Connect with Us

Dashuria, financat dhe puna/ Horoskopi javor 29 Korrik deri më 4 Gusht 2019

Kryesore

Dashuria, financat dhe puna/ Horoskopi javor 29 Korrik deri më 4 Gusht 2019

Publikuar

-

Ky është parashikimi i shenjave të horoskopit për këtë javë. Horoskopi javor evidenton se këto janë disa nga gjërat kryesore që pritet t’i ndodhin çdo shenje.

Dashi

Dashuria: Një javë stresuese, problemet që do të hasni në punë mund të kenë pasoja në frontin e dashurisë. Mundohuni të ndani dy frontet nëse nuk doni të gjeni veten me një partner të ngrysur dhe në limitin e durimit. Një rimëkëmbje në aferën e dashurisë do të jetë në fundjavë, kur edhe për beqarët parashikohen takime të reja dhe interesante.

Puna: Hëna në favorin tuaj do t’ju bëjë aktiv dhe dinamik. Dashuria fillimet e reja dhe kthimi në punë pas një pushimi nuk do të jenë të vështira për ju, edhe nëse keni shumë për të bërë. Midis të premtes dhe të shtunës mund të lindin disa polemika për shkak të disa pengesave që do të hasni në rrugën tuaj.

Demi

Dashuria: Mos e neglizhoni jetën tuaj të dashurisë këtë javë. Edhe nëse ka pasur kontrast me të dashurin tuaj, do të keni shumë mundësi për të rivendosur harmoni dhe yjet janë në anën tuaj. Pra, shikoni për të ardhmen me optimizëm, dashuria mban surpriza të mëdha për ju! Edhe për beqarët  horoskopi është pozitiv, do të ketë takime interesante!

Puna: Jeni të sigurt dhe të vendosur dhe kjo anë e karakterit tuaj do t’ju ndihmojë të vlerësoni shumë në vendin e punës. Megjithatë, disa ngadalësime mund t’ju bëjnë të acaruar, por nuk do të jetë ndonjë gjë serioze. Gjatë javës mund të ketë ndryshime të rëndësishme në vendin e punës, përpiquni t’i zgjidhni me kujdes.

Binjakët

Dashuria: Java do të jetë e zënë me ndjenjat. Megjithatë, do të jesh mjaft pozitiv kur ballafaqohesh me situatat që dalin. Ky qëndrim do t’ju lejojë të kaloni ditë të mëdha në shoqërinë e miqve ose partnerëve. Beqarët do të kenë të gjitha kredencialet për të gjetur shpirtin binjak, por së pari do të duhet të kuptojnë nëse duan të kenë përgjegjësi.

Puna: Në këtë periudhë duhet të plotësoni përfundimet dhe dikush mund të përpiqet të ketë edhe një kontratë më të mirë pune. Ata që kanë pasur për t’u përballur me një provim tani janë shumë të lodhur. Yjet, megjithatë, janë në favorin tuaj.

Gaforrja

Dashuria: Shumë nga shenjat do të përjetojnë ulje dhe ngritje këtë javë. Në veçanti, ju do të jeni poshtë për shkak të disa problemeve në marrëdhënien tuaj. Mundohuni të shpjegoni situatën tek partneri për të gjetur përsëri harmoninë, përndryshe rrezikoni të thyeni marrëdhënien. Arritje të mëdha për beqarët, veçanërisht në fundjavë.

Puna: Këtë javë do të ketë shqetësime afariste dhe ekonomike. Disa situata të komplikuara do t’ju bëjnë nervozë, megjithatë yjet ju këshillojnë të reflektoni dhe të prisni që gjërat të evoluojnë më vete. Shmangni tensionet.

Luani

Dashuria: Në një nivel sentimental çdo gjë duket të jetë shumë e qetë, java do të zhvillohet pa probleme dhe ata që janë në çifte do të ndjehen të kënaqur dhe të lumtur. Edhe ata që kërkojnë një partner të ri tashmë kanë resurse të reja gati. Yjet njoftojnë takime të reja dhe pasion në krye. Fundjavë e nxehtë për të gjithë të lindurit e shenjës.

Puna: Yjet janë në pamjen e shkëlqyer do të shënojnë këtë periudhë të veçantë të jetës suaj. Ju do të ndjeheni veçanërisht energjik dhe të gatshëm për t’u përballur me situatën në të cilën ndodheni. Disa, megjithatë, mund të shqyrtojnë vendimet e marra në punë dhe të vlerësojnë se çfarë të bëjnë.

Virgjëresha

Dashuria: Dashuria do të jetë në vendin e parë këtë javë dhe ata që presin për konfirmime do t’i kenë ato. Venusi është gjithmonë në formë të mirë në shenjën tuaj dhe kjo mund të favorizojë takime të veçanta, kështu që edhe zemrat e vetmuara do të jenë në gjendje të jetojnë historinë e tyre me personin e dëshiruar.

Puna: Do të jetë një javë shumë e zënë, shumë prej jush mund të jenë të zënë dhe të ndihen nën presion. Megjithatë, ju jeni njerëz shumë efikasë që dinë të organizojnë veten e tyre, kështu që kjo periudhë nuk zgjat shumë. Korniza astrale është ende pozitive dhe mundësitë për të arritur qëllime të caktuara do të jenë aty.

Peshorja

Dashuria: Në fillim të javës disa shqetësime në dashuri do t’ju bëjnë të paqëndrueshëm. Edhe në familje mund të ketë probleme dhe kjo do t’ju bëjë shumë të shqetësuar. Bisedoni me partnerin tuaj sa më shpejt që të jetë e mundur, ju do të keni një sup për tu mbështetur. Ata që kanë një marrëdhënie të fortë mund të vlerësojnë projekte të rëndësishme për të ardhmen, ndërsa beqarët vetëm do të duan të qëndrojnë të lirë.

LEXO EDHE:  Horoskopi javor, nga 11 shkurt deri në 17 shkurt 2019

Puna: Puna në këtë moment po ju jep pak kënaqësi dhe fitim të vogël. Java me të vërtetë duket monotone dhe pa raste interesante, por për fat të mirë gjatë fundjavës disa projekte që keni në proces do të japin rezultate të papritura.

Akrepi

Dashuria: Respekti dhe besimi këtë javë do të jetë baza e marrëdhënies së çiftit. Por mbani mend se nuk mund të prisni atë që nuk dëshironi të jepni. Disa tensione në familje mund të ndodhin midis të mërkurës dhe të enjtes, mos hezitoni të gjeni një pikë pajtimi për të rivendosur harmoni. Beqarët mund të vendosin për të marrë një udhëtim dhe për të arritur disa vende ekzotike për t’u argëtuar.

Puna: Këtë javë do të përcaktoheni dhe do të jeni në gjendje të zgjidhni të gjitha çështjet e punës së jashtëzakonshme. Shumë do të tregojnë përkushtim të madh dhe do të jenë shumë aktivë, por do të duhet të armatoseni me durim në përpjekje për t’u përballur me të gjithë punën me të cilën duhet të përballeni.

Shigjetari

Dashuria: Kjo javë do të jetë plot emocione pozitive për Shigjetarin. Më në fund do të jeni në gjendje të jetoni jetën tuaj dashamirëse në një mënyrë të qetë dhe do të ketë kushte të shkëlqyera për të marrë vendime të rëndësishme. Fundjava premton të jetë paqësore, por jo pa disa goditje interesante, sidomos për beqarët.

Puna: Situata e punës është në një pikë kthese, shumë prej jush do të përpiqen të bëjnë diçka të rëndësishme. Ju do të duhet të përpiqeni të tejkaloni disa pengesa që ju pengojnë të arrini qëllimin tuaj. Në këto ditë ju gjithashtu mund të jeni shumë fat në një nivel ekonomik, disa investime të bëra në të kaluarën do të japin fryt të mirë.

Bricjapi

Dashuria: Java do të jetë shumë interesante për dashurinë, Venusi ofron një vendosmëri të veçantë dhe marrëdhëniet e dashurisë do të kenë një shtytje vendimtare. Nga e enjtja Hëna premton përmirësime të mëtejshme dhe çiftet mund të rizbulojnë një harmoni të veçantë. Beqarët mund të takohen me njerëz të rinj, me të cilët ata mund të fillojnë lidhje interesante.

Puna: Këtë javë jo të gjitha ato që keni planifikuar do të jenë të suksesshme, por nuk do të ketë mungesë të mundësive të favorshme për të bërë bashkëpunim të rëndësishëm me njerëz me ndikim. Edhe pse do të ketë vonesa në fillimin e një projekti, nuk do të ketë pasoja, por një nervozizëm i vogël do të jetë i pashmangshëm.

Ujori

Dashuria: Ju do të jeni shumë të zhurmshëm këtë javë dhe kjo do të çojë në probleme në marrëdhëniet romantike. Kujdes nga dikush që nuk i kupton mirë komentet tuaja, keqkuptimet mund të çojnë në diskutime. Kështu që përpiquni të jeni më të qartë dhe më pak të nxehur. Edhe beqarët do të duhet të veprojnë më me kujdes para se të zbulojnë ndjenjat e tyre.

Puna: Jini shumë të kujdesshëm me shpenzimet tuaja këtë javë, yjet ju këshillojnë që të zgjidhni burimet tuaja për të shmangur problemet. Nëse keni pasur probleme në vendin e punës ju duhet të përpiqeni t’i zgjidhni ato në mënyrë që të mos e vendosni veten në një pozitë për ta humbur atë. Nëse keni nevojë për të sqaruar diçka, flisni më mirë tani.

Peshqit

Dashuria: Nëse kohët e fundit keni pasur dyshime të forta në dashuri, tani është më mirë ti kaloni. Në fakt, në këtë periudhë nuk ishte e lehtë të merreshit me një nivel të qartë sentimentar, veçanërisht nëse kishit dy histori në të njëjtën kohë. Perspektiva të mira për zemrat e vetmuara për të gjetur një shpirt binjak.

Puna: Këtë javë do të jeni të përkushtuar për kryerjen e projekteve tuaja. Përcaktimi është pjesë e juaja dhe ju drejton dhe ju nuk ndaleni derisa të arrini atë që dëshironi. Por kini kujdes që të mos stresoheni shumë dhe të pushoni së paku në fundjavë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kryesore

Drogë e fshehur në zarf/ Arrestohet i riu shqiptar në Itali

Publikuar

-

Nga

Policia italiane ka arrestuar nje shtetas shqiptar pasi iu gjet në kuzhinën e banesës së tij, në Romë një zarf me 26 gramë kokainë.

Në pranga u vu shtetasi N.J., 23 vjeç i cili  vëzhgohej prej një kohe të gjatë nga autoritetet italiane.  Droga dhe materialet e tjera paketuese iu gjetën pas një sërë kontrollesh në banesën dhe lokalet që frekuentonte shqiptari.

I riu ëshë dërguar në qendrën e vuajtjes së dënimit ‘’La Costarelle’’, ku do të përgatitet për të dalë në gjyq për akuzën e trafikut të drogës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kryesore

Zëri Amerikës përplas aktorët, dalin detaje të reja/ Soros, Berisha, Rama, Basha dhe Veliaj

Publikuar

-

Nga

Xhorxh Soros, është një filantrop i cili ka zgjedhur të investojë për një shoqëri të hapur në Shtetet e Bashkuara dhe mjaft vende të botës dhe ta mbështesë karierën e tij rreth kësaj ideje. Ai krijoji në Amerikë në fund të viteve 60 Fondin Kuant, një prej fondeve më të sukseshme të investimeve më risk. Miliarderi, në fund të viteve 80 çeli zyra të fondacionit në disa vende të Europës lindore, dhe pas rënies së sistemit komunist edhe në Shqipëri.

Mirëpo edhe pse ai ka investuar qindra miliona dollarë në vendet ish-komuniste, në fusha si arsimi, shëndetësia, dhe në mjaft projekte me ndikim për shtresat në nevojë, sot debati është përqendruar në ndikimin e tij politik në këto vende. Në Shqipëri ky debat kulmoi gjatë hartimit dhe miratimit të Reformës në Drejtësi 3 vjet me parë.

“Lidhet drejpërdrejt dhe vetëm me rolin e reformës së drejtësisë dhe me faktin se kjo reformë ka filluar të japë rezultatet e para, sado pikëpyetje dhe problematika që ka patur në ecurinë e vet”- thotë Andi Dobrushi drejtor ekzekutiv i Fondacionit Soros.

“Le të marrim pak reformën në drejtësi. Le të më thotë mua çdo njeri, çfarë do Fondacioni Soros të hartojë strategjinë e reformës në drejtësi. Një qëllim të vetëm ka, për të shëndrruar drejtësinë shqiptare në degë të ekzekutivit të Edi Ramës”– shprehet Sali Berisha, ish Presdient i Shqipërisë.

“Ne nuk kemi ofruar asnjë paketë për Komisionin e Vencias apo për çdo institucion tjetër. Ne kemi asistuar financiarisht parlamentin e Shqipërisë në punën që kanë kryer 60 ekspertët e e emëruar prej tij. Ne kemi investuar 600 mijë dollarë për parlamentin shqiptar praktikisht. Këtu fillon dhe mbaron mbështetja e Fondacionit Soros për Reformën në Drejtësi”– sqaron Andi Dobrushi drejtor

Edi Rama, Alex Soros, George Soros

ekzekutiv i Fondacionit “Soros”.

Por debati mbi veprimtarinë e Fondacionit Soros në Shqipëri është më i hershëm se Reforma në Drejtësi. Ish-presidenti Berisha përkundrejt rezervave të forta dhe incidentit me dy punonjës të Fondacionit Soros që u shpallën non grada prej tij, me argumentin se ishin kapur nga shërbimet sekrete shqiptare duke iu dhënë informacione shërbimeve serbe, e vlerëson kontributin e Sorosit në fillim të viteve 90.

“Por kjo natyrisht nuk ndërpreu marrëdhëniet midis vendit tonë dhe Xhorxh Soros. Investimi i tij në Shqipëri për ngritjen dhe mbështetjen e shoqërisë civile, ishte shumë i mirpritur nga unë. Unë isha president i një vendi, në atë përiudhë i treti më i varfër në botë. Njerëzit nuk kishin asnjë mundësi të udhëtonin, nuk kishin mundësi të siguronin zyra, dhe e vërteta është së në këtë drejtim Fondacioni Soros, mendoj se ishte burimi kryesor i financimit dhe krijimit të këtyre organizatave”– pohon zoti Berisha.

Xhorxh Soros ndikoi në Shqipëri në fillim të viteve 90-të në mbështetjen dhe organizimin e shoqërisë civile. Por kjo veprimtari u shoqërua nga opinione dhe gjykime të ndryshme shpeshherë dhe të ashpra.

“Pas 4-5 vitesh konstatova se ky ishte një investim pothuajse tërësisht i njëanshëm dhe Xhorxh Soros ngriti një rrjet shoqatash të cilat në 80-90% të tyre ishin leva të ish-partisë komuniste, të partisë socialiste që ndërroi emrin. Ishte një dëmtim palcor i rolit dhe misionit të shoqërisë civile”– shprehet Sali Berisha, ish- Presdient i Shqipërisë.

“Në një kuadër më të gjerë Xhorxh Sorosi është njeri pas politikave progresiste dhe liberale dhe njëkohësisht dhe një nga kontribuesit në vendet postkomuniste. Kështu që dihet që është një antikomunist. Nuk mund të jetë një njeri që investon tek e majta”- shprehet Edlira Gjoni, Drejtuese e Qendrës për Ndikim Publik.

“Në një fondacion që punon për gratë e trafikuara, ti nuk i thua një gruaje a je e majtë apo e djathtë që unë të të shërbej dhe të jap shërbimin tim. Për këtë arsye them që paratë që janë derdhur për shoqërinë civile 80% e tyre kanë shkuar tek ata që kanë patur nevojë për t’i marrë këto shërbime”– thotë Iris Luarasi, aktiviste e të drejtave të grave.

Protagonistë të shoqërisë civile veçojnë meritën e Xhorxh Sorosit në lëvrimin e 130 milion dollarëve në arsim, mjekësi, në ndihmë të komunitetit rom dhe egjiptian, në ndihmë të familjarëve të viktimave të tragjedisë së Gërdecit, duke iu dhënë mbështetje ligjore si dhe mjaft projekte të tjera.

“Gjithashtu nuk duhet të harrojmë se në kohën kur Berisha ishte president, ky njeri financonte ndërtimin e mbi 200 shkollave. Kështu që nuk mund të mohohen investimet që Soros ka bërë, pavarësisht se cila parti ka qenë në pushtet”– thotë Edlira Gjoni, Drejtuese e Qendrës për Ndikim Publik.

“Asgjë si mohohet asgjë. Dhe unë kam bashkëpunuar me Xhorxh Sorosin në dekadën e romëve. Qeveria ime me Organizatën e Kombeve të Bashkuara është angazhuar me interes të veçantë në këtë drejtim”– shprehet Sali Berisha ish Kryeministër i Shqipërisë.

“Problemi që ka lindur në Shqipëri me problemin Soros lidhet kryesisht me programin politik, pra të trajnimit të lidershipit dhë të forcimit të kapaciteteve të partive politike”- shprehet Lavdrim Lita, bashkëthemelues i Qendrës Zëri i Integrimit.

Komponenti politik është dhe fusha gri e gjithë debatit ndaj figurës së Xhorxh Sorosit. Kundërshtarët e tij në Shqipëri shohin tek ai një mbështetës dhe financues të fuqishëm të së majtës dhe eksponentëve të saj.

LEXO EDHE:  Horoskopi javor, nga 11 shkurt deri në 17 shkurt 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi javor 9-15 korrik 2018

“Kemi një ç’ekuilibrim të balancës politike në raport me Fondacionin Soros. Kemi një raport 8-2, pra kemi një favorizim e partive politike më bindje të majta dhe lënie mënjanë e PD dhe partive të qendrës së djathtë” – argumenton Lavdrim Lita, bashkëthemelues i Qendrës Zëri i Integrimit.

“Në këtë mes është e vështirë të spekulosh se mbështetja ka qenë 80% për të majtët dhe 20 për të djathtët sepse unë nuk e di se kush është kjo shoqëri civile që është e majtë dhe kush është e djathtë” – sqaron Andi Dobrushi drejtor ekzekutiv i Fondacionit Soros.

“Ai mund të thotë se unë kam financuar edhe qendrën e djathtë, por ato kanë qenë stërpika krahasuar më milionat e milionat, që ai derdhi për financimin e ish pasardhësve të nomenklaturës”– shprehet Sali Berisha ish Kryeministër i Shqipërisë.

“Për rastin e zotit Basha, për çfarë informacioni kam unë, ka patur një marrëveshje mes Univeristetit të Uhtretit dhe Fondacionit Soros për bursa të përbashkëta për studentët shqiptarë. Dhe ka rastisur që dhe zoti Basha ka qenë student në atë kohë dhe ka përfituar prej tyre. Nuk besoj se ka patur një bursë specifike për zotin Basha”– sqaron Andi Dobrushi drejtor ekzekutiv i Fondacionit Soros.

“Unë nuk di të këtë marrë bursë, por edhe sikur të ketë marrë bursë, kjo nuk do të thotë që unë të mbetem skllav i një burse. Po të jetë ashtu dhe nësë do të isha në vendin e tij ja ktheja ato para”– pohon ish Kryeministri Sali Berisha.

Fondacioni Soros drejtohet nga një bord, në përbërje të të cilit vit pas viti kanë qenë mjaft përsonalitete të jetës shoqërore dhe politike në Shqipëri. Sot nën dritën e re të diskutimit dhe debatit mbi rolin dhe ndikimin e Xhorxh Soros për një shoqëri të hapur, mjaft emra shigjetohen si tregues, se filantropi ka mbështetur të majtën ekstreme duke sjellë pasoja për vendin.

“Edi Rama vetë ka qenë kryesor në Fondacionin Soros. Linda Rama vetë ka qenë drejtuese e Fondacionit Soros. Erjon Veliaj gjithashtu. Në një aspekt, me paratë e tij është mbjellë fara e korrupsionit e paimagjinueshme. Nuk është se nuk ka ekzistuar korrupsi

oni, por dhe ka ndikuar”– shprehet Sali Berisha ish Kryeministër i Shqipërisë.

“Në bordin e Fondacionit Soros njerëzit nuk vijnë të bëjnë karrierë dhe nuk e ndërtojnë karrierën e tyre nga bordi i fondacionit përkundrazi të mos harrojmë se në bordin e fondacionit kanë qenë njerëz si Ylli Popa, Ismail Kadareja. Ka patur gjithnjë një balancë në përbërjen e bordit sidomos përsa i përket si bindjeve po ashtu dhe prurjeve dhe ideve”– argumenton Andi Dobrushi drejtor ekzekutiv i Fondacionit Soros.

Ish Kryeministri Sali Berisha thotë për Zërin e Amerikës se takimi i tij i fundit me zotin Soros ishte pas fitores së zgjedhjeve të vitit 2005.

“Xhorxh Sorosin e kam pritur në 2005-ën. Fitova zgjedhjet dhe ai erdhi për Edi Ramën. E prita në një drekë, diskutova, i përcaktova qëndrimet e mija se unë kam ndërmend të bashkëpunoj më të gjithë pushtetin vendor, dhe natyrisht dhe me kryetarin e bashkisë së Tiranës, kam ndërmend të bashkëpunoj me opozitën. Interesi i tij në këtë takim ishte Edi Rama.”

“Ne kemi punuar dhe bashkëpunuar me të gjitha qeveritë si të majta ashtu dhe të djathta. Mund të jemi konfrontuar madje me to, siç ka qenë rasti i Gërdecit. Raste të tjera janë aktuale. Një çështje e pacientes hemofilike, që është fituar në gjykatë kundër Ministrisë së Drejtësisë. Çështje tjetër është një e sëmurë që vuante nga kanceri dhe që nuk i jepeshin medikamentet nga Ministria e Shëndetësisë. Në Tepelenë përshëmbull kundër ndërtimit të hidrocentraleve. Kemi raste të tjera të ndërtimit të hidrocentraleve në Valbonë. Janë çështje juridike që vazhdojnë”– argumenton Andi Dobrushi drejtor ekzekutiv i Fondacionit Soros.

Lidhur me pyetjen e Zërit të Amerikës se kritikët shprehen se Partia Demokratike po kërkon të gjejë një armik të jashtëm pasi nuk arrin të jetë frymëzuese për mbështetësit e saj, zoti Berisha shprehet se:

“Sot opozita është shumicë dhe do të ishte absurde të mendohej se PD do të preferonte për armik një superspekulant të planetit me një fuqi të jashtzakonshme, sepse përdor paratë për të blerë politikanët dhe politikë, si askush tjetër në botë. Por Partia Demokratike guxon dhe do të guxojë t’i thotë të vërtetat në sy.”

Debati mbi aktivitetin e miliarderit Xhorxh Soros dhe rolin e tij në mbështetje të shoqërisë civile nuk është një çështje thjesht dhe vetëm shqiptare. Filantropi është i atakuar edhe në Amerikë pasi ai mbështet demokratët dhe është kundërshtar i fortë i Presidentit Tramp. Kritika ndaj ideologjisë Soros për një shoqëri të hapur, pati vitet e fundit edhe në disa vende të Europës, veçanërisht në Hungari dhe Maqedoninë e Veriut. Vala e këtij diskutimi ngre pikpyetje mbi këtë figurë komplekse, që u bë i pasur duke investuar fonde më risk, dhe që një pjesë të parave të tij, në ndryshim nga mjaft miliarderë të tjerë, ka zgjedhur t’i shpenzojë për forcimin e atyre që ai e quan shoqëri të hapura./VOA

LEXO TE PLOTE

Kryesore

Hetimi i Ilir Metës/ Fatmir Mediu injoron deputetët

Publikuar

-

Nga

 Fatmir Mediu, kryetari i Partisë Republikane, ka qenë pjesë e të intervistuarit në “Ditarin” e televizionit “A2-CNN”, ku si temë diskutimi ishte dalja e presidentit Ilir Meta, paraditen e sotme, përpara trupës së Komisionit Hetimor parlamentar.

Ndërsa e ka vlerësuar qëndrimin e Presidentit, Mediu ka injoruar deputetët pjesëmarrës në aktin e marrjes në pyetje të Ilir Metës, duke i etiketuar si shërbetor të verbër të urdhërave politik etj.

“Sot ishte shfaqja më e turpshme e Kuvendit të Shqipërisë, deputetë që nuk njohin as Kushtetutën, por i shërbejnë verbërisht urdhrave politikë. Nga ana tjetër, Presidenti, me përgjegjësinë dhe me autoritetin që i jep Kushtetuta, shpjegoi vendimin e tij për shtyrjen e datës së zgjedhjeve, e cila nuk u respektua për shkak të urdhrit politik të Edi Ramës. Ku objekt hetimi ishte i ndërtuar qëllimisht nga ana e Partisë Socialiste, e cila pas raportit të OSBE/ODIHR duhet të kishte një reflektim. Interesi i tyre politik dominon mbi interesin kombëtar. Më bëri përshtypje analiza e Presidentit, më tërhoqi vëmendjen qëndrimi i tij kur tha se nuk donte të kishte një Rajshtag në Shqipëri. Ky komision është një zgjatim i pavlerë. Edi Rama ka shpërfytyruar shtetin dhe shtetarin. Sot shqiptarët mendojnë se shteti dhe shtetari janë një gjë e keqe. Rama e ka bërë këtë qëllimisht. Nuk ka parlament. Jemi në një vend ku nuk kemi as Gjykatë të Lartë e as Prokurori. Edhe Partia Socialiste është drejt degradimit”, , ka deklaruar Fatmir Mediu./CNA.al.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: