Connect with Us

Foto/ Artan Hoxha “dush të ftohtë” qeverisë

Denoncim

Foto/ Artan Hoxha “dush të ftohtë” qeverisë

Publikuar

-

Foto/ Artan Hoxha “dush të ftohtë” qeverisë

Ndërsa qeveria na bombardon përditë me marketing për të na bindur se sa bukur kalohen pushimet në Shqipëri, në një nga destinacionet më atraktive, siç është Thethi, banorëve u duhet të shpikin forma të reja kreative për të siguruar furnizimin me energji elektrike.

Këtë fakt e sjell gazetari investigativ i kronikës së zezë, Artan Hoxha, përmes disa fotove të publikuara në rrjetet sociale, ku shkruan se: në Theth energjia elektrike është aq e dobët sa banorët të detyruar për tu shërbyer turistëve të shumtë vendas dhe të huaj, kanë vënë imagjinatën në punë.

Postimi i plotë:

Me qe jemi ne sezon turistik dhe qeveria na bombardon perdite me marketing duke na treguar se sa bukur kalohen pushimet ne Shqiperi. Ne fakt zoti ka bere mrekulli ne Shqiperi, duke i falur qe nga deti, liqeni, laguna e deri te Alpet. Problemi gjithnje mbetet keqadministrimi nga agjensite shteterore. Thethi eshte vertete perla e Alpeve shqiptare, por a e dini qe ne njerin nga destinacionet turistike me te njohura te vendit nuk ka energji elektrike mjaftueshem.

Pra llampat ndizen. Por ne Theth energjia elektrike eshte aq e dobet, sa frigoriferet nuk ngrijne, ekspreset e lokaleve nuk e ngrohin dot ujin mjaftueshem per te bere kafe, sobat dhe furrat elektrike nuk pjekin dot.
Ne keto kushte banoret e Thethit, te detyruar per tu sherbyer turisteve te shumte vendas dhe te huaj, kane vene imagjinaten ne pune.
Ne mungese te energjise elektrike te nevojshme si cdo familje apo biznes ne pjesen tjeter te vendit, kane shpikur forma te reja kreative./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Kamera e “Stop”/ Mashtruesja, zgjidh hallet me karamele e “ysht” drejtësinë

Publikuar

-

Nga

Emisioni “Stop” sjell sonte në mbrëmje përmes kameras së fshehtë një histori të një mashtrueseje, që përmes ritualeve të saj, arrin të të ”shërojë”, të të “bëjë me fëmijë” apo të të “zgjidhë” cfarëdo lloj halli.

Shumë qytetarë kanë bërë denoncim për të, por pasi “u ka zgjidhur hallet” të gjitha atyre, që kanë patur nevojë dhe i janë drejtuar, zonja në fjalë, duket, se ka “yshtur” edhe personazhet e drejtësisë.

LEXO EDHE:  Ekzekutimi i vëllezërve në Shkodër/ Artan Hoxha publikon videon shokuese

Ajo deri tani ka mundur t’ia hedhë, pa i hyrë gjemb në këmbë, madje duke bërë fajtorë, hallexhinjtë, që e kanë mbajtur me para.

Drejtësia ka vepruar për njerëzit në hall, por jo për mashtruesen, që i ka gënjyer e rrjepur ata. Për më shumë detaje, vjen sonte historia e mashtrueses në emisionin “Stop” në ekranin e TV Klan, në orën 20.10!

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi në “Stop”–Kamëz/ Bashkia kthen pyllin në zallishte e jep leje për stallë e thertore!

Publikuar

-

Nga

Më 13 shkurt të 2019-ës emisioni Stop transmetoi ankesën e banorëve të Laknasit, në zonën e quajtur “Plepat e Brukes”, të cilët jetojnë këtu prej 300 vjetësh.Rastësisht mësuan, se bashkia ia dha pyllin me qira një shoqërie, që do ta shndërronte në stallë bagëtish.Për të arritur këtë qëllim, pylli është regjistruar si zallishte. Pas 8 muajsh, banorët shprehen, se në momentin që erdhi Stopi, cdo gjë ishte në rregull, por ditët e fundit pronari Bledar Daci, ka ardhur me polici, që të rrethojë pyllin.Sipas tyre, Daci do ta bëjë thertore dhe stallë derrash, edhe pse është vetëm 1 km larg lumit dhe 2 km larg shtëpive të tyre.Në bashki drejtojnë gishtin nga ish-kryetari, por nuk i japin zgjidhje problemit.Kryebashkiaku aktual Rakip Suli, thotë, se është vënë në dijeni këto 45 ditë, që është në detyrë dhe ka biseduar me subjektin, që t’i pezullojë punimet për disa ditë, sa të shprehet Prokuroria.Unë si kryetar, vijon Suli, nuk kam fuqi ligjore të anulloj lejen e dhënë nga paraardhësi im. Nga ana tjetër, avokati i banorëve, Sinan Tafaj shprehet, se vetë Këshilli Bashkiak, mund ta shfuqizojë atë vendim, nëse ka dëshirën e mirë për t’i ndihmuar këta banorë.

LEXO EDHE:  Zbulohet fotoja e shqiptarit të vrarë në Ekuador

Për më shumë ndiq videon e mëposhtme:

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Raporti i TI-as/ Shqipëria, ndër vendet ku pastrohen paratë e kompanive ‘fantazmë’

Publikuar

-

Nga

Në mesin e vendeve të përfshira në raportin e Transparency International rezulton të jetë edhe Shqipëria.

Në analizën e vlerësimeve të bëra nga Rregullatori botëror kundër pastrimit të parave ‘Forca për Veprimtaritë Financiare’ (FATF) tregon se edhe Shqipëria ka shtigje nëpërmjet të cilave bëhet i mundur pastrimi i parave.

Raporti, i sjellë nga radioja “Zëri i Amerikës”, thotë se dështimi është i lidhur fort me mbështetjen në të dhënat e mbajtura nga bankat.

“Nuk ka kërkesë që të gjithë personat juridikë të kenë një llogari bankare. Nëse një person juridik nuk ka hyrë në marrëdhënie me një entitet raportues, atëherë nuk ka dispozita të tjera ligjore për të siguruar që autoritetet përgjegjëse të kenë qasje në informacionin e saktë dhe më të ri mbi pronësisë”, thuhet në raport i cili u referohet vlerësimeve të vitit të kaluar të Këshillit të Evropës mbi masat që ka marrë Shqipëria për të luftuar pastrimin e parave dhe financimin e aktiviteteve terroriste.

LEXO TE PLOTE