Connect with Us

Hajdarmataj, Prela dhe Imeraj, në errësirën e KLP/ SPAK i dyshimtë me prokurorë gjobaxhinj?

Aktualitet

Hajdarmataj, Prela dhe Imeraj, në errësirën e KLP/ SPAK i dyshimtë me prokurorë gjobaxhinj?

Publikuar

-

Të premten që shkoi, Këshilli i Lartë i Prokurorisë, ka përfunduar intervistat me kandidatët për SPAK.

Përgjatë pesë ditëve, 22 kandidatët dolën para KLP, për t’u intervistuar në lidhje me të kaluarën profesionale, si dosjet hetimore që kanë pasur në duar dhe jo vetë.

Procesi i intervistimit ka kaluar në errësirë për pjesën më të madhe të kandidatëve, vetëm për katër kandidatët Dritan Prençi, Ndini Tavani, Vladimir Mara dhe Maksim Sota, KLP është kujtuar të bëjë trasnparencë për mediat. Jemi njoftuar në kohë rekord, gjatë të premtes që shkoi, për pyetjet dhe përgjigjet.

Sa u përket të tjerëve edhe pse ka qenë interesimi i madh i mediave, KLP ka heshtur, duke vepruar kështu me dy standarte.

Në fakt, nga një KLP me përbërje të kontestuar pritet më shumë se kaq.

Në këto rrethana pritet që këtë javë, të bëhen publik dhe kandidatët favorit, sipas pikëzimit që do të marrin nga KLP.

Pëveç kësaj procedure për të qenë pjesë e SPAK-ut, kandidatët duhet të kenë kaluar Vettingun në dy shkallët.

Ndërkohë, nga 22 kandidatët që janë intervistuar, 12 prej tyre nuk kanë kaluar ende në procesin e Vettingut në shkallën e parë.

Besim Hajdarmataj, Anton Martini, Anita Jella, Altin Dumani, Doloreza Musabelliu, Dorina Bejko, Elida Kaçkini, Elisabeta Imeraj, Enkeleda Xhengo, Klodjan Braho, Ndini Tavani dhe Maksim Sota, nuk janë futur ende në Vetting, ndërsa dy kandidatë të të tjerë Besnik Muçi dhe Donika Prela, janë ankimuar nga Komisioneri Publik, dhe do të jetë Kolegji i Posaçëm i Apelimit që do të vendos.

Deri më sot, kjo është situata, pasi gjithçka mund të ndryshojë qoftë në KPK, apo në KPA, pas ankimimit të Komisionerit Publik.

Duke qenë se këtë javë, pritet lista e favoritëve për SPAK, CNA.al, kërkoi informacione nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit se çfarë po ndodh me kandidatët që duhej të kishin prioritet dhe pse jemi sot në një situatë të tillë.

LEXO EDHE:  Probleme me pasurinë?/ KPK shtyn vendimin për Donika Prelën

“Dëshirojmë t’ju sigurojmë se trupat gjykuese, në bashkëpunim me stafin ndihmës po punojnë me seriozitet, madje dhe jashtë orarit zyrtar për të përmbyllur procedurat e rivlerësimit për të gjithë ato subjekte që konsiderohen prioritarë, përfshirë këtu edhe kandidatët për Strukturën e Posaçme Antikorrupsion (SPAK). Komisioni e ka të qartë rëndësinë e ngritjes së këtij institucioni dhe është tejet i angazhuar për të kryer procesin e rivlerësimit për këdo subjekt me shumë rigorozitet, por nga ana tjeter ecuria e punës së një dosje varet nga kompleksiteti i saj”, thuhet në përgjigjen e KPK-së, për CNA.al.

Sipas tyre, nga ana e Komisionit, nuk ka asnjë zvarritje të procesit, por rivlerësimi kalimtar, që të kryhet i plotë dhe në zbatim të Kushtetutës  dhe ligjit kërkon kohën e vet.

Më tej KPK pa dhënë ndonjë afat konkret ka deklaruar se 12 kandidatët për SPAK, do të ftohen në seancë dëgjimore menjëherë sapo të ketë përfunduar puna për secilën dosje nga trupat gjykuese.

Nga ecuria e këtij procesi, s’ bëhet fjalë që të kemi SPAK, në shtator, thjesht duket se edhe njerëzve të drejtësisë, por edhe atyre të politikës, po iu pëlqen si retorikë, pasi ngritja e strukturës duket ende larg.

Të ketë prapaskena, pazare, kjo nuk është ndonjë gjë e re. Kandidatë për SPAK, na qenkan ankuar në KLP, se kërcënuar në punën e tyre nga politika dhe jo vetëm.

Nëse s’ishin të zotë për të bërë detyrën e prokurorit, të largoheshin, nuk i ka dërguar askush me zor nëpër prokurori. Apo, luksi nuk mund të justifikohet ndryshe?!

Ne do të shkruajmë ditët në vijim për prokurorë (e) gjobaxhinj, që duan të jenë pjesë e SPAK-ut. Kur bëhet fjalë për 1milion euro edhe mund të jetë tunduar, por të paktën të kishte bërë si kolegët të ishte larguar nga sistemi i drejtësisë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Prokurori i dosjeve të nxehta “në sitën” e Vettingut/ Kandidati për SPAK drejt konfirmimit në detyrë?

LEXO EDHE:  Artan Hoxha zbulon kush i dekonspironte hetimet e Prokurorisë

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Vijon ngërçi në KLP/ ONM thirrje Prokurorëve

LEXO EDHE:  “Venusi” në KLP/ Historiani i njohur zbulon detaje tronditëse

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: