LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulohen tezat e PD pas 30 qershorit/ Asnjë koment kundër Soros, Basha zhytet në batak

27 Korrik 2019, 16:10, Aktualitet CNA

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha pasi gënjeu për disa muaj rrjesht demokratët, tashmë duket se po tenton të justifikojë dështimin e tij.

Pas 16 shkurtit 2019, Basha vendosi djegien e mandateve të deputetëve në shenjë protestë kundër qeverisë, të cilën e akuzon se ka ardhur në pushtet me votat e blera me paratë e krimit. Më pas Basha bojkotoi edhe zgjedhjet vendore të 30 qershorit, duke kërkuar një qeveri tranzitore dhe zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Por, pasi gënjeu demokratët, duke thënë se në 30 qershor nuk do të mbahen zgjedhje, pasi tha se do të ketë luftë në çdo qendër votimi, pasi gënjeu kryebashkiakët demokratë që do të kemi zgjedhje të parakohshme, në fakt zgjedhjet u zhvilluan dhe Basha jo vetëm që dështoi në lëvizjet e tij, por tentoi të justifikojë dështimin e tij dhe pjesëmarrjen e ulët në votime, nxitoi ta shpallë si fitore.

Por, ka edhe një tjetër detaj, edhe pse Basha vijon t?i bjerë fyellit në një vrimë, ndërkombëtarët të gjithë i pranuan zgjedhjet dhe për më tepër e kërcënuan kreun e Republikës së re, në rast se do ti prishte zgjedhjet.

Por, edhe pas kësaj Basha nuk ndalet. Ai tha se zgjedhjet janë nul dhe se asnjë kryebashkiak i djathtë nuk do të lërë zyrën. Në fakt sërish i gënjeu dhe gjithçka u pa dje në Devoll dhe kështu duket se do të dorëzojë të gjitha Bashkitë.

Tashmë, është zbuluar edhe një tjetër strategji e Lulit, i cili ka shpërndarë në strukturat e PD-së, disa teza sqaruese për të justifikuar dështimin e tij pas 30 qershorit.

Por ajo që bie në sy është fakti se Basha nuk thotë asgjë kundër Soros dhe sërish del hapur kundër SHBA dhe ndërkombëtarëve, duke thënë se nuk kemi asnjë koment edhe pse ata i kanë njohur zgjedhjet e 30 qershorit./ CNA.al

Më poshtë sjellim raportin e plotë:

 

 

Lajmet e fundit nga