Connect with Us

Vranësira dhe reshje shiu/ “Çmendet” moti , ja si do të jetë kjo javë për ata që janë me pushime

Aktualitet

Vranësira dhe reshje shiu/ “Çmendet” moti , ja si do të jetë kjo javë për ata që janë me pushime

Publikuar

-

Prej disa ditësh në vendin tonë kanë mbizotëruar vranësirat dhe reshjet e shiut. Thuajse në të gjithë vendin pati ulje të ndjeshme të temperaturave dhe të gjithë menduam të anulonim pushimet.

Por jo, “Meteoalb” jep lajmin e mirë për të gjithë. Sipas tyre temperaturat do të pësojnë një rritje me 2-3 gradë.

LEXO EDHE:  Parashikimi i motit për nesër/ Ja si pritet të jenë temperaturat

Reshjet e shiut do të jenë prezente vetëm në zonën Juglindore, por edhe aty në sasi të vogla. Temperaturat do të luhaten nga 11 gradë paradite, deri në 31 gradë në kulmin e vapës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Gjendet e pajetë një 69-vjeçare në një resort turistik/ Mister shkaqet

Publikuar

-

Nga

Gjendet e pajetë një 69-vjeçare në një resort turistik/ Mister shkaqet

Një 69-vjeçare është gjetur e pajesë në një resort turistik, në aksin Turizëm-Kanali i Cukës në Sarandë.

Mësohet se viktima është 69-vjeçarja me inicialet L.P.

Burimet bëjnë të ditur se ajo është gjetur pa jetë mëngjesin e sotëm në një dhomë të resortit, nga vajza e saj.

Policia dhe ambulanca kane shkuar ne vendin e ngjarjes, ndërsa kanë nisur hetimet për zbardhjen e shkaqeve të vdekjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Keni bërë plane për fundjavën?/ Mësoni si do jetë moti, sa do arrijnë temperturat

Publikuar

-

Nga

Keni bërë plane për fundjavën?/ Mësoni si do jetë moti, sa do arrijnë temperturat

Fundjava do të ketë mot kryesisht të kthjellët e vranësira në zhvillim në orët e mesditës.

Sipas SHMU, në Alpe dhe përgjatë relieveve malore vranësirat do të pasohen nga reshje lokale shiu.

Era nga kuadrati i veriut me shpejtesi 1-8m/s, ndersa në orët e pasdites të së diel era fiton intensitet deri në 15m/s kryesisht përgjatë vijës bregdetare.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Në mes të pandemisë, mijëra qytetarë të Laçit 1 muaj pa ujë të pijshëm!”

Publikuar

-

Nga

Gjatë takimit me banorët e grupseksionit nr. 5 në Sanxhak, Laç, mbi propozimet e kandidatëve të Partisë Demokratike për pushtetin qendror dhe atë lokal, kreu i FRPD Belind Këlliçi ka denoncuar një problem shqetësues për këta banorë.

Sipas kreut të FRPD, mungesa e ujit të pijshëm prej më shumë se 1 muaji, në Sanxhak, Laç dhe Kurbin është një problem real edhe pse tingellon e pabesueshme ne 2020, përpos kushteve të vështira ekonomike dhe mjerimit që ka pllakosur kudo, banorët tashmë përballen dhe me mungesen më bazike në keto kushte pandemie.

“Procesi i propozimeve te kandidateve te Partise Demokratike per pushtetin qendror dhe ate lokal, vijoi me grupseksionin nr. 5 ne Sanxhak, Laç. Transparence, pozitivitet dhe pergjegjshmeri maksimale ne cdo propozim!

Nje nder problemet kryesore te diskutuara ne Sanxhak, pas procesit te propozimeve ne zbatim te Udhezimit nr. 60 te PDSH, ishte dhe mungesa e ujit te pijshem prej me shume se 1 muaji, ne Sanxhak, Laç dhe Kurbin! Edhe pse tingellon e pabesueshme ne 2020, me mijra qytetare te Kurbinit, perpos kushteve te veshtira ekonomike dhe mjerimit qe ka pllakosur kudo, tashme perballen dhe me mungesen me bazike ne keto kushte pandemie!

LEXO EDHE:  Ndryshon sërish moti/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

LEXO EDHE:  Moti bën kthesën e papritur/ Si pritet të jetë java e ardhshme

Nderkohe qe qeveria vijon propaganden dhe situata e menaxhimit te pandemise shkaktuar nga Covid-19 ka dale teresisht jashte kontrollit, nderkohe qe kudo behet thirrje per respektimin e distances sociale dhe ruajtjen e higjienes personale, ne nje sjellje teresisht kriminale dhe primitive, Edi Rama i mohon ujin e pijshem mijra e mijra qytetareve!

Ndaj shpresa e vetme per rikthimin e Shqiperise ne normalitet, mbetet vetem Partia Demokratike. Bashke do ja dalim”, shkruan Këlliçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE