Connect with Us

Olsian Çela “peng” në Komisionin e Vettingut/ Arta Marku “kyçet” në zyrë

Aktualitet

Olsian Çela “peng” në Komisionin e Vettingut/ Arta Marku “kyçet” në zyrë

Publikuar

-

Prokuroria e Pergjithshme, Arta Marku, Olsian Cela

Arta Marku, Olsian Çela, Lulzim Alushi dhe Fatjona Memçaj, janë katër kandidatët për Prokuror të Përgjithshëm.

Por, procesi i përzgjedhjes së Prokurorit të Përgjithshëm nuk është realizuar brenda afateve të caktuara me ligj.

Nëse do të ishin  respektuar afatet ligjore, sot Shqipëria do të kishte një Prokuror të Përgjithshëm të dinjitetshëm dhe jo një Prokuror të Përgjithshëm të përkohshëm që dyshohet se përdoret nga politika.

Me 17 Qershor 2019, ka përfunduar afati, ku duhej të përcaktoheshin tre kandidatët për Prokuror të Përgjithshëm që më pas do do t’i përcilleshin Kuvendit, por Këshilli i Lartë i Prokurorisë vendosi që të shtyjë afatet për këtë proces me 45 ditë.

Kreu i KLP-së, Gent Ibrahimi, ka thënë se shkak për shtyrjen e afateve ligjore, është bërë kandidati Olsian Çela, i cili ende nuk ka kaluar në procesin Vettingut.

Sipas Ibrahimit, KLP i ka kërkuar Komisionit të Pavarur të Kualifikimit që të përshpejtojë procesin për kandidatin Olsian Çela.

“I kemi kërkuar KPK-së për përshpejtim të Vettingut për Olsian Çelën, por akoma nuk ka mbaruar. Kemi vendosur për shtyrjen e afatit për verifikimin e kushteve ligjore të kandidatëve, deri në përfundim të procedurave të KPK për Olsian Çelën.
Do të caktohet një grup pune për të shqyrtuar dokumentacionin që ka ardhur në këshill për të gjithë kandidaturat”, ka thënë Ibrahimi gjatë mbledhjes së KLP-së.

Nëse iu referohemi afateve të zgjatura nga KLP brenda muajit korrik, kandidati Çela duhet të dalë në Vetting.

CNA.al iu drejtua me një kërkesë, Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, për të ditur se kur Çela do të paraqitej në seancë dëgjimore, por KPK, nuk ka pasur një përgjigje konkrete.

“Komisioni, ju informon se kandidati për Prokuror të Përgjithshëm z. Olsian Çela, aktualisht ndodhet në fazën e hetimit administrativ. Sapo të përfundojë  hetimi, Komisioni në zbatim  të ligjit nr. 84/2016 dhe Kodit të Procedurave Administrative, pa asnjë vonesë  do të ftojë për tu dëgjuar në seancë publike subjektin e rivlerësimit, z. Çela”, thuhet në përgjigjen e KPK-së.

Nuk e dimë se çfarë do të thotë KPK pa asnjë vonesë, po vonesa në fakt ka ndodhur.

Parë nga jashtë, procesi për përzgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm, duket më shumë një sabotim.

Situata është e tillë. Në fund të muajit korrik përfundon afati 45 ditor që KLP, vendosi të shtyjë këtë proces.

Në muajin Gusht, sistemi i drejtësisë, por edhe politika, Kuvendi, institucioni i cili thotë fjalën e fundit për Kryeprokurorin janë pushim.

Nëse kandidati, z.Olsian Çela, nuk del në Vetting, gjatë këtij, muaji dhe nëse s ‘do të kemi një tjetër zvarritje, gjasat janë që të dalë në shtator.

Ndërkohë Arta Marku do ta kalojë me “sukses” edhe vitin e dytë si Prokurorore e Përgjithshme.

Vjeshta rëndom, është bërë refren për arrestime të bujshme gjë që nuk e beson më askush, por ajo që besohet dhe s’ka nevojë për shumë koment, është se Shqipëria është pa Prokuror të Përgjithshëm dhe reforma në drejtësi po çalon.

Komisionit të Vettingut, nuk i kërkon askush llogari, ndërsa çdo ditë njoftojnë seanca, për gjyqtarë dhe prokurorë që duket se nuk janë prioritet, ndërkohë që kupola e organit të akuzës ka rënë.

Arta Marku është “kyçur” në zyrë dhe duket se zbaton vetëm urdhrat e  atyre që emëruan dhe duke mos guxuar të thotë të kundërtën, ikën e tmerruar nga mediat.

