Connect with Us

Kroacia dëbon refugjatët me “pak dhunё”

Aktualitet

Kroacia dëbon refugjatët me “pak dhunё”

Publikuar

-

Kishte kohё qё Kroacia i mohonte njoftimet pёr kthimin e refugjatёve ilegalё nё vendin fqinj Bosnje-Hercegovinё. Por presidentja kroate pranoi nё njё intervitё televizive, se ka tё ashtuquajtura push-backs.

Kroacia si vend anёtar i BE-sё ka njё qёllim tё rёndёsishёm – ajo do tё bёhet pjesё e hapёsirёs Shengen. Por kush e paguan ҁmimin pёr udhёtimin e lirё nga Hamburgu deri nё Dubrovnik? Gjatё 12 muajve tё fundit kjo ёshtё bёrё vazhdimisht e qartё: Ka shumё raportime pёr qendrimin brutal tё policёve kroat tё kufirit ndaj refugjatёve, qё janё pёrpjekur tё kalojnё pёrtej pikёkalimeve kufitare zyrtare. Mbrojtёsit kroatё tё kufijve tё jashtёm tё BE-sё duket se nuk stepen prej mizorisё. Mediet njoftojnё, se refugjatёt ndёr ta edhe fёmijё janё treguar para kamerave me plagё, qё u janё shkaktuar atyre nga policia pёr t’i ndaluar tё kalojnё nё anёn kroate.

Shumica e mediave kroate e kanё injoruar kёtё tragjedi, qё luhet vetёm 150 km larg kryeqytetit Zagreb. Ministria e Brendshme e Kroacisё i ka mohuar njoftimet pёr keqtrajtime tё refugjatёve nё kufirin me Bosnje-Hercegovinёn gjatё tё ashtuquajturave  push-backs, pra dёbimin e atyre qё udhёtojnё ilegalisht.

DW-Interview mit der kroatischen Staatspräsidentin olinda Grabar-Kitarovic (DW)Presidentja e Kroacisё Klinda Grabar-Kitarovic

Mohim nё Zagreb, heshtje nё Bruksel

Amnesty International kritikoi ёshtё heshtjen e Brukselit ndaj kёtyre rasteve. “Shtetet europiane mbyllin sytё kundrejt sulmeve dashakeqe tё policёve kroatё dhe madje i financojnё aksionet e tyre”, shkruan organizata humanitare nё njё deklarim tё saj.
Qёkurse gazetarёt e televizionit SRF nga Zvicra nё maj i kanё filmuar dёbimet ilegale tё refugjatёve nё kufirin kroato-boshnjak, pёr autoritete nё Kroaci ёshtё bёrё e vёshtirё, qё t’i minimizojnё apo t’i heshtin kёto zhvillime.
Edhe presidentja e Kroacisё, Kolinda Grabar-Kitaroviq, nё fillim tё korrikut tha para gazetarёve vendas nё kufirin kroato-boshnjak, se “Nёse dikush kalon nё kёtё territor tё vёshtirё, ёshtё normale qё tё pёrballesh me gёrvishtje, hematoma dhe plagё. Duhet ta mendoni edhe kёtё, nёse herёn tjetёr dёgjoni pёr historitё mbi brutalitetin e policёve tanё. Ata nuk janё brutalё, ju garantoj pёr kёtё.”

Askohe u tha se nuk ka dёbime, push-backs. Presidentja shtoi edhe se nuk kemi tё bёjmё me refugjatё, por me migrantё ekonomikё.
Por vetёm pak ditё mё pas Grabar-Kitaroviq nё intervistё pёr televizionin SRF, nё kuadёr tё vizitёs nё Zvicёr pranoi, se policёt kroatё zbatojnё push-backs.

LEXO EDHE:  Vëllai i Ballist Morinës tregon keqtrajtimin nga autoritetet kroate

“Jam interesuar tek ministri i Brendshёm, shefi ipolicisё nё vend, dhe ata mё siguruan, qё nuk ushtrojnё dhunё tё ekzagjeruar. Natyrisht pak dhunё duhet, kur ata zbatojnё push-backs”, tha Kolinda Grabar-Kitaroviq para kamerave. Ajo konfirmoi pikёrisht atё, qё prej muajsh e mohonin politikanёt kroatё.

Jelena Sesar nga Amnesty International e cilёson si “shokuese” deklaratёn e presidentes kroate dhe nё bisedё pёr DW thekson, se: “Sipas sё drejtёs ndёrkombёtare dёbimet kolektive dhe push-backs janё gjithmonё ilegale.”

Eshtё skandaloze se si presidentja kroate pёrpiqet t’i paraqesё push-backs si masa legale dhe justifikon “pak dhunё” pёr zbatimin e tyre. Amnesty International kёrkon, qё Komisioni Europian tё ushtrojё presion ndaj Kroacisё, pёr t’u dhёnё fund kёtyre veprimeve nё kufirin kroato-boshnjak.

Komisioni i BE-sё i pyetur nga DW lidhur me deklarat e presidentes Kitaroviq, u pёrgjigj, se nuk ka koment pёr kёtё./DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Do jem në zgjedhje si votues…”/ Lleshaj shuan zërat për largimin e tij

Publikuar

-

Nga

“Do jem në zgjedhje si votues…”/ Lleshaj shuan zërat për largimin e tij

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, është i ftuar mbrëmjen e sotme në “Open”, ku mes të tjerave ka sqaruar dhe zërat për largimin e tij, pas Besa Shahinit.

“Është e sigurt që nuk do jem minister një ditë, por është e sigurt që do jem në zgjedhje, qoftë si votues qoftë si ministër”, u shpreh ai.

I pyetur nëse do të jetë në post deri ditën e zgjedhjeve, Lleshaj u shpreh i paqartë për “fatin e tij” duke thënë se ëshë  angazhuar plotësisht dhe po punon fort.

LEXO EDHE:  Protestë në sheshin Skënderbej/ Policia përplaset me qytetarët, shoqëron me dhunë disa prej tyre

LEXO EDHE:  Protestë në sheshin Skënderbej/ Policia përplaset me qytetarët, shoqëron me dhunë disa prej tyre

“Nuk ka rëndësi të madhe, unë vij në postin e ministrit përmes një historie të veccnatë.Jam pjesë e një ekipi dhe funksionoj si element i një ekipi. Marzhin indietro nuk e përdor në karrierë.

Di që jam plotësisht i angazhuar dhe kam një regjistër që me bëjnë të jem i arrirë.

Nuk jam në dijeni që do ketë ndonjë histori interesnate.  Jua thashë, sai përket rolit tim në qeveri jam i angazhuar plotësisht”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Foto – Prend Gjini i gjakosur brenda në makinë/ Momenti pas shpërthimit të eksplozivit

Publikuar

-

Nga

Foto - Prend Gjini i gjakosur brenda në makinë/ Momenti pas shpërthimit të eksplozivit

Zona e Vasil Shantos u trondit mbrëmjen e sotme nga shpërthimi i një makine.

CNA.al ka siguruar foto nga vendi i ngjarjes vetëm pak momente pas shpërthimit. Në foto shihet qartë shoferi i makinës dhe shënjestra e dyshuar e atentatit Prend Gjini, i cili është gjakosur nga shpërthimi.

Aktualisht Gjini ndodhet nën kujdesin e mjekëve në spitalin e Traumës, ndërsa menjëherë pas mbërritjes iu nënshtrua një operacioni.Nga informacionet paraprake, raportohet se ai ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore, ndërsa të plagosur kanë mbetur edhe dy kalimtarë të rastit.

LEXO EDHE:  Fier/ Dhunë në familje, në pranga 38 vjeçari

LEXO EDHE:  Përplasja dhe dhuna te Teatri Kombëtar/ Prokuroria e Tiranës nis hetimet

Bëhet fjalë për shtetasin Italian Silvano Barbadoni dhe për një djalë 14-vjeçar. I mitur është duke marrë mjekim në spitalin e Traumës, ndërsa shtetasi italian ka marrë lëndime të lehta dhe është jashtë rrezikut për jetën.

Policia po heton në disa pista, ndërsa më kryesorja është ajo e hakmarrjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vrasja e Kastriot Reçit/ Lleshaj: Është e pavend që unë të merrem më këtë ngjarje

Publikuar

-

Nga

Vrasja e Kastriot Reçit/ Lleshaj: Është e pavend që unë të merrem më këtë ngjarje

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj është i ftuar mbrëmjen e sotme në studion  e “Open” ka po flitet  lidhur me atentatin me tritol në mes të Tiranës, ku u plagos rëndë Preng Gjini.

Lleshaj tha se të gjitha raportimet për atentat për shkak të hasmërisë me fisin Reçi, janë thjesht teori, duke mos pranuar të japë shumë detaje

“Është e pavend që unë të merrem më këtë ngjarje. Nuk duhet të bëjmë lidhje, pasi ende ngjarja është e pazbardhur, por kam thenë se jemi shumë afër. Kishim një pistë, por në momentin e fundit, devijoi. Të  mos bëjmë hetim publik për ngjarjet.

LEXO EDHE:  Skandali në Fiks-Fare/ Justifikimi qesharak i mësueses, që dhunoi nxënësin me rripNuk mund të flas me emra dhe të bëj ndërlidhje. Nse ju po thoni që kjo që ka ndodhur është shpagimi për vrasjen e Reçit, janë thjesht hipoteza, edhe pse nuk përjashtohen.

LEXO EDHE:  Morën peng dhe dhunuan një 33 vjeçar/ Shpallen në kërkim dy vëllezër, arrestohet shoku i tyre

Shqipëria ka një arsenal të madh eksplozivi të paligjshëm. Ka patur jo një grup, por shumë grupe kriminale, por ka edhe celula të tjera, është një biznes criminal”, tha Lleshaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE