Connect with Us

Voltana Ademi e prerë/ “Nuk e lëshoj zyrën”

Voltana Ademi e prerë/ “Nuk e lëshoj zyrën”

Publikuar

-

“Do vazhdoj të jem në zyrë derisa të na mbështesin njerëzit”, kështu u shpreh kryebashkiakja në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi.

E ftuar në emisionin “Kjo Javë”, ndër të tjera Ademi theksoi se Kushtetua e parashikon që “kryetari pason kryetarin”, pas një procesi legjitim, siç e quan ajo.

“Unë kam dëgjuar, dhe është komike, kam dëgjuar edhe politikanë të artikulojnë data si 13 apo 12 gusht, që nuk i gjen të shkruara në asnjë dokument. Që do të thotë kushtetuta parashikon një mandat në vazhdimësi 4 vjecar. Nuk definohet, madje për vendorin është e hapur duke ia lënë mundësinë një procesi të drejtë të rregullt të zgjedhjeve. Kushtetua parashikon parimin e vazhdimësisë. Mund të ndodhë të përsëriten zgjedhjet, të mos kemi konkurrent për një bashki, këtu nuk mbaron puna. Puna e kryetarit të bashkisë, mbaron kur ka zgjedhje.

Ne nuk po flasim për t’u përshëndetur, çështja është më e thellë kur bëhet fjalë për legjitimitet të përfaqësimit, sepse përgjegjësia është shumë e madhe. Legjitimiteti është fjalë e madhe edhe për atë që duhet të jetë i zgjedhur, dhe kjo vlen për të gjithë ata që pretendojnë që në mënyrë ilegjitime të marrin atë që nuk i takon. Do të jem aty deri sa njerëzit na mbështesim. Përfaqësim i denjë, unë jam dhe do të jem kryetare e bashkisë së Shkodrës.” u shpreh Ademi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

135 të infektuar në shtetin fqinj/ Humbin jetën 4 pacientë në 24 orë

Publikuar

-

Nga

135 të infektuar në shtetin fqinj/ Humbin jetën 4 pacientë në 24 orë

Nga 1259 teste të realizuara në Maqedoninë e Veriut, 135 persona kanë rezultuar pozitiv me Covid-19.

Instituti i Shëndetit Publik në shtetin fqinj bën me dije se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën katër pacientë.

Gjithashtu raportohet se janë shëruar 142 persona të infektuar me koronavirus.

Që nga fillimi i pandemisë në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar 8332 të infektuar, nga të cilët janë shëruar 4468 persona dhe kanë humbur betejën me virusin e padukshëm 389 pacientë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Qëllohet me armë drejtori dhe shoferi i Voltana Ademit në Shkodër

Publikuar

-

Nga

Qëllohet me armë drejtori i Voltana Ademit në Shkodër

Qëllohet me armë zjarri drejtori i Ujësjellës Kanalizimeve në qytetin e Shkodrës dhe djali i tij. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 16:00 pranë Stacionit të Trenit, ndërsa i plagosur, përveç drejtorit të Voltana Ademit,  Mark Molla ka mbetur edhe djali i tij, Kristjano Molla. Të dy janë qëlluar me armë në derën e banesës nga 43-vjeçari Mhill Pllumbaj, dhe sipas burimeve të CNA.al janë qëlluar me automatik nga një distancë prej 30 metrash, ndërsa autori i kapur tashmë po jep dëshminë në Polici.

Të plagosurit janë transportuar në spital dhe ndodhen jashtë rrezikut për jetën, ndërsa Policia  pasi ka arritur të arrestojë autorin e ngjarjes, shkruan se motiv për ngjarjen është është bërë një konflikt i çastit.

Policia thotë:

Plagosi me armë zjarri pas një konflikti të çastit, Drejtorin e Ujësjellësit në Bashkinë Shkodër dhe djalin e tij, kapet dhe prangoset në kohë rekord autori, falë reagimit të menjëhershëm dhe profesional të Policisë.

Rreth orës 16:00, në lagjen “Mark Lula”, në Shkodër, shtetasi M. P., para banesës së tij, pas një konflikti për motive të dobëta me shtetasin M. M, me detyrë Drejtor i Ujësjellësit në Bashkinë Shkodër dhe djalin e tij K. M., i ka plagosur të dy me armë zjarri pistoletë.

Pamje nga vendngjarja

Shtetasi M. M. dhe djali i tij K. M. janë transportuar menjëherë në Spitalin Rajonal Shkodër, ku ndodhen jashtë rrezikut për jetën. Policia e Shkodrës dhe strukturat e DVP Shkodër, me marrjen e njoftimit, shkuan menjëherë në vendngjarje, duke bërë rrethimin e zonës dhe falë veprimeve të shpejta dhe profesionale bënë kapjen dhe arrestimin në flagrancë të autorit, shtetasit M. P, 43 vjeç, të cilit në momentin e kapjes shërbimet e Policisë i gjetën dhe sekuestruan edhe armën me të cilën ky shtetas plagosi shtetasit M. M. dhe K. M. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sport

Partizani i shtang të gjithë, akord me një futbollist 23-vjeçar nga Hong Kongu

Publikuar

-

Nga

Një lajm i bujshëm nga Hong Kongu, për merkaton e Partizanit. “hk.on.cc”, bën me dije se kampionët në fuqi të Kategorisë Superiore kanë arritur akordin me futbollistin Remi Dujardin, i cili do të jetë goditja e parë në merkato e Partizanit për sezonin e ardhshëm.

Së fundmi 23-vjeçari ka qenë pjesë e klubit të Helsinkit, por për shkak të pandemisë, ai nuk pati mundësi të luajë në ndeshjet zyrtare. Mbrojtësi tajvanezo-francez, është 23-vjeç dhe ka qenë pjesë e ekipit U-23 të Hong Kongut. Gjithashtu, Dujardin ka qenë pjesë edhe e klubit spanjoll të Jumilas në Spanjë.

LEXO TE PLOTE