Connect with Us

Horoskopi i ditës, 31 korrik 2019

Sociale

Horoskopi i ditës, 31 korrik 2019

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Venusi do ju ndihmoje sot te zgjidhni disa nga problemet me te mëdha qe keni pasur ne çift dhe ne mbrëmje do ndiheni me te qete. Beqaret do kenë me shume mundësi për njohje te reja dhe për aventura, por mbetet ne dorën e tyre çfarë do bëjnë. Financat, fale përpjekjeve te mëdha qe keni bere, do përmirësohen ndjeshëm. Do ndiheni me krenare për veten dhe do e keni me te lehte çdo gjë.

DEMI 21. prill – 21. maj

Gjate kësaj dite do kënaqeni pafundësisht pranë partnerit tuaj dhe nuk do kërkoni asgjë me shume nga sa ai mund t’iu japë. Beqaret do realizojnë një takim vërtet te veçantë dhe fale Merkurit do dine te bëjnë zgjedhjet e duhura. Shume gjera për ta do jene me te bukura tani e tutje. Sektori i financave nuk do jete i trazuar megjithatë po morët disa masa do bëni mire.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Urani do ju ndihmoje te zgjidhni edhe disa probleme te vogla qe keni pasur me partnerit tuaj kohet e fundit. Nuk do keni me keqkuptime dhe buzëqeshja do ju rikthehet. Për beqaret Venusi do jete planeti me i favorshëm. Ai do i ndihmoje te gjejnë personin e ëndrrave. Ne planin financiar intuita nuk do ju lere te gaboni. Do dini mire si t’i menaxhoni te ardhurat tuaja.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Pasioni do trokasë ne dorën tuaj gjate kësaj dite. Do përjetoni ndjesi te jashtëzakonshme pranë atij qe dashuroni dhe nuk do doni te shkëputeni asnjë sekonde. Beqaret do i kenë mendimet te qarta dhe do dine si te veprojnë ne çdo moment. Jeta për ta do ndryshoje rrënjësisht. Financat do jene te mira, por ju nuk duhet kurrsesi te abuzoni me shpenzimet. Mendoni pak edhe për te nesërmen.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Gjate kësaj dite do merrni bekimin e yjeve ju te dashuruarit dhe çdo gjë do ju ece ne mënyrë te përkryer. Problemet e se shkuarës do jene kapitull i mbyllur. Beqaret do kenë veçse mundësi për dashuriçka kalimtare dhe asgjë me shume sesa aq. Buxhetin mundohuni ta menaxhoni me kujdes dhe maturi ne mënyrë qe situata te vazhdoje te mbetet e qëndrueshme. Edhe vete do jeni me te qete.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Jo vetëm qe asnjë planet nuk do e turbulloje jetën tuaj ne çift, por ata do mundohen ta bëjnë atë disi me interesante. Hëna për shembull do ju ndihmoje te rivendosni komunikimin. Beqaret mund te kenë dashuri me shikim te pare ne momentin qe nuk e presin aspak. Ne planin financiar duhet te bëni kujdes sepse priten goxha probleme. Po nuk menduat për te ardhmen do pendoheni gjate.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Venusi do jete i pozicionuar mire sot ne jetën ne çift dhe do e beje çdo moment me te veçantë. Ju dhe partneri do jeni mjaft bashkëpunues dhe largpamës. Beqaret nga ana tjetër do kenë një dite disi te mërzitshme dhe pa ndonjë emocion te jashtëzakonshëm. As financat nuk do jene ne gjendjen me te mire te mundshme. Beni shume kujdes për gjithçka sepse do mbeteni keq.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Ju qe jeni ne një lidhje do jeni plotësisht te bindur sot për te bere ndryshimet rrënjësore ne jetën tuaj ne çift. Bashkëpunimi me partnerin do jete për t’u adhuruar. Beqaret duhet te gjejnë mënyrën e duhur për ta joshur personin qe pëlqejnë dhe jeta ka për t’iu ndryshuar përgjithmonë. Yjet sot do ua ndriçojnë rrugën. Buxhetin do e mbani gjithë kohës te stabilizuar e nen kontroll.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Do jeni tej mase kërkues sot ju te dashuruarit dhe partneri nuk do mundet dot t’ua plotësojë te gjitha dëshirat. Rikthehuni sa me pare ne realitet për te mirën tuaj dhe te atij qe dashuroni. Beqaret do kenë disa probleme profesionale te cilat nuk do i lënë te qete për te menduar për dashurinë. Financat do përmirësohen goxha fale menaxhimit te mire dhe kujdesit qe keni treguar.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Dite shume romantike do jete kjo e sotmja për te gjithë ata qe janë ne një lidhje. As vete nuk e kishin menduar ndonjëherë se gjerat mund t’iu përmirësoheshin aq shume. Beqaret do kenë disa takime, por asnjeri prej tyre nuk do ju duket aq interesant sa për te hedhur hapa me tej. Ne planin financiar do i keni idetë shume te qarta dhe do dini si ta menaxhoni situatën.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Sot do jeni shume me te qete ju te dashuruarit dhe marrëdhënia me partnerin do ece me mire. Nga ana tjetër do jeni me tolerante dhe te kuptueshëm me te. Beqaret nuk duhet te kërkojnë një person pa defekte sepse ai nuk ekziston e ata do mbeten vetëm. Ne planin financiar gjendja nuk do jete aspak e keq. Mund te përfitoni për te kryer edhe ndonjë shpenzim me tepër nga zakonisht.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Ne tërësi marrëdhënia ne çift ka për te ecur mire, megjithëse nuk do mungojnë debatet e vogla. Çdo gjë ka për t’u sqaruar shpejt dhe nuk do ketë probleme serioze. Beqaret duhet te ndryshojnë stilin e te veshurit dhe te makijazhit ne mënyrë qe te tërheqin me shume vëmendjen. Nëse shpenzimet i kryeni me kujdes dhe pa teprice, gjendja e financave do jete shume me e mire.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Bie numri i të diplomuarve në Shqipëri/ Surprizë arsimi profesional

Publikuar

-

Nga

Bie numri i të diplomuarve në Shqipëri/ Surprizë arsimi profesional

Institutit i Statistikave (INSTAT) ka publikuar këtë të premte raportin për sa i përket numrit të nxënësve dhe studentëve të diplomuar për vitin shkollor 2019-2020.

Sipas të dhënave, gjatë kësaj periudhe arritën të kualifikohen në Shqipëri 98,168 nxënës dhe studentë, ose 5.5% më pak se vitin e shkuar.

Arsimi 9-vjeçar

Në sistemimin arsimor 9-vjeçar rezulton të jenë diplomuar 33.618 nxënës, nga të cilët 52,3 % ishin djem dhe 47,7 % vajza.

Në sistemin parauniversitar vihet re një ulje e ndjeshme numrit të nxënësve të diplomuar. Konkretisht, siç thekson INSTAT gjatë vitit shkollor 2018-19 u diplomuan 31.662 nxënës, duke shënuar një ulje prej 6,9 %, krahasuar me një vit më parë.

Arsimi profesional

Arsimimi profesional ka pësuar një rritje të interesimit të nxënësve dhe këtë e dëshmojnë të dhënat që raporton Instituti i Statistikave. Konkretisht, në arsimin profesional u diplomuan 4.862 nxënës, ose e thënë ndryshe një rritje me 27,7 % krahasuar me vitin shkollor 2018-19.

Arsimi universitar

Rënie të konsiderueshme ka pësuar numri i studentëve të diplomuar në sistemin universitar. Sipas INSTAT, gjatë vitit akademik 2019-20, u diplomuan 32.889 studentë, duke shënuar një ulje prej 5,7 % krahasuar me 2018-19.

“Në të gjithë programet e arsimit të lartë, në këtë vit akademik, u diplomuan 21.481 studente femra, ose 65,3 % e numrit të përgjithshëm të studentëve të diplomuar në arsimin e lartë. Studentë të diplomuar në programet Bachelor përbëjnë 53,5 % të studentëve të diplomuar gjithsej, ndjekur nga programet Master me 42,4 %”, thuhet në raportin e INSTAT.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 21 shkurt 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 21 shkurt 2018

Në lidhje me këtë situatë jo pozitive, Euronews Albania bisedoi me sociologen Entela Binjaku, e cila shpjegoi shkaqet që kanë ndikuar në uljen e të diplomuarve në të gjitha nivelet arsimore.

Ajo u shpreh se këto të dhëna duhet të shërbejnë si kambanë alarmi për institucionet shtetërore, por edhe për shoqërinë shqiptare.

“Kjo rënia nuk na lumturon aspak, por përkundër duhet të na shqetësoj. Fakti që kemi më pak të arsimuar në të gjitha nivelet, mendoj se duhet të na shqetësoj realisht”, tha sociologia.

Znj. Binjaku pohoi se djemtë shqiptarë arsimimin nuk e shohim më si parësor, por dëshira e tyre tha jo është që të largohen nga vendi.

“Djemtë shqiptarë mendojnë tanimë jo të arsimohen, por të emigrojnë. Mendimi i tyre i parë është si e si të largohen, ndërsa vajzat  janë që emigrojnë më pak dhe në fund të fundit dhe për hir të traditës së familjeve shqiptare, që mashkulli është ai që sjellë para në shtëpi dhe kjo bie më shumë në shpatullat e gjinisë mashkullore”, tha ajo./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE

Sociale

Plazh në fundjavë?/ Moti prish planet e pushuesve

Publikuar

-

Nga

Plazh në fundjavë?/ Moti prish planet e pushuesve

Stina e pranverës na ofron ndryshime të shpejta të situatës meteorologjike, kështu parashikohen edhe këto tri ditë që vijnë.

Dita e shtunë ndikuar nga kalimi i një fronti do paraqitet me reshje shiu në të gjithë Shqipërinë.

Sipas Shërbimit Meteorologjik, në pjesën bregdetare do të ketë shtrëngata me rrufe të izoluara. Gjatë së dielës reshjet e shiut do të izolohen në pjesën veriore për t’i lënë vend kthjellimeve e vranësirave në zonat e tjera të vendit.

Ndryshe situata do të paraqitet të hënën pasi moti i kthjellët do të mbizotërojë në vend me vranësira kalimtare përgjatë maleve.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 11 qershor 2020

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 21 shkurt 2018

Era përgjithësisht do të fryjë nga kuadrati i jugut mesatare e hera herës e vrullshme në brigjet detare shoqëruar me valëzim të forcës 3 dhe 4 ballë.

Temperaturat do të pësojnë rënie të dielën në mëngjes e ndërsa rritja e ndjeshme e tyre do të vijë mesditën e së hënës si në fotot e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Manastirliu zbulon të dhënat/ Ja sa qytetarë kanë bërë dy dozat e vaksinës ndaj COVID-19

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka bërë me dije se nga 638 mijë e 338 vaksinime në Shqipëri, 192 mijë qytetarë kanë bërë dy dozat e vaksinës.

Ajo thotë se vaksinatoret po bëjnë punë fantastike ndërsa qytetarët që kanë bërë dy dozat e vaksinës janë shumë më të mbrojtur ndaj COVID-19.

“Me punën fantastike që po bëjnë vaksinatoret tona në të gjithë vendin, ia kemi dalë të kryejmë 638,338 vaksinimeve, prej të cilave 192 mijë qytetarë i kanë bërë të dy dozat e vaksinës dhe janë sot shumë më të mbrojtur nga covid19”, shkruan Manastirliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE