Connect with Us

Shembja e Teatrit/ Nishani: Rama sjellje mafioze ndaj artistëve njësoj si ndaj studentëve

Politikë

Shembja e Teatrit/ Nishani: Rama sjellje mafioze ndaj artistëve njësoj si ndaj studentëve

Publikuar

-

Ish presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale lidhur e çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar.

Nishani shkruan se loja e pushtetit monist e më okulti në 30 vitet e fundit, me artistët për ti përçarë, ëshë  e njëjtë me sjelljen mafioze të tij ndaj revoltës së fundit studentore. 

Ndërsa shton se  “Korrupsioni mafioz dhe përdhosja e dinjitetit të shumicës dërrmuese të shoqërisë nuk mund të fshihet më pas maskave të propagandës komsomolase që rilindi për fat të keq ndër ne, por që po shuhet me shpejtësi, për fat të mirë, prej nesh”. 

Postimi i plotë

Loja e pushtetit monist e më okulti në 30 vitet e fundit, me artistët për ti përçarë, e njëjtë me sjelljen mafioze të tij ndaj revoltës së fundit studentore.
Artistët e duan, e kanë kërkuar, e mbështesin dhe e meritojnë Teatrin e ri, në respekt të pacënuar të trashëgimisë së tij historike e arkitekturore siç i rezistoi edhe diktaturës.

LEXO EDHE:  BE flet qartë/ Zbulohet afera korruptive e Veliajt

Por, të gjithë ata janë kundër vjedhjes së pronës së kulturës sonë, të gjithë ata janë kundër simbiozës pushtet/mafia mbi të drejtën, pronën shtetërore, trashëgiminë kulturore, dinjitetin, ligjin, të drejtën e një shoqërie të tërë.

Korrupsioni mafioz dhe përdhosja e dinjitetit të shumicës dërrmuese të shoqërisë nuk mund të fshihet më pas maskave të propagandës komsomolase që rilindi për fat të keq ndër ne, por që po shuhet me shpejtësi, për fat të mirë, prej nesh.

Vetëdijen humane nuk mund ta blej dot askush!/CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Gjinushi në krye të Akademisë së Shkencave/ Fuga: Puç institucional,të çohet në Gjykatë

Publikuar

-

Nga

Akademiku Artan Fuga thote se sot në Akadaminë e Shkencave është bërë një puç institucional.

Teksa zhvillohet mbledhja e ASH-së për emërimin e Skëndër Gjinushit në krye të saj, Fuga shprehet se ky është një akt jo ligjor në kundërshtim më Kushtetutën.
“Kjo çeshtje duhet çuar në Gjykatën Kushtetuese. Ky është uzurpim i një posti publik”, tha Fuga./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gazetarja zbulon prapaskenat e bisedimeve në Bruksel/ Apeli i fortë për politikën shqiptare

Publikuar

-

Nga

Gazetarja Fatjona Mejdini ka reaguar në lidhje me çështjen e hapjes së negociatave për Shqipërinë.

Në një postim në rrjetet sociale, Mejdini shkruan se vendimi per hapjen e bisedimeve për antarësim në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, do të shtyhet në Maj të vitit tjetër, pasi Franca vendosi veton.

Sipas gazetares,  ky zhvillim ne vetvete ka nje kuptim te vecante ne nje kohe kur pavarësisht se Komisioni Europian ka konfirmuar dy here rresht se dy vendet i kane plotesuar kriteret teknike vendimi eshte bllokuar mbi arsye politike te vendeve anëtare.

Më tej, ajo thekson se “Nje here se perpara ishin zgjedhjet e Parlamentit Europian, pastaj se ne disa vende kishte zgjedhje parlamentare dhe ne fund Macron mendon se BE nuk duhet te zgjerohet me derisa te zgjidhi ‘hallet e saj’.

Kjo praktikisht do te thote perfundimi i aspirates se vendeve te Ballkanit per t’ju bashkuar BE-se ne te pakten 15 vitet e ardhshme, pas kesaj nuk dihet nese BE do te jete me aty ose te pakten ne formen qe e njohim sot.”.

LEXO EDHE:  Nishani, urim për 7 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

LEXO EDHE:  Nishani, urim për 7 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

E ndërsa zbulon disa qëndrime të vendeve anëtare, gazetarja shkruan se “Kete e kuptojne mire Italia dhe Austria, kryeministrat e cileve te alarmuar po flasin per deshperim ne Ballkan. Kete e kupton europarlamentarja e Slovenise, Fajon kur thote se ‘se nga loja e piset politike e Frances, do ta pesojme te gjithe’, ashtu sic me te drejte ish kryeministri i Suedise, Carl Bildt pyet ‘kush do i mbledhi tani copat qe la pas Franca, Hollanda dhe Danimarka ne Balkan’?!”.

Gjithashtu ajo ka një apel të fortë për politikën shqiptare, që të bëhen bashkë dhe të mendojnë për nevojën për aleanca të reja.

“Eshte realisht e nevojshme qe ne keto kushte, politika shqiptare te behet bashke dhe te mendoj per planin B, per nje politike te re te jashtme te Shqiperise dhe nevojen per aleanca te reja.”-përfundon postimin e saj gazetarja Fatjona Mejdini./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Borchard i nxori gishtin e mesit protestuesve/ OSBE nis hetimet për ambasadorin

Publikuar

-

Nga

Zyra e OSBE-së ka nisur hetimet lidhur me incidentin ku ambasadori i OSBE Bernd Borchardt i nxori gishtin e mesit protestuesve të Unazës së Re.

Përfaqësuesja e zyrës së OSBE, Mersiha Causevic Podzic, i ka kthyer përgjigje letrës së grave të Unazës së Re të cilat kërkuan shpalljen “NON GRATA” të Borchard.

“Ky ishte një incident për të cilin na vjen keq. Ambasadori Borchardt i ka kërkuar falje popullit shqiptar dhe theksoi se ai respekton të drejtën e shqiptarëve për demonstrim paqësor. Kjo nuk duhet të hedhë hije në punën e madhe që po bëhet nga Prania e OSBE-së për të ndihmuar Shqipërinë dhe qytetarët e saj për reformat e tyre në shumë fusha. OSBE do të vazhdojë angazhimin dhe të ofrojë ndihmë për Shqipërinë.

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës dje dhe dikur/ Nishani: Dy botë, dy modele

LEXO EDHE:  Redaksionale/ Fajin nuk e ka qeveria, fajin e ka populli

OSBE-ja ka procese të brendshme në lidhje me çështje të tilla. Këto janë një çështje e menaxhimit të brendshëm dhe ne nuk mund të komentojmë publikisht për ndonjë proces specifik që mund të lindë”, i shkruan ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE