Connect with Us

“Piktor i ngjyrave të erreta”/ Deputeti kryqëzon kryeministrin Rama

“Piktor i ngjyrave të erreta”/ Deputeti kryqëzon kryeministrin Rama

Publikuar

-

“Rama piktor i ngjyrave të errëta ja nxiu faqen Shqipërisë. Në 2016 -2017, e mbolli vendin me drogë, tonelata droge u kapën nga ajri, toka e deti brenda vendit dhe kudo në botë. Avion të rrëzuar me drogë, parcela me hektarë të mbjellë me drogë në gjithe territorin, fabrika përpunimi droge etj. DASH e quan Shqipërinë vendin me te korruptuar ne Ballkan dhe Europe. Mediat e botes shkruajne per trafiqet, korrupsionin, veshjet e tij skandaloze me çitjane, kostum me atlete etj. Abuzime me tenderat, krimet elektorale sipas edhe gazetes “Bild”.

Papunesia, pasiguria, emigrimi masiv, denimet politike, arrestimet e te varferve, tritolet kudo, vrasjet me pagese, grupet kriminale te organizuara, grabitjet e miliona eurove tre here ne Rinas duke cenuar sigurine kombtare, gjobat, shantazhimet, tjeter njolle e zeze per vendin tone. Kapja e institucioneve si prokuroria e pergjithshme, kolegji zgjedhor, KQZ-ja, tentativa per te zaptuar dhe presidencen, votimet moniste per te marre ne dore dhe gjithe keshillat bashkiake dhe bashkite, tjeter njolle e erret.

Zaptimi i AMA-s per te monitoruar jo vetem mediat por dhe portalet, ligji i antishpifjes per te mbajtur nen presion mediat, kercenimi ndaj gazetareve etj, tjeter turp e njolle e zeze per Shqiperine. Burgosjet politike, burgjet te mbushura plot me te varfer per 30 gr droge, energji elektrike etj kurse boset e droges, banditet, kriminelet plot prona e biznese, janë te lire.

Kapja qe po i ben reformes ne drejtesi, shantazhi dhe presioni qe po i ben policise se shtetit duke i futur ne veting ku paga e tyre prej 400-500 mije leke su del as per nevojat e tyre personale, perseri njolle e zeze. Rritja e taksave, shantazhimet ndaj biznesit, rritja e energjise elektrike, e ujit te pishem, e karburantit, perdorimi i gazit lotesjelles ndaj banoreve dhe prishja e banesave arbitrarisht, tjeter njolle e zeze.

Emerimet e ministrave qe skane lidhje as me socialistet por as me moralin politik dhe aftesite e kontributin e tyre politik e profesional, emerimet e drejtoreve nepermjet klaneve mafioze afer ketij piktori deshtak qe shantazhojne administraten dhe abuzojne me detyren, si dhe lidhjet nepotike mes tyre, tjeter njolle e zeze. Vendi pa gjykate te larte, pa gjykate kushtetuese, pa kryetar KLSH-je, pa minister te jashtem, pa Kryeprokuror, pa opoziten ne parlament, tjeter njolle e zeze ne arenen nderkombtare.

Piktori perbuz socialistet, kercenon opoziten dhe dashuron rilindjen, krimin dhe korrupsionin. Pra Rama Kryeminister, Kryepolic, Kryeprokuror, Kryegjyqtar, Kryebashkiak, Kryetatimor, Kryedoganier, Guvernator, Sulltan, Perandor, Skenderbe, Kalores si Don Kishoti, piktor i famshem bardh e zi me tepsi e filxhan ne dore si gjeneral i ushtrisë së vdekur ( Kryekarragjoz ) = Tepsi + Filxhan + Romeo + Xhuljeta + Çitjane”.

Kështu shkruan në një postim të bërë në faqen e tij në rrjetet sociale, deputeti i listës së PD-së, për qarkun e Beratit, Lefter Maliqi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

I përmendi “çunat problematikë”/ Gjiknuri debaton me Rakipllarin: Pse flet kot

Publikuar

-

Nga

“Çunat problematikë”, të dalë në përgjimet e gazetës gjermane “Bild”, janë bërë burim i një debati mes gazetarit Robert Rakipllari me socialistin Damian Gjiknuri.

Rakipllari tha se synimi i opozitës është të garantojë zgjedhje të lira dhe nëse nuk do ndryshohet sistemi zgjedhor, Gjiknuri bashkë me “çunat problematikë” do t’i vjedhin sërish votat. Kjo normalisht nuk u pëlqye nga socialisti, i cili në emisonin “Opinion” i kërkoi gazetarit të mos flasë kot.

Robert Rakipllari: Kërkesa kryesore e opozitës, kauza kryesore e saj, ka qenë garantimi i zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Dhe garantimi i zgjedhjeve të lira dhe të ndershme ka qenë me një qeveri kujdestare, me një qeveri teknike. Në qoftë se opozita e arrijnë këtë gjë me ndërmjetësim ndërkombëtar, kjo do ishte një mënyrë që kauza e opozitës për të garantuar zgjedhje të lira e të ndershme të arrihet. Në rast se kjo nuk arrihet, por do bëhen disa arnime të kodit, do shkojë Gjiknuri pastaj prapë me ata shokët e vetë, me çunat problematikë atje dhe do t’i bëjë zgjedhjet prapë siç ishin.

Damian Gjiknuri: Po pse flet kot?

Robert Rakipllari: Flas sepse ashtu është.

Damian Gjiknuri: Po lere se nuk bën as prokurorin as hetuesin.

Robert Rakipllari: Unë po flas se kam të drejtën time të flas, s’po gënjej unë, s’po them asnjë gënjeshtër. As po të akuzoj se s’jam as prokuror.

Damian Gjiknuri: Je marrë me zgjedhje ti?

Robert Rakipllari: Jam marrë, e di shumë mirë si bëhen zgjedhjet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PS, PD dhe LSI në një tryezë/ Gazetari tregon kush i bëri bashkë

Publikuar

-

Nga

Ulja e tre partive më të mëdha politike në tryezë trazoi edhe më tepër ujërat në politikën shqiptare, pasi kjo marrëveshje e papritur u lexua si pazar mes liderëve të PS, PD dhe LSI.

Por ai që i uli në  një tavolinë Damian Gjiknurin, Rudina Hajdarin, Oerd Bylykbashin dhe Petrit Vasilin duket se ka qenë ambasadori i  Britanisë së Madhe në Tiranë, Duncan Norman.

Këtë e zbuloi mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion” gazetari Robert Rakipllari , i cili theksoi se gjithashtu ka pasur një ndërmjetësim të fortë amerikan.

“Bazamenti i gjithë kësaj histoire është rezoluta e Bundestagut gjerman. Është negociuar mes të djathtës e të majtës së Bundestagut gjerman. Unë di që në një tryezë që është bërë për Reformën Zgjedhore në Sheraton me përfaqësuesit e komisionit të reformës ku ka shkuar edhe përfaqësuesi i opozitës së bashkuar z.Ivi Kaso, ka pasur një ndërmjetësim të fortë amerikan. Z.Palmer ka pasur bisedë telefonike me z.Basha që opozita të jetë e përfaqësuar në atë tryezë dhe procesi ka vijuar më tej me ndërmjetësim ndërkombëtar. Së fundmi, negociatori kryesor që ka ulur palët në tryezë është ambasadori britanik në Tiranë”, u shpreh Rakipllari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shitblerja e votave/ Revoltohet Gjiknuri: “Nuk kam as akuzë penale, s’jam as nën hetim”

Publikuar

-

Nga

Bashkëkryetari i Komisionit të Reformës Zgjedhore Damian Gjiknuri është revoltuar mbrëmjen e sotme, lidhur me akzuat se është i përfshirë në shitblerje votash, teksa po diskutonte me ish-deputetin demokrat Oerd Bylykbashi.

Gjiknuri tha me tone të ashpra se nuk e kompleksojnë këto akuza, pasi theksoi se ndaj tij nuk është ngritur asnjë akuzë penale apo hetim nga institucionet e drejtësisë.

“Nëse i referohesh akuzave, ndaj të gjithë aktorëve ka akuza të çdo lloj karakteri, mos merremi me pjesën se kush është i akuzuar se nuk kam asnjë kompleks, as akuzë penale nuk kam, as jam nën hetim. Megjithatë unë e kam thënë përfaqësoj partinë time dhe zotëria (Oerd Bylykbashi) nuk mund të vërë kushte kush do të jetë në tavolinë se nuk më pëlqen ky debat”, theksoi socialisti në emisonin “Opinion”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE