Connect with Us

Sa mundësi ka që Gjykata Kushtetuese të hapë dyert në Shtator?

Kronika

Sa mundësi ka që Gjykata Kushtetuese të hapë dyert në Shtator?

Publikuar

-

vendimi 2017

Sipas të dhënave zyrtare nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, garën për anëtarë të Gjykatës Kushtetuese, e vazhdojnë ende, gjyqtarja e Tiranës, Regleta Panajoti, prokurori i Krimeve të Rënda, Besnik Muçi, këshilltarja ligjore Arta Vorpsi si dhe  këshilltarja ligjore Fiona Papajorgji.

Besnik Muçi është kandidat për shkarkim nga KPA, ndaj për analizën e mëposhtme, nuk mund të konsiderohet si kandidat për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese.

Gjykata Kushtetuese kërkon të pakten 5 anëtarë, që të mund të mblidhet për të marrë vendime.

Duke i konsideruar të treja kandidaturat si fituese, mund të arsyetojmë që tre anëtarë jane boll, që Gjykata Kushtetuese të mund të mblidhet në dhomë këshillimi. Por, jo më shumë.

Me shumë gjasë, në Shtator do të arrijmë të kemi përmbylljen e procedurave, për aq vende sa mund të plotësohen nga këto 3 kandidatura.

Por, a do kemi emërimin e tre anëtarëve të rinj të Gjykatës Kushtetuese?

Kushti i ligjit është që për çdo vend bosh, duhen 3 kandidatura të vlefshme.

Dmth nëse përdorim tabelën e shumëzimit, për tre vende bosh duhen 9 kandidatura të vlefshme.

Të arsyetojme pak me logjikën e Ligjit dhe jo me llogaritë e Dvoranit.

Kandidaturat janë 3:

– Regleta Panajoti;

– Arta Vorpsi;

– Fiona Papajorgji.

Secila prej tyre ka kandiduar për tre vende bosh.

Dmth për secilin nga 3 vendet, lista e kandidaturave do të jetë njësoj. Mbase edhe radha do jetë e njëjtë, se duke qenë vlerësim me pikë, për të njëjtën gjykatë, do ish e pamundur që vlerësimi për të njëjtat kandidatura, të rezultonte me radhitje të ndryshme.

Por, plotësimi i vendeve bosh bëhet një nga një. Se edhe shqyrtimi do të bëhet një nga një për secilën vakancë.

Në këto kushte, në momentin që një nga zonjat përzgjidhet për njërën vakancë, plotësimi i dy vakancave të tjera është i pamundur, pasi lista e kandidaturave për vakancën e radhës do reduktohej në 2.

Ligji kërkon përzgjedhje midis 3 kandidaturave.

Ligji nuk ka rregulluar fare rastin kur një kandidat kandidon për më shumë se një vend bosh.

Dhe ky është nje nga shume rastet e gafave juridike që zbulojnë mungesën e vizionit të ekspertëve të nivelit të lartë që u paguan si draftues të ligjit.

Me një ligj të shkruar kështu, Ilir Meta ka edhe rastin të bëjë gallatë me listat e kandidaturave.

Dhe për gallatë mund të zgjedhë edhe të njëjtin emër tre herë, në tre lista. Fundja kush do e paragjykonte sidomos në rastin, kur te secila liste do zgjidhte njëkohësisht kandidaturën e parë të dalë nga vlerësimi i pavarur i KED?!

Ashtu mbase do kishim plotësim të tre vakancave përnjëherë.

Pak rëndësi, nëse do ish i njëjti person. Fundja vetëm për dhomë këshillimi, njësoj është. Si 1×3 edhe 3×1 rezultati del njësoj.

Për saktësi! Do jenë 2 ose 4 anëtarë! Se ne Gjykatën Kushtetuese, ka një vit që dritat i ndez e i fik Vitore Tusha, megjithë moshën për pension./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Akuzat e PD-së për Mark Babanin/ Prokuroria vihet në lëvizje

Publikuar

-

Nga

Njësia e Dekriminalizimit pranë Prokurorisë së Përgjithshme është vënë në lëvizje, pas akuzave publike që Partia Demokratike ka bërë në drejtim të kryebashkiakut të Vaut të Dejës, Mark Babani.

