Connect with Us

Rama nuk heq dorë nga Teatri/ Premtimi për artistët

Politikë

Rama nuk heq dorë nga Teatri/ Premtimi për artistët

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një takim me gazetarët në ambientet e kryeministrisë ku foli ndër të tjera edhe për çështjen e Teatrit Kombëtar.

I pyetur nga gazetarët nëse do të ketë zhvillime të reja për sa i takon Teatrit Kombëtar, Rama u përgjigj se kjo është një temë që duhet të ishte mbyllur me kohë.

Edhe pse kryeministri Rama nuk heq dorë nga projekti për shembjen e Teatrit Kombëtar ai u premton artistëve se nga trualli i tij nuk do të preket asnjë centimetër.

“Zhvillimiet e Teatrit Kombëtar janë shumë të vjetra dhe më vjen edhe mire edhe keq që vazhdon një debat për një temë që duhet të ishte ezauruar 20 vite më parë.

Ka shumë njerëz që ngatërrojnë muret me hostorinë, historinë me nostalgjinë.

Nëse ka një njeri, dhe force qeverisëse që nuk mund të akuzohet për mungesë ndjeshmërie ndaj trashgimisë kulturore, ky jam unë dhe kjo është forca jonë qeverisëse.

LEXO EDHE:  Rilindja e Ramës, njësoj si "Ferma e Kafshëve" e Orwell

Kur unë kam filluar të interesohem për trashëgiminë kulturore, në muret e kompleksit ministrit shkruheshin fjalë të pista me sprait.

Ku mbinin fiqtë mbi taracë sepse mbgeturinët liheshin n’ tarraca dhe ktheheshin në pleh ku rritej fiku. Po e nis nga ai projekt që ka qenë i pari dhe po e përfundoj me stadiumin. Ja ku e keni sesi një vlerë e trashëgimisë harmonizohet me nevojat e aktualitetit.

Godina e Teatrit Kombëtar nuk është indiference por çështje praktike. Nuk është ndërtuar për Teatër Kombëtar, ka mbetur si rezultat i pamundësive. Nëse godina do të kishte vlerë arkitektonike, dhe nëse do tëi kishte mundësitë për të qenë një teatër.

Asnjë centimetër i Teatrit Kombëtar nuk do të përdoret për zhvillime private”,- ka thënë Rama ndër të tjera./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Raporti i OKB-së/ Meta: Të ndalet ritmi dramatik i shpopullimit

Publikuar

-

Nga

Raporti i OKB-së/ Meta: Të ndalet ritmi dramatik i shpopullimit

Presidenti Ilir Metaka reaguar pas raportit të publikuara nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, ku thuhej se nga Shqipëria kanë ikur 1.2 milionë persona përgjatë viteve 1990-2020 dhe se pritet te largohen edhe 615 mijë njerëz të tjerë.

I shqetësuar për këto shifra Meta shprehet se ndalimi i ritmeve dramatike të shpopullimit të Shqipërisë është sfida më e madhe që kërkon urgjentisht reflektim dhe zgjidhje konkrete.

LEXO EDHE:  Rilindja e Ramës, njësoj si “Ferma e Kafshëve” e Orwell

LEXO EDHE:  Shënim/ Kukësi një leksion për Ramën dhe Bashën

“Koha për të ndalur projektin antikombëtar të zhbërjes së Shqipërisë është tani!Plotësimi pa vonesë i 15 kushteve është harta e vetme e rrugës së Shqipërisë europiane!”

Ai i bëri thirrje qytetarëve të bashkohen “kundër shpopullimit dhe kthimit të shpresës. Shqipëri pa shqiptarë nuk mund të ketë!”.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gjin Gjoni kandidat në listat e PD/ Këlliçi: Këmbanat bien për ata që kanë vesh të dëgjojnë

Publikuar

-

Nga

Gjin Gjoni kandidat në listat e PD/ Këlliçi: Këmbanat bien për ata që kanë vesh të dëgjojnë

Gjatë ditës së sotme, në media u raportua se ish-gjyqtari Gjin Gjoni do të kandidonte në listat e PD për

Kryetari i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi i ftuar mbrwmjen e sotme nw ABC news ka komentuar lajmin se ish-gjyqtari Gjin Gjoni do të kandidonte në listat e PD për deputet nga dega e qytetit të Lezhës.

Ai u shpreh se propozimi nuk do të thotë automatikishit kandidimi i një individi.

“Kështu që, nëse në një grup-seksion të caktuar, është propozuar një individ i caktuar, do të zbatohet e gjithë procedura në fazën e dytë në Komitetin e Seleksionimit të Kandidaturave, ku pa diskutim një nga kriteret është që persona të caktuar që për shkak të Vettingut apo dorëheqjes nga funksioni për të shmangur Vettingun, janë kandiduar, automatikisht do të s’kualifikohen nga ky proces,” shpjegoi kreu i FRPD.

LEXO EDHE:  “Marrëveshje me Ramën?”/ Basha: Nëse ka një zotim të hershëm…Sipas Këlliçit, bëhet fjalë për një lajm të stistur, të shtyrë nga vetë qeveria.

LEXO EDHE:  Shënim/ Kukësi një leksion për Ramën dhe Bashën

“Për shkak të ligjit të dekriminalizmit, 17 zyrtarë të zgjedhur nga PS dhe 300 të zgjedhur në administratën publike janë larguar..Nuk kemi asnjë rast. Ka qenë një lajm i stisur ky sot. Që është futur emri i Gjin Gjonit, për tu vënë në qendër të diskutimit dhe i spinuar nga qeveria,” u shpreh ai.

Sa i përket reagimit të ambasadores amerikane, Belind Këlliçi tha se është 100 për qind dakord me të, por sipas tij, “kambanat bien për ata që kanë vesh të dëgjojnë.”

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po mban peng një opozitë të tërë”/ Rudina Hajdari leksion Bashës

Publikuar

-

Nga

“Po mban peng një opozitë të tërë”/ Rudina Hajdari leksion Bashës

Deputetja Rudina Hajdari është e ftuar mbrëmjen e sotme në “Repolitix”  ku po diskutohet mbi hapjen e listave dhe ndryshimet kushtuese.

Ajo tha se Basha nuk duhet të mbajë peng një opozitë dhe të mbahet mend si partia që nuk do ndryshim, por të bëhet pjesë e dialogut për hapjen e listave dhe ndryshimet kushtetuese.Në lidhje me deklaratat e Presidentit Meta se nuk do i njoh ndryshimet kushtetuese, Hajdari tha se ato i lejon Kushtetuta dhe jo Meta.

LEXO EDHE:  Rilindja e Ramës, njësoj si “Ferma e Kafshëve” e Orwell

LEXO EDHE:  Avokati denoncon skandalin/ Rama grabit dyqanet, të ndërtojë pallat për oligarkët

“Do ishte vendim i gabuar nëse Basha , por ka ende kohë për të ndryshuar mendim. Ka shumë demokratë që mbështesin listat e hapura. PD nuk duhet të kujtohet si një opozitë që nuk do ndryshim. Edhe në lidhje me reagimin e Presidentit që thotë se nuk i njoh ndryshimet kushtetuese,  ai nuk mund të bëjë dot asgjë, pasi na e lejon Kushtetuta”, tha Hajdari./CNA.al

LEXO TE PLOTE