnjë fitore, por vetëm me një varg humbjesh. Mire se vini në Republikën e Re të Lulzim Bashës!/ CNA.al

Shënim/ Dëshmorët e Lulzimit, lavdi përjetë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama u mburr me rrugën e filluar nga Berisha/ Ish-kryeministri zbulon skemën e vjedhjes

Publikuar

-

Nga

Rama u mburr me rrugën e filluar nga Berisha/ Ish-kryeministri zbulon skemën e vjedhjes

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, inspektuan sot punimet në kantierin e ndërtimit të aksit Delvinë-Kardhiq.

CNA.al kujtoi faktin se punimet në këtë rrugë janë ndaluar kur Rama erdhi në pushtet në 2013-n, pasi ishte nisur nga qeveria e Sali Berishës.

Për këtë ka reaguar edhe ish-kryeministri, i cili thotë se rruga Kardhiq – Delvinë është histori tjetër vjedhjeje dhe mashtrimi e Ramës.

Berisha deklaron se kjo rrugë duhet të përfundonte 6 vite më parë, ndërsa tregon edhe skemën e asaj që ai e quan vjedhje.“Miq, sot Edvin Kristaq Hajduti inspektoi një segment të rrugës Kardhiq – Delvinë, e cila duhej të përfundonte në vitin 2014 por që u shndërrua në histori vjedhjeje dhe mashtrimi dhe sot 6 vite pas afatit të përfundimit nuk është ndërtuar as gjysma e saj. Kjo sepse Edvin Hajduti e braktisi atë deri në vitin 2018 dhe ju rikthye me një skemë vjedhjesh të hatashme.

LEXO EDHE:  Basha takon Johan Wadephul/ PD e angazhuar për zbatimin e kushteve të Bundestagut  

LEXO EDHE:  Fermeret akuzojnë kryeministrin/ Basha: Të hedhim Ramën në kanal, jo djersen tuaj

Kështu, në rast se loti i parë prej 7 km përfundoi brenda 7 muajve në vitin 2012 me 5,1 milion euro dhe përveç kësaj u hap traseja dhe në 8 km të tjera, Edvin Kristaq Hajduti tenderoi në vitin 2018 lotin e dytë prej 7 km por në një akt vjedhjeje të pastër me çmim të katërfishtë, 22 milionë euro dhe afat kohor për tu ndërtuar jo për 7 por për 24 muaj”, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA.al

Kardhiq-Delvinë/ Rama mrekullohet me rrugën e filluar nga Berisha

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ka strategji”/ Shehu leksion qeverisë: Duhet të stimulohen laboratorët

Publikuar

-

Nga

“Nuk ka strategji”/ Shehu leksion qeverisë: Duhet të stimulohen laboratorët

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, pretendon se qeveria nuk ka asnjë strategji për normalizimin e situatës së krijuar nga Covid-19.

Shehu deklaroi se vendi sot është më keq në fillimin e mbylljes dhe hapjes.

“Qeveria nuk ka një strategji. Sot jemi më keq se në fillimin e mbylljes dhe hapjes. Ne nuk kemi pasur një strategji të qartë. Komiteti ynë që u krijua nuk kishte epidemiologë dhe priste atë që do të thoshte kryeministri. Pamë një komitet që nuk bëri asnjëherë një debat me kryeministrin. I gjithë mekanizmi drejtues nuk funksionoi. E vetmja gjë që funksionojë kanë qenë vetëm mjekët”, u shpreh ai në Rtv Ora.LEXO EDHE:  Protestat/ Basha takim me aleatët në selinë blu

Demokrati kërkoi një strategji të re në raport me krizën shëndetësore që po kalon vendi.

LEXO EDHE:  Paratë e dyshimta/ Basha fsheh financimin e degëve

“Unë do të thërrisja ekspertët më të mirë nga Itali me kontratë pune për 1 vit. Do të stimuloja gjithë laboratorët që të bëjnë të gjithë testimet për Covid-19, për të arritur së paku 2000 testime PCR në ditë dhe mijëra serologjike”, theksoi Shehu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bashkia e Durrësit nxori bllof Bashën/ Xhaferraj zbulon mbledhjen urgjente të Këshillit

Publikuar

-

Nga

Bashkia e Durrësit nxori bllof Bashën/ Xhaferraj zbulon mbledhjen urgjente të Këshillit

Kryetari i Republikës së Re, Lulzim Basha, vizitoi sot disa familje të prekura nga tërmeti në Manzë, ndërsa për njërën prej tyre Bashkia e Durrësit i përgënjeshtroi deklaratën se nuk ishte përkrahur nga qeveria.

Pas vizitës së Bashës, Këshilli Bashkiak i Durrësit mbajti një mbledhje për të miratuar grantet për rindërtim.

Këtë e bën me dije kreu i degës së PD-së në Durrës Ferdinand Xhaferraj, i cili thotë se Bashkia e Durrësit u vu në lëvizje nga Basha.“Sot, pas denoncimeve të Kryetarit të PD z. Lulzim Basha dhe qytetarëve të pastrehë që prej 26 Nëntorit të Manzës, u mblodh me urgjencë Këshilli Bashkiak i Durrësit për të miratuar grantet për rindërtim. Kjo mbledhje dhe vendimi shoqërues vijnë pas plot 9 muajsh pritje të qytetarëve të cilët vazhdojnë të jenë të strehuar në çadra. Tërmeti ishte një fatkeqësi, por fakti se me qindra qytetarë vazhdojnë të ndjejnë pasojat është një zgjedhje e qeverisë Rama.

LEXO EDHE:  Video-Policët bëhen tapë/ Këndojnë e hedhin valle duke pirë raki

LEXO EDHE:  Paratë e dyshimta/ Basha fsheh financimin e degëve

Bashkia e Gjushit ka zgjedhur të mos punojë për qytetarët por për oligarkët dhe ka zgjedhur të bëjë korrupsion e jo rindërtim. Sot u duk qartë se qytetarët e shohin zgjidhjen vetëm tek Partia Demokratike, Kryetari i së cilës bëri të pamundurën… Këshilli Bashkiak u mblodh për të marrë një vendim që për herë të parë nuk dëmton edhe më shumë qytetarët e rrënuar”, shkruan Xhaferraj në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE