Investimet e huaja në Shqipëri/ Berisha radhit shkaqet pse mungojnë – CNA
Connect with us

Aktualitet

Investimet e huaja në Shqipëri/ Berisha radhit shkaqet pse mungojnë

Publikuar

-

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka reaguar lidhur me raportin e publikuar nga Departamenti i Shtetit amerikan ku Shqipëria është trajtuar si vendi i mafies dhe drogës.

Berisha në postimin e tij numëron shkaqet që e kanë çuar vendin tonë në këtë gjendje, sipas tij, të mjerueshme ku mungojnë thaujse fare investimet e huaja.

Postimi i plotë i Berishës

Shqiperia e shtetit te mafies se droges, vendi i mallkuar apo i ndaluar per investimet e huaja!

Ne 6 vitet e fundit Zero investime serioze te huaja ne Shqiperi!
Ne 6 vite u larguan nga Shqiperia per shkak te klimes armiqesore per investime te instaluar nga Edvin Kristaq Mafia, rrahjes shtazore dhe kercenimeve me jete, investitore te huaj tejet serioz qe do investonin rreth 2.8 miliard euro ne turizem, energji, miniera, banka.

Investimet e huaja te ketyre 6 viteve si TAP, Devoll, Fan, etj etj jane te gjitha nga kontrata te firmosura nga qeveria e meparshme.
Shkaqet e kesaj klime armiqesore ndaj investimeve te huaja ne Shqiperi analizohen shume qarte ne Raportin e fundit te DASH (Departamentit Amerikan te Shtetit)

Nder keto shkaqe jane:

1-Korrupsioni i papermbajtur ne te gjitha nivelet qeveritare qe ka bere qe Shqiperia te jete delja e zeze e korrupsionit, vendi me i korruptuar i Ballkanit dhe Europes.

LEXO EDHE:  Kush e shantazhoi Sali Berishën?/ Avokati i njohur plas “bombën”

2-Sundimi dhe diktati i krimit te organizuar

3-Mosrespektimi i kontratave nga narkoqeveria, shkaterrimi i sigurise ligjore. Po rikujtoj ketu se vetem ndrikull Reformato krenarisht deklaroi se po prish 80 kontrata per HEC duke gjobitur per banditizem zyrtare ligjore takspaguesit e varfer shqiptar, qindra e qindra milion euro. Nderkohe qe thuhet se per çdo kontrate te re kjo ndrikull nuk pranon kurre me pak se 200 mije euro. Po rikujtoj ketu se vetem me anullimin banditeske te kontrates se biznesit te nje investitori, konkretisht Bechetit, Arbitrazhi Nderkombetar i Bankes Boterore ne Washington gjobiti dy muaj me pare Shqiperine me 110 milion euro.

4-Mungesa e sistemit te drejtesise, paraliza, korrupsioni dhe kontrolli i saj nga qeveria.

5-Klientelizmi i 200 PPP te qeverise. Po rikujtoj ketu se vetem tre deputete dhe kunati i Edvinit kane “fituar“ keto vite 1620 tendera etj etj.

6-Bandat dhe krimi i organizuar ato te lidhura me Edvin Kristaq Mafine, me hanxharet e tyre percaktojne fituesit e garave ne PPP dhe prokurime publike.

Ketu me poshte keni nje permbledhje te Raportit te fundit te DASH per Klimen e Investimeve ne Shqiperi. sb

https://www.state.gov/…/2019-investment-climate-s…/albania/…/CNA.al

Aktualitet

Ylli televiziv nuk i lë vend imagjinatës/ I tregon të gjitha linjat e trupit në fustanin e tejdukshëm

Publikuar

-

Ylli televiziv Megan Barton Hanson është përfolur shumë nga mediat për lidhjet e saj me vajzat e tjera të showbizit.

Por duket se kjo nuk i intereson aspak. Së fundi Megan i ka befasuar të gjithë me ndryshimin në pamjen e saj.

Bukuroshja e televizionit shafqet shumë joshëse me flokët e saj me nuancë rozë. Por ajo që ka tërhequr gjithë vëmendjen e paparacëve është fustani i saj, i cili nuk i lë shumë vend imagjinatës.

LEXO EDHE:  Skandal/ Lali Eri i heq kafshatën e gojës fëmijëve

Qartazi mund të dallohen të gjitha linjat e saj trupore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Me shapka dhe bluzë kuq e zi/ Kujtim Gjuzi poston foton në breg të detit

Publikuar

-

By

lsi drejt falimentimit

Deputeti i listës së Lulzim Bashës, Kujtim Gjuzi ka tërhequr sërish vëmëndjen sot, nëpërmjet veshjes së tij.

Deputeti Gjuzi ka publikuar në rrjetet sociale, një foto duke qëndruar në breg të detit, ku shfaqet me shapka të bardha dhe një bluzë të kuqe që ka në sfond shqiponjën e flamurit kombëtar, si dhe një palë pantallona të shkurtra sportive në ngjyrë blu.

LEXO EDHE:  Skandal/ Lali Eri i heq kafshatën e gojës fëmijëve

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

I ofrojnë 35 milionë euro në sezon/ Ja kush është klubi i marrosur pas Gareth Bale

Publikuar

-

Nëse Gareth Bale thotë “po”, brenda pak orësh mund të shndërrohet në një nga 2-3 futbollistët më të paguar në botë.

Sigurisht, për ta bërë një gjë të tillë duhet të pranojë një ofertë që i ka ardhur nga Kina, ku sigurisht milionat nuk mungojnë.

E përditshmja britanike “Telegraph” raporton se Beijing Gouan, klubi me qendër në Pekin, i ka ofruar uellsianit një kontratë prej rreth 35 milionë eurosh në vit, që do ta bënte atë futbollistin më të paguar në Azi dhe jo vetëm.

LEXO EDHE:  Berisha i përgjigjet akuzave të Vuçiç/ Zbulon “argatët” e tij në Tiranë

Tani mbetet të mësohet nëse Bale do të vendosë të braktisë Europën, apo do të vazhdojë luftën e tij me Real Madrid, duke insistuar që të largohet nga dera kryesore e jo në mënyrën se si po mundohen ta largojnë nga “Los Blancos”.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending