Connect with Us

Ditmir Bushati bie “dëshmor”/ PS-ja nën kthetrat e Baton Haxhiut

Aktualitet

Ditmir Bushati bie “dëshmor”/ PS-ja nën kthetrat e Baton Haxhiut

Publikuar

-

/

Ish ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, ka humbur dhe postin e vetëm politik që mbante në PS.

Kreu socialist dhe kryeministri i vendit Edi Rama njoftoi gjatë mbledhjes së Asamblesë Socialiste lëvizje në 3 qarqe, Tiranë, Lezhë dhe Shkodër.

Në Lezhë do drejtojë Sandër Lleshaj, që zëvendëson Lindita Nikollën, e cila emërohet sekretare për burimet njerëzore, në Tiranë Blerina Gjylameti merr sekretariatin digjital dhe i lë vendin Ervin Bushatit dhe Elisa Spiropalit.

I vetmi që u largua nga një post politik duke u lënë krejtësisht në hije është Ditmir Bushati, ish ministri i Jashtëm, i cili është një nga drejtuesit më të vlerësuar të diplomacisë shqiptare edhe nga vetë opozita. Po puna e tij nuk mjafton, kjo për faktin se në PS tashmë vlen më shumë fjala e Baton Haxhiut sesa kontributet politike.

LEXO EDHE:  Hashim Thaçi në Gjykatën e Hagës/ Paloka: Rama po i shërben Vuçiç për të bërë pis UÇK

Prej disa kohësh gazetari Haxhiu, që shërben edhe si këshilltar “filozof” apo gazetar kosovar pranë Kryeministrit tonë ka sulmuar publikisht Ditmir Bushatin, për më tepër detyrën e tij në ministri e mori Gent Cakaj një nga pionerët e Batonit në qarkullim.

Sot Edi Rama publikisht shkarkoi Bushatin dhe ngriti në PS Gent Cakajn, duke e emëruar sekretar për rininë.

Zyrtarisht ra dëshmor Ditmir Bushati dhe PS-ja tashmë është nën kthetrat e “kuçedrës” të miellit, birrës apo ngrenësit të kufijve, Baton Haxhiu./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk ka rregullore që na përjashton”/ Noka: Balla u shndërrua në zëdhënës të Bashës

Publikuar

-

Nga

cna politike

Deputeti Flamur Noka ka folur për vendimin e Lulzim Bashës për përjashtimin nga grupi parlamentar.

Në një intervistë për media, Noka thekson se është e paprecedentë që të përjashtohen depuetetët demokratë në Parlament.

Ai shtoi se Taulant Balla është shndërruar në zëdhënës të Lulzim Bashës.Debati në seancë ishte i turpshëm, sepse Taulant Balla u shndërrua në zëdhënësin e Grupit Parlamentar të PD. Taulant Balla ishte aty me urdhër të kreut të regjimit Rama, për ta monitoruar pengun. Asnjë demokrat që ka luftuar tetë vjet, që ka luftuar ta bëjë pengun kryeministër, nuk pranon këtë realitet. Demokratët refuzojnë me përçmim pengun, pengmarrësin dhe atë që flet në emër të tyre, Ballën.

Nuk ka rregullore që përjashton deputetët. Rama po tenton që të bëjë opozitë Bashën me bravat e tij. Ne në zgjedhje do kemi demokratët më të devotshëm dhe më të mirë dhe PD do jetë fituese e bashkive me këta kandidatë. PD do ketë kandidatë në gjashtë bashki. Në shumicën e këtyre bashkive, kandidatët tanë do jenë fituesit”, deklaroi Noka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Plagosja me thikë në Durrës/ Zbardhen detajet e para, si nisi sherri

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Policia ka dhënë informacion zyrtar lidhur me ngjarjen në Durrës, ku u plagos një person me thikë.

Sipas policisë, ngjarja ka ndodhur në lagjen nr. 1, Durrës, si pasojë e një  konflikti  për motive të dobta.

Durrës/Informacion paraprak

Plagosi me thikë 50 vjecarin, ndërhyrja e menjëhershme e Policisë vë në pranga 36 vjeçarin.Më  datë 18.01.2022, rreth  orës 16:00, në lagjen nr. 1, Durrës, si pasojë e një  konflikti  për motive të dobta, shtetasi F. V., 36 vjeç, ka plagosur me thikë, shtetasin A. K., 50 vjeç, banues në Durres, i cili ndodhet nën  kujdesin e mjekeve.

LEXO EDHE:  Arta Dade akuza Rames/ Ka kthyer PS në kazermë ushtarake

LEXO EDHE:  Rama takim me koordinatorët/ Javës tjetër do do publikohen përgjegjësit në zyrat e shtetit

Ndërhyrja e menjëhershëm e Policisë bëri të mundur kapjen e menjëhershëm te shtetasit F. V.

Grupi hetimor po punon për  sqarimin e rrethanave të ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Bashkëpunimi ka filluar në 17 maj 2017”/ Spaho “zbërthen” marrëdhënien Rama-Basha

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Për deputetin e Partisë Demokratike Edmond Spaho, Lulzim Basha po mbrohet nga mazhorancë, e sipas tij ky është vazhdimi i bashkëpunimit që ka filluar në takimin e fshehtë mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës në 17 maj 2017.

Në një intervistë televizive, Spaho deklaroi se në seancën e parë për këtë vit në Kuvend, rolin e zëdhënësit të Bashës e luajti Taulant Balla.Unë figuroj deputet i PD. Ngjarja e ndjeshme ishte në vazhdën e përjashtimeve që ka filluar Basha nga gjoja PD pasi nuk është më as kryetar. Përkrah ka maxhorancën. Ajo që e ndihmoi më 8 janar të fuste grupe kriminale në seli, iu gjend edhe ditën e djeshme. Ky është bashkëpunim që ka filluar nga 17 maji i vitit 2017. Veprimet e kryetares së Kuvendit në mbështetje të Bashës dhe veprimi i turpshëm i Ballës si zëdhënës i Bashës. Askush nuk dha shpjegime, por u mjaftuan me shpjegimet e Ballës”, tha Spaho./CNA.al

LEXO TE PLOTE