Connect with Us

Hetimet për grabitjen në Rinas/ Grupi shihte filma për t’u frymëzuar

Kronika

Hetimet për grabitjen në Rinas/ Grupi shihte filma për t’u frymëzuar

Publikuar

-

Kush ishte në pistën e grabitjes së Rinasit, kush drejtonte furgonin dhe ka qenë apo jo në pistë kosovari i njohur me kodin “daja”, Ragip Hajdini Prokuroria e krimeve të rënda ka nisur identifikimin e roleve me anë të ADN-së.

Report Tv ka mësuar ekskluzivisht se nga provat e gjetura në furgonin e pa djegur si bidona me benzinë, armë automatik, telefon celular, pishtar për vënie flake, rroba të autorëve të dyshuar, karton dhe gjurmë gishtërinjsh, tashmë do t’i nënshtrohen analizës së ADN-së.

Me këtë pjesë të hetimit prokurorët Besnik Muçi, Arenc Çela dhe Klodian Braho kërkojnë të identifikojnë rolet e personave të ndaluar si të dyshuar në grabitjen e 9 prill 2019, aty ku 4.6 milion euro morën në më pak se 90 sekonda në pistën e aeroportit të Rinasit.

Grabitja e Rinasit ndodhur më 9 prill dyshohet se është programuar për plot 3 muaj me radhë nga marrja e furgonit në Kosovë, modifikimi i tij në Elbasan deri tek shikimi i filmave me grabitje nga pjestarët e grupit pak ditë para se të ndërhynin në pistë.

Për këtë grabitje janë arrestuar Ragip Hajdini, Elton Pikli, Alkond Bengasit, Renaldo Sulajt, Oltjan Veselit, ndërsa Klement, Saimri Cala dhe Talo Çela janë shpallur në kërkim. Një tjetër i arrestuar si bashkëpunëtor i grupit të grabitjes është Hasan Kanaçi shefi i veprimeve cargo në pistën e Rinasit që kujdesen për ngarkim shkakrimin e mallrave në avion.

Grupi u zbulua pas deklarimeve të bashkëpunëtorit të drejtësisë Alkond Bengasi ndërsa sipas hetuesve disa nga të arrestuarit kanë paraqitur alibi me pamje filmike nga qëndra tregtare apo bar kafe duke mohuar praninë e tyre në pistë. Ndërsa në tentativë për t’i shpëtuar arrestimit të policisë nga shkëmbimi i zjarrit me uniformat blu mbeti i vrarë Admir Murataj i cili për dy grabitjet e mëparshme rezultonte në kërkim nga policia.

LEXO EDHE:  Supergrabitja në Rinas/ Lubonja: Këtu nuk ka shtet

Për humbjen e jetës së Murataj familja e tij ka bërë kallëzim penal ndaj forcave të FNSH-së ndërsa hetimet po i kryen prokuroria e krimeve. Deri më tani policia dhe Prokuroria kanë mundur të sekuestrojnë mbi 2 milion euro asete të familjarëve dhe të afërmëve të përfshirë në këtë grup kriminal të grabitjeve të blindave dhe parave në rinas, ndëërsa nga eurot e marra në pistë asnjë cent nuk është rikuperuar.

Gjykata e krimeve të rënda dhe ajo e apelit për krimet e rënda ka refuzuar kërkesat për lirimin e të dyshuarve ndërsa pritet që ata t’i drejtohen Gjykatës së Lartë me rekurs për zëvëndësim masë sigurie.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Sherr me thika mes një vajze dhe një djali/ 24 vjeçarja bën për spital të riun

Publikuar

-

Nga

Një vajzë 24- vjeçare ka plagosur me thike një djalë, gjatë një sherri.

Specialistët e Hetimit të Krimit në Komisariatin e Policisë Lezhë bënë arrestimin në flagrancë të shtetases F.M.,24 vjeçe, banuese në Lezhë, si dhe proçeduan penalisht shtetasin A.Sh.,banues në fshatin Barbullojë, Lezhë.

Gjatë një konflikti të çastit,në qytet Lezhë shtetasja F.M. ka goditur me mjet prerës (thikë), shtetasin A.M.,i cili është transportuar në spitalin e Traumës Tiranë, jashtë rrezikut për jetën.
Materialet procedurale u referuan për veprime të mëtejshme, në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vdekja e punëtorit/ Arrestohet kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë

Publikuar

-

Nga

Arrestohet kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë në Lezhë, Pashk Palokaj.

Arrestimi i biznesmenit u bë me urdhër të prokurorisë pas hetimeve të kryera për vdekjen e një punëtori në muajin gusht 2019 tek pallati që ai po ndërtonte në lagjen “Besëlidhja” të Lezhës. Ai akuzohet për ndërtim pa leje moszbatim i rregullave të sigurisë në punë dhe punësim të paligjshëm.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Grabitën dhe dhunuan të moshuarit/ Zbardhet ngjarja e rëndë, prangosen katër persona

Publikuar

-

Nga

Policia e Dibrës ka zbardhur ngjarjen e ndodhur në datën 22.02.2020, ku disa persona vodhën me dhunë sende me vlerë në një banesë.

Policia bën të ditur se ka vënë në pranga 4 shtetas si autorë të dyshuar të grabitjes, si dhe janë shpallur në kërkim 2 të tjerë, bashkëpunëtorë në vjedhje.

Policia e Dibrës, pas njoftimit të marrë se në fshatin Cernem, Maqellarë, në orët e vona të datës 22 shkurt, disa persona kishin hyrë në banesën e shtetasit R. D. dhe nëpërmjet dhunës kishin marrë sende me vlerë, menjëherë ngriti një grup të posaçëm hetimor, me qëllim zbardhjen e ngjarjes.

Sipas uniformave blu të arrestuarit janë: A. V., 23 vjeç, S. C., 23 vjeç, E. P., 22 vjeç dhe Z. E., 25 vjeç, banues në Njësinë Administrative Maqellarë, Dibër.

Si dhe u bë shpallja në kërkim dhe po punohet për kapjen e shtetasve  K. B., 35 vjeç dhe A. G., 30 vjeç, bashkëpunëtorë në vjedhjen me dhunë.

LEXO EDHE:  Supergrabitja në Rinas/ Lubonja: Këtu nuk ka shtet

LEXO EDHE:  Grabitja e çiftit të të moshuarve/ Në gjendje të rëndë 77-vjeçari

Si rezultat i veprimeve profesionale është bërë e mundur gjetja e disa provave materiale të vjedhura në banesën e shtetasit R. D., të fshehura në banesën e autorit të dyshuar S. C.

Materialet do t’i kalojnë për veprime të mëtejshme, Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Dibër, për veprën penale “Vjedhja me dhunë,  kryer në bashkëpunim”.

LEXO TE PLOTE