Connect with Us

I shpëtoi atentatit me armë zjarri/ Zbardhet pasuria e gjyqtares së Dritan Dajtit

Aktualitet

I shpëtoi atentatit me armë zjarri/ Zbardhet pasuria e gjyqtares së Dritan Dajtit

Publikuar

-

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur rivlerësimet për gjyqtarët e Krimeve të Rënda që në muajin Janar të këtij viti.

Në kuadër të rivlerësimit janë administruar raportet e hartuara nga Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, Drejtoria për Sigurimin e Informacionit të Klasifikuar, Prokuroria e Përgjithshme si dhe nga Këshilli i Lartë Gjyqësor, i cili ka zëvendësuar KLD-në.

Irena Maneku Gjoka, është pjesë Gjykatës për Krime të Rënda, e cila është në proces rivlerësimi.

Ndaj gjyqtares në fjalë në Janar të viti 2007 ka pasur një atentat me armë zjarri brenda ambjenteve të Gjykatës së Fierit, ku ajo ka punuar më herët.

Hajdar Malaj, nga Ballshi, i cili priste vendimin e Gjykatës për një konflikt pronësie me ish bashkëshorten, kishte hyrë në Gjykatë i armatosur.

Pasi gjyqtarja Irena Maneku-Gjoka, ka  dhënë një vendim ku ka njohur si pronare e një pjese të apartamentit edhe ish bashkëshorten e tij, ai ka nxjerrë nga çanta e vogël pistoletën e mbushur dhe ia ka drejtuar gjyqtares.

Roja civile, i cili ka ndërhyrë ka bërë të mundur shpëtimin e gjyqtares Maneku-Gjoka, ndërsa vetë ka përfunduar i plagosur.

Në vitin 2014, gjyqtarja Irena Maneku-Gjoka, është emëruar tek Krimet e Rënda.

Gjyqtarja në fjalë ka kaluar në duar dosje të bujshme siç është ajo e Dritan Dajtit, për të cilin dha dënimin me burgim të përjetshëm, shkruan CNA.al.

Sa i përket pasurisë, burimet e të ardhurave ndër vite i ka nga paga dhe nga biznesi e bashkëshortit.

Pasuri të patundshme ajo deklaron një apartament banimi me sipërfaqe 74 m2, një tjetër apartament të blerë në vitin 2005 me sipërfaqe 80.5 m2, me vlerë 45 885 euro, për të cilin thotë se 20 000 euro ia ka marrë borxh vëllait.

Në emër të bashkëshortit, në vitin 2006 ajo deklaron dy apartamente në Tiranë.

Në vitin 2007 bashkëshorti i saj ka blerë një automjet, Benz 270, 15 000 euro, ndërsa në vitin 2008 nga biznesi i lojërave të fatit ai ka përfituar 1 800 000 lekë.

Në vitin 2014, kur ka kaluar tek Krimet e Rënda ajo deklaron se ka marrë hua për blerjen e autoveturës, 5 000 euro, mirëpo nuk thotë se sa ka kushtuar automjeti në tërësi.

Më poshtë po sjellim të detajuar pasurinë e deklaruar nga  gjyqtarja Irena Maneku Gjoka.

Viti 2003
Apartament banimi me sip. 74 m2.
Paga, 0.640 949 lekë.

Viti 2004
Depozitë bankare, 23 000 dollarë amerikanë.
Lekë të kthyera në dollarë, kursime nga puna, 4 000 dollarë.
Të ardhura nga pagat dhe shpërblimet, 698 978 lekë.

Viti 2005
Blerë apartament me sip.80.5 m2, me vlerë 45 885 euro.
Të ardhura nga paga si gjyqtare në Fier, 834 786 lekë.
Të ardhura nga biznesi i bashkëjetuesit, 1 560 000 lekë.

Viti 2006
Të ardhura nga paga si gjyqtare në Fier, 833 824 lekë.
Detyrim 20 000 euro vëllait, për blerjen e apartamentit.

Bashkëshorti:
Apartament banimi në Tiranë, me sip, 70 m2 me vlerë 25 000 00 lekë.
Depozitë bankare 200 000 lekë.
Të ardhura të realizuara nga biznesi, 3 000 000 lekë.
Apartament me sip 70 m2, 23 000 dollarë.
Depozitë bankare 1851 dollarë.
Llogari bankare 1 411 euro.
Llogari bankare, 226 481 lekë.
Shpenzuar për biznesin 30 000 dollarë.

Viti 2007
Depozitë bankare, 127 000 lekë.
Llogari bankare, 178 887 lekë.
Të ardhura nga paga si gjyqtare në Fier, 847 298 lekë.
Fitimi nga biznesi i bashkëshortit, në shoqërinë Globus, në shumën 1 800 000 lekë.
Blerje automjeti,Benz 270, në vlerën 15 000 euro.
Depozitë bankare 7 108 euro.
Depozitë bankare, 4 650 dollarë.

LEXO EDHE:  Ish-ministri i megaskandaleve/ Pasuria “koncensionare” e Ilir Beqajt, hesht Prokurorinë

Viti 2008
Gjendje llogarie, 123 183 lekë.
Të ardhura nga paga si gjyqtare në Fier, 848 413 lekë.
Fitimi nga biznesi i bashkëshortit, “Forever” me objekt lojëra fati, 1 800 000 lekë.

Viti 2009
Të ardhura nga paga si gjyqtare në Fier, 1 077 523 lekë.
Pagesë e invaliditetit për bashkëshortin, 150 000 lekë.
Shitja e 10 përqind të aksioneve të biznesit të lojërave të fatit, “Forever”, 2 000 000 lekë.

Viti 2010
Gjendja e llogarisë së pagës, 30 000 lekë.
Të ardhura nga paga si gjyqtare në Fier,1 065 910 lekë.
Pagesë e invaliditetit për bashkëshortin, 150 000 lekë.
Llogari për fëmijën në shumën 50 000 lekë.

Viti 2011
Të ardhura nga paga si gjyqtare në Fier,1 056 561 lekë.
Pagesë e invaliditetit për bashkëshortin, 150 000 lekë.

Viti 2012
Të ardhura nga paga si gjyqtare në Fier, 1 086 895 lekë.
Pagesë e invaliditetit për bashkëshortin, 150 000 lekë.

Viti 2013
Të ardhura nga paga si gjyqtare në Fier, 1 056 561 lekë.
Pagesë e invaliditetit për bashkëshortin, 150 000 lekë.

Viti 2014
Gjendja e llogarisë, 290 000 lekë.
Të ardhura nga paga për vitin 2014, si gjyqtare ne Fier, dhe Gjykatës së Krimeve të Rënda, 1 300 000 lekë.
Pagesë e invaliditetit për bashkëshortin, 220 000 lekë.
Hua për blerjen e autoveturës, 5 000 euro.

Viti 2015
Gjendja e llogarisë, 130 000 lekë.
Të ardhura si gjyqtare tek Krimet e Rënda, 1 726 179 lekë.
Pagesë e invaliditetit për bashkëshortin, 220 000 lekë.

Viti 2016
Gjendja e llogarisë bankare, 80 000 lekë.
Gjendje cash, 500 000 lekë.
Të ardhura si gjyqtare tek Krimet e Rënda, 1 662 485 lekë.
Pagesë e invaliditetit për bashkëshortin, 220 000 lekë.
Shitje e automjetit, 900 000 lekë.

Viti 2017
Gjendje llogarie, 65 626 lekë.
Gjendje llogarie, 250 000 lekë.
Llogari bankare për fëmijën, 200 000 lekë.
Master card, 90 793 lekë.
Të ardhura si gjyqtare tek Krimet e Rënda, 1 832 316 lekë.
Pagesë e invaliditetit për bashkëshortin, 216 288 lekë.
Të ardhura nga dieta, I.O.M, 208.5 dollarë.

Viti 2018
Gjendja e llogarisë së pagës deri në dateën 31.12.2018, në shumën 75.894.70 lekë.

Kontrate Tip e anëtarësimit në fondin e investimit “Credins Premium” CREDINS INVEST, lidhur ne datën 05.12.2018, Shuma e investuar 1.500.000 lekë ( në bashkëpronësi me bashkëshortin).Burimi i krijimit:Shuma 8.393.00 USA dhe 1.292.00 Euro, tërhequr në datën 4.12.2018, (mbyllje depozite) nga bashkeshorti Stefan Gjoka nga depozita e kursimit ne Tirana Bank” dhe pjesërisht të ardhura vjetore nga pagat.

Kontratë Tip individuale e anëtarësimit në fondin e pensionit vullnetar “CREDINS INVEST, lidhur në datën 05.12.2018, anëtar i fondit Irena Gjoka. Shuma e kontributit, 5000 lekë në muaj, mënyra e pagesës mujore nga paga. Efektet juridike të kontratës fillojnë në vitin 2019.
Likuiditete, gjendje në cash, jashtë sistemit bankar, në shumën 150.000 lekë (në bashkëpronësi me bashkëshortin).
Të ardhura neto nga paga për vitin 2018, Gjyqtar, Gjykata e Shkallës së parë për Krimet e Renda Tiranq, në shumën
1.887.029 lekë.

Te ardhura neto nga pagesa për vitin 2018 e bashkëshortit. Pagese K.M.C.A.P, në shumën 221.340 lekë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Ish-ministri i megaskandaleve/ Pasuria “koncensionare” e Ilir Beqajt, hesht Prokurorinë

LEXO EDHE:  “Mbani frymën njerëz”/ Artan Hoxha bën paralajmërimin e fortë

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  “Mbani frymën njerëz”/ Artan Hoxha bën paralajmërimin e fortë

LEXO EDHE:  Ish-ministri i megaskandaleve/ Pasuria “koncensionare” e Ilir Beqajt, hesht Prokurorinë

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: