Connect with Us

Salianji dorëzon përgjimet/ Anëtari i KLP-së, përfshihet në skandal

Politikë

Salianji dorëzon përgjimet/ Anëtari i KLP-së, përfshihet në skandal

Publikuar

-

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka dorëzuar sot në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, një CD, e cila sipas tij tregon përfshirjen e anëtarit të KLP-së, Gentjan Osmani në një komunikim me Alfred Alizotin.

““Dorëzova në KPA një CD me një përgjim të Gentjan Osmanit. Në CD është biseda mes Osmanit dhe Alfred Alizotit. Anëtari i KLP, i cili vendos për emërimin, shkarkimin apo transferimin e prokurorëve ka jo vetëm ka komunikuar në mënyrë miqësore, por edhe ka fshirë përgjimet me Alfred Alizotin”-tha Salianji.

Më tej, ai akuzoi Osmanin se është vënë në shërbim të ish-ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

LEXO EDHE:  Përçahet mazhoranca/ Xhafaj dhe Veliaj, aleancë të fshehtë me LSI

“Ai komunikon në mënyrë jo profesionale dhe në shërbim të Fatmir Xhafajt, i cili e ka mbajtur nën presion”-u shpreh Salianji.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

9 vite nga 21 Janari/ Lubonja “zë ngushtë” Ramën: Protestuesit u çuan atje për t’u vrarë

Publikuar

-

Nga

9 vite nga ngjarja e bujshme e 21 Janarit të vitit 2011, ku mbetën viktimë 4 protestues, analisti Fatos Lubonja thotë se moszbardhja e vrasjeve është krim i dyfishtë.

Analisti thotë se ashtu si opozita edhe mazhoranca janë të dyja fajtore për këtë gjë, pasi thekson se PS i dërgoi protestuesit drejt vdekjes.

“Unë e kam pak të ndryshëm mendimin për “21 Janarin”, sepse ndodh sikur një pjesë janë me PD dhe vënë theksin te opozita, dhe veçanërisht për faktin pse PS nuk bëri asgjë për të vënë drejtësi dhe akuzohet PS se nuk iu qëndroi protestuesve, si dhe PD për sulmin e dhunshëm që u përdor atëherë dhe faktin që u sulmuan institucionet, pra legjitimimi i asaj që u bë. Ajo që ndodh për mua është kjo, që sot jemi në këtë pikë, sepse 21 janari ishte një krim i dyfishtë, jo i njëfishtë, siç e shohin një pjesë, që e bëri njëra ose tjetra palë. Ata njerëzit që u çuan atje nga PS, dhe këtu është përgjegjësia që ka PS, që e përgatiti një ditë më parë dhe duke paralajmëruar se populli është aq i zemëruar dhe nuk mbajmë ne përgjegjësi.

Ata njerëz u çuan qëllimit për t’u vrarë ndonjëri. Pra, kishte një qëllim të mbrapsht, me shpresën që përballë kishin një njeri të mbrapsht që mund të binte në këtë grackën dhe të qëllonte ndonjërin, siç edhe ndodhi. Pra, nëse ne do bëjmë gjyq të paanshëm për fajtorët, nuk lahen edhe këta që i çuan njerëzit atje. Sepse është njëlloj si të çosh ca njerëz tek ariu, ariu do t’i hajë ata, dihet. Kjo është eliminuar fare nga PS, por ata e kanë brenda atë pjesë, sepse nuk ishte një protestë e vërtetë popullore, psesë po të ishte kështu të nesërmen do të ishte djegur kryeministria, se u vranë 4 veta, por nuk ndodhi, sepse deshën ta shesin si protestën e pranverës. Tani iu intereson heshtja dhe kaq”, deklaroi Lubonja.

LEXO EDHE:  Udhëtimet e Ballës me charter/ Deputetja socialiste nxjerr bllof Salianjin

LEXO EDHE:  Dorëheqja e Xhafajt/ Zagani: Unë e di pse u largua nga posti

Sipas tij, protestuesit u dërguan në “Bulevardin Dëshmorët e Kombit”  në 21 janar për t’u vrarë dhe pretendon se për këtë arsye nuk zbardhet ngjarja.

“Çështja komplikohet, nëse do ta ngremë në parim lidhur me atë sa dhuna mund të përdoret në protesta, dhuna, mosbindja civile, sa janë të legjitimuara dhe sa jo. Kur të bëhet gjyqi ndoshta dënohet më shumë vrasjet, sesa ata që i shtynë, por ama janë të dyja palët. Ata u çuan atje për t’u vrarë. PS i ngarkohet më shumë pse s’bëri drejtësi? Por, nuk bëri drejtësi se ka qenë qëllimi i keq që në fillim dhe nuk i intereson fare. Unë kamë qenë në protestë, aty ishin një masë e madhe, jo aq e madhe, siç nxjerr PD sot, si dhe një grup sulmi i veçantë, që do të destabilizonte, që do sulmonte kryeministrinë, do krijonte një situatë, që do tregonte një urrejtje të madhe popullore. Ishte shpresa që dikush do gjuante dhe do vriste ndonjë dhe kjo do instrumentalizohej dhe do bëhej mjet lufte politike, siç u bë”, theksoi Lubonja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vetë i fali dhe vetë qan”/ Topollaj tallet keq me Bashën

Publikuar

-

Nga

topollaj flet per bindjen

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj ka ironizuar kreun e PD, Lulzim Basha.

Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Topollaj shkruan se çështja e Bashës është kthyer në një absurg Kafkian.

“Pasi kembenguli dhe arriti qe kreret e institucioneve te drejtesise te zgjidheshin me 3/5 e deputeteve, me qellim qe dhe ai te ishte pjese ne vendimarrje, dogji mandatet. Sot ankohet pse parlamenti po ploteson vakancat ne organet e reja te drejtesise. Dmth vete i fali dhe vete qan. Njesoj si puna e bashkive ne 30 qershor. Hajde gjeje po deshe.”/CNA.al

 

LEXO EDHE:  Udhëtimet e Ballës me charter/ Deputetja socialiste nxjerr bllof Salianjin

LEXO EDHE:  “Janë rrëmbyer e zhdukur pa nam e nishan”/ Gazetari mesazh të fortë Ramës dhe Xhafajt

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

21 Janari i 2011-ës/ Meta shigjeton Ramën: Përdori qytetarët për të ardhur në pushtet

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka ngritur akuza të forta ndaj Partisë Socialiste dhe kryeministrit Edi Rama, pasi kujtoi 21 Janarin e vitit 2011, kur gjatë protestës para kryeministrisë, humbën jetën 4 persona.

Meta tha se qytetarët u përdorën nga socialistët, në mënyrë që ato të vinin në pushtet. Kreu i Shtetit deklaroi se PS nxiti dhunë dhunë për të arritur objektiva politike të pandershme dhe këtë gjë tregoi se e shikon si rrugën jo të duhur në të cilën duhet të ecë vendi.

“Sa i takon 21 janarit tjetër, sigurisht që nuk kemi asnjë arsye për t’u krenuar. Është një ngjarje që na kujton se sa tragjike është kur opozita përdor dhunën për të arritur objektiva politike të pandershme. Dhe se sa e rëndë është kur instrumentalizohen qytetarët për qëllime të tilla, sidomos kur nxiten në rrugën e dhunës.  Kjo ngjarje na kujton se duhet të heqim dorë një herë e përgjithmonë nga dhuna si një mjet i arritjes së qëllimeve politike”, theksoi presidenti në studion e “ABC News”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE