Connect with Us

Kapriçot e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Aktualitet

Kapriçot e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Publikuar

-

Kapriçot e motit/ Ja çfarë pritet për ditët në vijim, sa do arrijnë temperaturat

Moti për ditën e sotme do të jetë me kthjellime në ultësirën Perëndimore dhe vranësira mesatare në Juglindje ku do të dhe rreshje shiu të izoluara.

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:
në bregdet: 20 / 28 °C
në vendet e ulëta: 17 / 31 °C
në vendet malore: 12 / 20 °C

Era do të  jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8- 10 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 34 me lartësi vale 0,5–1,0  metër në det të hapur.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bylykbashi nxjerr pamjet “e turpshme”/ Durrsakët janë lënë qëllimisht në mes të pisllëkut

Publikuar

-

Nga

Bylykbashi më i ndëshkuari në Durrës/ Skualifikoi Rusmalin nga gara për Komisioner

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi, ka publikuar videon e FRPD-së së Durrësit, e cila ka nxjerrë pamjet e kanalizimeve dhe mbeturinave të papastruara nga bashkia.

Bylykbashi ngre akuzat se socialistët i kanë shuar Durrësit memorjen nën beton dhe i kanë zhdukur qendrën.

Sipas tij, banorët e qytetit bregdetar janë lënë qëllimisht në mes të pisllëkut mungesës së infrastrukturës dhe të shërbimeve.

Durrësit, ne 20 vitet qe jane ne pushtet ne kete qytet, qeveritaret socialiste i shuan memorien nen beton. Ia zhduken qendren e qytetit sic e mbajne mend durrsaket. Sot eshte nje shesh qe i ngjan cdo qendre qyteti ne Lindjen e Mesme. Lum kush ruan fotot e femijerise per ta kujtuar ate qytetin e bukur buze detit.

Por sot ne 2020 Durresi ‎eshte edhe realiteti i kesaj video. Jane banore te qytetit qe lihen qellimisht ne mes te pisllekut, mungeses se infrastruktures dhe te sherbimeve. Ish Keneta dhe zonat e tjera te periferise jane deshmia e nje pushteti qe perbuz qytetaret e vet. U merr parate me taksa qe shpenzohen per Velieren dhe riberjen e rrugeve e lukse te kota çdo vit sepse ashtu mund te vidhet me lehte, ama keta banore te Durresit trajtohen si ne bidonvilet e Botes se Trete.

Ky eshte turp qe merr fund me 25 prill 2021. Ate dite vota vlen sa 20 vitet qe ju kane vjedhur!”, shkruan demokrati në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Iraku arreston “shefin administrativ” të grupit ekstremist

Publikuar

-

Nga

Iraku arreston "shefin administrativ" të grupit ekstremist
Pjesëtarët e forcës elite kundër-terrorizmit të Irakut thanë se kanë arrestuar “shefin administrativ” të grupit ekstremist, Shteti Islamik.

Arrestimi i tij ka ndodhur pasi ai ka arritur në aeroportin e Bagdadit.

Ai njihet si Abu Naba, dhe u arrestua gjatë muajit tetor, derisa po hynte në një taksi me të dalur nga aeroporti i Bagdadit”, i tha agjencisë AFP, zëdhënësi i forcës elite të Irakut, Sabah al-Noaman.

Ai e përshkroi të arrestuarin si një “shënjestër të rëndësishme” pasi dyshohej se siguronte mbështetje financiare për grupin, pastaj që i njëjti ka organizuar takime dhe ka shkëmbyer mesazhe ndërmjet anëtarëve të grupit.

Por, Noaman refuzoi të tregojë emrin e vërtetë të Abu Naba-s, dhe se prej nga ai kishte fluturuar për në Bagdad. Ai nuk tregoi as se si kishte arritur të kalonte kontrollin e sigurisë së aeroportit, para se të arrestohej.

LEXO EDHE:  “Çmendet” moti/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët 

LEXO EDHE:  Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët 

Në vitin 2014, Shteti Islamik kishte nën kontroll një të tretën e territorit të Irakut, të cilin trupat lokale të mbështetura nga koalicioni i udhëhequr nga SHBA arriten ta merrnin nën kontroll në fund të vitit 2017./ REL

LEXO TE PLOTE

Sociale

Diaspora Flet 2020 sjell së bashku emra të mirënjohur

Publikuar

-

Nga

Diaspora Flet 2020 sjell së bashku emra të mirënjohur

Germin organizoi edhe këtë vit konferencën Diaspora Flet, e cila për shkak të pandemisë u zhvillua online përmes një platforme teknologjike. Konferenca synon të lidhë profesionistë të industrisë, biznese, komunitete, aktivistë dhe ekspertë nga e gjithë bota për të reflektuar mbi angazhimin e diasporës shqiptare në 20 vitet e fundit dhe për të eksploruar dhe reflektuar mbi rolin e saj në 20 vitet e ardhshme. Konferenca u përqëndrua në “GlobAL2020: Lidhu. Krijo. Bashkëpuno” që synon të eksplorojë mënyra në të cilat shqiptarët në të gjithë botën mund të ndikojnë pozitivisht dhe forcojnë bashkëpunimin ndërkombëtar, të kontribuojnë në rritjen e komuniteteve të diasporës dhe të bëjnë ndryshime domethënëse në jetën e atyre që jetojnë në vendet e origjinës.

Gjatë të treja ditëve pati shumë diskutime, prezantime inspiruese dhe biseda me njerëz të mirënjohur. Gjatë konferencës tre-ditore pati folës nga fusha të ndryshme si Afërdita Rakipi, Pandeli Majko, Ori Hoxha, Fadil Berisha, Emina Cunmula, Ermonela Jaho, Hilmi Gashi, Rita Ora, Atifete Jahjaga, etj. Ish-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga foli për migracionin, rolin e grave në migrim, remitancat dhe nevoja për bashkërendimin e aktiviteteve mes diasporës dhe institucioneve të vendit amtar. Presidentja Jahjaga e pyetur rreth fenomenit të migracionit u shpreh se migrimi duhet të jetë një zgjidhje dhe jo një obligim i ndikuar nga faktorët e brendshëm. Ajo kërkoi një angazhim dhe një seriozitet nga elita politike për të trajtuar diasporën si pasuri kombëtare duke shprehur në fund përulje ndaj diasporës dhe ndihmës së saj në ndërtimin e Kosovës. Konferenca gëzoi edhe prezencën e ambasadores së SHBA në Shqipëri, Yuri Kim.

Gjithashtu, nga bota e biznesit, folës kryesor ishte Elvin Guri, aksioneri kryesor i One Telecommunications i cili foli për angazhimin ekonomik të diasporës. Elvini ka investuar në atdhe pas shumë vitesh aktivitet të suksesshëm jashtë vendit. I pyetur nga moderatorja Ilva Tare se si mund të bëhet vendi ynë më atraktiv për investime të huaja, z. Guri shprehu se duhet përmirësuar infrastruktura fizike, digjitale, politik-bërja, ekonomia dhe të rritet cilësia e arsimit.  Investimin e tij në One Telecommunications, Elvini e konsideron si kontribut të tij për vendin që të ndihmojë në integrimin e hapësirës ekonomike të Shqipërisë. Vizioni i tij është që të krijojë një kompani shqiptare dhe jo një kompani të Shqipërisë apo Kosovës. Ilva Tare solli në vëmendje edhe aspektin filantropik të Elvinit, i cili ka financuar mbi 400 studentë shqiptarë në Bullgari dhe Kosovë për të ndjekur studimet e tyre. Sipas Elvinit “Kam zgjedhur të investohem tek edukimi si një mënyrë sistemike dhe e qëndrueshme për të gjeneruar breza që do t’i shërbejnë së ardhmes.”

Në konferencë u diskutuan edhe tema mbi transferimin e njohurive dhe aftësive nga diaspora në atdhe. Biseda kryesore u mbajt nga Kingsley Aikins, themeluesi dhe drejtori gjeneral i Institutit të Rrjetëzimit, një organizatë me vendndodhje në Dublin, që këshillon shtete, qytete, rajone, ndërmarrje, etj. se si të zhvillojnë strategji për t’u lidhur me diasporat e tyre përmes rrjetëzimit. Krahas këtyre bisedave, u zhvilluan edhe shumë diskutime paralele dhe panele në të cilat u hodhën ide dhe pikëpamje mbi mundësitë që diaspora të tranferojë një pjesë të dijeve dhe aftësive në vendet amtare. Në këtë qasje, teknologjia dhe digjitalizimi marrin nje rëndësi të veçantë pasi lehtësojnë prezencën e diasporës përmes kontributit virtual.

LEXO EDHE:  Ndryshon moti/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

LEXO EDHE:  Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët 

Konferenca u mbyll me dy paraqitje të veçanta: njëra – diskutim mes dy kampionëve, Robin Krasniqi dhe Lorik Cana, të cilët rrëfyen rrugëtimet e tyre dhe kërkuan nga të rinjtë shqiptarë të mos heqin dorë kurrë nga ëndrrat e tyre; si dhe paraqitjes surprizë të Rita Oras, e cila në rrëfimin e saj shprehu falenderime dhe përulje ndaj komunitetit të diasporës për përkrahjen ndaj saj në fillimet e karrierës. “Unë kam qenë gjithmonë e pasionuar që të flas për rrugëtimin tim dhe Kosova është krenaria ime. Rita më tej shtoi se inspirimi dhe suksesi i saj burojnë edhe nga karakteri dhe traditat familjare shqiptare. Kur u pyet për këngën “Shine your light” video-spoti i së cilës është realizuar në Prishtinë, Rita tha se ajo ndihet e obliguar për të kontribuar për vendin dhe njerëzit e saj, dhe se gjithmonë vjen në Prishtinë dhe angazhohet që ta bëjë atë pjesë të hartës botërore për gjëra pozitive.

LEXO TE PLOTE