Connect with Us

Zyra e dështuar e shtypit të Lulit në censurë/ Skandalet që ndjekin nga pas Bashën

Aktualitet

Zyra e dështuar e shtypit të Lulit në censurë/ Skandalet që ndjekin nga pas Bashën

Publikuar

-

Kreu i PD -së Lulzim Basha shndërrohet në memec, kur vjen puna tek skandalet.

Për të gjitha skandalet që e kanë shoqëruar që nga koha kur ka marrë drejtimin e PD-së dhe deri më tani ka heshtur.

Ka heshtur kur është pyetur nga mediat, ka heshtur kur demokratët dhe opinioni publik ka pritur që ai të përgjigjej për çështje të caktuara.

CNA.al  i ka dërguar disa letra radhazi Bashës, për ta pyetur për skandale ku është lakuar emri i tij dhe njëherësh për të qenë transparent me opinionin publik.

Letrat janë dërguar bazuar në Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë dhe bazuar në Ligjin për Informim, mirëpo kandidati për kryeministër Lulzim Basha nuk ka denjuar të përgjigjet.

E kemi pyetur për shkollën lartë, për afatet në të cilat ka kryer studimet, pasi në media u raportua se Lulzim Basha ka gënjyer për diplomimin e tij në Hollandë.

Lulzim Basha u tha në media se kishte filluar shkollën në vitin 1993 dhe e ka përfunduar në vitin 2005.

Në 6-të vitet e para kishte mundur të sigurojë një diplomë 1-vjecare përgatitore dhe këtë më pas e ka përdorur kur ka punuar për UNMIK në Kosovë.

CNA.al i drejtua Universitetit të Utrechtit për informacione të mëtejshme dhe me 23 Prill 2019, nëpërmjes zonjës, Zonja Christina Jeliazkova na ka kthyer përgjigje, duke kërkuar autorizimin e z. Basha.

Në këto rrethana, CNA.al i është drejtuar me dy letra Lulzim Bashës për të na dhënë autorizimin që të të verifikojmë se sa vite i janë dashur për të studiuar.

Por, Basha ka vijuar të heshtë.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha disa herë është akuzuar në media se ka përfituar bursë studimi dhe financime nga Fondacioni Soros.

Në vitin 1995, ka të dhëna se  Lulzim Bashës, së bashku me bashkëshorten,  i është dhënë nga fondacioni Soros, një shumë  prej 7324 dollarësh për studime në Holandë.

Sërish CNA.al i është drejtuar me një tjetër letër Bashës për të pasur edhe qëndrimin e tij në lidhje me këtë çështje. Dhe sërish ka heshtje nga ana tij.

Kjo është transparenca që përdor ai me mediat. Giithsesi ne do të vazhdojmë  t’i çojmë shkresa zyrtare pafundësisht çdo ditë, derisa z. Basha të bindet dhe të kthejë  përgjigje për  informacionet që ne i kërkojmë.

LEXO EDHE:  Votimi i statutit/ Ish-kandidati për deputet i PD, zbardh shkeljet  e rënda

Sjellim më vëmendje edhe plot ngjarje të tjera për të cilat Basha ka heshtur, kryesisht ndaj demokratëve të cilët meritojnë një përgjigje.

Në Nëntor të vitit 2018, u arrestua pedagogu i Universitetit të Tiranës, në Fakultetin Ekonomik, Dritan Shoraj.  Ai u arrestua për llogari të drejtësisë italiane, pasi mbi të rëndonin akuzat për trafik droge.

 CNA.al ka mësuar se pedagogu Dritan Shoraj ishte një nga drejtuesit e lartë, mbështetësit kryesorë dhe bashkëpunëtorët e afërt të Lulzim Bashës.

Shoraj ka qenë anëtar i kryesisë të degës 5 dhe një nga aktivistët që në PD, shkonte për  Lulzim Bashën, dhe ky i fundit e kishte rekomanduar tek drejtuesit e degës që ta përfshinin strukturat drejtuese, organizative dhe ti jepeshin detyra dhe përgjegjësi konkrete në PD.

Por, Basha nuk ka thënë asnjë fjalë për këtë rast.

Gjithashtu Lulzim Basha  ka kaluar me heshtje përjashtimin e senatorëve të PD.  Ai nuk ka argumentuar përballë demokratëve se përse nga PD u hoq një pjesë e elitës dhe ata u zëvendësuan me disa të paaftë.

Basha ka heshur edhe kur shpërtheu skandali erotik në Kuvend. Ai mbylli sytë dhe veshët, përballë publikimit të një video-skandali erotik në parlament, kur ish deputeti Ervin Salianji fliste me G.D.

Mbi të gjitha Basha ka heshtur për pazaret e tij me Ramën dhe kurrë nuk ka folur për të, ndonëse pazaret janë konkretizuar më vonë.

Heshtja e tij tregon se zyra e shtypit të Lulit është e dështuar dhe nën censurë, ndërkohë  që demokratwt dhe opinioni publik pret transparencë.

Kur ka censurë  nga pozicioni i kryetarit të PD, nuk mund të imagjinohet se sa skandale mund të kishte heshtur ai si kryeministër./CNA.al

Hesht për skandalin e diplomimit në Holandë/ Çfarë fsheh Lulzim Basha?

Basha dy muaj që fsheh diplomën/ CNA.al i dërgon letrën e dytë

CNA kërkon të vërtetën e shkollimit të Bashës/ Universiteti përgjigjet, kërkon autorizimin e kreut të PD-së

Skandal, 12 vjet për t’u diplomuar/ Lulzim Basha fsheh shkollimin

CNA.al pyet Bashën/ A  keni studiuar me paratë e Sorosit?

Zbulohet pse hesht kreu i PD-së/ Basha u shkollua me paratë e Soros

Lulzim Basha vret veten me heshtjen e tij!

Fotot ekskluzive/ Kush është pedagogu i arrestuar, që Basha e bëri drejtues të lartë në PD

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Qeveria Antimafia / A kërkon PD zgjedhje të parakohshme?

LEXO EDHE:  FOTO LAJM/ Dhunohen posterat e kandidatit të PD në Kucovë, Myslym Haxhiu

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Ekskluzive/ Zbulohen kandidatët e Bashës për degën e Korçës

LEXO EDHE:  Prania e Çollakut tek memoriali turk/ Bogdani e “përjashton” nga PD

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: