Connect with Us

Kyriakos Mitsotakis/ Kryeministri i ri grek do të bjerë në tokë duke vrapuar!

Aktualitet

Kyriakos Mitsotakis/ Kryeministri i ri grek do të bjerë në tokë duke vrapuar!

Publikuar

-

As nuk ka kaluar një javë, por kryeministri i ri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, është rrëzuar në tokë. Duke marrë pushtetin të hënën, lideri i Demokracisë së Re njoftoi se parlamenti nuk do të shkonte në pushime këtë verë: “Nuk ka kohë këtë, duhet të hartojmë faturat që duhet të paguajmë”.

Deri të mërkurën, pasi kabineti i tij i politikanëve, teknokratëve dhe reformatorëve ish-socialistë u mblodh për herë të parë, filozofia e qeverisë së tij të qendrës së djathtë u bë më e qartë: ministrat jo vetëm që do të vendosnin objektiva, por do të monitorohen gjithashtu. Vendosur para tyre ishin dosjet blu që përmbajnë qëllime referimi. Ashtu si në çdo biznes të mirë, raportet e përparimit duhet të analizohen.

Në një epokë ku pamja është gjithçka, Mitsotakis, një ish-bankier, po përpiqet të vendosë një ton të ri rregulli pas një regjimi prej katër vjet e gjysmë të çrregullit të paraardhësit të tij të majtë Alexis Tsipras.

Furgonat dhe barrierat e policisë, të cilat ishin vendosur për të përfaqësuar frikën nga protestat të qeverisë së Tsipras, janë hequr nga rruga që i afrohet zyrës së kryeministrit.

Për shumë grekë, stili i ri nuk është thjesht simbolik. Qeveria e tyre e parë pas shpëtimit shihet si fillimi i një epoke të re; kalimi i një pragu psikologjik pas një dekade të depresionit të shtrënguar, shpëtimeve, grupeve ekstremiste dhe falimentimit pranë vijës së parë të krizës së borxheve të Evropës.

“Ajo që po shohim është një brez i ri politikanësh, i edukuar në Harvard, i orientuar drejt rezultateve dhe me një qasje më shumë teknokratike,” thotë Pantelis Kapsis, një gazetar i shquar politik për Mitsotakis.

Kronizmi, nepotizmi, patronazhi politik dhe shpenzimet e shtrembëruara janë fajësuar për rrëshqitje të paepur të vendit drejt kolapsit ekonomik. I vetëdijshëm për rolin e partisë së tij në atë dramë, Demokracia e Re dhe partia social-demokratike Pasok, që u ndërruan në pushtet për dekada, një nga veprimet e para të Mitsotakis këtë javë ishte ndalimi i emërimit nga zyrtarët qeveritarë të të afërmve në poste, një rregull, tha ai , ai do të jetë i pari që do t’i përmbahet. Mitsotakis vetë është djali i një ish-kryeministri dhe figure të rëndësishëm të partisë, Konstantinos.

Ashtu si me disa udhëheqës grekë, 51-vjeçari Kyriakos është pjesë e një dinastie politike të fuqishme. Por ngjitja e tij politike nuk ishte e paracaktuar. Perspektiva që ai një ditë do të udhëhiqte Demokracinë e Re, një nga partitë më konservatore të Evropës, në një fitore, dukej e pamundur vetëm pak vite më parë.

Duke hedhur kapelen e tij në rrjet për garën e udhëheqjes në vitin 2015, Mitsotakis u konsiderua si një centrist, pikëpamjet liberale ekonomike të të cilit nuk u quajtën as nacionaliste as populiste.

LEXO EDHE:  Marrëveshja me Greqinë për detin merr kthesë / Tsipras e zhvendos debatin në parlament

“Fillimisht vlerësimet e tij të sondazheve nuk ishin fare të larta; ai u mbajt me dyshim nga deputetët”, tha Theodore Pelagidis, një profesor i ekonomisë në Universitetin e Pireut i cili e këshilloi atë në atë kohë. “Jo më shumë se tre ose katër [nga 75] e mbështetën atë. Ai fitoi vetëm sepse ishte këmbëngulës, sistematik dhe punëtor, cilësi që i ka sjellë në parti. “

Sapo ai mori kryesinë e partisë, selia e Demokracisë së Re u zhvendos nga një ndërtesë në një bulevard qendror të Athinës që kushtonte 98,000 euro (88,000 euro) në qira në muaj në një lokal në te një lagje e varfër që kushton 9,800 euro çdo muaj. Në përputhje me ndjeshmërinë e gjelbër të politikanëve, zyrat e reja u shndërruan në ekologjike, ku kursimi dhe riciklimi i ujit është bërë normë.

Ndihmësit thonë se ai do të përdorë teknika të ngjashme për të provuar dhe transformuar Greqinë, një vend që pavarësisht se është sjellë në prag të dëbimit nga eurozona dhe që ende mbikëqyret nga afër nga kreditorët e huaj pothuajse një vit pas daljes nga ndihma e tretë, mbetet thellësisht rezistente ndaj ndryshimeve.

Eleftheriadis, i cili ndihmoi në krijimin e partisë Centram Potami dhe e përshkruan veten si pjesë e qendrës së majtë, thotë se Demokracia e Re nuk do të ishte normalisht një shtëpi e natyrshme e tij, por, ashtu si të tjerët, atij i pëlqeu qëndrimi anti-populist i Mitsotakis dhe politikat reformatore, pro-evropiane dhe internacionaliste.

Edhe pse jashtë kryeministrisë, 45 vjeç, Tsipras nuk është aspak poshtë. Në vend të kësaj, partia e tij Syriza ka vlerësuar aftësinë e tij për të marrë 31.5% të votave, pavarësisht se ishte i detyruar të zbatojë masa të ashpra shtrënguese. Sapo qeveria e re të fillojë zbatimin e masave jopopullore, opozita ka gjasa të jetë e frikshme, shkruan The Guardian.

“Ajo që Mitsotakis ka bërë është e rrezikshme. Politika është e gjitha kompromis dhe teknokratët jo gjithmonë e dinë se si ta bëjnë këtë,” tha Kapsis. “Kur reformat dalin kundër rezistencës ai pothuajse me siguri do të ballafaqohet me probleme me deputetët e tij. Tani për tani, ne jemi në periudhën e muajve të mjaltit, por mrekullitë në politikë nuk zgjasin kurrë.”

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Analiza e “Kathimerini”: Rama dhe Tsipras duhet të guxojnë

LEXO EDHE:  Analiza e "Kathimerini": Rama dhe Tsipras duhet të guxojnë

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Greqia përçahet para referendumit

LEXO EDHE:  Greqia përçahet para referendumit

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: