Connect with Us

Basha gënjeu kryebashkiakët e opozitës/ Ngelen të gjithë me “gisht në gojë”

Aktualitet

Basha gënjeu kryebashkiakët e opozitës/ Ngelen të gjithë me “gisht në gojë”

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ditët e fundit ka zhvilluar takime, kryesisht me bashkitë, ku PD-ja ka qënë drejtuese në katër vitet e kaluara, por edhe në disa bashki të tjera.

Kreu i Republikës së re, pas dështimit pa kushte dhe kapitullimit të tij në 30 qershor, sot ka dalë më zbuluar se kurrë me gënjeshtrat e tij. Këtë e ka konfirmuar mbrëmë publikisht edhe zyrtariasht kryebashkiaku në detyrë i Kamzës, Xhelal Mziu.

Në emisionin “I Ftuari” të Endri Xhafos, Xhelal Mziu ka thënë se nuk do të bëjë luftë, nuk do të mbajë peng zyrat. Pra, zyrat do t’i lëshojnë.

Të njëjtën gjë tha pak ditë më parë, edhe një tjetër drejtues lokal i Partisë Demokratike.

Por, mjafton të bësh një tur telefonatash tek kryebashkiakët në detyrë dhe të gjithë nën zë e pranojnë se po do të kryejnë një proces të rregullt. Tek tuk mund të ketë edhe ndonjë kokëfortë që pretendon se nuk e lëshon zyrën në mbrojtje të dekretit të presidentit, por nga ana tjetër të gjitha flasin qartë, “Jemi të gënjyer dhe të zhgënjyer nga Lulzim Basha”.

Por, çfarë ka ndodhur në të vërtetë.

Me 16 shkurt, PD zhvilloi një protestë kombëtare dhe deri më sot ka bërë 10 të tilla. Dogji edhe mandatet e deputetëve dhe gjithçka pretendohet se është bërë në emër të votës së lirë dhe zgjedhjeve të ndershme.

Por, sot kemi përfunduar në atë që Partia Demokratike, Lulzim Basha personalisht, i ka lënë në tavolinë Edi Ramës 61 bashkitë e Shqipërisë. Nga 27 bashki që kishte opozita, sot nuk ka asnjë. Sepse nuk hyri në zgjedhje, me pretekstin se nuk do të kishte zgjedhje në 30 qershor dhe se zgjedhjet ishin nul.

Në këtë lojë hyri edhe presidenti Ilir Meta, i cili dekretoi një datë tjetër, por kryeministri Edi Rama nuk e ka pranuar. Edhe ndërkombëtarët kanë ecur para me 30 qershorin.

Zgjedhjet u zhvilluan dhe kryebashkiakët e djathtë thanë se nuk do t’i lëshonin zyrat, thanë se do të kishin edhe përplasje civile, thanë edhe se ata nuk e njihnin 30 qershorin dhe se zgjedhjet nuk ishin të rregullta, që ishin nul, e të tjera argumenta ligjorë e juridikë, apo komente si të ishin analistë nëpër studio televizive.

Në fakt, një nga një të gjithë po bëhen gati të lirojnë zyrën dhe kjo turpësisht pasi janë gënjyer në mënyrë qesharake dhe tallëse nga Lulzim Basha.

LEXO EDHE:  Lobimet në SHBA/ Murrizi “shuplakë” Bashës

Para një jave, Basha i takonte, para dy javësh po ashtu i takoi, e dilte në media e deklaronte “zyrat nuk i lirojmë, zgjedhjet janë nul, ne jemi fitues, e të tjera si këto”. Ndërkohë që para 30 qershorit, disa prej tyre i kërkuan të kandidonin edhe si të pavarur dhe ndoshta kishin për të fituar dhe kishin më shumë garanci, por Lulzim Basha nuk e pranoi këtë opsion të tyre. Por, i lëshoi të gjitha bashkitë në tavolinë.

Basha iu thoshte mos hyni në zgjedhje, s’do ketë zgjedhje, se do bëhen bashkë zgjedhje lokale dhe parlamentare, por zgjedhjet lokale u bënë, zgjedhje paralamentare nuk pati dhe këta janë të detyruar të lëshojnë zyrat. Pra, nuk bëri gjë tjetër veçse i përdori për interesa personale për të ngritur tensionet politike në Shqipëri, të cilat tashmë i ka braktisur dhe ka filluar pushimet. Bëri edhe ndonjë shëtitje në ndonjë bashki apo qytet.

Tani jemi përballë faktit se gjithçka ka ndryshuar. Nga kryebashkiakë që gënjeheshin në çdo sekontë nga Basha, deri në momentin që ata nuk rikandiduan dhe nuk u futën në garë, ata tashmë janë thjeshtë ish-kryebashkiake që do të dorëzojnë një e më një zyrat sipas Kushtetutës dhe Kodit Zgjedhor.

Pra, e gjithë skema e Lulzim Bashës dhe gjithçka ka ndodhur ka qënë një mashtrim dhe asgjë më shumë sesa kaq.

Xhelal Mziu e konfirmoi, kështu edhe shumë të tjerë, nuk do të ketë luftë, zyrat do t’i lëshojnë të gjithë një e nga një.

Lulzim Basha deklaronte se kryebashkiakët do të qëndronin në zyrë se këtë të drejtë ua jep ligji, a thua zyrat i kishte të familjes së tij, të vjehrrit apo të kunatit të tij.

Në fakt, zyrat janë të shtetit, janë të qytetarëve dhe nuk mund t’i mbajë me dhunë as Voltana Ademi, as Xhelal Mziu dhe askusht tjetër. Këtë ata e dinë shumë mirë.

Por, sot më në fund pas disa muajsh  më në fund e kanë kuptuar se Lulzim Basha i gënjeu edhe ata, ashtu siç ka gënjyert të gjithë bashkëpunëtorët e tij, ata që e kanë besuar apo që e kanë ndjekur nga pas këto gjashtë vite që ka qënë në krye të PD-së./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. t

    17 Korrik, 2019 at 4:14 pm

    Ku behet fjale më ne kete vend per ligj e rregull

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Video-Hipokrizia e kreut të Republikës së re/ Tre fytyrat e Lulzim Bashës

LEXO EDHE:  Foto/ PD, fushatë denigruese ndaj deputetëve të "listës Basha"

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Shkarkohen kryetarët e PS në 15 bashkitë e humbura

LEXO EDHE:  Shkarkohen kryetarët e PS në 15 bashkitë e humbura

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: