Connect with Us

Bashkëpunimi i suksesshëm Inditex-TEG me markat e njohura si Zara dhe Massimo Dutti

Aktualitet

Bashkëpunimi i suksesshëm Inditex-TEG me markat e njohura si Zara dhe Massimo Dutti

Publikuar

-

Markat e mirënjohura të veshjeve e kanë revolucionarizuar ndjeshëm stilin e jetesës së shqiptarëve të paktën në dekadën e fundit.

Në fakt, po t’i krahasosh sot me 10 apo 15 vjet më parë, shqiptarët vishen më mirë, me çmime më të arsyeshme dhe me marka ndërkombëtare, ashtu sikurse të gjithë europianët e tjerë.

Kjo është bërë padyshim e mundur falë bashkëpunimit të suksesshëm dhe reciprok, sikurse është ai i rastit në fjalë, mes Qendrës më të madhe Tregtare në vend, TEG, dhe kompanisë me famë botërore Inditex.

Inditex është një prej kompanive më të mëdha të retail në botë, me tetë marka, ndër të cilat janë të mirënjohurat Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home  dhe Uterqüe.

Thuajse të gjitha markat e mësipërme janë të pranishme në TEG.

Inditex shet në 202 tregje përmes platformës së saj online dhe është e pranishme me mbi 7,000 dyqane në 96 tregje.

Kompania spanjolle e ka nisur rrugëtimin e saj të gjatë më 1963, kur e nisi si një biznes i vogël familjar në një punishte për veshje grash.

Me kalimin e viteve, përmasat e kompanisë mund të jenë rritur, por një gjë ka mbetur fikse, vendosja e konsumatorit në qendër të gjithçkaje që ajo bën.

Duke qenë se TEG është destinacioni i modës në Shqipëri, vendi nga burojnë të gjitha trendet në veshje, ngjyra, modele, copa, dizenjo etj, Qendra jo vetëm që ka portofolin më të gjerë të brandeve nderkombëtare në veshje, por ka edhe kombinimin më të mirë të këtyre të fundit për të patur në qendër të vëmendjes çdo moshë, shije, kërkesë, dhe buxhet që klientët mund të kenë në dispozicion.

Ndaj nuk kishte si të ndodhte ndryshe, sepse është pikërisht TEG, ai që ka siguruar praninë ekskluzive për Shqipërinë të brandeve të Inditex që janë ndër më të kërkuarat në botë dhe konkretisht: Zara, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Zara Home dhe Pull& Bear.

Standard i njëjtë me ato të markave botërore dhe një histori suksesi

Prania e brandeve ndërkombëtare në TEG njëson politikat e qendrës me ato europiane apo botërore. Në këtë mënyrë, ofertat e qendrës ndjekin sezonalitetet që kanë veshjet edhe në vendet e tjera. Duke filluar nga prezantimi i koleksioneve të reja, që bëhet saktësisht në të njëjtën kohë si në vendet e tjera, nisja e uljeve në mes të sezonit, uljet e gjera sezonale apo edhe vetë përbërja e koleksioneve, është në të njëjtën linjë si kudo tjetër ku brandet e Inditex operojnë.

Pra mund të thuhet se vitrinat botërore ndodhen në TEG. Me pak fjalë, klientët në Shqipëri blejnë të njëjtën cilësi që blen një italian, spanjoll, gjerman, apo amerikan, me të njëjtat ulje që përfitojnë këta të fundit në të njëjtën periudhë, në shtetet përkatëse.

Duke punuar bashkërisht si një kompani e vetme e fokusuar globalisht në elementët kyç të industrisë së modës, si dizajni, manifaktura, distribucioni dhe retaili, Inditex i sjell klientët më pranë se kurrë te produktet që ata dëshirojnë, me çmime të përballueshme.

Suksesi i markës së parë të Inditex, Zara, u shoqërua nga një zgjerim ndërkombëtar në fundin e viteve ’80 dhe me lançimin e markave të reja, të cilat kanë një model të integruar dyqanesh dhe platformash online.

57% e fabrikave të këtij grupi ndodhen pranë selisë qendrore në Arteixo të Korunjës, në Spanjë. Kompania punon me 1,824 furnizues dhe 7,210 fabrika të tjera anembanë botës.

Ajo ka investuar 46.2 milionë euro në programe sociale anembanë botës vetëm gjatë vitit të kaluar.

Sot prania dhe nurmi i dyqaneve të Inditex nëpër botë është i ndarë si vijon: Zara 2,256; Pull&Bear 972; Massimo Dutti 761; Bershka 1,103; Stradivarius 996; Oysho 673; Zara Home 595; Uterqüe 91.

Risitë e TEG në favor të modës

Pikërisht në kuadër të asaj çka TEG ofron dhe funksionit që kryen qendra në fushën e modës, së fundmi ajo ka shkuar përtej ofrimit të stileve dhe veshjeve, me një revistë që qendra shpërndan falas për të gjithë ata që duan të jenë të azhornuar dhe për të apasionuarit pas modës. Revista quhet “Influencer” dhe ka si qëllim pikërisht informimin mbi modën më të fundit. Dhe përtej informimit, qendra ofron gjithçka që këshillohet për modën, që nga kombinimet e ngjyrave, e deri te ato të aksesoreve si dhe trendet më të fundit. Revista është aktualisht në numrin e saj të parë, por është një botim që do të publikohet të paktën dy herë në vit, sipas periudhave të prezantimit të koleksioneve kryesore, përkatësisht asaj të verës dhe të dimrit.

Kur blen një markë ndërkombëtare në TEG,  sigurisht që ajo ka të gjitha garancitë dhe standardet më të larta që nuk gjenden në tregjet e tjera në Shqipëri apo te shitësit informalë në vend.

Përpos kësaj, në këto ditë të nxehta vere është tepër e vështirë të bësh blerje në qiell të hapur, kështu që eksperienca dhe kënaqësia që klientët marrin nga frekuentimi i qendrës, që nga ambjentet e kondicionuara, eventet për argëtim, gastronomia etj, e bëjnë zgjedhjen e tyre një zgjedhje racionale.

TEG, i cili vitin e fundit u vizitua nga rreth 9.6 milionë vizitorë, menaxhohet nga Acrem, që është pjesë e Grupit Balfin, Grupi më i madh dhe inovator i investimeve në Shqipëri dhe një ndër më të mëdhenjtë në rajon, i njohur për investimet edhe në qendra tregtare si QTU dhe SEG, zhvillimet e zonave rezidenciale dhe tregtare, në turizëm me projekte si Green Coast Resort dhe Vala Mar Residences, në industrinë e modës dhe atë minerare me AlbChrome dhe Newco Ferronikeli, në sektorin bankar me Tirana Bank si dhe në aktivitetet e shitjeve me pakicë me rrjetet e dyqaneve Spar, Jumbo, Neptun etj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: