Connect with Us

Kontrata me artistët/ Kulluri: Komardare e Bashës për të shtyrë ditën në PD

Politikë

Kontrata me artistët/ Kulluri: Komardare e Bashës për të shtyrë ditën në PD

Publikuar

-

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Edvin Kulluri ka komentuar kontratën e që PD ka lidhur me artistët për mbrojtjen Teatrit Kombëtar.

Sipas Kullurit, marrëveshja në fjalë është komardare e Bashës për të shtyrë ditën në PD.

“Çështja e marrëveshjes së nënshkruar është çështja që më intereson më pak.

PD është në pamundësi për të përfaqësuar asgjë në pushtet e jo më për të marrë në mbrojtje teatrin. Ajo kontratë është një komardare e Bashës për të shtyrë ditën në PD. Nuk mund të ketë një procedurë me një fitues të përcaktuar në ligj, Pastaj nëse duhet bërë një godinë e re ajo duhet diskutuar. Se çfarë kompromisi do gjendet mbetet për t’u parë”, ka thënë Kulluri në Report tv.

LEXO EDHE:  Foto-lajm/ Politikanët shqiptarë i bashkon Brukseli

Sipas të njëjtit, ndërhyrja e Bashës është krejtësisht e pavlerë dhe në kufinjtë e komikes./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ulja në tryezë e pozitë-opozitës…/ Andi Përmeti: Ndryshimi i sistemit, kusht për votimin e Reformës!

Publikuar

-

Nga

Pas një krize politike të stërgjatur, palët më në fund kanë një marrëveshje për reformën zgjedhore, e cila duhet të finalizohet deri me 15 mars. Lidhur me të, deputeti i opozitës parlamentare, Andi Përmeti, i ftuar në “Ekopolitikë” në RTV “Ora” thotë se ulja në tryezë ishte pozitive.

Ulja e palëve në tryezë është pozitive. Sigurisht vlerësimi politik duhet parë te kostoja që ka dhënë dhe do të japë. Tryeza mund të zhvillohej para një viti”, thotë Përmeti.

LEXO EDHE:  Foto-lajm/ Politikanët shqiptarë i bashkon Brukseli

LEXO EDHE:  Basha ka dhënë dorëheqje?/ Reagon anëtarja e kryesisë së PD -së

Deputeti i ka dhenë përgjigje dhe pretendimit sipas të cilit pjesë e marrëveshjes është dhe që deputetët në Parlament duhet të votojnë çfarë të vendoset jashtë Parlamentit nga grupi i Këshillit Politik.

“Nuk ka asnjë konsensus të kësaj natyre. Kusht është diskutimi mbi sistemin. Vota është individuale. Nuk ka asnjë marrëveshje se çfarë do të votohet”, ka saktësuar deputeti Andi Përmeti./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Padia e Ramës ndaj Haradinaj/ Avokati tregon pse nuk do të aprovohet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka ngritur padi kundër kryeministrit në detyrë të Kosovës, Ramush Haradinaj për shpifje.

Lidhur me këtë fakt ka folur dhe avokati Dastid Pallaska.

I ftuar në emisionin “A Show”, në televizionin T7, se Pallaska  tha se kjo padi nuk ka kuptim dhe se nuk do të aprovohet.

“Pengesa e parë që do të hasë kjo padi është lejueshmëria e padisë. Kryeministri i Shqipërisë, si zyrtar publik, ka pengesë për të paraqitur padi për shpifje ndaj personit publik. Akuzat Haradinajt i janë bërë si person publik, dhe nuk janë akuza personale.

Rama mban barrën e provës… për të provuar se deklaratat e kryeministrit të Kosovës nuk ishin të sakta. Kjo, për faktin e thjeshtë se ai është zyrtar publik, dhe çështja që është objekt padie është çështje e interesit publik.”

Padia e Ramës është dorëzuar në Gjykatën Themelore në Prishtinë.

LEXO EDHE:  Opozita rrëzon Vangjush Dakon në Durrës/ Këshilli voton kundër taksës së pronës

LEXO EDHE:  A do të çojë Astrit Patozi propozime në Kuvendin Kombëtar të PD?

Me pretendimet se Haradinaj ka shpifur me deklarimet e tij ndaj kryeministrit shqiptar, Edi Rama kërkon kompensim të dëmit.

Padia e Edi Ramës, e cila përmban mbi 30 faqe, pretendon se Haradinaj ka shpifur ndaj Ramës, për deklaratat e tij në lidhje me temën e shkëmbimit të territoreve në dy intervista të dhëna në datat 17.10.2019 dhe 29.10.2019./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“E kam kursyer për hir të kombit”/ Haradinaj paralajmëron Ramën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka paralajmëruar kryeministrin Rama se ka prova ku ky i fundit është është angazhuar maksimalisht në ndarjen e Kosovës.

“Jam I habitur me mobilizimin e resurseve që Rama ka vendosur në dispozicion Brenda dhe jashtë vendit me lobingje, për ndarjen e Kosovës.

Me këtë ndarje ne humbinim Trepçen. Trepça nga kalkulimet time vlen 10 miliard Euro në 10 vjet. Kjo është akuza kryesore.

Kur kam hyrë me fol për  ndarjen e Kosovës i kam parasysh të gjitha rreziqet. Sa i përket Edi Ramës mbasi e kam njoh, nuk mërzitem…Nuk e kam lexuar shkresën e tij, çdo fjalë që kam thënë është e saktë. I qëndroj mbrapa në cdo kohë.

LEXO EDHE:  Foto-lajm/ Politikanët shqiptarë i bashkon Brukseli

LEXO EDHE:  Basha me këshilltarë mizerabël/ Këto janë arsyet

E kam kursyer kombin, jo individin, ka edhe më shumë”, është shprehur Haradinaj në një intervistë për Syri tv./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE