Connect with Us

Teknologjia po na zëvendëson/ Ilustrimet që tregojnë ndryshimin drastik në jetën tonë

Aktualitet

Teknologjia po na zëvendëson/ Ilustrimet që tregojnë ndryshimin drastik në jetën tonë

Publikuar

-

Teknologjia po “dominon” në jetën tonë ku gjatë gjithë kohës ne jemi të zënë në telefona, laptope dhe televizorë dhe komunikimi mes njerëzve po humbet.

Por a janë të gjithë këto një zëvendësim i përshtatshëm për familjen dhe miqtë? Ndoshta është koha që të gjithë ne të mendojmë për këtë para se të jetë tepër vonë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ndryshime në kodin e familjes/ Lejohet për herë të parë birësimi tek bashkëjetuesit dhe një person i vetëm

Publikuar

-

Nga

Ndryshime në kodin e familjes/ Lejohet për herë të parë birësimi tek bashkëjetuesit dhe një person i vetëm

Për shkak të vështirësive në procesin e birësimit të fëmijëve, Ministrinë e Drejtësisë  ka bërë ndyshime në Kodin e Familjes.

Për herë të parë do të lejohen birësimi i fëmijëve nga bashkëjetuesit që kanë bashkëjetuar për të paktën tre vite, por edhe nga një person i vetëm. Madje birësuesve do t’i lejohen disa birësime.

Risia tjetër qëndron edhe tek sjellja e një dispozite të re duke detyruar gjykatën dhe njësinë e mbrojtjes së fëmijës pranë pushtetit vendor për të informuar prindërit e fëmijës mbi qëllimin, kushtet ligjore dhe pasojat që do të sjellë pëlqimi për birësim.Gjatë fjalës së saj ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj tha se kjo nismë ligjore do të thjeshtojë procedurat burokratike për të garantuar më shumë siguri.

LEXO EDHE:  Kodi i ri Etik për sjelljen e deputetëve në Parlament, ja rregullat e reja

LEXO EDHE:  Kodi i ri Etik për sjelljen e deputetëve në Parlament, ja rregullat e reja

‘Kjo nismë ligjore vjen për të thjeshtuar procedurat burokratike dhe për të garantuar më shumë siguri, duke mbajtur në konsideratë interesin më të lartë të fëmijëve”, tha Gjonaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Covid mbyll gjykatën e Kurbinit/ Gjyqtarët nga Tirana do shqyrtojnë çështjet urgjente

Publikuar

-

Nga

Mbyllet gjykata e Kurbinit pasi tre gjyqtarë janë infektuar me koronavirus.

Mësohet se gjyqtarët e infektuar janë karantinuar në banesat e tyre. KLGJ ka miratuar një listë të gjyqtarëve nga kryeqyteti që do shkojnë në Kurbin për të shmangur kolapsin, për çështjet urgjente si masat e sigurisë.Lista e miratuar përfshin tetë gjyqtarët nga Tirana, që do të kenë gatishmërinë e tyre deri më datë 28 shtator.
Gjyqtarët që do shqyrtojnë masat e sigurisë të huazuar nga Tirana janë: Shefkie Demiraj, Bedri Qori, Ardian Kalia, Besnik Hoxha, Artan Hajredinaj, Albert Mece, Elisabeta Gjoni, Gert Hoxha, Sokol Pasho.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Balla: Nuk shoh arsye për ndryshime rrënjësore në ekipin e ministrave

Publikuar

-

Nga

Balla: Nuk do isha dakord, nuk shoh arsye për ndryshime rrënjësore në ekipin e ministrave

Sekretari i Përgjithshëm i PS-së Taulant Balla ka komentuar ndryshimet e fundit në qeveri, lidhur largimin e Besa Shahinit, ardhjen e Evis Kushit dhe për largimin e Sandër Lleshaj.

Taulant Balla është shprehur për News 24 kundër ndryshimeve në rang ministrash, pasi sipas tij duhet të fokusohen në zgjedhjeve e 25 prillit.

“Unë nuk gjej arsye të mendoj për ndryshime të thella në qeveri, vlerësoj shumë lart punën që është bërë në ministritë përkatëse. Nuk do isha dakord. Nuk shoh arsye për ndryshime rrënjësore në ekipin e ministrave”, tha ndër të tjerash Balla.Sipas tij PS ka një aleancë më njerëzit e zakonshëm dhe shton se vetëm kundrejt atyre japing llogari.

LEXO EDHE:  Kuvendi miratoi ndryshimet në Kushtetutë/ Basha shpërthen kundër Ramës

LEXO EDHE:  Teknologjia ultrasonike

“Nuk ka lidhje me ndryshimet. Sipas ligjit ndalohen grumbullimet, sa kohë kemi ndaluar dasmat, padyshim dhe aktivitetet e mëdha politike. I kemi dorëzuar kryeministrit një vlerësim të performancës së shërbimeve nëpër rrethe. PS ka një aleancë me njerëzit e zakonshëm, vetëm kundrejt tyre japim llogari.

Jo vetëm do konfirmojmë numrin 74 të mandateve por në disa qarqe nga analiza që kemi bërë dje, pritshmëritë tona janë që do shtojmë edhe votat e numrin e mandateve”, përfundoi Balla.

LEXO TE PLOTE