FIFA me dorë të hekurt ndaj racizmit/ Këto janë rregullat e reja – CNA
Connect with us

Aktualitet

FIFA me dorë të hekurt ndaj racizmit/ Këto janë rregullat e reja

Publikuar

-

Episodet raciste janë bërë shumë evidente në vitet e fundit në futboll. Duke filluar nga ato etnike, ato për shkak të ngjyrës së lëkurës e shumë forma të tjera, ato janë shfaqur në kampionate të rëndësishme europiane, ndërsa nuk kanë munguar edhe në veprimtari të FIFA-s dhe UEFA-s. Megjithatë, së fundmi FIFA ka marrë vendim për të ashpërsuar masat ndaj atyre që aplikojnë racizëm.

Kështu, sipas rregullave të reja të cilat do të fillojnë të aplikohen prej kësaj të hëne, lojtarët të cilët kryejnë vepra me karakter racist do të dënohen deri në 10 ndeshje pezullim. Ndërkohë, nëse tifozeria e një skuadre shfaq thirrje raciste atëherë, ajo skuadër do të humbasë ndeshjen në tavolinë. Në këtë masë do të përfshihen të gjithë diskriminimet si, ngjyra e lëkurës, ato me karakter etnik, gjeografik, ato seksuale, gjuhës, fesë, besimit, dhe politike.

Sakaq, që një ndeshje të fitohet në tavolinë prej racizmit, fillimisht duhet të kalojë në tre faza. E para, duhet të ketë një kërkesë publike për ndërprerjen për shkak të sjelljes diskriminuese, më pas ndeshja duhet pezulluar deri sa të kthehet në kontroll, e nëse nuk ndodh dhe përfundon ndeshja atëherë akordohet fitorja në tavolinë.

Aktualitet

Dokumentet-Berisha denoncon skandalin/ Si u grabit lulishtja e qytetit  

Publikuar

-

By

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar sot denoncimin e një qytetari, sipas të cilit është përvetësuar lulishtja e lagjes “Çlirim” në Berat, nëpërmjet një kontrate fiktive.

Denoncuesi thekson se kjo lulishte ne bashkepunim me drejtues institucionesh dhe drejtues te Z.V.R.P.P.-së Berat eshte pervetesuar ne prone private dhe për më tepër, sipas tij kulmi arrin se personin e kane pajisur dhe me Certifikate pronesie.

“Pershendetje! Eshte pervetesuar lulishtia e lagjes “Clirim” ne qytetin e Beratit nepermjet nje kontrate fiktive. Kjo lulishte ne bashkepunim me drejtues institucionesh dhe drejtues te Z.V.R.P.P.- Berat eshte pervetesuar ne prone private, kulmi arrin se personin e kane pajisur dhe me Certifikate pronesie. Bashkia Berat dhe cdo institucin tjeter ka dijeni, por per shkak te mandateve dhe perfitimeve personale heshtin. Asnje nuk po reagon per kete pamje, duan te ndertojne pallat… Ju lutem mos heshtni! Me respekt”-shkruan denoncuesi.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

E pabesueshme! Modelja e famshme tregon linjat perfekte 6 javë pas lindjes

Publikuar

-

Para 6 javësh, modelja e famshme Abbey Clancy është bërë nënë për herë të katërt.

33 vjeçarja ka treguar linjat e saj perfekte, gjatë pushimeve në Portugali.

Ajo shfaqet e veshur me një palë bikini ngjyrë të bardhë dhe duhet thjesht mahnitëse./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Panik në Lezhë/ Makina merr flakë pranë një karburanti

Publikuar

-

By

makina ne flake ne tirane shperthen eksplozivi

Një makinë në qytetin e Lezhës është përfshirë nga flakët pasditen e sotme.

Ngjarja ka sjellë panik në qytet, pasi makina ka marrë flakë në afërsi të një karburanti dhe dyshohet se ka rrezik për shpërthim.

Policia dhe zjarrfikësit kanë mbërritur menjëherë në vendin e ngjarjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending