Connect with Us

“Burime të bazuara në bio”/ Shkencëtarët japin lajmin e mirë, shpiket makina e “gjelbër”

Aktualitet

“Burime të bazuara në bio”/ Shkencëtarët japin lajmin e mirë, shpiket makina e “gjelbër”

Publikuar

-

Prej shumë vitesh tymi i makinave ka shkaktuar fenomenin e ngrohjes globale dhe shumë shkencëtarë jane munduar t’i japin zgjidhje këtij problemi.

Por së fundmi një grup shkencëtarësh janë duke punuar që të kthejnë barërat e këqija në karburant për automjetet dhe të prodhohen, kështu e thënë shkurt makinat e ‘’gjelbra’’.

‘’BBC’’ shkruan se një grup kërkimor në Poloni është duke punuar që të përdorin bimët që nuk janë pjesë e zinxhirit ushqimor të njeriut, për t’i kthyer ato në pjesë për makinat dhe burim energjie.

Ky projekt është quajtur ‘’Biomotive’’ dhe për realizimin e tij Bashkimi Europian ka dhuruar 15 milionë euro.

Një prej shkencëtarëve Wojciech Komala beson se projekti i tyre mund të çojë në reduktimin e emetimit të karbonit në atmosferë.

Ai ka thënë:

Ne po punojmë që të ulim gjurmën e karbonit duke përdorur burime të bazuara në bio.’’

Burimi:https://www.bbc.com/news/business-48988355

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

E masakruan me thikë në zemër/ Kush është 34-vjeçari, baba i dy fëmijëve që u vra sot në Durrës

Publikuar

-

Nga

E masakruan me thikë në zemër/ Kush është 34-vjeçari, baba i dy fëmijëve që u vra sot në Durrës

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në qytetin e Durrësit, ku një person ka mbetur i vdekur pas një goditje me thikë në zemër.

Viktima është Idajet Dulla, 34 vjeç dhe baba i dy fëmijëve. Ai është nga Kukësi, por banonte në Durrës dhe punonte në një karburant.

Sipas të dhënave të para, mësohet se viktima fillimisht ka debatuar me një person i identifikuar si Arbër Koti, shofer autobuzi, për motive banale.Më pas, viktima e ka qëlluar me grusht këtë të fundit, ndërsa Koti ka nxjerrë thikën duke e lënë të vdekur.

Mësohet se ka qenë e ëma dhe bashkëshortja që e kanë çuar në spital atë, por fatkeqësisht nuk ka mundur të mbijetojë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrasja në Durrës/ Zbardhen detajet e para, viktima u konfliktua me shoferin e furgonit

Publikuar

-

Nga

Një tjetër ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në qytetin e Durrësit, ku një burrë është qëlluar me thikë në zemër.

Bëhet fjalë për Idajet Dullën 34 vjeç i cili është gjetur i vdekur te shinat e trenit.

Edhe pse ambulanca e ka marrë menjëherë trupin dhe e ka dërguar në spital, ka qenë shumë vonë që ai të mbijetonte.Sipas të dhënave të para, mësohet se viktima është konfliktuar me shoferin e një furgoni për shkaqe banale.

Policia ka identifikuar autorin dhe është vënë në ndjekje të tij./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

E rëndë në Durrës/ Gjendet i vrarë një person

Publikuar

-

Nga

Aksident i rëndë në aksin Morinë-Milot/ Humb jetën një person

Një person është gjetur i vrarë pak minuta më parë në Durrës.

Mësohet se viktima është indetifikuar si shtetasi Idajet Dulla.Raportohet se ai është vrarë me thikë pranë shinave të trenit, në zonën e Plepave.

Nga informacionet paraprake, ende nuk bëhet me dije shkaku i vrasjes, ndërsa policia po heton për rrethanat e ngjarjes dhe identifikimin e  autorit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE