Connect with Us

Krimet në ish-Bllok/ Deputeti demokrat zbardh anën e errët

Krimet në ish-Bllok/ Deputeti demokrat zbardh anën e errët

Publikuar

-

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu, në një shkrim për kohën e diktaturës ka komentuar rreth ish-Bllokut dhe krimeve që kanë ndodhur aty.

Shehu thekson se nuk duhet të fokusohemi në faktin se “bllokmenët” i hanin kokën njëri-tjetrit se kjo ul peshën e krimeve mbi diktatorin Enver Hoxha.

Ndër të tjera, Shehu shkruan se Blloku dhe diktatori Hoxha janë e njëjta gjë pasi koncepti i Bllokut ishte krijuar prej tij dhe në funksion të tij.

Postimi i plotë i Tritan Shehu

Blloku ishte Paranojaku.
Mos kerkoni ta clironi edhe sado pak ate nga krimet e perbindeshme.
Lexoj komente apo interpretime sikur ne Bllok bllokmenet i “hanin koken” njeri-tjetrit, luftonin me njeri-tjetrin, dikush i krahason me “pulat e uritura” ne lufte midis tyre, dikush me beteja “epike” te egra njeri me tjetrin, etj!!
Une, qe nuk kam qene as per nje minute te vetme ne ate Bllok apo strukturat e tij, mund tu them se autoret keshtu po tentojne te ulin peshen e krimeve monstruoze qe rendojne mbi Diktatorin.
Blloku ekzistonte vetem reth Diktatorit, ai e kishte ndertuar ate mekanizem kriminal, i perkiste vetem atij e ishte vetem ne sherbim te tij e te familjes se tij.
Te tjeret ishin thjesht instrumenta apo figurante, qe edhe vendimin per te jetuar apo jo per ata e merrte vetem Paranojaku, ne baze te maktheve qe ai kalonte.
Asgje tjeter, Blloku nuk ekzistonte jashte tij, ishte prone e tij, te gjithe aty ishin “prone” e atij.
Dhe ata te gjithe, si “gomere te tredhur”, vetem prisnin radhen duke u lutur qe me pare “vendimit” per ta, te soste “kandili” i Paranojakut, por nderkaq i sherbenin me devotshmeri e ”patos” atij, ne shtimin e pirgjeve te kufomave.
Dhe kjo reflektohej me tej mbi nje popull te tere, mbi gjthecka tragjike ndodhi ne vendin tone./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

E ekzekutuan në derë të shtëpisë 11 vite më parë/ Gazetari zbardh motivin e vrasjes së Fatmir Xhindit

Publikuar

-

Nga

E ekzekutuan në derë të shtëpisë 11 vite më parë/ Gazetari zbardh motivin e vrasjes së Fatmir Xhindit

11 vite më parë u ekzekutua në hyrje të shtëpisë së tij ish-deputeti i ndjerë i Partisë Socialiste Fatmir Xhindi.

Gazetari Elton Qyno tha mbrëmjen e sotme se vrasja e tij thuajse është zbardhur, madje zbuloi edhe motivin e ekzekutimit.

Qyno tha se autori është në Roskovec dhe ngjarja dyshohet të ketë ndodhur për punë morali, por këto deklarata janë përballur me kundërshtinë e deputetit të PS-së Xhemal Qefalia.

Qefalia debatoi ashpër me gazetarin, pasi pretendon se këto janë thashetheme të pabazuara.

Debati i plotë në studion e “Repolitix”:

Elton Qyno: Në rrugë operative vrasja e Fatmir Xhindit thuajse është zbardhur. Të dhënat thonë në rrugë operative se është zbardhur vrasësi, është në Roskovec dhe vetë zoti Qefalia mbase e di.Xhemal Qefalia: Jo unë nuk e di

Elton Qyno: Sipas asaj që kam lexuar vrasja është kryer për punë morali dhe nuk ka lidhe fare për arsye politike.

Xhemal Qefalia: Po bëni një gabim trashanik, është thashetheme i pabazuar. Po bëni një gabim të cilën po fyn një njeri që është vrarë në mënyrë të befasishme me statusin e deputetit. Pastaj po gaboni se ju thoni se dini motivin dhe autorin dhe drejtësia nuk po vepron.

Elton Qyno: Unë thash që në fillim në rrugë operative.

Xhemal Qefalia: Kjo që po thoni është për ta kamufluar.

Elton Qyno: Jo unë e thash që në fillim këtë, po e  keqkuptoni.  Heshtët për këtë pjesë se mbase dhe vetë e dini./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Pandemia do të vazhdojë edhe për 18-24 muaj”/ Pipero kërkon të vihen në punë spitalet rajonale

Publikuar

-

Nga

“Pandemia do të vazhdojë edhe për 18-24 muaj”/ Pipero kërkon të vihen në punë spitalet rajonale

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka folur mbrëmjen e sotme në emisionin “Arena”,lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Pipero tha se pandemia do të vazhdojë edhe për 18 apo 24 muaj, ndërsa bëri me dije se ka kërkuar që të vihen në punë spitalet rajonale.

“Çështja është që të parandalojmë infektimin dhe jo nëse kemi apo nuk kemi kapacitete. Kam kërkuar që të mos veprojmë me praktikat Covid1, Covid2, Covid3 apo Covid4, por të vihen në punë spitalet rajonale, të jenë në veprim, për të përballuar më mirë koronavirusin.

Të vemë në shfrytëzim të gjitha kapacitetet, pasi ne do të bashkëjetojmë gjatë me këtë virus. Kjo pandemi besoj se do të vazhdojë edhe për 18 apo 24 muaj.Është një virus me shumë të panjohura, nuk e dimë ende burimin e infeksionit, si kaloi te njeriu dhe si u përhap.

Nuk ka respektuar ligjet e viruseve respiratore, përfshi këtu edhe temperaturat e larta të motit. Nuk kemi ende një medikamend efektiv ndaj Covid-19, ndërsa jemi në pritje të një vaksine.

Duhet të ruajmë distancat fizike, të mbajmë maskë dhe të ruajmë higjenën deri në daljen e një vaksine. Situata në Shqipëri vijon të mbetet e njëjtë përgjatë dy muajve”, tha Pipero./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Do na vinin deri në Sarandë”/ Gazetari zbulon ishullin “probematik” që mund të na heqë milje detare

Publikuar

-

Nga

“Do na vinin deri në Sarandë”/ Gazetari zbulon ishullin “probematik” që mund të na heqë milje detare

Gazetari Ferdinand Dervishi, ka folur mbrëmjen e sotme për çështjen e detit me Greqinë që ka ringjallur debat të ashpër.

Dervishi tha se ndarja e Detit duhet të bëhet vetëm në bazë të vendimit të Gjykatës Kushtetuese.

“Jemi në një fazë të tretë. Ose marrëveshje me një mbikëqyrës, ose gjykatë Ndërkombëtare. Ashtu si marrëveshja e 2009 edhe marrëveshja Bushati-Kotzias ka vdekur. Tani rruga është marrëveshja përmes një pale të tretë. Rama kërkon një palë të tretë mbikëqyrëse më shumë se një ndarje të Detit nga Gjykata Ndërkombëtare. Ndarja e Detit duhet të bëhet vetëm në bazë të vendimit të Gjykatës Kushtetuese”, u shpreh ai në emisionin “Open”.Gazetari deklaroi se problem qëndron te ishulli Barketa, njohja e të cilit sipas tij mund të na bëjë të humbasim shumë milje detare.

Ai tha se baraslargësia matet duke hequr vijë të drejtë nga ky ishull, ndërkohë që toka greke është shumë larg në distancë.

“Problemi është një shkëmb që gjendet pothuajse midis Greqisë dhe Shqipërisë. Problemi është se merr atributet e një ishulli. Në kohën e Berishës ndarja është bërë nga ishulli Barketa dhe kjo është shumë abuzive. Nuk mund të lejojmë që ishulli Barketa të ketë efekt të plotë, se do na vinin deri në Sarandë”, nënvizoi Dervishi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE