Connect with Us

Sondazhi-Projekti për Teatrin Kombëtar/ Qytetarët kundër qeverisë  

Politikë

Sondazhi-Projekti për Teatrin Kombëtar/ Qytetarët kundër qeverisë  

Publikuar

-

Debatet për Teatrin Kombëtar vijojnë të jenë tema më e nxehtë e politikës. Nga një anë është qeveria e cila kërkon të shembë godinën e Teatrit Kombëtar dhe teatri të ndërtohet i ri nga privati, dhe në këmbim të falet trualli dhe nga ana tjetër janë artistët dhe aktivistët e shoqërisë civile të cilët kundërshtojnë projektin e qeverisë.

Shumica e artistëve dhe “Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit”,  kërkojnë që të rikonstruktohet Teatri ekzistues.

Nisur nga kjo situatë, CNA.al një ditë më parë ka bërë një sondazh në rrjetet sociale, ky qytetarët janë pyetur nëse Teatri Kombetar duhet:

LEXO EDHE:  Tabaku publikon shifrat alarmante/ Rekord i zi për bizneset shqiptare

1.Të rikonstruktohet

2. Të ndertohet nga shteti nga fillimi

3. Të ndërtohet nga privati duke falur truallin.

Në rreth 15 orë sondazhi ka marrë 512 komente dhe rreth 30 mijë reach.

Por, ajo që bie në sy nga komentet e qytetarëve është fakti se shumica e tyre janë kundër alternativës së qeverisë, e cila kërkon që Teatri të ndertohet nga privati, duke falur truallin.

Ndërsa dy alternativat më trë votuara janë, të rikonstruktohet ose të ndertohet nga shteti nga fillimi. Pra, alternativat 1 dhe 2. (Për të parë komentet shfletoni galerinë e mësipërme)./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Po na gënjejnë”/ Tritan Shehu me bindje: Në Shqipëri s’ka karantinë

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, tha me siguri të plotë se në Shqipëri nuk ekziston asnjë karantinë.

Shehu kërkoi që ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ta dërgojë në këto momente tek karantina, ndërsa theksoi se askush nuk e bën këtë, pasi pretendon se ajo nuk ekziston.

“Nuk ka karantinë. Ja ta them unë me siguri të plotë. Le të na marrin këta dhe të na çojnë tani. Është një gënjeshtër. Është një gënjeshtër dhe prandaj këta nuk e tregojnë. Të na çojë ministrja, të na tregojë karantinën. Jam gati ta shoh që në sekond. Do tregoj vendin, do tregoj karantinën se unë jam transparent”, nënvizoi ish-ministri në emisionin “Opinion”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vasili sulmon ashpër deputetët/ Janë rrugaçë e karagjozë!

Publikuar

-

Nga

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili, i ftuar në  emisionin“360gradë” ka shpërthyer në akuza ndaj deputetëve teksa i quajti këta të fundit si rrugaçë dhe karagjozë.

“Ne kemi të bëjmë me një Parlament rrugaçësh dhe karagjozësh, që thërrasin Komisionin e Venecias për t’i marrë mendim dhe një ditë para miratojnë ligje.

Në këtë mënyrë i kanë djegur mandatat ata. Këta miratojnë ligj për devidentin, që nuk lejohet që të ketë fuqi prapavepruese, ata e miratojnë, ata e ngrenë kartonin.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta shfajësohet për marrëveshjet me Ramën/ “Nuk ishin pakte që cënonin Kushtetutën”

Publikuar

-

Nga

Presidenti, Ilir Meta, është pyetur nëse beson se ka një pakt të dytë të kryetarit të opozitës, Lulzim Basha, me kryeministrin, Edi Rama.

Meta refuzoi të flasë për Bashën dhe tregoi arsyen se përse ka bashkëpunuar me Ramën apo edhe me partitë e tjera politike.

“Unë asnjëherë nuk kam pasur asnjë pakt, me askënd në Shqipëri kundër Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, kundër sovranitetit të popullit shqiptar, kundër demokracisë në këtë vend. Asnjëherë nuk kam pasur pakt. Për të qenë në pozitë, për të ardhur në pushtet, këto janë histori të tjera. Por kurrë në historinë e Shqipërisë, një pakt në cënim të Kushtetutës dhe të parimeve kushtetuese! Një pakt për të shkelur ligjin në mënyrë të qëllimshme dhe në dëm të vetë Kushtetutës. Asnjëherë dhe për as një gjë!

LEXO EDHE:  Akoma s’ka marrëveshje/ Kurti: Po punojmë ditë e natë me LDK-në

LEXO EDHE:  Ironia e gazetarit: Biznesi i pistë i përjashtimeve, të heqë taksën edhe për shtëpitë publike

Një qëndrim që t’i iki një përgjegjësie për një çështje të rëndësishme kombëtare, e cila është emergjente apo kombëtare apo të merrem me çështje të tjera të vogla apo anësore. Kështu që unë kam pakt për mbrojtjen e Kushtetutës dhe e kam edhe për detyrën, që kur kam vënë dorën mbi Kushtetutën e Shqipërisë dhe deri më 24 korrik 2022 do ta mbroj atë edhe me jetën time dhe me gjithçka tjetër, duke treguar që jam jo vetëm President i Republikës, por jam dhe do të jem edhe ushtari i parë i Republikës”, theksoi Kreu i Shtetit në emisionin”5 pyetje nga Babaramo”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE