Connect with Us

Diplomati amerikan “zbulon” prapaskenat/ Kush e “hoqi qafe” Ramush Haradinajn

Diplomati amerikan “zbulon” prapaskenat/ Kush e “hoqi qafe” Ramush Haradinajn

Publikuar

-

Diplomati amerikan Daniel Serwer, i cili ka qenë gjatë gjithë javës në Prishtinë ka folur gjatë dhe ka treguar prapaskenat lidhur me dorëheqjen e kryeministriti të Kosovës Ramush Haradinaj.

Serwer sqaron se ShBA ka qenë kudër taksës që kishte vendosur Haradinaj, dhe duke e thirrur atë në Gjykatën Speciale e cila drejtohet nga amerikanët tregon se kjo është një lëvizje politike pët ta “hequr qafe” Haradinajn.

Daniel Serwer

Kam qëndruar në Prishtinë gjatë tërë javës, ku dje kryeministri Ramush Haradinaj dha dorëheqje. Një tribunal special që do të merret me krimet e kryera pas luftës së viteve 1998-1999 i ka dërguar ftesë për të shkuar në Hagë. Ende nuk dihet nëse ai është i akuzuar ose dëshmitar. Ai është gjykuar dy herë në Tribunalin Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë dhe është shpallur i pafajshëm.

Bisedova me Kryeministrin të mërkurën. Ai nuk dha ndonjë shenjë për këtë që ndodhi dhe ka gjasë që nuk e ka ditur.

Është një kohë e vështirë këtu. Taksat që Ramushi i ka vendosur ndaj prodhimeve serbe e kanë bllokuar dialogun e Bashkimit Evropian mes Beogradit dhe Prishtinës, i cili kishte për qëllim t’i zgjidhte shumë çështje që kanë mbetur një gjeneratë pasi Slobodan Milosheviqi e dëboi gjysmën e popullsisë shqiptare, por që u dorëzua pas fushatës 78-ditore të bombardimeve të NATO-s për ta sjellë administrimin e Kombeve të Bashkuara në provincën e kontrolluar nga Serbia. Kosova tashmë është demokraci parlamentare, – që ende nuk njihet si shtet sovran nga disa shtete – në të cilën duhen të mbahen zgjedhje brenda 45 ditëve nga dorëheqja e kryeministrit. Opozita, e cila kërkonte zgjedhje në tetor, ka pak gjasa që të jetë e gatshme për to në fillim të shtatorit.

Dikush mund të mendojë se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë prapa manovrës juridike që bëri që Ramushi të japë dorëheqjen. Gjykata Speciale është e themeluar sipas ligjeve të Kosovës, por përbëhet kryesisht nga evropianët me një kryeprokuror amerikan, të caktuar nga Administrata e Trumpit. As që keni nevojë të jeni mbështetës me përvojë i teorive konspirative për të paramenduar se amerikanët, të cilët ishin të zemëruar me taksën e Ramushit dhe kundërshtimin e shkëmbimit të territoreve në baza etnike me Beogradin, kanë vendosur ta heqin qafe atë.

Nëse është kështu, ata kanë bërë një gabim të madh. Dy betejat e kaluara të Ramushit në Hagë nuk i kanë bërë asgjë, përpos që ia kanë rritur popullaritetin në Kosovë. Taksa dhe kundërshtimi i shkëmbimit të territoreve janë të popullarizuara. Thirrja e Ramushit në Hagë ka shumë më tepër gjasa që ta shtojë përkrahjen politike ndaj tij, sesa ta dëmtojë atë.

Por mund të ndodhë që gjykata, duke vepruar në bazë të pavarësisë së saj, të vlerësojë se ka arsye për ta marrë në pyetje Ramushin ose edhe ta akuzojë atë. Thjesht nuk e dimë. Është e qartë, serbë dhe shqiptarë janë vrarë pas luftës. Shumica e njerëzve këtu mendojnë se Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK), në të cilën Ramushi ishte komandant rajonal, është pjesërisht përgjegjëse për këtë. Unë jam në favor të asaj që fajtorët të mbahen përgjegjës për këto krime. Por do të ishte tërësisht papjekuri të gjykojmë se kush është fajtori.

Deri tash, reagimi popullor ndaj dorëheqjes së Ramushit është i qetë. Ne morëm pjesë mbrëmë në Festivalin e Filmit në Prishtinë, i cili po mbahet përballë zyrës së Kryeministrit. Një turne i basketbollit të rrugës mbahej në hapësirën mes tyre. Njerëz familjarë ecnin të gëzuar nëpër sheshin “Nënë Tereza”. Sigurisht që tërë kjo mund të ndryshojë, por tash për tash duket se njerëzit janë më të interesuar të kënaqen në motin e kthjellët dhe të freskët, sesa të brengosën për atë që i ka ndodhur kryeministrit.

Presidenti i Kosovës, Thaçi, i cili gjithashtu ishte pjesë e kuadrit të UÇK-së, tashmë duhet ta mbikëqyrë themelimin e një qeverie të përkohshme. Vetë ky proces do të jetë i vështirë, sepse Ramushi ka një shumicë të ngushtë në kuvend. Rezultati i zgjedhjeve është i paparashikueshëm. Ky është lajmi i mirë: Pavarësisht shkeljeve të partive politike në fushata dhe në qendra votimesh, shtypi këtu është i lirë në bazë të standardeve evropiane dhe zgjedhjet janë garë serioze politike. Formimi i koalicioneve para dhe pas zgjedhjeve lë shumë paqartësi rreth rezultatit të tyre, raporton Gazeta Express.

Zgjedhjet janë përçarëse në mënyrë të natyrshme. Para se të kthehet në besime me Beogradin, Prishtina do të ketë nevojë për më shumë unitet sesa që ka pasur gjatë qeverisjes së Ramushit. Këshilla ime për këdo që vjen në pushtet: Mënyra e vetme për të arritur një marrëveshje të mirë do të jetë largimi nga një marrëveshje e keqe dhe mënyrë e vetme që një marrëveshje e mirë të zbatohet është duke e bindur shumicën e qytetarëve se ajo është e mirë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Tradhëtia e Lulit/ Ja, video

Publikuar

-

Nga

Kryetari i PD, Lulzim Basha gjate nje konference per mediat nga selia blu

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka tradhëtuar dhe zhgënjyer demokratët, me vijimin e marrëveshjes me kryeministrin Edi Rama.

Tryeza e djeshme zgjedhore, të gjithë demokratët e vërtetë, i vuri kundër Bashës.

Ky i fundit, në këmbim të lirisë së tij, shumëzoi me zero djegien e mandateve, hodhi poshtë protestat e vitit të kaluar duke gënjyer të gjithë ata që e ndoqën nga pas.

Basha harroi betimin me zë dhe figurë, në emër të kishës Laçit se Ramën dhe të tijtë do ti prangoste.

Gjatë një takimi me banorët e Kurbinit, Luli,  betohej për Kishë të Laçit se do e fuste Ramën në burg.

“Edi Rama, Belinda Balluku, Damian Gjiknuri do të shkojnë para drejtësisë. Zotohem para kurbinasve, para Kishës të Laçit”, deklaron Basha.

CNA.al sjell videon e mëposhtme, ku kreu i PD-së i entuziamuar betohej për burgosje të Ramës, madje duke përdorur edhe emrin e një vendi të shenjtë./CNA.al


LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha “përtyp” akuzat për Gjiknurin/ Ja, cili është qëndrimi i ri i tij

Publikuar

-

Nga

Damian Gjiknuri ka qenë një ndër eksponentët e PS, që është akuzuar ashpër nga kreu i PD-së Lulzim Basha.

Por një ditë më parë të dërguarit e tij u ulën në një tavolinë me Damian Gjiknurin, i cili doli në përgjigmet e dosjes “184”.

Në konferencën e sotme për shtyp, Basha është pyetur edhe në lidhje me këtë çështje.

“Detyra ime është t’iu tregoj se teza që u legjitimua Gjiknuri është e shpërndarë nga propaganda e Ramës, pre e të cilës mund të ketë rënë ndonjë naiv. Shqipëria do të ndryshojë përmes të njëjtave mekanizmave në Evropë: Zbatimi i ligjit.

Në kushtet e Bundestagut është fillimi i ndjekjes penale, kundër blerjes së votave, kusht i përforcuar me arrestimin.

Nuk ka për të pasur amnisti as për Gjiknurit, as për Dakon, as për Avdylajt, për askënd që është përfshirë në shit-blerjen e votave. Dërgimi i tyre aty ku e kanë vendin është përparësi”, ka thënë Basha./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

A do të japësh dorëheqjen?/ Gazetarët copëtojnë Bashën

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD-së Lulzim Basha është pyetur nga gazetarët nëse do të japë dorëheqje, nga drejtimi i selisë blu.

Pas marrëveshjes me Ramën, që u rikonfirmua dje, një pjesë e madhe e demokratëve, kanë kërkuar largimin e tij.

Kreu i Republikës së Re i quajti mbështetës të Ramës dhe tradhëtarë të gjithë demokratët që kërkojnë dorëheqjen e tij. Në konferencën për shtyp Luli ka qenë mjaft i tensionuar dhe në vështirësi pas pyetjeve kryqëzuese që iu kanë bërë gazetarët.

Basha është vënë me shpatulla pas murri për djegien e mandateve dhe brtaktisjen e kauzave të opozitës duke shkuar në tryezë me Edi Ramën menjëherë pasiu gjykata i mbylli ccështjen e lobimeve në SHBA./CNA.al

LEXO TE PLOTE