Connect with Us

Berisha zbulon “sëmundjen” e Sorecës/ Flet për fuqinë e mafies

Politikë

Berisha zbulon “sëmundjen” e Sorecës/ Flet për fuqinë e mafies

Publikuar

-

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas deklaratave të djeshme të ambasadorit të BE-së në Tiranë, Luigi Soreca në lidhje me debatet për Teatrin Kombëtar.

Në një reagim publik, Berisha ndër të tjera shkruan se “Çeshtja e teatrit pavaresisht nga polemikat politike, ne te verteten e saj per çdo njeri qe eshte i interesuar qe te dije, eshte çeshtje vjedhje, grabitje nga mafia qeveritare dhe ajo e ndertimit, ne te cilen Fushoqeveria dhe Fushobashkia e Tiranes grabisin nje siperfaqe te madhe trualli prone publike 9000 mije meter katror ne zemer te Tiranes per ta shnderruar ate ne kulla megalavatriçe per te lare se paku 200 milione euro, narkoeuro.

Ambasadori e di se per rrembimin e ketij trualli dhe per t’ja dhuruar nje kompanie private, kreu i meduzes Edvin Rama dhe Don Agaçio per here te pare ne historine e vendit miratuan nje ligj te veçante, ligjin famoz Fusha! Fuqia, kesaj here jo e Zotit por e Mafies!”.

Më tej, Berisha theksons e nje gare e hapur transparente, ne te cilen grabiten 9 mije metra katror ne zemer te Tiranes prone publike, per ndertimin e kullave, lavatriçe te 200 milione narkoeurove te narkoqeveritareve dhe narkondertuesve, eshte nje vjedhje, grabitje mafioze por e hapur dhe transparente, pasi mafia ne narkoshtetin e saj nuk ka nevoje te fshihet.

“Perveç kesaj, ambasadori Soreca duke iu referuar tenderit dhe transparences se tij injoroi totalisht prishjen e nje monumenti kulturor historik te Tiranes siç ishte Teatri Kombetar dhe ipso facto u rrjeshtua krejtesisht ne anen e padrejte, por gjithnje ne traditen e guvernatoreve, ne anen e qeverise.”-shkruan Berisha.

Gjithashtu, ish-kryeministri deklaron se Soreca është prekur nga një “sëmundje”, që sipas tij quhet “semundja e guvernatorit”, dhe poi u kushton jo pak shqiptarëve.

“Do ta perfundoj ketu duke i rikujtuar njerezisht ambasadorit Soreca se pese vitet e fundit ne Shqiperi eshte shfaqur nje semundje e tmerrshme, e cila ka semurur per fat te keq ndonje ambasdore. Kjo eshte “semundja e guvernatorit”, e cila iu ka kushtuar shqiptareve teper shtrenjte se paku kater vite vendnumero ne procesin e hapjes se negociatave dhe  ndertimin ne Shqiperi te narkoshtetit te pare ne Europe.”-thekson Berisha.

Reagimi i plotë:

Reagim ndaj deklaratave te ambasadorit Soreca!

Une jam nga ata qe kam mirepritur me sinqeritet ardhjen e ambasadorit Luigi Soreca ne Shqiperi. Kjo kryesisht per eksperience e tij ne fushen e zbatimit te ligjeve dhe luften tmerresisht te veshtire kunder mafies, duke menduar se keto njohuri do ta ndihmojne ate te kuptoje me thelle realitetin ne narkoshtetin e pare dhe te vetem te Europes.

Por nuk eshte ky problem qellimi i ketyre rradheve.

Qellimi eshte te theksoj se prononcimi i tij i djeshem ne vleresimin tim ishte anesim i gabuar, sikunder anesim dhe i gabuar ishte dhe sqarimi i tij  i “keqkuptimit” nga mediat.

Ne te dy rastet ai anesi ne anen e qeverise, pra nuk them te ambasadoreve  por anen tradicionale te guvernatoreve.

Çeshtja e teatrit pavaresisht nga polemikat politike, ne te verteten e saj per çdo njeri qe eshte i interesuar qe te dije, eshte çeshtje vjedhje, grabitje nga mafia qeveritare dhe ajo e ndertimit, ne te cilen Fushoqeveria dhe Fushobashkia e Tiranes grabisin nje siperfaqe te madhe trualli prone publike 9000 mije meter katror ne zemer te Tiranes per ta shnderruar ate ne kulla megalavatriçe per te lare se paku 200 milione euro, narkoeuro.

LEXO EDHE:  Shqipëria jashtë Europe/ Kulluri: Fajin nuk na e ka as Evropa, as Rama e as Basha

Ambasadori e di se per rrembimin e ketij trualli dhe per t’ja dhuruar nje kompanie private, kreu i meduzes Edvin Rama dhe Don Agaçio per here te pare ne historine e vendit miratuan nje ligj te veçante, ligjin famoz Fusha! Fuqia, kesaj here jo e Zotit por e Mafies!

Pra kemi te bejme me nje megaafere mafioze korruptive vjedhje te hapur te tokes, bash ne zemer te Tiranes.

Komisioni Europian nderhyri dhe u shpreh se ligji Fusha shkelte konkurrencen e ndershme, per çka une e falenderoj dhe kerkoj qe te zbatohen parimet e transparences ne prokurimet publike. Nje ligj tjeter po Fusha, por pa emrin Fusha, qe te beje te mundur kete grabitje te tokes publike nga mafia qeveritare dhe ajo e nderitimit u miratua dhe perseri u hap tenderi.

Ne deklaraten e tij te djeshme dhe sqarimin e tij ambasadori nuk shprehu as nje shqetesim per aferen e grabitjes me ligj te 9000 meter katror truall por si per te bere te paqene kete iu referua tenderit te hapur nga bashkia qe mbyllet ne  shtator dhe sipas tij kjo kishte rendesi kurse te tjerat jane politizime. Po keshtu, ndaj reagimit te fuqishem te mediave u kunderpergjigj se ai kishte theksuar ato qe ka thene Komisioni Europian per garen. Me kete rast theksoj  se nje gare e hapur transparente, ne te cilen grabiten 9 mije metra katror ne zemer te Tiranes prone publike, per ndertimin e kullave, lavatriçe te 200 milione narkoeurove te narkoqeveritareve dhe narkondertuesve, eshte nje vjedhje, grabitje mafioze por e hapur dhe transparente, pasi mafia ne narkoshtetin e saj nuk ka nevoje te fshihet.

Perveç kesaj, ambasadori Soreca duke iu referuar tenderit dhe transparences se tij injoroi totalisht prishjen e nje monumenti kulturor historik te Tiranes siç ishte Teatri Kombetar dhe ipso facto u rrjeshtua krejtesisht ne anen e padrejte, por gjithnje ne traditen e guvernatoreve, ne anen e qeverise.

Nderkohe qe javen e kaluar nje zyrtar tjeter i larte i institucioneve nderkombetare, konkretisht sekretari i pergjithshem i OSBE pasi degjoi palet kerkoi publikisht qe Teatri te mos prishet pa u shprehur Gjykata Kushtetuese.

Duket se me deklaraten e tij ne krah te qeverise, ambasadori Soreca nder te tjera kerkonte te neutralizonte dhemb per dhemb deklaraten e sekretarit te pergjithshem te OSBE.

Do ta perfundoj ketu duke i rikujtuar njerezisht ambasadorit Soreca se pese vitet e fundit ne Shqiperi eshte shfaqur nje semundje e tmerrshme, e cila ka semurur per fat te keq ndonje ambasdore. Kjo eshte “semundja e guvernatorit”, e cila iu ka kushtuar shqiptareve teper shtrenjte se paku kater vite vendnumero ne procesin e hapjes se negociatave dhe  ndertimin ne Shqiperi te narkoshtetit te pare ne Europe.

Kjo natyrisht jo nga ambasadoret por nga vet shqiptaret e mbrojtur nga guvernatoret. Por sindroma e guvernatorit dhe pasojat dramatike te saj tek qytetaret e thjeshte shqiptare nuk jane objekt i ketij shkrimi. sb/ CNA.al

Përplasjet për Teatrin Kombëtar/ Soreca mesazh të prerë qeverisë

Deklaratat për Teatrin/ Reagon Soreca: Më keni nxjerrë jashtë kontekstit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Turqia do të ndërtojë 500 banesa për të pastrehët/ Ambasadori Yoruk: Projekti do vihet sa më parë në zbatim

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Kulturës Elva Margariti ka pritur sot Ambasadorin turk Yoruk për të diskutuar mbi çështhjet e situatës pas termetit dhe ndihmës së dhënë nga ana e shtetit turk.

Në këtë takim, Margariti theksoi se prioritet ka rindërtimi dhe vënia e theksit tek zonat rurale.

Ambasadori turk Yoruk, nga ana e tij, ka shprehur falenderimet për bashkëpunimin e Ministres me projektin e shtetit turk për rindërtimin e zonave të rrënuara.

Ai ka thënë se Turqia ka provuar vetë fatkeqësi prej termetit, gjë që i bën që si popull ta kuptojnë psikologjinë e rënduar të personave që kanë ngelur të pastrehë.

Ai ka deklaruar se do të rindërtohen 500 banesa nga ana e shtetit turk. Për zonat ku këto banesa do të ndërtohen dhe për detaje të tjera të këtij lloji, Kryeministri Rama do të takojë presidentin turk për t’i diskutuar. Yoruk theksoi se projekti për strehimin  e të pastehëve do të vihet në punë sa më shpejt.

LEXO EDHE:  Akuzat e forta ndaj Qeverisë/ Feja e vetme që njohin është paraja

LEXO EDHE:  Akuzat e forta ndaj Qeverisë/ Feja e vetme që njohin është paraja

“Faleminderit për pjesëmarrjen, falenderoj Minstren për bashkëpunimin në këtë projekt. Turqia ka provuar fatkeqësi të termeteve dhe e dimë psikologjinë që krijohet. Të gjitha institucionet përkatëse të qeverisë janë mobilizuar për këtë projekt dhe kanë dalë në terren. Jemi mobilizuar për të ndihmuar shtetin shqiptar me të gjitha mundësitë që kemi. Turqia ka vendosur të kontribuojë me rindërtimin e 500 banesave. Rama me gjasa do të jetë në Turqi këtë fundjavë ku me presidentin turk do të diskutojnë mbi çështjet e rindërtimit. Do ta realizojmë këtë projekt sa më shpejt për strehimin nga termeti”, është shprehur Ambasadori turk./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tjetër shantazh i Ramës ndaj medias/ Dorëzoni pasaportat

Publikuar

-

Nga

Në mes të tragjedisë që ka ndodhur në Shqipëri, pas tërmetit të 26 nëntorit, i cili la pas një situatë kaotike në vendin tonë, kryeministri Edi Rama ka gjetur kohën të kapet me mediat dhe gazetarët.

Rama ditët e fundit ka ndërmarrë një sulm të paprecedentë kundër mediave dhe gazetarëve, duke shkuar edhe deri në ofendime ndaj tyre, siç ishte rasti i disa ditëve më parë, ndërsa një qen lihte gjatë inspektimit të Ramës në Kashar, ai iu thoshte banorëve se ai leh se pret gazetarët.

Por, përvec ofendimeve dhe fyerjeve që jo pak herë ka bërë në drejtim të mediave, Rama nuk ndal edhe kërcënimet ndaj tyre.

Mëngjesin e sotëm gjatë mbledhjes së qeverisë, Rama tha se ligjin antishpifje, një ligj jo pak i kontestuar, do t’i shtohet edhe një klauzolë, e cila sipas tij do të dënojë shumë ashpër shpifjen në situatë të jashtëzakonshme.

Por, shantazhi i Ramës ndaj gazetarëve nuk përfundon me kaq.

Sot, ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka shpërndarë një e-mail, nëpërmjet të cilit iu kërkon mediave dorëzimin e pasaportave të vlefshme biometrike të shërbimit që posedojnë punonjësit e tyre.

LEXO EDHE:  FOTOT/ Ministri Beqaj në butikun më të shtrenjtë të Milanos

LEXO EDHE:  Akuzat e forta ndaj Qeverisë/ Feja e vetme që njohin është paraja

Në të kundërt, MEPJ paralajmëron se do t’i nxjerrë të pavlefshme këto pasaporta.

“Kërkesë drejtuar mediave për dorëzimin e pasaportave të vlefshme biometrike të shërbimit që posedojnë punonjësit e tyre

Në bazë të VKM nr. 389, datë 12.06. 2019,  «Për kriteret për lëshimin e pasaportës diplomatike dhe asaj të shërbimit », njoftojmë punonjësit e mediave në vend, të cilët janë të pajisur me pasaporta biometrike shërbimi të vlefshme, të kryejnë menjëherë dorëzimin e tyre, në përputhje me VKM e sipërcituar.

Në rast moszbatimi të udhëzimit për dorëzim, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme do të jetë e detyruar që, bazuar në Vendimin e Këshillit të Ministrave nr. 389, datë 12.06.2019 «Për kriteret për lëshimin e pasaportës diplomatike dhe asaj të shërbimit », pika 5, 6 dhe 7, t’i nxjerrë të pavlefshme këto pasaporta.

Dorëzimi i dokumentit do të kryhet pranë MEPJ, në Drejtorinë e Çështjeve Konsullore, me qëllim që të vijohet me procedurën e brendshme.”-thuhet në njoftimin e MEPJ./ CNA.al

Rama ka plotësisht të drejtë/ Fikini ekranet

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha takime në Durrës/ Banorët të revoltuar nga mungesa e vëmendjes

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u takua në Durrës me disa banorë të një prej kompleksve më të mëdha të dëmtuar, por që akoma nuk ka një vlerësim përfundimtar, nëse duhet shembur apo jo.

Sipas kreut të PD-së, në kompleksin 12 katësh jetojnë rreth 1 mijë banorë, të cilët kanë si shqetësim kryesor zvarritjen e vendimmarrjes dhe mungesën e vëmendjes shtetërore. Duke iu përgjigjur kërkesës së tyre për ndihmë, Basha tha se rruga më e mirë për t’i ndihmuar banorët është rritja e numrit të inxhinierëve vlerësues.

“Ajo që po kërkojmë ne është të rritet numri i vlerësuesve, por që të jenë të çertifikuar nga shteti, pasi kjo nuk është punë partish. Problemi kryesor që shoh është se, duke mos patur vlerësime, njerëzit, ndjehen të pasigurt, të paqetë, se edhe po qe lajm i keq, njeriu e ndan mendjen”
“Ajo që tani kemi në dorë është të sjellim sa më shumë vëmendje tek ju”- iu përgjigj Basha banorëve të revoltuar nga mungesa e vëmendjes shtetërore.

Një tjetër banor i këtij kompleksi, baba i tre fëmijëve tregoi sesi e kishte trajtuar me përçmim nënkryetari i komanduar i bashkisë së Durrësit, Zhyljen Varfi, të cilin në Durrës e cilësojnë si Vangjush Dako Junior. “Nuk më intereson fare, ik e këput qafën, më tha”- u shpreh banori .

LEXO EDHE:  Shqipëria jashtë Europe/ Kulluri: Fajin nuk na e ka as Evropa, as Rama e as Basha

LEXO EDHE:  Basha akuza të forta Ramës/ Dështimi për hapjen e negociatave, ka vetëm një përgjegjës

Një grua tregoi për të bijën, e cila fle prej 7 ditesh në makinë, pasi kishin zënë vend në hotel vetëm 2 ditë më parë. Banorja e kompleksit të dëmtuar tregoi edhe anën abuzive, të pazbuluar deri tani, të skemës së strehimit në hotele.

“Ka hotele që janë të gatshëm të të strehojnë pa asnjë kosto, këtë e di personalisht. Por nuk mund të shkosh të strehohesh aty, sepse del që nuk je regjistruar fare pastaj. Duhet patjetër që të jesh i regjistruar në hotelet qe të çon bashkia…”- Që hoteli të përfitojë nga paratë që i jep qeveria pastaj”-ndërhyri zoti Basha, të cilit, banorja që i tregoi skemën avuzive dhe përjashtuese të qeverisë, i dha të drejtë në konkluzionin e tij.

Të gjithë banorët pohuan se nuk kanë marrë asnjë ndihmë, nuk kanë asnjë përkujdesje nga bashkia dhe nuk kanë asnjë përgjigje prej saj se çfarë do të bëhet me ta në të ardhmen, megjithëse dokumentat i kanë dorëzuar, siç u është kërkuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE