Connect with Us

Punime ne rrjet/ Tirana dy ditë pa energji elektrike, ja zonat

Sociale

Punime ne rrjet/ Tirana dy ditë pa energji elektrike, ja zonat

Publikuar

-

OSHEE ka njoftuar ndërprerjen e energjisë elektrike në disa zona në Tiranë për dy ditët në vazhdim, me datë 26 dhe 27 korrik.

Sipas OSHEE-së, ndërprerja e energjisë për zona të ndryshme pritet të nis nga ora 08:30 dhe të përfundoi rreth orës 16:00.

Njoftim për abonentët Tiranë

Data 26-27 KORRIK

26 KORRIK
08.30-13.00
rruga “Prokop Mima”, rruga “Merdar Shtylla”

9:30-15:00
rruga “Mine Peza”, rruga “Haxhi Hysen Dalliu”

9:30-12:00
rruga “Besim Daja”, rruga “Ferit Xhajko”

LEXO EDHE:  Bllokimi i autostradës/ Zbulohet skenari i Ramës

12:00-15:00
rruga “5 Maji”

09:00-12:00
rruga “Agallia Tako”

09:00-16:00
rruga “Njazi Meka”

09:00-12:00
rruga “Shyqyri Peza”

09:00- 15:00
Rruga e Elbasanit, përballë me Fakultetin e Ekonomikut, rruga e Barikadave, rruga “Ludovik Shllaku”, rruga “Sokrat Miho”, zona Fushë Mëzez

27 KORRIK

9:30-15:00
rruga “Siri Kodra”, rruga “Reshit Petrela”

9:30 -15:00
rruga “Mine Peza”, rruga “Haxhi Hysen Dalliu”

9:30-15:00
rruga “Jordan Misja”/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Shqipëria vend i sigurt/ Greqia përjashton shqiptarët nga dhenia e azilit

Publikuar

-

Nga

Numri i azilkërkuesve shqiptarë në Greqi mbeti i lartë gjatë viti 2019 ndërkohë që për këtë vit aplikimet e shtetasve shqiptarë për azil do të refuzohen pasi Shqipëria është përfshirë nga autoritetet greke në listën e vendeve të sigurta.

Sipas Shërbimit grek për Azil, raporton korespondenti i VOA-s, 3053 shtetas shqiptarë paraqitën gjatë vitit 2019 aplikimin për azil. Sipas të dhënave të Shërbimit grek për Azilin shtetasit shqiptarë renditen të pestët për nga numri i kërkesave pas shtetasve nga Siria, Afganistani, Pakistan dhe Iraku. Por shtetasit shqiptarë renditen të dymbëdhjetët për nga njohja e azilit, me vetëm 0,2 % të numrit të përgjithshëm të aplikimeve.

Të dhënat zyrtare greke tregojnë se shqiptarët paraqitën 2135 ankimime gjatë viti 2019 ndaj mosnjohjes së azilit nga autoritete greke, ndërsa një pjesë e rasteve mbeten ende të pashqyrtuara.

Të dhënat e Qendrës greke për Azilin flasin se vit pas viti numri i azilkërkuesve shqiptarë është rritur në Greqi. Sipas të dhënave zyrtare greke në vitin vitin 2013 shënoheshin vetëm 419 kërkesa për azil, ndërsa në vitin 2018 ky numër u rrit ndjeshëm dhe shkoi në 3319 kërkesa. Fillimin e këtij viti qeveria greke e përfshiu Shqipërinë në listën e 12 vendeve të sigurta. Vendimi u mor mbi bazë të udhëzimeve tw Komisionit Europian dhe ndër vendet e tjera nw listë ishin edhe Gjeorgjia, Ukraina, Maroku, Algjeria, Tunizia, etj.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Mashtrimi ndaj nxënësve/ U detyruan të paguajnë për të pasur emrin në librin e ekselencës

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD, Luciano Boçi ka publikuar mashtrimin që u është bërë nxënësve ekselëntë.

Sipas Boçit, ata u detyruan të paguajnë për të pasur merin në librin e ekselencës i cilu kushton më pak sesa pagesa e kryer nga një nxënës.

“Të grabisësh me ekselencë. Mos u habisni! Kjo u ka ndodhur prindërve të nxënësve ekselentë.
Sipas kërkesës së DA-ve, ato janë detyruar të paguajnë 25 mijë lekë, me qëllim që fëmija i tyre ekselent të kishte emrin në librin e ekselencës. Taksat disafishe që ata paguajnë për arsim, nuk qenkan kështu të mjaftueshme për të merituar një nderim formal. Por nuk mjafton kjo. Tashmë që libri ka dalë, është provuar dhe mashtrimi tjetër skandaloz. Libri vetë kushton vetëm 17 mijë dhe diferenca nuk dihet ku ka përfunduar. Mos harrojmë që janë me mijëra familje që kanë paguar për të marrë meritën për mundin e përkushtimin për rezultatin e fëmijëve”, shkruan Boçi.

Sipas tij, shumë prej tyre që kanë nxjerrë nga xhepi 25 mijë lekët, sot nuk e gjejnë emrin e fëmijës të shënuar në librin e ekselencës.

LEXO EDHE:  Sektori i energjisë/ Kreu i OSHEE-së, jep lajmin e mirë

LEXO EDHE:  Vijon procesi i numërimit/ Ja rezultati në Tiranë, Durrës, Elbasan dhe Vlorë

“Kjo është dhe grabitje dhe mashtrim ekselent. Përgjegjëse pa dyshim është Ministria e Arsimit”, përfundon Boçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ja 10 fituesit e makinave Fiat Panda në shorteun e Spar

Publikuar

-

Nga

Tetori i vitit 2019 shënoi 3 vjetorin e Spar Albania në Shqipëri.

Me rastin e festimeve, Spar nisi fushata intensive me oferta e me surpriza fantastike për të shpërblyer klientët e tij në mbarë vendin. Një prej këtyre surprizave ishte dhe fushata “Ktheji blerjet në fitore”, e cila ju ofronte mundësinë të gjithë klientëve të fitonin 10 makina Fiat Panda 2019.

Kjo fushatë që nisi fuqishëm në të gjithë rrjetin e supermarketeve Spar dhe Interspar, përfshiu një numër shumë të madh konsuamtorësh, të cilët në çdo blerje të tyre në vlerë mbi 1,000 lekë, plus një nga brandet pjesmarrëse në fushatë, u bënë pjesë e lojës me mundësinë për të fituar super çmimet e mëdha. Shorteu i shumëpritur, përmbyllës i fushatës në fjalë u hodh ditën e diel më 12 janar 2020, live në TV Klan, tek programi “E diela Shqiptare”.

Fituesit e përzgjedhur në mënyrë rastësore, morën dhuratë nga një makinë Fiat Panda 2019, duke e nisur vitin me begati dhe pozitivitet. Fituesit nga Tirana, Elbasani, Lushnja, Kopliku, Vlora e Shkodra, u lumturuan gjatë ditës së diel, si 10 fatlumët e përzgjedhur midis qindra mijëra kuponave të mbledhur nga çdo dyqan i rrjetit të Spar Albania.

Ishin plot 59 dyqane, tek të cilat çdo blerës provoi mundësitë e fatit duke hedhur kuponat e shorteut në kutitë e vendosura dedikuar kësaj fushate. Mekanizmi i lojës ishte shumë i thjeshtë. Menjëherë pasi klienti plotësonte kushtet e fushatës, mjaftonte që në kuponat e marrë në kasë, të plotësonte të dhënat e tij personale si emër, mbiemër, numër telefoni dhe numrin e faturës që e bënte pjesë të shorteut. Duhej vetëm kaq dhe pastaj i lihej në dorë gjithçka rastësisë dhe fatit.

LEXO EDHE:  Sektori i energjisë/ Kreu i OSHEE-së, jep lajmin e mirë

LEXO EDHE:  Tirana dy ditë pa energji elektrike/ Ja zonat që preken

Fituesit e shpallur të këtij shorteu sëbashku me numrin e faturës përkatëse, janë të renditur si më poshtë:

1. Enxhi Sulja – 12011190372

2. Marsida Shahinaj – 12211190355

3. Borana Gjikocaj – 11011190059

4. Francis Zisi – 20912190080

5. Dashurie Shehu – 61312190041

6. Jonida Manelli – 10312190251

7. Elsa Gega – 140612190046

8. Igli Gjoni – 11210190234

9. Fatmir Kurtaj – 11911190213

10. Arben Pelushi – 30311190140

Spar Albania është rrjeti lider i supermarketeve në vend dhe si i tillë, nuk ndalet në shpërblimet, ofertat dhe dhuratat fantastike që jep për klientët e tij besnikë. Viti 2020 pritet të jetë edhe më i begatë, edhe më i mbushur me oferta, promocione e dhurata të panumërta për të gjithë ata që zgjedhin çdo ditë të bëjnë pazaret e tyre vetëm në dyqanet që mbajnë emrin e Spar Albania.

Spar Albania është pjesë e Grupit Balfin, grupi më i madh dhe inovator i investimeve në Shqipëri dhe një ndër më të mëdhenjtë në rajon, i njohur për investimet në qendrat tregtare TEG, QTU, SEG, zhvillimet e zonave rezidenciale dhe tregtare, në turizëm me projekte si Green Coast Resort dhe Vala Mar Residences, në industrinë e fashion-it dhe atë minerare, në aktivitetet e shitjeve me pakicë me rrjetin e dyqaneve Neptun, Jumbo, etj.

LEXO TE PLOTE