Connect with Us

Emërimi i gjyqtarëve të përkohshëm nga KLGJ/ Reagon PD

Politikë

Emërimi i gjyqtarëve të përkohshëm nga KLGJ/ Reagon PD

Publikuar

-

Partia Demokratike ka reaguar lidhur me emërimin e gjyqtarëve të përkohshëm nga Këshili i Lartë Gjyqësor.

Sipas PD, KLGJ ka degraduar në një korporatë private të kryeministrit Edi Rama pasi nuk i shërben interesit publik, por vrasësve dhe kriminelëve.

Deklarata e Partisë Demokratike

Partia Demokratike e Shqipërisë shpreh shqetësimin për dhunimin flagrant të Kushtetutës dhe për degradimin e Këshillit të Lartë Gjyqësor në një korporatë private të Edi Ramës, që nuk i shërben interesit publik, por vrasësve dhe kriminelëve.

Caktimi i gjyqtarëve të përkohshëm në Gjykatën e Lartë me vendim të Këshillit të Lartë Gjyqësor bie ndesh me Kushtetutën. Sipas Kushtetutës duhet që për gjyqtarët e Gjykatës së Lartë të japë pëlqimin edhe Presidenti i Republikës.

Për Partinë Demokratike është shumë e rëndësishme që çështjet me natyrë urgjente, të cilat lidhen me shqyrtimin e kërkesave për ekstradim, të zgjidhen brenda afateve ligjore dhe pa rrezikuar që kriminelët të lirohen për shkak të mungesës së gjykatës. Por, kjo duhet të realizohet në përputhje me Kushtetutën, sepse, ndryshe, mund t’u shërbejë kriminelëve si alibi për të kërkuar lirimin e tyre.

LEXO EDHE:  PD trondit Veliajn/ Publikon skandalet dhe vjedhjet e 2018

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka për detyrë të ndjekë të gjitha procedurat ligjore për të vënë në funksonim sa më parë Gjykatën e Lartë dhe jo të dhunojë Kushtetutën me emërim gjyqtarësh të përkohshëm sipas modelit antishtet të Edi Ramës për të kontrolluar drejtësinë me prokurorë e gjyqtarë të përkohshëm.

Kjo është drejtësia private e Edi Ramës, e cila ka per qëllim të mbrojë nga ndëshkimi Edi Ramën dhe t’u japë vrasësve dhe kriminelëve një alibi për t’i shpëtuar drejtësisë së vërtetë!/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Të gjithë gazetarët kundër Bashës

Publikuar

-

Nga

Ditën e djeshme u firmos marrëveshja pozitë-opozitë për Reformën Zgjedhore.

Kjo lëvizje e PD ka sjellë jo pak zhgënjime dhe reagime të ashpra nga mbështetës të kreut të PD, Lulzim Basha.

Shumë demokratë janë ndjerë të tradhtuar nga kryetari i tyre i cili zgjodhi të “ulet në prehërin e Damian Gjiknurit”, të cilin deri dje e quante hajdut të votave dhe kërkonte burgosjen e tij.
Një numër i madh reagimesh ka ardhur edhe nga gazetarët të cilët kanë copëtuar Bashën.

Më tej po sjellim disa nga reagimet e tyre.

Gazetari Erl Murati tha se ulja në tryezë me Damian Gjiknurin dhe Rudina Hajdarin pas 1 viti revolucion, është poshtërim për opozitën.
Sipas tij ky poshtërim është fatura që Lulzim Basha duhet të paguajë për daljen nga sistemi.
“Këtë faturë Bashës nuk ja ka dhënë as Damiani, as Rudina madje as Edi Rama. Ata që e kanë prerë faturën janë mësuar gjithnjë ta arkëtojnë. Për fatin e keq të opozitës, këtë radhë edhe me kamatë”, shkruan Murati në një postim në rrjetet sociale.

Gazetari Bledian Koka, e ka konsideruar si një kartolinë të shëmtuar uljen e opozitës jashtë parlamentit dhe mazhorancës për reformën zgjedhore. Koka tha, se kjo ka lënë një shije të keq tek mbështetësit e opozitës. Marrëveshja sipas tij, bie ndesh më mënyrën si opozita ka bërë aksionin e saj politike.

Edhe gazetari Andi Bejtja e shikon me dyshim marrëveshjen e re politike, për reformën zgjedhore.
Në emisionin ‘Opinion’ ai tha, opozita mund të ketë gabuar strategjinë. Sipas tij përpara kësaj marrëveshjeje duhet të kishte dhe një marrëveshje tjetër për të liruar ata që janë në burg gjatë protestave të opozitës.

LEXO EDHE:  Presidenti Trump i telefonon Lulzim Bashës

LEXO EDHE:  Rama i vendosur/ Nuk tërhiqet nga projekti i Teatrit

Reagim të ashpër kundër Bashës ka pasur edhe nga gazetari Artan Hoxha i cili ironizoi vendimin e gjykatës për të pushuar çështjen e Lulzim Bashës, lidhur me lobimin rus si dhe marrëveshjen për Reformën Zgjedhore.
Hoxha thotë, se gjykimi për 650 mijë dollarët e “ndershëm”, më shumë se sa Bashën, shpëtuan nga sikleti Ramën, ndërsa me tone ironie, theksoi se dje u realizua takimi i shumë pritur.

Edhe gjatë konferencës së sotme, gazetarët nuk janë kursyer ndaj Bashës duke e pyetur nëse do të japë dorëheqjen nga drejtimi i PD.
Në konferencën për shtyp Luli ka qenë mjaft i tensionuar dhe në vështirësi pas pyetjeve kryqëzuese që iu kanë bërë gazetarët.

Basha është vënë me shpatulla pas murri për djegien e mandateve dhe braktisjen e kauzave të opozitës duke shkuar në tryezë me Edi Ramën menjëherë pasiu gjykata i mbylli çështjen e lobimeve në SHBA.
Një tjetër pyetje e gazetarëve që “gozhdoi” Bashën gjatë konferencës së sotme ishte: Pse zgjodhi për tu ulur në një tavolinë me atë që ai e cilësonte si simbolin e krimit elektoral.

Pra, të gjithë janë kthyer kundër Bashës, demokratët, gazetarët, analistët. Të gjithë kanë mbërthyer Bashën duke i kërkuar llogari për tradhtinë e radhës ndaj mbështësve të tij, të cilët u zhgënjyen përsëri nga kryetari i tyre.

Firmosja e marrëveshjes për Reformën Zgjedhore erdhi një ditë pasi Rama e ndihmoi bashën të pushonjte çështjen për lobimin rus.
Ky ishte shpërblimi i Bashës , i cili tregoi qartazi se marrëveshja e 2017 nuk ka përfunduar kurrë dhe se ai gjithmonë do të jetë në shërbim të Ramës për të mbrojtur interesat e të dyve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Anullo vajtjen në Beograd”/ Tritan Shehu apel Ramën

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD Tritan Shehu, në 25 vjetorin e  Masakrës së Reçakut, ka lëshuar një apel ndaj kryeministrit Edi Rama.

“Sot në përvjetorin e Reçakut një apel për Ramën: anullo vajtjen në Beograd për “Jugosllavinë e Re” e Vuciç si Car të saj!
Do të ishte një tallje ajo jo vetëm për Reçakun, do të ishte shumë më tepër.
Do të ishte një tjetër thikë mbas shpine për Kosovën, një shkelje më shumë e interesave tona kombëtare, një nëpërkëmbje e vuajtjeve, kalvarit dhe e aspiratave për Perendim e Europë të popujve të Rajonit”, ka shkruar Shehu në rrjetet sociale.

Sipas të njëjtit, do të ishte një “shpëlarje krimesh” si ai i Reçakut edhe për ata, që nuk po e pranojnë edhe sot si të tillë, do të ishte edhe si një “pastrim” për ata që sulmuan ambasadën e një vendi të NATO-s pikërisht në Beograd, pa u dëgjuar akoma prej jush asnjë pozicionim.

LEXO EDHE:  Anëtari i kryesisë së PD/ Lu uli Tahirin e drogës me Obamën

LEXO EDHE:  Presidenti Trump i telefonon Lulzim Bashës

“Edhe si President i OSBE duhej ta bënit atë, dhe tashmë nuk ju lejohet të ndërmerni atë udhëtim me të tilla mesazhe komprometuese për atë organizatë.
Në qoftë se nuk mund të neglizhoni “këshillat” e ardhura prej Lindjes, do t’ju rekomandoja që rrugëtimin për Beograd ta realizoni nëpërmjet Kosovës, autostrada është tashmë.
Besoj se ai udhetim me kosovarët rrugës do t’ju ”bindi” për të mos vazhduar më tej, për ta “ndalur vrapin” diku në Prishtinë, duke shërbyer kjo dhe si një justifikim për ju përballë ideatorëve të atij “Mini Shengen”, pikërisht për pamundësinë e vazhdimit”, ka përfunduar Shehu, reagimin e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gënjeshtra e Bashës për demokratët se parlamenti është deligjitimuar

Publikuar

-

Nga

Dje Lulzim Basha, pas më shumë se një vit sorollatje rrugëve që u bëri shqiptarëve, me protesta e dështime, dhe pasi la në burg dhe me procedime penale mbi 300 demokratë, shkoi dhe u ul në tryezë me Edi Ramën.

Njeriu i cili na tha se është rrëzuar nga kryeministër të paktën dhjetë herë, njeriu që na tha se nuk do të kishte zgjedhje me këtë kryeministër, u ul në tryezë me Damian Gjiknurin e dosjes 184, për të cilin kishte zënë be për Kishë të Laçit se do ta fuste në burg dhe jo më të ulej në tavolinë, e kështu dhe ashtu, e të tjera meselera që shqiptarët i dinë me Lulin dhe ndoshta gënjeshtrat e tij të shumta nuk i bëjnë më përshtypje, ndaj dhe e kanë braktisur.

Por, le të kthehemi tek një gënjeshtër, e dyta që ka nxjerrë Lulzim Basha në treg, pas uljes dje në tryezë.

E para ishte se do të kishim zgjedhje të parakohshme dhe prandaj kishte shkuar në tryezë, megjithëse edhe po të kishte zgjedhje të parakohshme vështirë se ai do të fitonte. Jo vetëm për shkak të marrëveshjes me Ramën, por edhe për atë çfarë ka bërë dhe si e ka përdorur PD-në për interesat e tij dhe familjarëve të tij, duke e përdorur si një grupim politik për gjoba, pazar në biznes, apo dhe duke e shitur e blerë në tregun çam, tek Edi Rama.

Le të kthehemi tek gënjeshtra e dytë. Ajo se marrëveshja e djeshme dhe se krijimi i një këshilli ka deligjitimuar dhe ka nxjerrë nga skena parlamentin.

Kjo është edhe më qesharake sesa ajo e zgjedhjeve të parakohshme.

Së pari, këshilli do të miratojë me konsensus Reformën Zgjedhore, e cila historikisht është bërë më shumë se dhjetë herë, ligjet janë ndryshuar. Më parë debatet bëheshin politike dhe më pas në nivel teknik, ndërsa tani po diskutohet dhe politikisht dhe teknikisht në tavolinë, megjithëse palët kryesore kanë rënë dakort për mos ndryshimin e sistemit dhe ruajtjen e tij. Dhe këtë e mbron edhe Petrit Vasili dhe LSI-ja e cila dje ka qënë kundër këtij sistemi. Kanë heshtur edhe aleatët e Lulzim Bashës, të cilët janë kundër këtij sistemi, e kështu me radhë, me shpresën se të bashkuar në një koalicion do të mund ta rrëzojnë Edi Ramën, megjithëse ka ende kohë.

Por, pse gënjejnë se ky këshill ka deligjitimuar parlamentin?

Së pari, sepse parlamenti është në detyrë dhe për faktin e vetëm se Luli dogji mandatet e tij, nga shkurti 2019, dhe po afrohet shkurti i 2020 dhe parlamenti ka vazhduar detyrën.

Kjo firmë e djeshme është një marrëveshje politike jashtë parlamentit, e cila nuk e deligjitimon parlamentin, sepse që ai parlament të “vdiste” politikisht, duhej të shpërndahej. Atë të katër të ulur në tryezë nuk e shpërndajnë dot parlamentin.

I vetmi që mund ta shpërndajë parlamentin, është presidenti i Republikës. Dhe e dyta, nëse vetë Rama çon vendin në zgjedhje të parakohshme.

Pra, ai këshill nuk ka asnjë peshë. Thjeshtë dhe vetëm do miratojë Reformën Zgjedhore, detajet, teknikalitetet, ndryshimet ligjore, e të tjera si këto. Dhe është marrë përsipër që parlamenti ta miratojë.

Por, kur ka ndodhur që parlamenti nuk i ka miratuar ndryshimet e propozuara të Reformës Zgjedhore, midis palëve politike në Shqipëri?

LEXO EDHE:  Berisha braktis hipokrizinë e Lulzim Bashës

LEXO EDHE:  Në PS po “hanë kokat” e njëri-tjetrit/ Sulmohet ashpër Vangjush Dako

Kujtojmë këtu ndryshimet e vitit 2008.  Marrëveshja u bë e heshtur dhe nën rogoz mes Ramës dhe Berishës, u quajt sikur pati konsensus dhe u votua në parlament.

Ilir Meta në grevë urie

Kujtojmë se atëherë pati përplasje brenda Partisë Demokratike. U kërkua edhe president nga populli. Biles disa rryma brenda PD-së, individë që më pas u zhdukën nga skena politike, mbështetës të Bamir Topit, e kundërshtuan. Ilir Meta hyri në grevë urie. Por, marrëveshja ishte bërë mes të mëdhenjve dhe parlamenti e miratoi.

Kështu do të ndodhë edhe kësaj radhe. Të mëdhenjtë janë ulur në tryezë, po gjendet zgjidhja dhe parlamenti do ta votojë Reformën.

Pastaj jemi aty ku ishim dhe s’kemi bërë asgjë. Me përfundimin e Reformës, thjeshtë kemi humbur më shumë se dy vite.

Pra, kemi humbur një reformë të mirë zgjedhore, e cila mund të ishte bërë dy vite më parë dhe Partia Demokratike, do të ishte në sistem, deputetët do të ishin në parlament.

Pra, nuk do të kishte Rama një mazhorancë kushtetuese, demokratët do të kishin këshilltarë në këshillat bashkiakë dhe një pjesë të madhe bashkishë, do të kishte oponencë, do të kishte një opozitë më të vërtetë, do të kishte parlament çdo të enjte, do të kishte debate dhe gjithçka do të ishte krejt ndryshe.

Por, Lulzim Basha zgjodhi të merrte rrugët pas skandaleve të tij dhe tani u kthye duke thënë se parlamentin e deligjitimoi ai, sepse bëri një Këshill të posaçëm, i cili do të marrë vendimin për Kodin Zgjedhor.

Këto gënjeshtra dhe këto pallavra, Luli mund t’ia thotë kujtdo. Mund të nxjerrë edhe “ushtarët” e tij t’i bëjë të besueshme, por vështirë që demokratët t’i besojnë. Askush nuk e beson më sot Lulzim Bashën sepse të gjithë e dinë se ai është një pazarxhi dhe asgjë më shumë sesa kaq.

Kjo që po thotë është një gënjeshtër. Ai ka ngritur një këshill që i ka vënë një emër, thjeshtë dhe vetëm për të justifikuar turpin e tij, skandalin e tij të braktisjes së parlamentit dhe shërbimin që i bëri Edi Ramës, duke i falur në tryezë 61 bashki dhe duke i dhuruar një mazhorancë kushtetuese.

Mirë apo keq, ajo opozitë që quhet parlamentare është pjesë e PD-së, ata janë vënë në listë nga Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi, dhe ndodhen në parlament.

Ata janë pjesë e partive të tyre. Mjafton që shumicën t’i thërrasin, sepse nga pas Lulit do të shkojnë dhe votojnë ashtu siç iu thotë Luli apo Mona.

Prandaj, siç thotë populli, gënjeshtra i ka këmbët e shkurta. Luli ka gënjyer aq shumë sa ndoshta edhe vetë ka ngelur pa “këmbë” sepse tani Lulzim Bashën vështirë, shumë e vështirë, për të mos thënë askush nuk e beson çfarëdo që të bëjë apo çfarëdo që të thotë dhe çfarëdo gënjeshtre të radhës të shpikë, Edi Rama është thjeshtë dhe vetëm “KÇK”-ja e Edi Ramës./ CNA.al

Gënjeshtra e Republikës së Re për zgjedhjet e parakohshme

Lulzim Basha, “KÇK”-ja e Edi Ramës

E treta e vërteta e Lulit!

LEXO TE PLOTE