Shqipërisë nuk i duhet një Prokuror i Përgjithshëm, që ka prioritet, flokët, grimin, këmishën apo fustanin, por edhe që në këtë rast dështon.

Por, i duhet një  Kryeprokuror që të jetë i pavaruar nga politika dhe t’ ju kthejë shpresën shqiptarëve për drejtësi.

Duke qenë vonë se vonë mbetemi,  pa drejtuar gishtin ndaj askujt se kush i ka fajet, KLP, KPK, apo politika, të paktën t’ia vlejë kjo vonesë dhe të kemi një Kryeprokuror me dinjitet dhe integritet./CNA.al

Komisioni i Vettingut saboton zgjedhjen e kryeprokurorit/ Zbardhen skenari manipulativ

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Plas në Digitalb, stafi letër aksionarëve: Me detyrim të dalim në rrugë të madhe

Publikuar

-

Nga

Stafi i Digitalb, gati 80 drejtues në vite të kompanisë nëpëmjet një emaili në mbrëmjen e 14 Gushtit, i janë drejtuar aksionarëve të kompanisë, pas largimeve masive të filluara kohët e fundit nga Vjollca Hoxha, cna.al ka siguruar emalin e plotë.

Shumë emra të rëndesishëm, themelues dhe menaxherë të kompanisë po hiqen dhe po hidhen në rrugë me detyrim, shkruhet në emailin që stafi ka shpërndarë pë aksionarë e kompanisë.

Më poshte teksti i plotë dhe nje foto e emailit që qarkullon në Digitalb.

Përshëndetje aksionarë të DigitAlb-it!
Të gjithë ju që ju bashkuat ëndrrës së Tan Hoxhës për të ngritur Platformën që do bënte dhe vazhdonte revolucionin mediatik në Shqipëri e do ishte “URA” lidhëse e gjithë shqiptarëve!
ËNDRRËS që ne, stafi, I BESUAM dhe jetuam duke punuar për 15 VITE…
Po ju shprehim direkt shqetësimin tonë, për çfarë po ndodh në DigitAlb-in ku ne me vite punuam, sakrifikuam po edhe shijuam, se e kishim Familjen tonë!
Siç besojmë jeni në dijeni;
Që me ardhjen e Administratorëve të rinj të gjitha gjërat në DigitAlb nisën dhe vazhdojnë të ndryshojnë për keq në çdo aspekt.
Dhe këtë, s’ka mbetur njeri pa e ndjerë e pa e folur edhe në popull apo thënë ndryshe, klientët…
Plus kësaj, nisi një fushatë spastrimi “etnik” tek punonjësit, pa u bazuar në asnjë kriter profesional. Për më tepër; Heqje masive profesionistësh nga puna, pa mbështetje në asnjë strategji zhvillimi apo financiare, afatmesme apo aftgjatë, siç do duhej të funksiononte vërtet në një kompani e siç ndodh kudo në botë. Por mbi të gjitha e më flagrantja, pa asnjë vendimarrje tuajën si ‘Asamble e Aksionarëve’ të DigitAlb!
Mjafton të përmendim largimin e mbi 90% të Drejtorëve kryesorë të kompanisë, që bashkë edhe me kërkesat ULTIMATIVE për dorëheqje të menjëhershme deri edhe tek stafi ekzekutiv në bazë, arrijnë aktualisht në rreth 80 vetë!
Por ky spastrim po vazhdon dita ditës dhe fryma e pasigurisë që ka asgjësuar atë të familjaritetit që ekzistonte dhe e karakterizonte deri dje DigitAlb, shto këtu dhe uljet e rrogave në nivele ordinere, deri edhe tek shoferët, ka bërë që edhe ata të mbeturit ende momentalisht të jenë me CV në dorë, gati për të ikur sapo t’ju dalë alternativa e parë…
Tani, pavarësisht problematikave tuaja me ish-Administratorin, Albanin që gjithësesi për ne në ato vite ishte një lider; po me ne stafin ç’patët…?!
Tek e fundit të gjithë ne punonjësit e larguar deri më tani, që në fakt U PËRZUMË pa asnjë motiv mospërmbushjeje profesionale në gjithë këto vite pune, sakrifice e jete në DigitAlb, jemi gati 80 FAMILJE me gjithë peshat sociale që rëndojnë në Shqipëri. Si mundet që kështu befas, brenda ditës, të na kërkohet me detyrim të dalim në rrugë të madhe, ndërkohë që jemi familjarë me fëmijë për të rritur e shkolluar dhe kredi për të paguar…?!
Ka mes nesh nga ata që ishin të vetmit të punësuar nga pjesëtarët e familjes. Dhe tani s’janë më!
Me çfarë ta paguaj tani unë çerdhen e fëmijës tim?
Me çfarë ta paguajë ai tjetri qeranë e shtëpisë ku ka futur familjen apo ajo kolegia tjetër kredinë bankare, që tek e fundit i është miratuar me garancinë se punonte në DigitAlb?!
Ç’kusur kanë fëmijët tanë që tani s’mbajmë dot as premtimet që u kemi dhënë, edhe për shkollën e tyre…?!
Ça faji kemi që besuam tek ju?
Deri dje të gjithë ndiheshim krenarë në familjet tona sepse punonim në DigitAlb…
Deri dje në DigitAlb organizonim fushata bamirësie për familjet në nevojë…
Tani vetëm prej tekave të shfrenuara të një zonje, krejt ndryshe nga vizioni i themeluesit, DigitAlb ka arritur ne pikën që po nxjerr me radhë sa e sa familje në mes të rrugës, duke i detyruar të luftojnë deri për bukën e gojës!
Pse tani heshtni të gjithë dhe bëni sikur s’na njihni e as na keni parë kurrë?!
Kemi punuar per ju! Me vite! Me plot përkushtim!
Kishim investuar pasion e besim me punën tonë gjithë këto vite, duke refuzuar jo një herë edhe Oferta joshëse më të larta, pasi BESONIM në ëndrrën që po punonim të ndërtonim, në atë Platformë ku ju të gjithë jeni aksionarë, por jo pa përgjegjësi!
Po tani? Çfarë bëmë ne gabim, që pas gjithë atyre viteve punë, përkushtim e besim, nga ju aksionarë të merrnim këtë “shpërblim”…?!
Stafi i DigitAlb

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

KQZ u “mbyll derën” aleatëve të Bashës/ LSI: Nuk do të ndalemi

Publikuar

-

Nga

Mbledhja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dështoi pasi anëtarët e KQZ nuk u paraqitën, me përjashtim të kreut të saj, Klement Zguri. Duke qenë se nuk mund të ketë diskutime pasi nuk formohet kuorumi, mbledhja u anulua pa përcaktuar një datë tjetër se kur mund të mblidhet.

Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar edhe përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka i cili tha se mungesa është e qëllimtë dhe politike.

Caka tha se LSI-ja ditën e hënë do të sjellë kërkesën për regjistrimin në zgjedhjet lokale të 13 tetorit.

“Në respekt të dekretit të Presidentit për caktimin e datës së zgjedhjeve në 13 Tetor dhe afatit në 2 gusht, LSI, PR dhe PAA paraqitën kërkesën për fillimin e procedurave. 30 qershori u shfuqizua si datë zgjedhjesh nga Presidenti. Vetëm Kushtetuesja mund të shprehet për dekretin e Presidentit. Mungesa e anëtarëve është e qëllimtë, politike.

Dekreti i Presidentit është në fuqi dhe ne do të respektojmë parashikimet. Do të sjellim të hënën kërkesën për regjistrimin në zgjedhje. Kodi parashikon që KQZ-ja ka detyrimin të nisë procedurat dhe së pari duhet të merrte parasysh kërkesën. Në Kolegj? Do të ndjekim të gjitha hapat. Prevalon Kushtetuta mbi lejen e tyre vjetore” tha përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Teuta i ‘rrëmben’ Kukësit Stivi Frashërin

Publikuar

-

Nga

Ende s’është bërë zyrtare, por Stivi Frashëri do të jetë largimi i radhës te skuadra e Kukësit. Burime të sigurta pranë futbollistit bëjnë me dije për newsport.al që titullari i portës verilindore nuk do të vijojë më bashkëpunimin me nënkampionët.

28-vjeçari korçar preferon të ndërrojë ambient në sezonin e ri dhe të njëjtat burime tregojnë se është arritur akordi me “Djemtë e Detit”. Pra, në edicionin e ri futbollistik ai do të mbrojë katërkëndëshin e skuadrës së Bledi Shkëmbit.

Kujtojmë që “gardiani” i njohur është prej dy vitesh pjesë e Kukësit. Paraqitjet e tij me verilindorët kanë qenë relativisht pozitive, por shpesh herë nuk ka mundur t’i shpëtojë edhe kritikave.

Ka një CV të pasur pasi ka kontribuar me skuadra me emër si Flamurtari, Tirana, ndërsa është formuar te ekipi i Bylisit. Tashmë pritet të shihet se si do të vijojë aventura e tij e re në portën e durrsakëve.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: