Connect with Us

“Gjithë natën në urgjencë”/ Gazetari i njohur tregon çfarë i ndodhi tek QSUT

Sociale

“Gjithë natën në urgjencë”/ Gazetari i njohur tregon çfarë i ndodhi tek QSUT

Publikuar

-

Gazetari Mentor Kikia ka dhënë sot një mesazh për të gjithë qytetarët, në lidhje me bluzat e bardha.

Ndërsa rrëfen se natën e mbrëmshme e ka kaluar në në urgjencën e QSUT-së, apelon të gjithë që të mësohemi t’u themi edhe faleminderit mjekëve.

Në një postim në rrjetet sociale, gazetari Kikia shkruan se “Gjëja e parë që bëjmë kur largohemi nga spitalet është të kritikojmë kushtet e shërbimit(që padyshim lënë për të dëshiruar), apo të akuzojmë mjekët.
Por unë sot dua ti falenderoj dhe ti shpreh mirënjohjen ekipit të urgjencës, jo thjeshtë për shërbimin modest ndaj meje, por për atë që bëjnë çdo natë me qindra njerëz.”.

Postimi i plotë:

Të mësohemi tu themi edhe faleminderit mjekëve!

Një pjesë të natës së mbrëmshme dhe mëngjesit të sotëm, isha i detyruar ti kaloja në urgjencën e QSUT-së. Gjëja e parë që bëjmë kur largohemi nga spitalet është të kritikojmë kushtet e shërbimit(që padyshim lënë për të dëshiruar), apo të akuzojmë mjekët.
Por unë sot dua ti falenderoj dhe ti shpreh mirënjohjen ekipit të urgjencës, jo thjeshtë për shërbimin modest ndaj meje, por për atë që bëjnë çdo natë me qindra njerëz. Probleme të ndryshme, temeramente të ndryshme, njerëz që mendojnë se edhe kur mjeku është me të dyja duart e zëna, ai kërkon para të të shërbejë. Pashë qindra njerëz që mbrëmë morën shërbim. Pashë mjekë e infermierë, që me qetësi e durim të admirueshëm dëgjonin gjithkënd, edhe ata që kërkonin të pamundurën e momentit.
Ata bëjnë thjeshtë punën e tyre, por për ne të tjerët është më shumë se thjeshtë një punë. Ndaj të mos i kursejmë falenderimet dhe mirënjohjen për njerëzit e përkushtuar, që me punën e tyre na shpëtojnë jetën ne të tjerëve.

Në foto me mjekun e turnit të mbrëmshëm Besmir Koçia.

Ju ftoj ta shpërndani këtë postim si një shenjë falenderimi për të gjithë njerëzit e mjeksisë që e bëjnë punën e tyre me ndershmëri e përkushtim./ CNA.al

1 Koment

1 Koment

  1. Shtet rrumpalle

    26 Korrik, 2019 at 12:38 pm

    Po si tia bejme se Rama na ka mbushur mendjen per te kunder ten. Ne shqiperi ka vetem mjeke, pedagoge, gjygjtare, inspectors te korruptuar, e vetem anetaret e qeverise dhe politikanet qe bejne tenderà miliona euro jane te ndershem?
    Dhe me cudi eshte qe u ka hedger trute e gomarit edhe ambasadoreve.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

OBSH: Mikroplastika në ujin e pijshëm nuk përbën rrezik për shëndetin

Publikuar

-

Nga

Organizata Botërore e Shëndetësisë theksoi se nivelet aktuale të mikroplastikës, të pranishme në ujin e pijshëm, nuk përbëjnë ende rrezik për shëndetin, por ekspertët mbeten të kujdesshëm për të ardhmen, raporton ata.

Në një raport të publikuar sot, OBSH-ja prezanton një sintezë të njohurive të fundit për mikroplastikën në ujin e rubinetit dhe ujit në shishe dhe mbi efektet në shëndetin e njeriut.

“Mesazhi kryesor parashikon të sigurojmë konsumatorët e ujit të pijshëm në mbarë botën. Sipas këtij vlerësimi ne mendojmë se rreziku është i ulët”, deklaroi kordinatori i Njësisë së OBSH-së për ujin, kanalizimet, higjenën dhe shëndetit, Bruce Gordon, në një konferencë shtypi, shkruan Tema.

Ai theksoi se analizimi i rreziqeve për shëndetin lidhur me mikroplastikën është përqendruar në tre aspekte, rrezikun e gëlltitjes, rreziqet kimike dhe rreziqet lidhur me praninë e bakterieve.

OBSH-ja këmbënguli që të dhënat për praninë e mikroplastikës në ujin e pijshëm janë për momentin të kufizuara dhe këto të fundit janë të vështira për t’u krahasuar, gjë që vështirëson analizën e rezultateve.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Video-“Vdes” Koço Devole/ Fiksi e lë pa varrosur

Publikuar

-

Nga

Emisioni investigativo-satiristik, “Fiks Fare” ngre siparin me 2 shtator, në ekranin e televizionit “Top Channel”.

CNA.al ka siguruar videon humoristike, ku stafi i emsionit Fiks Fare lajmëron rikthimin në ekran në datën 2 shtator.

Emisioni Fiks Fare, me drejtor Filip Cakullin, është një program investigativ, i cili nëpërmjet humorit dhe satirës denoncon dukuri negative të jetës sonë.

Për më tepër shikoni videon e mëposhtme:/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Vizat për SHBA/ Ambasada Amerikane ka një mesazh të rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Ambasada e SHBA ne Tirane

Ambasada Amerikane në Tiranë ka dhënë sot një mesazh të rëndësishëm për të gjithë ata qytetarë, të cilët kërkojnë viza turistike për të udhëtuar drejt SHBA-së.

Në një postim në faqen e saj zyrtare në rrjetet sociale, Ambasada Amerikane shkruan se me vizë turistike nuk mund të punosh apo të studiosh në SHBA.

“Vizat turistike janë për një udhëtim të shkurtër në Shtetet e Bashkuara, me të nuk mund të punosh apo të studiosh. Sigurohuni që të ndiqni rregullat e vizës tuaj kur të udhëtoni për në Shtetet e Bashkuara. Nëse keni pyetje se çfarë lejohet ose jo me vizën tuaj, më pyesni mua! Është gjithmonë kënaqësi për mua t’ju ndihmoj.”-thuhet në mesazh./ CNA.al

LEXO TE PLOTE