Mësohet se organi i akuzës i ka kërkuar Babanit dorëzimin e shenjave të gishtave, në Institutin e Policisë Shkencore në Shkodër ose në Tiranë. Kjo e fundit më pas dërgon të dhënat pranë Njësisë së Dekriminalizimit.

Partia Demokratike pretendohen se socialisti është arrestuar më datë 4 Prill 1994, në Itali, në zonën e Siçilisë, për kryerjen e veprës penale “Vjedhje në rrethana rënduese, e kryer në bashkëpunim”.

Ky është rasti i tretë i kryebashkiakëve socialist që akuzohet nga PD, pas Valdrin Pjetrit në Shkodër dhe Agim Kajmakut në Vorë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

I kërkoi favore seksuale studentes/ Universiteti merr vendimin drastik ndaj pedagogut

Publikuar

-

Nga

Universiteti “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan, ka reaguar pas denoncimit të mbrëmshëm në emisionin “Stop”, ku një pedagog i kërkonte një studenteje favore seksuale në këmbim të notës.

Mësohet se “Aleksandër Xhuvani” ka pezulluar nga detyra pedagogun Denis Himçi i cili është ndaluar nga policia me akuzën për korrupsion pas shfaqjes së video-skandalit, si dhe është distancuar nga ngjarja në fjalë.

Deklarata e plotë:

Nëpërmjet Komunikatës për shtyp të Drejtorisë Vendore të Policisë së Shtetit, Elbasan, të datës 18.09.2019, jemi vënë në dijeni për ndalimin e punonjësit të Universitetit të Elbasanit, “Aleksandër Xhuvani”, Denis Himçi, me detyrë personel akademik në Departamentin e Gjuhës Frënge dhe Italiane, të Fakultetit të Shkencave Humane, pas transmetimit të pamjeve filmike në emisionin investigativ “Stop” të mbrëmjes së datës 17.09.2019.

Universiteti i Elbasanit “Aleksandër Xhuvani” ka marrë menjëherë masën e pezullimit nga detyra të pedagogut Denis Himçi. Masa e pezullimit nga detyra do të jetë në fuqi deri në zbardhjen e plotë të çështjes.

Universiteti i Elbasanit “Aleksandër Xhuvani” shpreh qëndrimin e tij zyrtar se distancohet ndaj çdo sjelljeje të ulët e të padenjë, e cila cënon figurën e personelit akademik dhe imazhin e këtij institucioni të arsimit të lartë.

Universiteti i Elbasanit “Aleksandër Xhuvani” është i hapur dhe shpreh gatishmërinë për të bashkëpunuar me organet e drejtësisë deri në zbardhjen e plotë të çështjes.

Universiteti i Elbasanit “Aleksandër Xhuvani” falenderon emisionin investigativ “Stop” për kontributin e dhënë në evidentimin e rasteve të sjelljeve të padenja që cënojnë imazhin e universiteve shqiptare.
REKTORATI/ CNA.al

Pas denoncimit në “STOP”/ Policia shoqëron pedagogun që kërkonte seks dhe para

Skandali i “STOP”-it/ Kush është pedagogu që kërkon seks dhe para (Foto+ Emri)

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ish-prokurori bën deklaratën e fortë/ Disa “robotë” do hetojnë “peshqit” e mëdhenj

Publikuar

-

Nga

bashkeshortja e gjyqtarit te administratives drejt SPAK

Ngritja e institucioneve të reja të drejtësisë, veçanërisht SPAK (Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion”, vijon të mbetet në qendër të debateve mediatike dhe politike.

Ndërkohë, në lidhje me këtë ka folur edhe ish-drejtuesi i prokurorisë së Apelit, Shkëlqim Hajdari.

I ftuar në Report tv, Hajdari tha se javën tjetër prokurorët shqiptarë do të shkojnë për trajnim në SHBA nga FBI-ja.

“Kolegët e mi në prokurori që do të kalojnë SPAK-un do të shkojnë në SHBA javën tjetër për trajnim nga FBI-ja, llogarit kush do i hetojë ‘peshqit’, do të jenë disa ‘robotë’, që kur të grumbullojnë provat nuk do të shohin si e ka emrin” –deklaroi Hajdari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE