Connect with Us

“Bllok” korrupsionit dhe luksit/ Zbulohet gjyqtarja më e varfër e Apelit

Lajm i Rekomanduar

“Bllok” korrupsionit dhe luksit/ Zbulohet gjyqtarja më e varfër e Apelit

Publikuar

-

Vitin e kaluar, përmes shortit u përzgjodhën për t’ju nënshtruar Vetingut  11 gjyqtarë pranë Gjykatave Administrative të Apelit.

Të përzgjedhurit, por që nuk kanë dalë ende në Vetting,  janë Alkelina Gazidede, Altina Nasufi, Amarildo Laçi, Arjan Qafa, Bari Shyti, Bernina Kondi, Blerona Hasa, Enkelejda Softa , Lindita Sinanaj dhe Rilinda Selimi.

CNA.al, ka raportuar procesin e Vettingut që në fillimin e tij dhe do të vijojë të ndjekë procedurat për të gjithë gjyqtarët dhe prokurorët.

Altina Nasufi
                                Altina Nasufi

Paralelisht CNA.al , referuar investigimeve në terren, denoncimeve të mbërritura në redaksi dhe të dhënave të grumbulluara nga institucionet, do të hedhë dritë mbi të kaluarën dhe pasurinë e subjekteve të rivlerësimit.

Gjyqtarja Altina Nasufi, e cila ushtron detyrën në Gjykatën Administrative të Apelit, rezulton të ketë një pasuri modeste.

Nga viti 2003 deri në vitin 2005, deklaron si pasuri vetëm paga apo dhe një bono thesari në emër të bashkëshortit.

Në vitin 2006 gjyqtarja ka deklaruar se ka blerë një apartament banimi,2+1 me sipërfaqe 90 m2 në vlerën e 67 000 euro, të cilin thotë se e ka blerë me hua.

Është emëruar në Gjykatën e Apelit më vitin 2013, me të ardhura vetëm nga paga e saj dhe e bashkëshortit.

Me zhvendosjen nga Dibra në Tiranë, ajo është aktivizuar edhe në shkollën e magjistraturës me artikuj të shkruar apo edhe si pedagoge e jashtme. Ndërsa bashkëshorti Drejtor dhe mjek familjeje në Qendrën shëndetësore numër 5, Tiranë.

Në tërësi pasuria e saj e patunshme një shtëpi në Tiranë e blerë në vitin 2006 me hua dhe një shtëpi që bashkëshorti e saj e ka në bashkëpronësi me familjarë të tjerë në Bulqizë.

Është një rast i rrallë që në sistemin gjyqësor  të kemi gjyqtar me një pasuri të tillë. Në sistemin prokurorial, mban rekord prokurori Behar Dibra, ndërsa në sistemin gjyqësor është gjyqtarja Altina Nasufi, e cila siç duket nuk është tunduar nga korrupsioni dhe luksi si kolegët e saj.

Më poshtë po sjellim pasurinë e deklaruar prej saj.

Viti 2003

Të ardhura nga paga si gjyqtare,  0.590 milion lekë.

Pensioni i nënës, 0.74 milion lekë.

Viti 2004

Paga si gjyqtare, 920 075 lekë.

Pensioni i nënës, 96 000 lekë.

Viti 2005

Boni thesari pranë Bankës së Shqipërisë në emër të bashkëshortit 3 000 000 lekë.

Paga si gjyqtare në Dibër, dhe shpërblimet në shumën 1 010 606 lekë.

Paga e bashkëshortit me shpërblime, në shumën 310 000 lekë.

Viti 2006

Apartament  banimi, 2+1 me sip 90 m2 në vlerën 67 000 euro.

Bono thesari pranë Bankës së Shqipërisë në emër të bashkëshortit, në shumën 2 000 000 lekë.

Të ardhurat nga paga si gjyqtare, 220 916 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit, 375 200 lekë.

Viti 2007

Shlyerje të këstit të parë të apartamentin,në shumnë 15 000 euro.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Dibër, në shumën 647 833 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit në një qendër shëndetësore në Mamurras, në shumën 395 418 lekë.

Hua për shlyerjen e kësteve të apartamentit në shumën 27 000 euro.

Shlyerja e plotë e kësteve të apartamenteve me 15 000 euro.

Viti 2008

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Dibër, në shumën 1 156 032 lekë.

Ka paguar 5 000 000 euro nga huaja prej 27 000 eurosh.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit në një qendër shëndetësore në Mamurras, në shumën 410 000 lekë.

Viti 2009

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Dibër, në shumën 984 681 lekë.

LEXO EDHE:  Zbardhen emrat e anëtarëve të PD për Komisionet e Vettingu-t

Të ardhura nga paga e bashkëshortit në një qendër shëndetësore në Milot, 488 320 lekë.

Viti 2010

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Dibër, në shumën, 776 648 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit në një qendër shëndetësore në Milot, 506 320 lekë.

Viti 2011

Të ardhura vjetore nga sigurimet shoqërore,dhe nga leja e zakonshme vjetore, në shumën 438 081 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit   645 157 lekë.

Viti 2012

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Dibër, në shumën 704 907 lekë.

Të ardhura vjetore nga bashkëshorti në një qendër shëndetësore në Milot, në shumën 645 157 lekë.

Viti 2013

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Dibër, në shumën 964 793 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Gjykatën Adminsitrative të Apelit, Tiranë, 181 872 lekë.

Të ardhura vjetore nga bashkëshorti në një qendër shëndetësore në Milot, në shumën 616 000 lekë.

Të ardhura nga puna si mjek pediatër, në Tiranë, 49.176 lekë.

Viti 2014

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Gjykatën Adminsitrative të Apelit, Tiranë, 1 230 617 lekë.

Të ardhura vjetore nga paga si Drejtor dhe mjek familjeje në Qendrën shëndetësor numër 5 Tiranë, 828 344 lekë.

Viti 2015

Llogari bankare në emër të fëmijës, në shumën 12 630 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Gjykatën Adminsitrative të Apelit, Tiranë, 1 214 955 lekë.

Të ardhura vjetore nga paga si Drejtor dhe mjek familjeje në Qendrën shëndetësore numër 5 Tiranë, 797 108 lekë.

Viti 2016

Llogari bankare e hapur në vitin 2015 me burim krijimi, shpërblimin e dhënë nga shteti për lindjen e fëmijës dhe kursimet familjare në shumën 109.419.57 lekë.

Llogari bankare, 57 734 53 lekë.

Kursime, 369.973.89 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Gjykatën Adminsitrative të Apelit, Tiranë, 1 218 864 lekë.

Të ardhura vjetore nga paga si Drejtor dhe mjek familjeje në Qendrën shëndetësor numër 5 Tiranë, 732 596 lekë.

Të ardhura nga shkolla e magjistraturës si autore tekstesh, në shumën 33 660 lekë.

Bashkëshorti, bashkëpronar, i një apartamenti në Bulqizë, me sip. 58 m2 me vlerë 22 000 euro.

Viti 2017

Llogari bankare e hapur në vitin 2015 me burim krijimi, shpërblimin e dhënë nga shteti për lindjen e fëmijës dhe kursimet familjare në shumën 116 426, 09 lekë.

Llogari bankare e fëmijës, si nëxënës i shkëlqyer në shumën, 124.679.86 lekë.

Kursime në llogarinë e pagës, në shumën 717.035.13 lekë.

Llogari bankare, me burim nga trajnimet jashtë vendit, në shumën, 383 68 euro.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Gjykatën Adminsitrative të Apelit, Tiranë, 1 222 646 lekë.

Të ardhura vjetore nga paga si Drejtor dhe mjek familjeje në Qendrën shëndetësor numër 5 Tiranë, 839 910 lekë.

Të ardhura nga shkolla e magjistraturës, në shumën 255 035 lekë.

Dieta të përfituara nga trajnimet jashtë vendit, 700 euro dhe 383.68 lekë.

Viti 2018

Llogari bankare në emër të fëmijës, 158 123 53 lekë.

Llogari bankare në emër të fëmijës, 238 431,40 lekë.

Kursime, nga puna si gjyqtare dhe shkolla e Magjistraturës, në shumën 1 295 203 38 lekë.

Llogari bankare, në emër të gjyqtares, në shumën 1.177 74 euro.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Gjykatën Adminsitrative të Apelit, Tiranë, 1 223 085 lekë.

Të ardhura nga shkolla e magjistraturës, në shumën 209 257 lekë.

Të ardhura nga trajnimi në shumën 794 euro.

Të ardhura vjetore nga paga si Drejtor dhe mjek familjeje në Qendrën shëndetësor numër 5 Tiranë, 856 468 lekë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajm i Rekomanduar

Shënim/ Lironi gazetarët, fajtori është në Presidencë

Publikuar

-

Nga

Pak para mesantës së mbrëmshme, qarkulloi një fake news, sipas të cilit një tërmet i fortë pritej të godiste Shqipërinë.

Lajmi u publikua nga portal Syri.net i Çim Pekës, por ajo që ishte e çuditshme pas këtij lajmi të rremë ishte pikërisht reagimi i vetë medias që e publikoi.

Pasi lajmi në fjalë përhapi panik tek qytetarët e Tiranës të cilët mësynë rrugët, lajmi u fshi dhe për më tepër për tu justifikuar dolën edhe me një qëndrim publik, duke përdorur një intervistë të një sizmologu grek, të dhënë për TCH. Ndër të tjera bëhej apel edhe të mos dëgjohen portalet, kur në fakt lajmi ishte prodhuar nga Syri, sepse sizmologu grek nuk kishte thënë asgjë të tilë.

Intervista e dhënë nga sizmologu grek në Top Channel nuk fliste për asnjë tërmet që pritej për ditën e djeshme.

Nga ana tjetër, pati një reagim edhe nga uniformat blu, të cilët shoqëruan në komisariat gazetarin e Syri.net Aurel Rakipllarin dhe gazetaren e Shekullit, Daniela Grica.

LEXO EDHE:  Shtyhet seanca për tre gjyqtarët e Durrësit

LEXO EDHE:  Kryegjyqtari në rrezik për jetën/ Zbulohet pasuria e Skënder Halucit

Por, këtu ka edhe një tjetër detaj, që nuk duhet anashkaluar.

Në të gjitha faktet dhe detajet, dukej se ajo ishte një sulm i stimuluar për të ngjallur panik në kryeqytet dhe gazetarët duhet të lirohen, sepse përgjegjësit e vërtetë të atij kaosi i gjeni tek Presidenca dhe jo më larg se ky institucion.

Përgjegjësit e këtij paniku i gjeni tek Ilir Meta dhe shokët e tij, dhe jo tek gazetarët që punojnë për bukën e gojës , qoftë edhe tek portal i Cimit.

Shkoni në Presidencë, është ai që bënte paralajmëronte për tërmetin, por që sot e mohon atë.

Njëlloj si Çimi që bënte thirrje për të dalë në rrugë dhe pastaj mohonte daljen në rrugë, edhe Meta sot bën thirrje për “tju rikthyer jetës së përditshme”./ CNA.al

Meta qetëson qytetarët/ T’i kthehemi jetës së përditshme

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Horoskopi i ditës, 22 shtator 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI21. mars – 20. prill

Dite e shkëlqyer do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Gjate gjithë kohës do përjetoni emocione te forta dhe do i harroni problemet qe keni pasur me herët. Beqaret nuk do ndihen ende gati për te filluar një lidhje, por miqtë nuk do i lënë asnjë moment vetëm qe ata te mërziten. Buxhetin do mundoheni fort ta ekuilibroni, por për fat te keq nuk do ja arrini dot.

DEMI21. prill – 21. maj

Dite aspak e qete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Ne shume momente do debatoni ashpër me atë qe keni ne krah dhe do mërziteni. Beqaret do bëjnë mire te rikthehen ne realitet dhe te mos ëndërrojnë me shume nga sa duhet sepse mund te lëndohen. Ne planin financiar do përballeni me goxha vështirësi dhe do duhet te paguani fatura te majme ne këtë sektor.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Juve qe jeni ne një lidhje sot do ju pëlqejnë gjerat e çmendura dhe mund te ndërmerrni edhe rreziqe vetëm për te përjetuar sa me shume emocione. Beqaret nuk duhet te hedhin hapa te nxituara sepse përndryshe situata mund t’iu dale jashtë kontrollit dhe mund te lëndohen. Shpenzimet kryejini gjate gjithë kohës me kujdes dhe gjendja ka për te mbetur e mire.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Sot do përballeni me surpriza te jashtëzakonshme ju te dashuruarit. Çdo çast i kaluar pranë partnerit do jete aq i bukur saqë shpesh do ju duket vetja si neper ëndrra. Beqaret do kenë një dite te zakonshme dhe pa ndonjë takim interesant. Nuk ka ardhur ende dita me e favorshme për ta. Me financat duhet te ndiqni strategji strikte ne mënyrë qe te mos keni probleme.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Edhe pse presioni nga jashtë do jete shume i madh gjate kësaj dite, ju nuk do i dëgjoni aspak te tjerët dhe do bëni gjithçka qe dëshironi. Partneri do jete me i çiltër dhe do dije edhe t’iu surprizoje. Beqaret nuk do dine si ta joshin atë qe pëlqejnë dhe ka rrezik qe ai t’iu ike nga duart. Ne planin financiar fati do jete me shumice dhe gjendja do vije shume shpejt duke u normalizuar.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Yjet janë premtuese për jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite. Do merreni vesh mjaft mire me partnerin dhe do ju duket sikur keni rilindur. Beqaret pas kaq kohesh pritjeje me ne fund do e gjejnë personin e duhur me te cilin do fillojnë një lidhje emocionuese. Ne planin financiar do jeni gjithë kohës vigjilente dhe nuk do ju dale asnjë e papritur. Vazhdoni ne këtë rruge sepse nuk do pendoheni.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

LEXO EDHE:  Vendimi-Emrat/Ja 3 gjyqtarët shqiptarë për në Gjykatën e Strasburgut

LEXO EDHE:  Kryegjyqtari në rrezik për jetën/ Zbulohet pasuria e Skënder Halucit

Mbajeni gjate gjithë kohës nen kujdes jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite sepse ne te kundërt dikush tjetër do përfitojë dhe mund t’ua rrëmbejë atë qe keni ne krah. Beqaret me mire te tregohen te duruar sepse sot nuk do iu jepen mundësi aq te mira sa për te filluar një lidhje. Financat do mbeten te mira për aq kohe sa ju te jeni te logjikshëm dhe te mos bëni çmenduri.

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Ju te dashuruarit do i përkushtoheni edhe partnerit edhe familjareve gjate kësaj dite. Do dini si ta ndani mire kohen qe asnjeri te mos mërzitet. Beqaret do përballen me një surprize gjigante qe do iu pëlqejë tej mase. Përgatituni për rrahje te forta zemre. Financat do jene goxha te mira. Duke iu menaxhuar si duhet ky sektor do ketë veçse përmirësime dhe asnjë lloj problemi.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Dite aspak e favorshme kjo e sotmja për te dashuruarit. Do grindeni me partnerin edhe për gjerat me elementare dhe nuk do pranoni te hapni rruge asnjë çast. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare atëherë kur nuk do e presin, por e rëndësishme është qe do ndihen mjaft mire. Buxheti nuk do ketë asnjë lloj ndryshimi. Kujdes me investimet qe te mos keni tronditje se shpejti.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Dite tej mase e trazuar do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Disa persona te trete do kenë ndikim te jashtëzakonshëm tek ju dhe do ju nxitin te debatoni. Beqaret ka mundësi te fiksohen pas personave te martuar dhe shume me te mëdhenj ne moshe se ata. Nëse ne planin financiar i dëgjoni me kujdes te gjitha këshillat qe do iu japin specialistet gjendja ka për te qene e mire.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Nëse keni një lidhje te qëndrueshme, sot mund te merrni edhe disa vendime me rëndësi për te ardhmen. Nëse kjo lidhje ka ende probleme, mos hidhni asnjë hap sepse mund te gaboni. Beqaret do preferojnë te qëndrojnë vetëm edhe për disa kohe pasi personat qe do takojnë nuk do ju pëlqejnë sa duhet. Buxheti ne tërësi ka për te qene i kënaqshëm. Do i kryeni pa asnjë problem shpenzimet e planifikuara.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Do jeni shume ëndërrimtare sot ju te dashuruarit dhe realiteti ka për t’iu dukur me zhgënjyes se asnjëherë tjetër. Po nuk u rikthyet me këmbë ne toke do vuani. Beqaret do tërhiqen fizikisht nga disa persona, por nuk duhet kurrsesi te hedhin hapa pa i njohur mire ata. Për menaxhimin e buxhetit me mire merrni këshilla dhe sugjerime nga specialistet pasi vete nuk do ja dilni dot mbanë.

 

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Henri Çili avokat i korrupsionit dhe krimit në politikë/ Kërkon amnisti

Publikuar

-

Nga

Neimi Çili i Labinotit, apo sikurse i pëlqen ta quajnë, pasi ka ndryshuar emrin Henri Çili, nuk lodhet së përkëdheluri politikën, sa majtas-djathtas por edhe duke shërbyer si urrë për të shpetuar nga akuzat, krimi e korrupsioni. .

Ai që dikur bërtiste për një mandat të tretë për Sali Berishën, por që më pas shpalli Edi Ramën si njeriun e vitit dhe më pas instrument i Bashës, më tej në shërbim të Ramës sërish, së fundi nuk ka çuditur me një deklaratë të tij të përsëritur.

Henri Çili, i cili është mësuar të shkojë nga të fryjë era, mesa duket së fundi nuk po i dalin mirë llogaritë, dhe duke mos arritur ta kuptojë se nga do fryjë era, ka marrë përsipër të bëjë rolin e avokatit të korrupsionit dhe krimit në politikë për të gjithë.

Mbrëmjen e djeshme, Çili ishte i ftuar në emisionin “Provokacija”, të Mustafa Nanos ku tha se tranzicioni në vendin tonë është mbyllur.

Sipas Çilit tranzicioni ka qënë i suksesshëm dhe për këtë duhet falenderuar kasta jonë politike, që prej 30 vitesh rrjep shqiptarët, në çdo cep të vendit.

LEXO EDHE:  Kryegjyqtari në rrezik për jetën/ Zbulohet pasuria e Skënder Halucit

LEXO EDHE:  Vettingu/Zbardhen vërejtjet dhe konstatimet e ekspertëve të PD

Për më tepër, Çili kërkoi edhe amnisti për politikanët hajdutë e të korruptuar.

“Ideja është që tranzicioni shqiptar është më i lavdishmi në periudhën e Shqipërisë, 30 vjetët e kësaj pjese të historie shqiptare.

Mua prandaj më vjen keq që kryqëzohet elita politike. Elita politike i ka bërë një shërbim Shqipërisë dhe për mendimin tim meriton të amnistohet dhe jo të ndëshkohet.”-tha ndër të tjera Henri Çili.

Duket se tani është sezoni turistiko-mediatik, ku Çili vërsulet ekraneve me teza për të nxitur debate publike. Qëllimi i tij final me pas është reklama e universitetit të tij për të rregjistruar sa më shumë studentë, pasi çuni nga Labinoti figuron i mbyrur në borxhe dhe kredi miliona euro./ CNA.al

Neimi i Labinotit e dredh sërish/ Fillon sulmet dhe akuzat ndaj Ramës

Lela jep lajmin: Basha pajtohet me Çilin

Akuza të rënda Henri Çilit/ Pedagogët e UET denoncojnë: Katër muaj pa rroga

Ekskluzive –Detajet/ Kur dhe si e ndryshoi emrin Çili i UET

UET-i, Universiteti i mbytur në borxhe mbijeton me “vaksina”

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: