Connect with Us

Horoskopi i ditës, 12 korrik 2019

Aktualitet

Horoskopi i ditës, 12 korrik 2019

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Dite shume e trazuar dhe e mbushur me mosmarrëveshje ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Do debatoni për çdo gjë dhe nuk do pranoni qe gjerat te bëhen siç do tjetri. Beqaret duhet ende te reflektojnë para se te bëjnë zgjedhje pasi jo çdo gjë është ashtu si duket ne pamje te pare. Buxhetin do jeni ne gjendje ta menaxhoni me kujdes dhe gjendja do mbetet e kënaqshme.

DEMI 21. prill – 21. maj

Dite fantastike kjo e sotmja për te dashuruarit. Marrëdhënia me partnerin do përmirësohet tej mase dhe do vendosni me ne fund te jetoni bashke. Beqaret do jene te vëmendshëm dhe nuk do lënë pa përfituar nga çdo mundësi qe do iu jepet. Ka gjase qe sot te ndodhin ndryshime. Financat menaxhojini me sa me shume përkujdes ne mënyrë qe edhe e ardhmja te jete e qëndrueshme.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Te dashuruarit do duken para te gjithëve sikur kane një lidhje te forte, por ndërkohë me njeri-tjetrin do debatojnë goxha. Nëse tregoheni te turpshëm ju beqaret keni për te humbur disa mundësi te jashtëzakonshme. Bëjini sytë katër dhe shprehini hapur pëlqimet. Buxheti nuk do jete aspak i kënaqshëm prandaj duhet shmangur çdo lloj investimi.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Do keni ndryshime te shpeshta humori gjate gjithë kësaj dite dhe kjo mund te nxisë here pas here debate e mosmarrëveshje. Ne disa raste nuk do e mbani dot gojën dhe do thoni fjale te renda. Beqaret do jene paragjykues dhe nuk do arrijnë te fillojnë një lidhje. Ne planin financiar do jeni me te vëmendshëm dhe do bëni një riorganizim tërësor te situatës.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Hëna do ju beje shume romantike sot ju te dashuruarve dhe ne çdo moment do përjetoni emocione te forta pranë partnerit. Beqaret ende nuk do ndihen gati shpirtërisht për ta ndryshuar statusin e tyre, por mire është qe te mos humbasin mundësitë te paktën për njohje. Shpenzimet duhet t’i ulin sa me shume ne mënyrë qe gjendja te filloje te normalizohet.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Do jeni shume te dashur, te kuptueshëm dhe tolerante me partnerin tuaj gjate kësaj dite kështu qe marrëdhënia mes jush ka për te qene e shkëlqyer. Edhe beqaret do jene me fat dhe mund te realizojnë takime vendimtare qe do ua zbukurojnë jetën. Me financat do jeni te matur dhe do bëni llogari para se te shpenzoni. Kjo mënyrë te menaxhuari do ju mbaje larg problemeve.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Dite me e qëndrueshme ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit, megjithatë serish problemet nuk do shuhen plotësisht. Mundohuni te jeni sa me te logjikshëm dhe te reflektoni për te kuptuar sa me pare gabimet. Beqaret do ndihen mire ashtu si janë dhe nuk do kërkojnë te bëjnë asnjë lloj ndryshimi. Ne planin financiar do keni sukses me shumice dhe gjendja do mbetet e shkëlqyer.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Dite e vështirë ka për te qene kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Persona te trete do kenë ndikim te madh tek jeta e tyre dhe do nxitin debate te forta. Beqaret do kenë një dite te favorshme. Ata do i shprehin pafund ndjenjat e tyre dhe shume gjera ne jetën e tyre do ndryshojnë. Sektori i financave do varet plotësisht nga mënyra sesi ju do i menaxhoni te ardhurat.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Venusi do jete planeti qe do e favorizoje gjithë kohës jetën tuaj ne çift sot dhe do beje qe marrëdhënia mes jush dhe partnerit te përmirësohet goxha. Do jeni shume me te logjikshëm dhe me realiste. Beqaret gjithashtu do kenë një dite te favorshme për te realizuar takimet qe kane ëndërruar. Sektori i financave nuk do jete plotësisht i stabilizuar megjithatë përmirësime do ketë.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Ka mundësi qe marrëdhënia juaj me partnerin te përkeqësohet gjate kësaj dite. Do keni debate te forta edhe për gjera elementare dhe do ndiheni keq. Beqaret do kenë një dite mjaft interesante. Nëse kane dëshirën e mire dhe dine si te sillen me personat qe do takojnë, mund te fillojnë lidhjen e shume ëndërruar. Nëse me shpenzimet tregoheni te matur gjendja e te ardhurave do mbetet e mire.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Ju te dashuruarit do jeni nder me te privilegjuarit sot. Marrëdhënia me partnerin do jete e jashtëzakonshme dhe zemra do ju rrahe fort kurdoherë. Beqaret me mire te bëjnë kujdes me hapat qe do hedhin sepse prej tyre varet gjithë e ardhmja. Ne planin financiar do ju duhet te bëni pak sakrifica ne mënyrë qe ta mbani situatën nen kontroll. Po e lëshuat dorën do ketë tronditje.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Ju te dashuruarit do bëni shume përpjekje qe te ruani klimën e ngrohte ne jetën tuaj ne çift sot dhe do ja arrini qëllimit. Here pas here mund te bëni edhe tolerime. Beqaret do jene gjithë kohës te mobilizuar për te kërkuar dashurinë e madhe dhe do ja arrijnë qëllimit me shpejt nga sa mendonin. Buxheti nuk do jete aspak i keq kështu qe përfitoni për te hequr ndonjë para mënjanë për te siguruar edhe te nesërmen.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 9 gusht 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 21 gusht 2019

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 21 gusht 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 9 gusht 2018

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: