Connect with Us

Manastirliu jep lajmin e mirë/ Shërbim shëndetësor për 9,500 banorë

Politikë

Manastirliu jep lajmin e mirë/ Shërbim shëndetësor për 9,500 banorë

Publikuar

-

Qendra shëndetësore Ndroq e cila po rehabilitohet në kuadër të programit të 300 qendrave shëndetësore do t’u shërbejë 9,500 banorëve të zonës. Kjo qendër po rehabilitohet si pjesë e 100 qendrave shëndetësore këtë vit, pas rehabilitimit të ambulancës “Lagjia e Re” Ndroq gjatë fazës së parë të rehabilitimit të 80 qendrave shëndetësore.
Ndroq, 31 Korrik – Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka inspektuar punimet e qendrës shëndetësore Ndroq, e cila po rehabilitohet në kuadër të programit të 300 qendrave shëndetësore. E shoqëruar nga deputeti i zonës Arben Pëllumbi, Manastirliu u shpreh se kjo qendër do të ofrojë shërbime shumë më cilësore për 9,500 banorët e Ndroqit.
Në fjalën e saj Manastirliu theksoi se në qarkun Tiranë janë rehabilituar 14 qendra shëndetësore dhe ambulanca që ofrojnë shërbime shëndetësore në kushte shumë të mira.
“Jemi këtu për të inspektuar punimet që kanë filluar në qendrën shëndetësore Ndroq, një qendër që i shërben 9,500 banorëve. Në kuadër të rehabilitimit të 300 qendrave shëndetësore, kjo qendër është planifikuar për t’u rehabilituar dhe për të ofruar shërbime shumë më cilësore për banorët e Ndroqit. Ne kemi përfunduar 80 qendrat e para shëndetësore dhe në qarkun Tiranë janë 14 qendra shëndetësore dhe ambulanca që tashmë ofrojnë shërbime për qytetarët në kushte shumë më të mira pune për mjekët, për 167 mijë banorë.”, tha Manastirliu.
Duke bërë me dije se brenda vitit do të rehabilitohen edhe 100 qendra të tjera shëndetësore dhe ambulanca, Manastirliu theksoi se qëllimi i qeverisë është ofrimi i shërbimeve socio-shëndetësore, të aksesueshme dhe cilësore për grupet më në nevojë.
“Kur flasim për shërbime cilësore ndaj qytetarëve kemi një vëmendje të posaçme për sa i përket grupeve që marrin shërbime tek kjo qendër, qofshin fëmijët, të moshuarit, persona me aftësi të kufizuara. Po përpiqemi që të kemi shërbime shëndetësore të aksesueshme dhe cilësore për ato grupe që kanë më shumë nevojë. Nëpërmjet programit tonë të integrimit të shërbimeve socio-shëndetësore do të kemi mundësi që në këto qendra të kemi përveç shërbimit shëndetësor, edhe shërbimin social që është shumë i nevojshëm për gjithë komunitetin”, u shpreh ministrja./CNA.al
Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Po na gënjejnë”/ Tritan Shehu me bindje: Në Shqipëri s’ka karantinë

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, tha me siguri të plotë se në Shqipëri nuk ekziston asnjë karantinë.

Shehu kërkoi që ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ta dërgojë në këto momente tek karantina, ndërsa theksoi se askush nuk e bën këtë, pasi pretendon se ajo nuk ekziston.

“Nuk ka karantinë. Ja ta them unë me siguri të plotë. Le të na marrin këta dhe të na çojnë tani. Është një gënjeshtër. Është një gënjeshtër dhe prandaj këta nuk e tregojnë. Të na çojë ministrja, të na tregojë karantinën. Jam gati ta shoh që në sekond. Do tregoj vendin, do tregoj karantinën se unë jam transparent”, nënvizoi ish-ministri në emisionin “Opinion”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vasili sulmon ashpër deputetët/ Janë rrugaçë e karagjozë!

Publikuar

-

Nga

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili, i ftuar në  emisionin“360gradë” ka shpërthyer në akuza ndaj deputetëve teksa i quajti këta të fundit si rrugaçë dhe karagjozë.

“Ne kemi të bëjmë me një Parlament rrugaçësh dhe karagjozësh, që thërrasin Komisionin e Venecias për t’i marrë mendim dhe një ditë para miratojnë ligje.

Në këtë mënyrë i kanë djegur mandatat ata. Këta miratojnë ligj për devidentin, që nuk lejohet që të ketë fuqi prapavepruese, ata e miratojnë, ata e ngrenë kartonin.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta shfajësohet për marrëveshjet me Ramën/ “Nuk ishin pakte që cënonin Kushtetutën”

Publikuar

-

Nga

Presidenti, Ilir Meta, është pyetur nëse beson se ka një pakt të dytë të kryetarit të opozitës, Lulzim Basha, me kryeministrin, Edi Rama.

Meta refuzoi të flasë për Bashën dhe tregoi arsyen se përse ka bashkëpunuar me Ramën apo edhe me partitë e tjera politike.

“Unë asnjëherë nuk kam pasur asnjë pakt, me askënd në Shqipëri kundër Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, kundër sovranitetit të popullit shqiptar, kundër demokracisë në këtë vend. Asnjëherë nuk kam pasur pakt. Për të qenë në pozitë, për të ardhur në pushtet, këto janë histori të tjera. Por kurrë në historinë e Shqipërisë, një pakt në cënim të Kushtetutës dhe të parimeve kushtetuese! Një pakt për të shkelur ligjin në mënyrë të qëllimshme dhe në dëm të vetë Kushtetutës. Asnjëherë dhe për as një gjë!

LEXO EDHE:  Investime të reja në Hemodializë/ Manastirliu: Përmirësojmë cilësinë e shërbimit

LEXO EDHE:  Manastirliu në qendrën e re shëndetësore në Ndroq/ 140 mjekë të rinj në sistemin shëndetësor

Një qëndrim që t’i iki një përgjegjësie për një çështje të rëndësishme kombëtare, e cila është emergjente apo kombëtare apo të merrem me çështje të tjera të vogla apo anësore. Kështu që unë kam pakt për mbrojtjen e Kushtetutës dhe e kam edhe për detyrën, që kur kam vënë dorën mbi Kushtetutën e Shqipërisë dhe deri më 24 korrik 2022 do ta mbroj atë edhe me jetën time dhe me gjithçka tjetër, duke treguar që jam jo vetëm President i Republikës, por jam dhe do të jem edhe ushtari i parë i Republikës”, theksoi Kreu i Shtetit në emisionin”5 pyetje nga Babaramo”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE