Connect with Us

Pasuri të dyshimta në Lezhë dhe Gjirin e Lalzit/ Olsi Komiçi dhe ONM kapin mat Kastriot Selitën

Kronika

Pasuri të dyshimta në Lezhë dhe Gjirin e Lalzit/ Olsi Komiçi dhe ONM kapin mat Kastriot Selitën

Publikuar

-

Kryetari i Gjykatës Administrative të Apelit në Tiranë, Kastriot Selita do të përballet sërish me Vettingun.

Selita u konfirmua në detyrë me  datë 18.6.2019  nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit i përbërë nga Olsi Komiçi kryesore, Lulzim Hamitaj dhe Brunilda Bekteshi relatore.

Por, ONM, duke se nuk është pajtuar me vendimin e KPK dhe sot kanë dorëzuar rekomandimin për ankimim pranë Komisionerit Publik.

Në fakt gjyqtari Kastriot Selita e ka kaluar Vettingun me votën kundër të kryesuesit të trupës gjykuese Olsi Komicçi.

Në vendimin e përpiluar nga KPK zbardhen kundërshtitë e argumentuara të Komicçit.

“Unë cilësinë e anëtarit të trupit gjykues, kam votuar kundër vendimit të datës 18.6.2019 të marrë nga shumica e trupit gjykues, nëpërmjet të cilit është vendosur konfirmimi në detyrë i subjektit të rivlerësimit, z. Kastriot Selita, me detyrë gjyqtar/kryetar i Gjykatës Administrative të Apelit Tiranë. Kundërshtitë e mia në lidhje me vendimmarrjen e shumicës së trupit gjykues kanë të bëjnë me vlerësimin e kriterit të pasurisë dhe atë professional”, deklaron Komicçi.

Sipas tij, në bazë të pikës 3, nenit D, të Aneksit të Kushtetutës nuk identifikohet dhe nuk vërtetohet nga subjekti i rivlerësimit, pra nga Kastriot Selita, burimi i krijimit dhe ligjshmëria për shumën prej 2.900.000 lekësh, përfituar nga subjekti me aktmarrëveshjen e pjesëtimit të pasurisë bashkëshortore, datë 6.6.2006, miratuar me vendimin e datës 19.6.2006, “Faza e dytë e pjesëtimit”, e Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, çka ka çuar në blerjen nga subjekti të apartamentit, ndodhur në Sh., Lezhë, me burime të paidentifikuara e, pra, të paligjshme financiare e për pasojë mungesën e burimeve të ligjshme financiare për blerjen e apartamentit në Gjirin e Lalzit sipas kontratës së sipërmarrjes të vitit 2012 dhe asaj të shitblerjes të vitit 2015.

LEXO EDHE:  Aksident në aksin Lezhë-Shkodër/Makina përplas këmbësorin

‘Për rrjedhojë, kemi të bëjmë me një balancë financiare negative në vitin 2006, kur kjo shumë deklarohet për herë të parë dhe në vitet kur kjo shumë është përdorur për të krijuar pasuri, konkretisht në vitet 2010 dhe 2011. Duke mos përsëritur shpjegimet dhe konkluzionet e dhëna si nga shumica e trupit gjykues, ashtu edhe nga subjekti i rivlerësimit, çka janë pasqyruar në vendim, jam kundër konkluzionit përfundimtar të shumicës së trupit gjykues se subjekti i rivlerësimit ka ofruar garanci të mjaftueshme për të përjashtuar çdo dyshim për paanshmërinë në gjykim,

Në lidhje me këtë konkluzion dhe me vendimmarrjen e shumicës së trupit gjykues, duke marrë në konsideratë edhe arsyetimin dhe konkluzionet e mia në lidhje me kriterin e pasurisë dhe atë profesional, konkretisht: për mungesë burimesh financiare të ligjshme dhe balancë financiare negative në vitet kur janë krijuar këto burime, si dhe kur janë kryer investimet me këto burime financiare, si dhe për cenimin e besimit të publikut për shkak të gjykimit në kushtet e konfliktit faktik dhe atij në dukje të interesit, jap votën time kundër, duke votuar për shkarkimin e subjektit të rivlerësimit, z. Kastriot Selita, me detyrë gjyqtar/kryetar i Gjykatës Administrative të Apelit Tiranë, në bazë të pikave 3 dhe 5, të nenit 61, të ligjit nr. 84/2016”m ka argumentuar Komicçi.

Ky i fundit ka evidentuar dhe një sërë rastesh ku sipas tij gjyqtari Kastriot Selita ka qenë në konflikt interesi gjatë ushtrimit të detyrës së tij./CNA.al

 

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Sherr mes të dënuarve në burgun e Rrogozhinës/ 1 i plagosur rëndë

Publikuar

-

Nga

Një person ka mbetur i plagosur rëndë pas një sherri mes 6 të dënuarve në burgun e Rrogozhinës.

Ngjarja ka ndodhur në palestrën e burgut, ndërkohë që nuk dihen ende shkaqet e përplasjes midis tyre.

Burime bëjnë me dije se personi i plagosur është dërguar me urgjencë drejt Spitalit të Tiranës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Telefonata që “ngriti në këmbë”policinë/ Ja kush e kërcënoi gjyqtarin e Korçës

Publikuar

-

Nga

Është zbardhur autori i telefonatës kërcënuese në adresë të gjyqtarit në Korçë, Markelian Kuqo.

Sipas burimeve të policisë, pas telefonatës fshihej Neim Behari, 34-vjeçari i cili vuan dënimin në burgun e Drenovës  për vrasje.

Gjatë kryerjes së veprimeve hetimore rezultoi se Neim Behari, kishte telefonuar Policinë nga ambientet e IEVP-së, duke pretenduar se në mjetin e gjyqtarit Kuqo, ishte vendosur lendë e dyshuar plasëse, e cila nuk u konstatua gjatë kontrollit të ushtruar.

Njoftimi i plotë

Korçë

Identifikohet dhe procedohet, autori i telefonatës së rreme të kryer sot tek organet e rendit, sipas të cilës, në mjetin e një gjyqtari ishte vendosur lëndë plasëse.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve, në Komisariatin e Policisë Korçë, në vijim të punës për zbardhjen dhe dokumentimin e ngjarjes së ndodhur më datë 15.10.2019, referuan materialet shtesë pranë Prokurorisë të Rrethit Gjyqësor Korçë, në ngarkim të shtetasit:

LEXO EDHE:   Plagosja në Lezhë/Identifikohet autori

LEXO EDHE:  Lezhe, perplasen dy makina, shoferet e dy mjeteve mbeten te plagosur

N.B, 34 vjeç, banues në Lapardha, Berat (i cili aktualisht vuan dënimin në IEVP-Drenovë, për veprën penale “Vrasja”).

Gjatë kryerjes së veprimeve hetimore rezultoi se ky shtetas, kishte telefonuar Policinë nga ambjentet e IEVP-së, duke pretenduar se në mjetin e gjyqtarit M.K, ishte vendosur lendë e dyshuar plasëse, e cila nuk u konstatua gjatë kontrollit të ushtruar.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprime të mëtejshme.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Grabitet një banesë në Elbasan/ Autorët marrin 20 mln lekë

Publikuar

-

Nga

Një vjedhje ka ndodhur në qytetin e Elbasanit, ku dy persona kanë mundur të marrin rreth 20 million lekë dhe sende me vlerë.

Ngjarja ka ndodhur gjatë orëve të vona të mbrëmjes së djeshme në lagjen 5 Maj, ndërsa pre i grabitjes ka rënë Shaqo Karafili i cili ka edhe një biznes, autoshkollë në qytetin e Elbasanit.

LEXO EDHE:   Plagosja në Lezhë/Identifikohet autori

LEXO EDHE:  Aksident në aksin Lezhë-Shkodër/Makina përplas këmbësorin

Gjatë vjedhjes në banesë nuk ka patur asnjë person brenda dhe familjarët kanë vënë re mungesën e sendeve me vlerë vetëm kur janë kthyer në shtëpi.

Ndërkohë policia ka shoqëruar disa persona në lidhje me këtë ngjarje si dhe po heton për zbardhjen e plotë të saj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE