Connect with Us

Bashkëpunimi i suksesshëm Inditex-TEG me markat e njohura si Zara dhe Massimo Dutti

Aktualitet

Bashkëpunimi i suksesshëm Inditex-TEG me markat e njohura si Zara dhe Massimo Dutti

Publikuar

-

Bashkëpunimi i suksesshëm Inditex-TEG me markat e njohura si Zara dhe Massimo Dutti

Markat e mirënjohura të veshjeve e kanë revolucionarizuar ndjeshëm stilin e jetesës së shqiptarëve të paktën në dekadën e fundit.

Në fakt, po t’i krahasosh sot me 10 apo 15 vjet më parë, shqiptarët vishen më mirë, me çmime më të arsyeshme dhe me marka ndërkombëtare, ashtu sikurse të gjithë europianët e tjerë.

Kjo është bërë padyshim e mundur falë bashkëpunimit të suksesshëm dhe reciprok, sikurse është ai i rastit në fjalë, mes Qendrës më të madhe Tregtare në vend, TEG, dhe kompanisë me famë botërore Inditex.

Inditex është një prej kompanive më të mëdha të retail në botë, me tetë marka, ndër të cilat janë të mirënjohurat Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home  dhe Uterqüe.

Thuajse të gjitha markat e mësipërme janë të pranishme në TEG.

Inditex shet në 202 tregje përmes platformës së saj online dhe është e pranishme me mbi 7,000 dyqane në 96 tregje.

Kompania spanjolle e ka nisur rrugëtimin e saj të gjatë më 1963, kur e nisi si një biznes i vogël familjar në një punishte për veshje grash.

Me kalimin e viteve, përmasat e kompanisë mund të jenë rritur, por një gjë ka mbetur fikse, vendosja e konsumatorit në qendër të gjithçkaje që ajo bën.

Duke qenë se TEG është destinacioni i modës në Shqipëri, vendi nga burojnë të gjitha trendet në veshje, ngjyra, modele, copa, dizenjo etj, Qendra jo vetëm që ka portofolin më të gjerë të brandeve nderkombëtare në veshje, por ka edhe kombinimin më të mirë të këtyre të fundit për të patur në qendër të vëmendjes çdo moshë, shije, kërkesë, dhe buxhet që klientët mund të kenë në dispozicion.

Ndaj nuk kishte si të ndodhte ndryshe, sepse është pikërisht TEG, ai që ka siguruar praninë ekskluzive për Shqipërinë të brandeve të Inditex që janë ndër më të kërkuarat në botë dhe konkretisht: Zara, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Zara Home dhe Pull& Bear.

Standard i njëjtë me ato të markave botërore dhe një histori suksesi

Prania e brandeve ndërkombëtare në TEG njëson politikat e qendrës me ato europiane apo botërore. Në këtë mënyrë, ofertat e qendrës ndjekin sezonalitetet që kanë veshjet edhe në vendet e tjera. Duke filluar nga prezantimi i koleksioneve të reja, që bëhet saktësisht në të njëjtën kohë si në vendet e tjera, nisja e uljeve në mes të sezonit, uljet e gjera sezonale apo edhe vetë përbërja e koleksioneve, është në të njëjtën linjë si kudo tjetër ku brandet e Inditex operojnë.

Pra mund të thuhet se vitrinat botërore ndodhen në TEG. Me pak fjalë, klientët në Shqipëri blejnë të njëjtën cilësi që blen një italian, spanjoll, gjerman, apo amerikan, me të njëjtat ulje që përfitojnë këta të fundit në të njëjtën periudhë, në shtetet përkatëse.

Duke punuar bashkërisht si një kompani e vetme e fokusuar globalisht në elementët kyç të industrisë së modës, si dizajni, manifaktura, distribucioni dhe retaili, Inditex i sjell klientët më pranë se kurrë te produktet që ata dëshirojnë, me çmime të përballueshme.

Suksesi i markës së parë të Inditex, Zara, u shoqërua nga një zgjerim ndërkombëtar në fundin e viteve ’80 dhe me lançimin e markave të reja, të cilat kanë një model të integruar dyqanesh dhe platformash online.

57% e fabrikave të këtij grupi ndodhen pranë selisë qendrore në Arteixo të Korunjës, në Spanjë. Kompania punon me 1,824 furnizues dhe 7,210 fabrika të tjera anembanë botës.

Ajo ka investuar 46.2 milionë euro në programe sociale anembanë botës vetëm gjatë vitit të kaluar.

Sot prania dhe nurmi i dyqaneve të Inditex nëpër botë është i ndarë si vijon: Zara 2,256; Pull&Bear 972; Massimo Dutti 761; Bershka 1,103; Stradivarius 996; Oysho 673; Zara Home 595; Uterqüe 91.

Risitë e TEG në favor të modës

Pikërisht në kuadër të asaj çka TEG ofron dhe funksionit që kryen qendra në fushën e modës, së fundmi ajo ka shkuar përtej ofrimit të stileve dhe veshjeve, me një revistë që qendra shpërndan falas për të gjithë ata që duan të jenë të azhornuar dhe për të apasionuarit pas modës. Revista quhet “Influencer” dhe ka si qëllim pikërisht informimin mbi modën më të fundit. Dhe përtej informimit, qendra ofron gjithçka që këshillohet për modën, që nga kombinimet e ngjyrave, e deri te ato të aksesoreve si dhe trendet më të fundit. Revista është aktualisht në numrin e saj të parë, por është një botim që do të publikohet të paktën dy herë në vit, sipas periudhave të prezantimit të koleksioneve kryesore, përkatësisht asaj të verës dhe të dimrit.

Kur blen një markë ndërkombëtare në TEG,  sigurisht që ajo ka të gjitha garancitë dhe standardet më të larta që nuk gjenden në tregjet e tjera në Shqipëri apo te shitësit informalë në vend.

Përpos kësaj, në këto ditë të nxehta vere është tepër e vështirë të bësh blerje në qiell të hapur, kështu që eksperienca dhe kënaqësia që klientët marrin nga frekuentimi i qendrës, që nga ambjentet e kondicionuara, eventet për argëtim, gastronomia etj, e bëjnë zgjedhjen e tyre një zgjedhje racionale.

TEG, i cili vitin e fundit u vizitua nga rreth 9.6 milionë vizitorë, menaxhohet nga Acrem, që është pjesë e Grupit Balfin, Grupi më i madh dhe inovator i investimeve në Shqipëri dhe një ndër më të mëdhenjtë në rajon, i njohur për investimet edhe në qendra tregtare si QTU dhe SEG, zhvillimet e zonave rezidenciale dhe tregtare, në turizëm me projekte si Green Coast Resort dhe Vala Mar Residences, në industrinë e modës dhe atë minerare me AlbChrome dhe Newco Ferronikeli, në sektorin bankar me Tirana Bank si dhe në aktivitetet e shitjeve me pakicë me rrjetet e dyqaneve Spar, Jumbo, Neptun etj./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Plas në Digitalb, stafi letër aksionarëve: Me detyrim të dalim në rrugë të madhe

Publikuar

-

Nga

Stafi i Digitalb, gati 80 drejtues në vite të kompanisë nëpëmjet një emaili në mbrëmjen e 14 Gushtit, i janë drejtuar aksionarëve të kompanisë, pas largimeve masive të filluara kohët e fundit nga Vjollca Hoxha, cna.al ka siguruar emalin e plotë.

Shumë emra të rëndesishëm, themelues dhe menaxherë të kompanisë po hiqen dhe po hidhen në rrugë me detyrim, shkruhet në emailin që stafi ka shpërndarë pë aksionarë e kompanisë.

Më poshte teksti i plotë dhe nje foto e emailit që qarkullon në Digitalb.

Përshëndetje aksionarë të DigitAlb-it!
Të gjithë ju që ju bashkuat ëndrrës së Tan Hoxhës për të ngritur Platformën që do bënte dhe vazhdonte revolucionin mediatik në Shqipëri e do ishte “URA” lidhëse e gjithë shqiptarëve!
ËNDRRËS që ne, stafi, I BESUAM dhe jetuam duke punuar për 15 VITE…
Po ju shprehim direkt shqetësimin tonë, për çfarë po ndodh në DigitAlb-in ku ne me vite punuam, sakrifikuam po edhe shijuam, se e kishim Familjen tonë!
Siç besojmë jeni në dijeni;
Që me ardhjen e Administratorëve të rinj të gjitha gjërat në DigitAlb nisën dhe vazhdojnë të ndryshojnë për keq në çdo aspekt.
Dhe këtë, s’ka mbetur njeri pa e ndjerë e pa e folur edhe në popull apo thënë ndryshe, klientët…
Plus kësaj, nisi një fushatë spastrimi “etnik” tek punonjësit, pa u bazuar në asnjë kriter profesional. Për më tepër; Heqje masive profesionistësh nga puna, pa mbështetje në asnjë strategji zhvillimi apo financiare, afatmesme apo aftgjatë, siç do duhej të funksiononte vërtet në një kompani e siç ndodh kudo në botë. Por mbi të gjitha e më flagrantja, pa asnjë vendimarrje tuajën si ‘Asamble e Aksionarëve’ të DigitAlb!
Mjafton të përmendim largimin e mbi 90% të Drejtorëve kryesorë të kompanisë, që bashkë edhe me kërkesat ULTIMATIVE për dorëheqje të menjëhershme deri edhe tek stafi ekzekutiv në bazë, arrijnë aktualisht në rreth 80 vetë!
Por ky spastrim po vazhdon dita ditës dhe fryma e pasigurisë që ka asgjësuar atë të familjaritetit që ekzistonte dhe e karakterizonte deri dje DigitAlb, shto këtu dhe uljet e rrogave në nivele ordinere, deri edhe tek shoferët, ka bërë që edhe ata të mbeturit ende momentalisht të jenë me CV në dorë, gati për të ikur sapo t’ju dalë alternativa e parë…
Tani, pavarësisht problematikave tuaja me ish-Administratorin, Albanin që gjithësesi për ne në ato vite ishte një lider; po me ne stafin ç’patët…?!
Tek e fundit të gjithë ne punonjësit e larguar deri më tani, që në fakt U PËRZUMË pa asnjë motiv mospërmbushjeje profesionale në gjithë këto vite pune, sakrifice e jete në DigitAlb, jemi gati 80 FAMILJE me gjithë peshat sociale që rëndojnë në Shqipëri. Si mundet që kështu befas, brenda ditës, të na kërkohet me detyrim të dalim në rrugë të madhe, ndërkohë që jemi familjarë me fëmijë për të rritur e shkolluar dhe kredi për të paguar…?!
Ka mes nesh nga ata që ishin të vetmit të punësuar nga pjesëtarët e familjes. Dhe tani s’janë më!
Me çfarë ta paguaj tani unë çerdhen e fëmijës tim?
Me çfarë ta paguajë ai tjetri qeranë e shtëpisë ku ka futur familjen apo ajo kolegia tjetër kredinë bankare, që tek e fundit i është miratuar me garancinë se punonte në DigitAlb?!
Ç’kusur kanë fëmijët tanë që tani s’mbajmë dot as premtimet që u kemi dhënë, edhe për shkollën e tyre…?!
Ça faji kemi që besuam tek ju?
Deri dje të gjithë ndiheshim krenarë në familjet tona sepse punonim në DigitAlb…
Deri dje në DigitAlb organizonim fushata bamirësie për familjet në nevojë…
Tani vetëm prej tekave të shfrenuara të një zonje, krejt ndryshe nga vizioni i themeluesit, DigitAlb ka arritur ne pikën që po nxjerr me radhë sa e sa familje në mes të rrugës, duke i detyruar të luftojnë deri për bukën e gojës!
Pse tani heshtni të gjithë dhe bëni sikur s’na njihni e as na keni parë kurrë?!
Kemi punuar per ju! Me vite! Me plot përkushtim!
Kishim investuar pasion e besim me punën tonë gjithë këto vite, duke refuzuar jo një herë edhe Oferta joshëse më të larta, pasi BESONIM në ëndrrën që po punonim të ndërtonim, në atë Platformë ku ju të gjithë jeni aksionarë, por jo pa përgjegjësi!
Po tani? Çfarë bëmë ne gabim, që pas gjithë atyre viteve punë, përkushtim e besim, nga ju aksionarë të merrnim këtë “shpërblim”…?!
Stafi i DigitAlb

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

KQZ u “mbyll derën” aleatëve të Bashës/ LSI: Nuk do të ndalemi

Publikuar

-

Nga

Mbledhja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dështoi pasi anëtarët e KQZ nuk u paraqitën, me përjashtim të kreut të saj, Klement Zguri. Duke qenë se nuk mund të ketë diskutime pasi nuk formohet kuorumi, mbledhja u anulua pa përcaktuar një datë tjetër se kur mund të mblidhet.

Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar edhe përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka i cili tha se mungesa është e qëllimtë dhe politike.

Caka tha se LSI-ja ditën e hënë do të sjellë kërkesën për regjistrimin në zgjedhjet lokale të 13 tetorit.

“Në respekt të dekretit të Presidentit për caktimin e datës së zgjedhjeve në 13 Tetor dhe afatit në 2 gusht, LSI, PR dhe PAA paraqitën kërkesën për fillimin e procedurave. 30 qershori u shfuqizua si datë zgjedhjesh nga Presidenti. Vetëm Kushtetuesja mund të shprehet për dekretin e Presidentit. Mungesa e anëtarëve është e qëllimtë, politike.

Dekreti i Presidentit është në fuqi dhe ne do të respektojmë parashikimet. Do të sjellim të hënën kërkesën për regjistrimin në zgjedhje. Kodi parashikon që KQZ-ja ka detyrimin të nisë procedurat dhe së pari duhet të merrte parasysh kërkesën. Në Kolegj? Do të ndjekim të gjitha hapat. Prevalon Kushtetuta mbi lejen e tyre vjetore” tha përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Teuta i ‘rrëmben’ Kukësit Stivi Frashërin

Publikuar

-

Nga

Ende s’është bërë zyrtare, por Stivi Frashëri do të jetë largimi i radhës te skuadra e Kukësit. Burime të sigurta pranë futbollistit bëjnë me dije për newsport.al që titullari i portës verilindore nuk do të vijojë më bashkëpunimin me nënkampionët.

28-vjeçari korçar preferon të ndërrojë ambient në sezonin e ri dhe të njëjtat burime tregojnë se është arritur akordi me “Djemtë e Detit”. Pra, në edicionin e ri futbollistik ai do të mbrojë katërkëndëshin e skuadrës së Bledi Shkëmbit.

Kujtojmë që “gardiani” i njohur është prej dy vitesh pjesë e Kukësit. Paraqitjet e tij me verilindorët kanë qenë relativisht pozitive, por shpesh herë nuk ka mundur t’i shpëtojë edhe kritikave.

Ka një CV të pasur pasi ka kontribuar me skuadra me emër si Flamurtari, Tirana, ndërsa është formuar te ekipi i Bylisit. Tashmë pritet të shihet se si do të vijojë aventura e tij e re në portën e durrsakëve.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: