Connect with Us

“Po përgatitet vjedhja e radhës”/ Kush do t’ia “hajë kokën” Veliajt?

Aktualitet

“Po përgatitet vjedhja e radhës”/ Kush do t’ia “hajë kokën” Veliajt?

Publikuar

-

Kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj jemi mësuar ta shohim me reklama në media dhe rrjete sociale.

Por përtej reklamave perfekte që ai bën, realiteti në Tiranë është krejt ndryshe.

Ky kosntatim vjen nga qytetarët që jetojnë në Tiranë dhe përballen çdo ditë me problemet e prodhuara nga mungesa e infrastrukturës, betonizimi dhe jo vetëm.

“Do të shkojmë nga një park estetik për syrin, që përdoret nga vetëm disa qytetarë, në një park  të transformuar që do të përdoret nga 10-fishi i qytetarëve që e frekuentojnë sot atë. Një park, i cili do të rikonceptohet si një park ‘butik’ i zemrës së Tiranës”, ka shkruar Veliaj një ditë më parë në rrjetet sociale, duke iu referuar parkut “Rinia”.

Por, për qytetarët më shumë se një investim kjo është një vjedhje.

“Unë jam pro politikave sociale për Tiranën, por mendoj që ti po gabon me shpenzime të panevojshme. Kjo për mua është abuzim dhe shpenzim i panevojshëm dhe dikush duhet përgjigjur përpara drejtësisë. Përse nuk investoni diku tjetër? Unë jetoj në Londër dhe Hyde Park është tepër i thjeshtë si Parku Rinia por nuk investohet kuturu. Për mua dikush po përgatit vjedhjen e radhës, Erion Veliaj kujdes se dënohesh për korrupsion dhe vjedhje fondesh publike. Për mua Edi Rama kujdes se po të sabotohet reforma ekonomike me qëllim. Shpresoj të kuptosh paralajmërimet tona ( Socialiste – Tiranë) Erion Veliaj, mos prek Teatrin dhe anullo shembjen. Unë besoj që Parku Rinia dhe Teatri Kombetarë do të të hajnë kokën”, shkruan qytetari i cili identifikohet si militant socialist.

Janë të panumërta problemet që shqetësojnë qytetarët e Tiranës, ndërsa Veliaj reklamon shpenzimet të panevojshme siç thonë qytetarët.

“Të moshuarve rregullojini oborret e pallateve se e kanë të pamundur të shkojnë te parku Rinia për të luajtur domino apo shah. Ju nëpër pallate keni futur lokale në një kohë që duhet të vepronit ndryshe. Fëmijët dhe të moshuarit pranë pallateve, rinia në hapësira e ambjente të përshtateshme, ku të argëtoheshin pa shqetësuar të tjerët”, i shkruan një nga qytetaret e Tiranës.

Për të tjerë qytetarë, Tirana është bërë si Kandahari.

“Mundohu të investosh në infrastukturën urbane, o i nderuar, pasi për hir së vërtetës infrastuktura e Tiranës i ngjan më shumë ndonjë qyteti si Islamabadi, Delhi apo Kandahari se sa një qytet, qe realisht fizikisht ndodhet në Europë. Urbanistika është themeli o kryetar dhe jo “gjethet e pemëve’, shkruan qytetari në rrjetin social të Veliaj.

Nuk janë të pakta rastet, kur qytetarët e kanë nxjerrë blof Veliaj.

Një gjë e tillë ka ndodhur dhe në një postim të mëngjesit të sotëm nga Veliaj.

“Ekipi po kujdeset për mirëmbajtjen e hapësirave të gjelbra në Kombinat.”, ka shkruar Veliaj, duke shtuar edhe foto.

Mirëpo një qytetar e ka nxjerrë blof duke i shkruar ” ec 50 metra  më poshtë. Balta dhe ujërat e zeza pushtojnë çdo cep.  Po deshe të sjell e foto“./CNA .al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Plas në Digitalb, stafi letër aksionarëve: Me detyrim të dalim në rrugë të madhe

Publikuar

-

Nga

Stafi i Digitalb, gati 80 drejtues në vite të kompanisë nëpëmjet një emaili në mbrëmjen e 14 Gushtit, i janë drejtuar aksionarëve të kompanisë, pas largimeve masive të filluara kohët e fundit nga Vjollca Hoxha, cna.al ka siguruar emalin e plotë.

Shumë emra të rëndesishëm, themelues dhe menaxherë të kompanisë po hiqen dhe po hidhen në rrugë me detyrim, shkruhet në emailin që stafi ka shpërndarë pë aksionarë e kompanisë.

Më poshte teksti i plotë dhe nje foto e emailit që qarkullon në Digitalb.

Përshëndetje aksionarë të DigitAlb-it!
Të gjithë ju që ju bashkuat ëndrrës së Tan Hoxhës për të ngritur Platformën që do bënte dhe vazhdonte revolucionin mediatik në Shqipëri e do ishte “URA” lidhëse e gjithë shqiptarëve!
ËNDRRËS që ne, stafi, I BESUAM dhe jetuam duke punuar për 15 VITE…
Po ju shprehim direkt shqetësimin tonë, për çfarë po ndodh në DigitAlb-in ku ne me vite punuam, sakrifikuam po edhe shijuam, se e kishim Familjen tonë!
Siç besojmë jeni në dijeni;
Që me ardhjen e Administratorëve të rinj të gjitha gjërat në DigitAlb nisën dhe vazhdojnë të ndryshojnë për keq në çdo aspekt.
Dhe këtë, s’ka mbetur njeri pa e ndjerë e pa e folur edhe në popull apo thënë ndryshe, klientët…
Plus kësaj, nisi një fushatë spastrimi “etnik” tek punonjësit, pa u bazuar në asnjë kriter profesional. Për më tepër; Heqje masive profesionistësh nga puna, pa mbështetje në asnjë strategji zhvillimi apo financiare, afatmesme apo aftgjatë, siç do duhej të funksiononte vërtet në një kompani e siç ndodh kudo në botë. Por mbi të gjitha e më flagrantja, pa asnjë vendimarrje tuajën si ‘Asamble e Aksionarëve’ të DigitAlb!
Mjafton të përmendim largimin e mbi 90% të Drejtorëve kryesorë të kompanisë, që bashkë edhe me kërkesat ULTIMATIVE për dorëheqje të menjëhershme deri edhe tek stafi ekzekutiv në bazë, arrijnë aktualisht në rreth 80 vetë!
Por ky spastrim po vazhdon dita ditës dhe fryma e pasigurisë që ka asgjësuar atë të familjaritetit që ekzistonte dhe e karakterizonte deri dje DigitAlb, shto këtu dhe uljet e rrogave në nivele ordinere, deri edhe tek shoferët, ka bërë që edhe ata të mbeturit ende momentalisht të jenë me CV në dorë, gati për të ikur sapo t’ju dalë alternativa e parë…
Tani, pavarësisht problematikave tuaja me ish-Administratorin, Albanin që gjithësesi për ne në ato vite ishte një lider; po me ne stafin ç’patët…?!
Tek e fundit të gjithë ne punonjësit e larguar deri më tani, që në fakt U PËRZUMË pa asnjë motiv mospërmbushjeje profesionale në gjithë këto vite pune, sakrifice e jete në DigitAlb, jemi gati 80 FAMILJE me gjithë peshat sociale që rëndojnë në Shqipëri. Si mundet që kështu befas, brenda ditës, të na kërkohet me detyrim të dalim në rrugë të madhe, ndërkohë që jemi familjarë me fëmijë për të rritur e shkolluar dhe kredi për të paguar…?!
Ka mes nesh nga ata që ishin të vetmit të punësuar nga pjesëtarët e familjes. Dhe tani s’janë më!
Me çfarë ta paguaj tani unë çerdhen e fëmijës tim?
Me çfarë ta paguajë ai tjetri qeranë e shtëpisë ku ka futur familjen apo ajo kolegia tjetër kredinë bankare, që tek e fundit i është miratuar me garancinë se punonte në DigitAlb?!
Ç’kusur kanë fëmijët tanë që tani s’mbajmë dot as premtimet që u kemi dhënë, edhe për shkollën e tyre…?!
Ça faji kemi që besuam tek ju?
Deri dje të gjithë ndiheshim krenarë në familjet tona sepse punonim në DigitAlb…
Deri dje në DigitAlb organizonim fushata bamirësie për familjet në nevojë…
Tani vetëm prej tekave të shfrenuara të një zonje, krejt ndryshe nga vizioni i themeluesit, DigitAlb ka arritur ne pikën që po nxjerr me radhë sa e sa familje në mes të rrugës, duke i detyruar të luftojnë deri për bukën e gojës!
Pse tani heshtni të gjithë dhe bëni sikur s’na njihni e as na keni parë kurrë?!
Kemi punuar per ju! Me vite! Me plot përkushtim!
Kishim investuar pasion e besim me punën tonë gjithë këto vite, duke refuzuar jo një herë edhe Oferta joshëse më të larta, pasi BESONIM në ëndrrën që po punonim të ndërtonim, në atë Platformë ku ju të gjithë jeni aksionarë, por jo pa përgjegjësi!
Po tani? Çfarë bëmë ne gabim, që pas gjithë atyre viteve punë, përkushtim e besim, nga ju aksionarë të merrnim këtë “shpërblim”…?!
Stafi i DigitAlb

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

KQZ u “mbyll derën” aleatëve të Bashës/ LSI: Nuk do të ndalemi

Publikuar

-

Nga

Mbledhja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dështoi pasi anëtarët e KQZ nuk u paraqitën, me përjashtim të kreut të saj, Klement Zguri. Duke qenë se nuk mund të ketë diskutime pasi nuk formohet kuorumi, mbledhja u anulua pa përcaktuar një datë tjetër se kur mund të mblidhet.

Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar edhe përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka i cili tha se mungesa është e qëllimtë dhe politike.

Caka tha se LSI-ja ditën e hënë do të sjellë kërkesën për regjistrimin në zgjedhjet lokale të 13 tetorit.

“Në respekt të dekretit të Presidentit për caktimin e datës së zgjedhjeve në 13 Tetor dhe afatit në 2 gusht, LSI, PR dhe PAA paraqitën kërkesën për fillimin e procedurave. 30 qershori u shfuqizua si datë zgjedhjesh nga Presidenti. Vetëm Kushtetuesja mund të shprehet për dekretin e Presidentit. Mungesa e anëtarëve është e qëllimtë, politike.

Dekreti i Presidentit është në fuqi dhe ne do të respektojmë parashikimet. Do të sjellim të hënën kërkesën për regjistrimin në zgjedhje. Kodi parashikon që KQZ-ja ka detyrimin të nisë procedurat dhe së pari duhet të merrte parasysh kërkesën. Në Kolegj? Do të ndjekim të gjitha hapat. Prevalon Kushtetuta mbi lejen e tyre vjetore” tha përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Teuta i ‘rrëmben’ Kukësit Stivi Frashërin

Publikuar

-

Nga

Ende s’është bërë zyrtare, por Stivi Frashëri do të jetë largimi i radhës te skuadra e Kukësit. Burime të sigurta pranë futbollistit bëjnë me dije për newsport.al që titullari i portës verilindore nuk do të vijojë më bashkëpunimin me nënkampionët.

28-vjeçari korçar preferon të ndërrojë ambient në sezonin e ri dhe të njëjtat burime tregojnë se është arritur akordi me “Djemtë e Detit”. Pra, në edicionin e ri futbollistik ai do të mbrojë katërkëndëshin e skuadrës së Bledi Shkëmbit.

Kujtojmë që “gardiani” i njohur është prej dy vitesh pjesë e Kukësit. Paraqitjet e tij me verilindorët kanë qenë relativisht pozitive, por shpesh herë nuk ka mundur t’i shpëtojë edhe kritikave.

Ka një CV të pasur pasi ka kontribuar me skuadra me emër si Flamurtari, Tirana, ndërsa është formuar te ekipi i Bylisit. Tashmë pritet të shihet se si do të vijojë aventura e tij e re në portën e durrsakëve.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: