Connect with Us

Zenelaj jep alarmin/ Bën parashikimin e frikshëm

Politikë

Zenelaj jep alarmin/ Bën parashikimin e frikshëm

Publikuar

-

Aktori i njohur i humorit, Gentian Zenelaj ka protestuar sot, bashkë me shumë artistë të tjerë në mbrojtje të Teatrit Kombëtar.

Zenelaj u ka bërë thirrje të gjithë artistëve që të bëhen pjesë e protestës pasi, sipas tij, pas Teatrit Kombëtar do t’i vij radha edhe muzeut apo edhe Galerisë Kombëtare.

Aktori i njohur u kërkon kolegëve të tij të vijnë dhe të protestojnë për 50 apo 100 vitet që do të pasojnë që Qeveria të mos grabisë kur të dojë pronat publike që kanë rëndësi për kulturën kombëtare dhe për historinë tonë.

“Doja të thija vetëm diçka, sot pastruesja e teatrit pyeti: Ku janë artistët? U bëj thirrje gjithë kolegëve të mi, të vijnë këtu. Mos të vijnë për punën e tyre, të vijnë këtu për ato 40 vite që do pasojnë, për ato 50- 100 vite që do pasojnë.

Teatri Kombëtar nuk është i imi, nuk është i Mondit, nuk është i Bertit, Teatri Kombëtar është i gjithë shqiptarëve. Ka një arsye pse quhet Teatri kombëtar, dhe në qoftë se ne nuk e mbrojmë fortë këtë institucion nesër do detyrohemi të lëshojmë institucione që janë shumë të rëndësishme. Po flas, Muzeu Kombëtar, Galeria Kombëtare e Arteve, dhe në këtë formë ata na kanë mpirë truti dhe na kanë shkatërruar çdo lloj të kaluare, të tashme dhe të ardhme. U bëj thirrje të gjithë artistëve,të gjithë kolegëve të mi, në mos me prezencën e tyre, me facebook, merrjete sociale, të mbështesin këtë lëvizje pasi është një lëvizje që është thellësisht qytetare.

LEXO EDHE:  Ç’po përpiqen t’ju thonë ëndrrat?

Jemi këtu për një qëllim fare të thjesht, të ruajmë Teatrin Kombëtar, por jo vetëm si ndërtesë por si simbol të kulturës shqiptare. Ju pres të gjithëve, jemi këtu, mëngjes, drekë, darkë. Ju dua shumë!”-tha Gentian Zenelaj për mediat./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Negociatat, vetëm pas përmbushjes së 9 kushteve të Bundestagut Gjerman

Publikuar

-

Nga

Politikani Genc Pollo ish-deputet e ish-Ministër i PD shpreson në vendimin pozitiv të Këshillit Europian në pranvererën e vitit 2020. Ai nuk shikon rrezik të rritjes së ndikimit në Shqipëri të Rusisë, Kinës apo Turqisë.

DW:  Z.Pollo, Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk dhe kryeministri italian, Giuseppe Conte e quajtën gabim historik mungesën e vendimit nga Këshilli Europian për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ju si mendoni?

Genc Pollo: Të gjithë ne do të kishim dashur që Këshilli Europian të kishte vendosur pozitivisht. Pasi kështu do të hapej një faze e re dhe procesi i negociatave me Komisionin Von Der Leyen do të ishte shumë i dobishëm për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Efektet e një vendimi pozitiv në drejtim të forcimit të shtetit ligjor dhe në përgjithësi të Kritereve të Kopenhagenit do të ishin të dobishme edhe për vetë Bashkimin Europian. Për fjalën “historik” nuk di çfarë t’ju them. Njoftimi zyrtar është se BE do të mblidhet në nivel të lartë për të shqyrtuar mundësinë e negociatave me dy vendet tona në pranverën e vitit 2020. Pra, pas gjashtë muajsh mund të ketë një shans tjetër. Dëshiroj të shpresoj në lajme të mira.

Të njëjtën dëshirë, që ju sapo e thatë kanë patur edhe kryeministrat e 25 vendeve anëtare të BE, që këmbëngulën për një vendim pozitiv, hapjen e negociatave. Le t’ju sjell në vëmendje dy argumentat e tyre kryesorë pro hapjes: kredibilitetin e BE dhe veҫoritë gjeo-strategjike të rajonit, përfshirë edhe rrezikun e rritjes së ndikimit të Rusisë, Kinës apo Turqisë. A shihni ju pasoja negative ne këto dy drejtime?

Genc Pollo: Po filloj nga e dyta dhe po flas vetëm për Shqipërinë, vendin tim. Shqetësimi i penetrimit apo rritjes së ndikimit në Shqipëri nga Fuqi të Treta nuk ka bazë. Popullsia jonë është masivisht proeuropiane, properëndimore dhe klasa politike e reflekton përgjithësisht këtë, të paktën retorikisht. Tek ne, prania ekonomike aktuale e ndonjë faktori të tille ende nuk justifikon shqetësimin e shprehur nga disa në Bruksel, se “mund të biem në prehrin e ndonjë (ish) perandorie tjetër”. Bezdisëse eshtë afërsia personale e Edi Ramës me figura ekstra europiane, por gjithsesi orientimi i përgjithshëm shoqëror nuk e ndryshon dot një kryeministër  problematik.

Sa për kredibilitetin e BE, për mendimin tim, ai nuk dëmtohet nga kushtet e arsyeshme dhe nga këmbëngulja për zbatimin rigoroz të tyre. Shikoni sa me gëzim janë mirëpritur në opinionin publik shqiptar kushtet e vendosura nga Bundestagu gjerman me nismën e deputetëve të CDU/CSU-së! Nga ana tjetër mbyllja e syve, sidomos nga ekzekutivi i BE-së para problemeve reale të vendit, nuk ka qenë e favorshme për kredibilitetin e BE. Heshtja e gjatë para problemeve të drogës, zgjedhjeve dhe kapjes së shtetit, përfshi edhe institucionet e reja të drejtësisë, nuk ka ndihmuar një Shqipëri europiane. Ndoshta shkak ka qenë fiksimi me stabilitetin, ndoshta dëshira për zgjidhje sempliste për problemet e pambyllura, ndoshta tjetër gjë; por nuk ka ndihmuar!  Shpresoj shumë që Komisioni Von Der Leyen do të rifreskojë qasjen ndaj zgjerimit me fokus sidomos në shtetin ligjor. Këtë kanë kërkuar edhe vende si Franca, dhe sot kancelarja Merkel e ka përkrahur fort këtë ide.

LEXO EDHE:  Fati i juaj në dashuri parashikohet që kur keni lindur

LEXO EDHE:  Kjo shenjë do ketë probleme të mëdha këtë muaj/ Ja çfarë ka parashikuar astrologia Meri

Ka dy vektorë në kundërshtimin e Frances, Hollandës dhe Danimarkës. Njëri është përqasja e re që kërkon Franca nga BE për zgjerimin; tjetri është që  Shqipëria dhe Maqedonia Veriore nuk janë gati. Cili nga te dy mendoni se ka patur peshën kryesore në mosmarjen e vendimit nga Këshili Europian?

Genc Pollo:  Unë shoh dy vektorë diku tjetër: në rast vendimi pozitiv, një vektor për Shqipërinë që negociatat i hapen faktikisht vetëm mbasi ka përmbushur 9 kushtet e Bundestagut Gjerman dhe jo më parë se të paktën një vit. Si dhe një vektor për Maqedoninë e Veriut që do të marrë direkt datën e negociatave. Ndërkohë në thelb unë nuk dalloj ndryshim të madh midis qëndrimit gjerman, italian, francez apo danez. Me të parin vendoset në parim pro negociatave, por ato hapen realisht, kur të plotësohen kushtet; me të dytin plotësohen fillimisht kushtet dhe pastaj merret vendimi për fillimin imediat të negociatave.

Zhurma e ekzagjeruar për mosmarrëveshje nuk lypset të mjegullojë këtë realitet. Ndërsa rishikimin e metodologjisë së zhvillimit, si ju thashë më lart, e shoh me shpresë. Shpresoj që Komisioni Von Der Leyen do të niset edhe nga mangësitë e gabimet me Shqipërinë për të arritur një përmirësim radikal. Dhe meqë përmendët Hollandën, ku njerëzit kanë namin se flasin troç e përtej taktit: lexova se kryeministri hollandez, Rutte deklaroi pas samitit se folëm gjatë për Shqipërinë dhe problemet e saj si p.sh. ndarja e pushteteve. Një problem i madh vërtet që nuk mund të tolerohet më.

Z.Pollo, po këmbëngul në pyetjen se kur e shihni te mundur që BE ta konsiderojë hapjen e negociatave si me Shqipërinë, ashtu edhe me Maqedoninë e Veriut?

Genc Pollo: Nuk dëshëroj ta shoh kohën e hapjes së negociatave sikur të varet thjesht nga kancelarja gjermane Merkel, Presidenti francez, Macron apo liderë të BE. Kjo varet nga ne; sa do të jemi në gjendje të zgjidhim problemet, që të përmbushim si duhet nëntë kushtet gjermane. Dhe pyetja njëqindmilionshe është a mund të zgjidhen këto probleme me qeverinë që i ka shkaktuar ato?

Intervistoi: Ani Ruci

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vetëm qeveria nuk ka faj”/ Ish-kreu i PS-së “masakron” Ramën pas vendimit për negociatat

Publikuar

-

Nga

Ish-kreu i PS-së për qarkun e Lezhës, njëkohësisht ish-deputet socialist, Agostin Marku ka ironizuar kryeministrin Edi Rama, pasi vendimit të BE-së, për të mos hapur negociatat me Shqipërinë.

Ndërsa kreu i qeverisë bën fajtorë për dështimin për hapjen e negociatave problemet e brendshme të BE-së, Marku në një postim në rrjetet sociale, shkruan “Ti o Qeveri nuk kishe as nuk ke faj”.

Po ashtu ai i kujton kryeministrit se në qeveri prej vitit 2013, nuk është as Saliu, as Macron, as BE, por është Rama.

“Për negociatat:

Në 2013 fajin e kishte Saliu !

Në 2014 fajin e kishte Luli !

Në 2015 fajin e kishte Opozita !

Në 2016 fajin e kishte Gjyqesori !

Në 2017 fajin e kishte Çadra !

LEXO EDHE:  Studimi i frikshëm/ Rikthimi i sëmundjeve seksuale, me pasoja shkatërruese

LEXO EDHE:  Prej ditësh jemi “djegur” nga vala “Lucifer”/ Çfarë do të ndodhë sot me temperaturat?

Në 2018 fajin e kishte Çelja pa datë !

Në 2019 fajin e ka Makron !

Në fakt kto 6 vite (2013-2019) në pushtet në Shqiperi nuk ishte as Saliu, as Luli, as Opozita, as Gjyqesori, as Çadra, as Makron, as Dreqi.

Ti o Qeveri nuk kishe as nuk ke faj !!!

Ok, keshtu po themi !

O Qeveria ime po ku ta kerkojë përgjegjesinë populli shqiptarë që në fakt ka një qeveri që paguhet nga taksat pikerisht që t’i dalë përzot dhe të realizojë objektivat për të cilat është votbesuar nga 2013 për të qeverisur dhe integruar ketë vend pavarsisht se kush është pengesa ?!”-shkruan ish-deputeti socialist./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shpëto Alvin”/ Qytetarët mesazhe të forta Ramës

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama në vijim të ritualit të tij të përditshëm, mëngjesin e sotëm ka përshëndetur ndjekësit e tij në rrjetet sociale, duke publikuar një video të një tjetër rasti ku kërkohej ryshfet, i cili ka marrë zgjidhje sipas tij duke aplikuar në portalin “Shqipëria që duam”.

“Mirëmëngjes dhe me rastin e Altinit që pasi e shkroi problemin e tij te shqiperiaqeduam.al, jo vetëm gjeti zgjidhjen e shumëpritur, por edhe tronditi fort një institucion, ju uroj një fundjavë të bukur”-shkruan Rama në postimin e tij.

Por, pas këtij publikimi, qytetarët të cilët çdo ditë përballen me një realitet ndryshe nga ai që propagandon Rama, kanë shpërthyer në komente kundër kreut të qeverisë.

Por, mesazhet me të forta të qytetarëve drejtuar kryeministrit janë “shpëto Alvin”, fëmija shqiptar i cili ndodhet në kampet e ISIS në Siri, për të cilin duhet ndërhyrja e autoriteteve shqiptare.

Media italiane “Le Iene”, ka publikuar dy ditë më parë rastin e Alvin Berishës, një fëmijë 11 vjeç që është çuar në Siri nga nëna e tij, dhe tashmë kërkon të rikthehet tek babai, por ky i fundit nuk mundi ta merrte fëmijën, sepse për këtë duhet të ndërhyjnë autoritetet shqiptare.

LEXO EDHE:  Studimi i frikshëm/ Rikthimi i sëmundjeve seksuale, me pasoja shkatërruese

LEXO EDHE:  Kjo shenjë do ketë probleme të mëdha këtë muaj/ Ja çfarë ka parashikuar astrologia Meri

E ndërsa gazetari italian telefonoi ambasadorin shqiptar në Turqi, ai i mbylli telefonin.

“Luigi mori ne tel ambasadorin shqiptare ne Turqi dhe ja mbylli per rastin e djalit Alvin ne kampet e Siris!!!! Si e shpjegon kete Z.Edi Rama??
Fundjave te bukur ty dha ambasadorit?”-shkruan një qytetar.

Po ashtu një tjetër qytetar shkruan “Po ai rasti i Alvin nuk u duket i pershtatshem per ta trajtuar .nuk u kushtonte asgje,por si gjithmon faji mbetet jetim.mjer ne populli shqiptar qe lam shume gjera ne dore tuaj.”.

Ndërsa një tjetër qytetar shkruan “Me vjen keq qe ketu publikohen vetem rastet qe sipas jush jan zgjidhur.
Kjo zyra ka te pakten 1.5 muaj qe nuk me kthen pergjigje, edhe pse kerkoj nje dokument qe ndodhet ne zyrat e shtetit.
Me sa duket eshte kthyer ne nje zyre poste qe vetem mer dhe çon email.
Kam pershtypjen qe e kan shkelur besimin qe ju është dhene.”-shkruan një tjetër.

Ndodhej në kampet e ISIS/ Humbet gjurmët 11-vjeçari shqiptar

LEXO TE PLOTE