Connect with Us

Taulant Muka denoncon “fosilet” komuniste të Akademisë së Shkencave (Emrat)

Aktualitet

Taulant Muka denoncon “fosilet” komuniste të Akademisë së Shkencave (Emrat)

Publikuar

-

taulant muka

E ndërsa vëmendja këto kohë, ka qënë e gjitha në zgjedhjet që u zhvilluan në Akademinë e Shkencave, dhe “betejën” Gjinushi-Meta, ish zv.ministri i Arsimit, Taulant Muka na njeh me publikimet shkencore të këtij institucioni nga anëtarët e rregullt të tij.

Nga viti 2017, sipas të dhënave të indeksuara në databazen bibliografike Scopus (databaze që përdoret nga institucionet ndërkombëtare për të vlerësuar produktin shkencor), rezulton se më shumë se gjysma e tyre, nuk kanë asnjë publikim, përfshirë këtu edhe kryen e sapozgjedhur, të padekretuar,  Skënder Gjinushi.

“Jeni të lirë të gjykoni vetë kush janë fosilet e komunizmit që sot kundërshtojnë me forcë reformën cilësore në akademi dhe shkencë!”shkruan Muka në postimin e tij.

Postimi i plotë

Deshironi te njiheni me pjesen e fosileve komuniste te Akademise se Shkencave?

Ja numri i publikimeve deri ne 2017 te anetareve te rregullt te Akademise se Shkencave qe jane te indeksuara ne databazen bibliografike Scopus (databaze qe perdoret nga institucionet nderkombetare per te vleresuar produktin shkencor). Jeni te lire te gjYkoni vete kush jane fosilet e komunizmit qe sot kundershtojne me force reformen cilesore ne akademi dhe shkence!

LEXO EDHE:  Ironia therëse e gazetarit/ U nxitove Taulant, këtu nuk duhet b***a e pastër

ANASTASI Aurela 0

BARJABA Kosta 0

BAÇE Apollon 0

BUSHATI Salvator 0

DADO Floresha 0

FRASHËRI Neki 0

GJINUSHI Skënder 0

KONGOLI Fatos 0

META Beqir 0

PINGULI Edmond 0

RESULI Bashkim 0

SPAHIU Xhevahir 0

TOLE Vasil 0

VANGJELI Jani 0

VERLI Marenglen 0

BEQIRAJ Gudar 2

ANGJELI Anastas 3

FUGA Artan 3

PETRO Petraq 4

KAÇANI Jorgaq 5

KONGJIKA Efigjeni 11

MEJDANI Rexhep 14

VILA Floran 15

DOJA Albert 29

KONDILI Anesti 41

GRUDA Nazim 55

MERKOÇI Arben 279

KASTRATI Adnan 631

PS: Ne universitetet perendimore, ne varesi te shtetit dhe deges se studimeve, doktoratura mbrohet me te pakten 1-3 publikime./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Aktorja shqiptare nuk ndalet me fotot e “nxehta”/ Pozon pa të brendshme buzë bregdetit

Publikuar

-

Aktorja shqiptare Eliona Pitarka, pas një sezoni të suksesshëm në emisionin humoristik “Duplex”,  u kthye në një prej vajzave më të komentuara të showbiz-it shqiptar.

Shpesh herë ajo vihet në qendër të vëmendjes për shkak të fotove provokuese që poston në profilin e saj në Instagram.

Së fundmi ajo ka publikuar disa foto, ku shfaqet buzë detit vetëm me një buzë dhe pa të brendshme.

Aktorja ka marrë komente dhe pëlqime të shumta për këto foto, ku mund të thuhet se ka lënë shumë pak hapësirë për imagjinatë.

 

View this post on Instagram

 

🖤

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

 

View this post on Instagram

 

Watch more sunsets than Netflix 🌅😁

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Si të keni një fytyrë të freskët dhe pa ndërhyrje estetike?/ Zbuloni 2 këshilla nga Leonora Jakupi

Publikuar

-

E njohur për fytyrën e saj tepër të fresket dhe pa operacione plastike, Leonora Jakupi do të mbetet gjithmonë ikona e bukurisë shqiptare e cila nuk plaket kurrë pavarësisht moshës.

Por nëse doni të dini sekretin e saj të bukurisë së përhershme, këngëtarja ka folur troç në një intervistë për “Mirage”.

Ajo shprehet se pjesën më të madhe të këtij “sekreti” e luan gjenetika, megjithatë Leonora zbulon se është e fiksuar pas mirëmbajtjes.

“Mendoj që gjenetika por edhe mirëmbajtja. Unë mundohem t’i rri gati maksimalisht lëkurës sime, ekstremisht, ndonjëherë edhe e teproj pasi dermatologët thonë që larja e shpeshtë I dëmton edhe qelizat. Por unë asnjëherë në jetën time, edhe nëse kam pasur koncert deri në orët e vona, kurrë nuk kam fjetur pa e hequr makjiazhin.”

Ajo madje preferon edhe përdorimin e maskave tradicionale dhe ka treguar dy për të gjitha vajzat kurioze:

  1. E verdhë veze, limon dhe mjaltë!

LEXO EDHE:  Kryebashkiaku pa shkollë/ Ish-zv.ministri i Ramës i “çjerr maskën” Veliajt

LEXO EDHE:  Taulant Muka plas "bombën"/ Si u diplomuan Veliaj, Spiropali, Shahini dhe Ibrahimi  

Mbajeni 10-15 minuta dhe shpëlajeni më pas!

2. Ose mund të bëni scrub me sheqer dhe të bardhën e vezës!

Ndiqeni min 10:00

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kanë konflikt interesi”/ Orinda Huta zgjedh mes Elvana Gjatës dhe Flor Mumajesit

Publikuar

-

Moderatorja shqiptare Orinda Huta së fundmi e ftuar në emisionin “Mirage” është vënë përballë një zgjedhjeje shumë të vështirë.

Në rubrikën “Kë zgjedh”, Orindës i kërkuan të zgjedhë mes Elvana Gjatës dhe Flori Mumajesit.

Këngëtarja dhe kantautori kanë pasur shumë bashkëpunime dhe projekte të përbashkëta deri kur një ditë i ndanë rrugët nga njëri-tjetri.

Këtë gjë e përmendi edhe Orinda kur tha se kanë “konflikte interesash” dhe krahasimi me të drejtë, është i pavend.

Megjithatë ajo e bëri zgjedhjen e saj:

LEXO EDHE:  “Merrni një gomë me vete”/ Ja çfarë kërkon Taulant Muka nga studentët

LEXO EDHE:  Taulant Muka zbulon skandalin/ Kriminelë në krye të universiteteve?

“Tani, krahasimi është pak i pavend. Kanë dhe konflikt interesi me njëri-tjetrin prandaj është njëçik i pavend (qesh). Elvana është e shkëlqyer, Flori gjithashtu në punën e vet, por le të themi që po shkoj për forcën e gruas, për Elvanën”.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: