Connect with Us

Pasuri të dyshimta në Lezhë dhe Gjirin e Lalzit/ Olsi Komiçi dhe ONM kapin mat Kastriot Selitën

Kronika

Pasuri të dyshimta në Lezhë dhe Gjirin e Lalzit/ Olsi Komiçi dhe ONM kapin mat Kastriot Selitën

Publikuar

-

Kryetari i Gjykatës Administrative të Apelit në Tiranë, Kastriot Selita do të përballet sërish me Vettingun.

Selita u konfirmua në detyrë me  datë 18.6.2019  nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit i përbërë nga Olsi Komiçi kryesore, Lulzim Hamitaj dhe Brunilda Bekteshi relatore.

Por, ONM, duke se nuk është pajtuar me vendimin e KPK dhe sot kanë dorëzuar rekomandimin për ankimim pranë Komisionerit Publik.

Në fakt gjyqtari Kastriot Selita e ka kaluar Vettingun me votën kundër të kryesuesit të trupës gjykuese Olsi Komicçi.

Në vendimin e përpiluar nga KPK zbardhen kundërshtitë e argumentuara të Komicçit.

“Unë cilësinë e anëtarit të trupit gjykues, kam votuar kundër vendimit të datës 18.6.2019 të marrë nga shumica e trupit gjykues, nëpërmjet të cilit është vendosur konfirmimi në detyrë i subjektit të rivlerësimit, z. Kastriot Selita, me detyrë gjyqtar/kryetar i Gjykatës Administrative të Apelit Tiranë. Kundërshtitë e mia në lidhje me vendimmarrjen e shumicës së trupit gjykues kanë të bëjnë me vlerësimin e kriterit të pasurisë dhe atë professional”, deklaron Komicçi.

Sipas tij, në bazë të pikës 3, nenit D, të Aneksit të Kushtetutës nuk identifikohet dhe nuk vërtetohet nga subjekti i rivlerësimit, pra nga Kastriot Selita, burimi i krijimit dhe ligjshmëria për shumën prej 2.900.000 lekësh, përfituar nga subjekti me aktmarrëveshjen e pjesëtimit të pasurisë bashkëshortore, datë 6.6.2006, miratuar me vendimin e datës 19.6.2006, “Faza e dytë e pjesëtimit”, e Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, çka ka çuar në blerjen nga subjekti të apartamentit, ndodhur në Sh., Lezhë, me burime të paidentifikuara e, pra, të paligjshme financiare e për pasojë mungesën e burimeve të ligjshme financiare për blerjen e apartamentit në Gjirin e Lalzit sipas kontratës së sipërmarrjes të vitit 2012 dhe asaj të shitblerjes të vitit 2015.

‘Për rrjedhojë, kemi të bëjmë me një balancë financiare negative në vitin 2006, kur kjo shumë deklarohet për herë të parë dhe në vitet kur kjo shumë është përdorur për të krijuar pasuri, konkretisht në vitet 2010 dhe 2011. Duke mos përsëritur shpjegimet dhe konkluzionet e dhëna si nga shumica e trupit gjykues, ashtu edhe nga subjekti i rivlerësimit, çka janë pasqyruar në vendim, jam kundër konkluzionit përfundimtar të shumicës së trupit gjykues se subjekti i rivlerësimit ka ofruar garanci të mjaftueshme për të përjashtuar çdo dyshim për paanshmërinë në gjykim,

Në lidhje me këtë konkluzion dhe me vendimmarrjen e shumicës së trupit gjykues, duke marrë në konsideratë edhe arsyetimin dhe konkluzionet e mia në lidhje me kriterin e pasurisë dhe atë profesional, konkretisht: për mungesë burimesh financiare të ligjshme dhe balancë financiare negative në vitet kur janë krijuar këto burime, si dhe kur janë kryer investimet me këto burime financiare, si dhe për cenimin e besimit të publikut për shkak të gjykimit në kushtet e konfliktit faktik dhe atij në dukje të interesit, jap votën time kundër, duke votuar për shkarkimin e subjektit të rivlerësimit, z. Kastriot Selita, me detyrë gjyqtar/kryetar i Gjykatës Administrative të Apelit Tiranë, në bazë të pikave 3 dhe 5, të nenit 61, të ligjit nr. 84/2016”m ka argumentuar Komicçi.

Ky i fundit ka evidentuar dhe një sërë rastesh ku sipas tij gjyqtari Kastriot Selita ka qenë në konflikt interesi gjatë ushtrimit të detyrës së tij./CNA.al

 

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Sulmoi turistët/ Dëshmon Mihal Kokëdhima: E kam mik kryeministrin

Publikuar

-

Nga

Biznesmeni Mihal Kokëdhima ka dalë sot para togave të zeza për t’u njohur me masën e sigurisë.

Në dëshminë e tij në Gjykatë ai ka thënë ndër të tjera se nuk ia ka dhunuar turistët si dhe ka  komentuar hedhjen në kroskot.

“Ata ikën pa paguar. Doja t’u merrja lekët e mia, por më tërhoqën zvarrë. Ata nisën makinën dhe për pak më shtypën… U hodha në kroskot se ata nisën të më shtypnim makinën… U mundova t’i ndaloja…Nuk i kam prekur turistët”. Kështu është shprehur Kokëdhima, sot në Gjykatë.

Pas dhënies së dëshmisë, Gjykata ka vendosur masëm “arrest me burg” për Kokëdhimën.

Paraprakisht, siç raporton Report tv, Kokëdhima ka pasur një bisedë me avokatët e tij para nisjes së seancës gjyqësore, ndërsa ishte ulur në vendin e të paditurit.

Avokatët Kujtim Cakrani dhe Erjon Vezimaj i kanë thënë se për rastin e tij ka folur dhe vetë kryeministri, por ndërkohë i qeshur Mihal Kokëdhima dëgjohet të thotë se kryeministrin e ka mik.

 Avokatët: Për ty ka folur vetë kryeministri

Mihal Kokëdhima: Si ka thënë?

Avokatët: Dhe po foli vet kryeministri…

Mihal Kokëdhima: E kam mik

Avokatët: Kryeministri është i gjithëfuqishëm dhe harron që korrupsioni i tij ka marrë dhenë në të gjithë botën/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vritet dhe hidhet në det/ Trupi i pajetë bie në rrjetat e peshkimit në Durrës

Publikuar

-

Nga

Një trup i dekompozuar ka rënë në rrjetën e një anije peshkimi, në Durrës.

Anija e peshkimit “Emiliano”, mësohet se ka konstatuar rreth 4 milje larg Durrësit kufomën në orët e para të mëngjesit.

Policia thotë se pas konstatimit, anija ka hedhur rrjetat dhe më pas ngjitjes në anije kanë vërjetur se ishet një trup njeriu i mbështjellë me letër natriban.

Sipas të dhënave paraprake, dyshimet janë se personi i gjetur mund të jetë vrarë dhe më pas është hedhur në det.

Policia po punon për identifikimin e viktimës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Foto-Përplasen tre makina në aksin Elbasan-Rrogozhinë/ Raportohet për të plagosur

Publikuar

-

Nga

Një aksidenti është regjistruar në aksin rrugor Elbasa Rrogozhinë. Tre automjete janë përplasur njëra me tjetrën, duke përfunduara të shkatërruara.

Njëri nga automjetet e përfshira në aksident është me targa italiane. Aksidenti ka ndodhur pranë fshatit Vidhas.

Ndërkaq, raportohet se ka disa persona të dëmtuar.

Si pasojë e aksidentit, është rënduar trafiku nga Rrogozhin në drejtim të Elbasanit

Policia ka mbërritur në vendgnjarje dhe po punon për zbardhjen e rrethanve të aksidentit.

CNA.al po sjell foto nga vendi i aksidentit.

 

 

LEXO TE PLOTE