Connect with Us

190 mijë euro vjedhje/ Arrestohet 22-vjeçari shqiptar

Aktualitet

190 mijë euro vjedhje/ Arrestohet 22-vjeçari shqiptar

Publikuar

-

Një 22 vjeçar shqiptar ka rënë në prangat e policisë italiane, pasi akuzohet se ka kryer një sërë vjedhjesh.

Sipas mediave italiane, ai është përfshirë në 6 vjedhje dhe dy të tjera në tentativë me një vlerë totale prej 190 mijë eurosh, përveç dëmeve materiale të shkaktuara ndaj aktiviteteve sipërmarrëse të prekura me shumën e mbi 300 mijë euro.

LEXO EDHE:  Dhunoi bashkëshorten/Arrestohet 38-vjeçari në Elbasan, ja emri

Shënjestër e grabitjeve ishin kryesisht lojërat e fatit, ku grabiteshin paratë brenda makinerive.

Arrestimi i tij u bë gjatë një kontrolli rutinë në rrugë të policisë italiane./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

SHBA-ja heq vizat për kroatët

Publikuar

-

Nga

Nga 23 tetori, qytetarët kroatë mund të udhëtojnë në Shtetet e Bashkuara pa viza, njoftoi Ambasada amerikane në Zagreb.

“Erdhi edhe kjo ditë. Urime Kroaci për anëtarësimin zyrtar në Programin e Heqjes së Vizave”, tha Ambasada e SHBA-së në Kroaci në faqen e saj zyrtare në Facebook.

Ky vendim i Sistemi Elektronik për Autorizim të Udhëtimeve (ESTA) vlen për qytetarët kroatë që duan ta vizitojnë SHBA-në për turizëm ose biznes dhe mund të qëndrojnë atje jo më shumë se 90 ditë.

Anëtarësimi i Kroacisë në të ashtuquajturin Program për Heqjen e Vizave (VWP) është një hap i rëndësishëm për forcimin e mëtejmë të bashkëpunimit ekonomik dhe në fushën e sigurisë midis dy shteteve, tha Ambasada amerikane në Zagreb.

“Ne jemi jashtëzakonisht të kënaqur që qytetarët kroatë tani e gëzojnë mundësinë e udhëtimit në SHBA pa viza. Ky ka qenë një proces i gjatë, por i rëndësishëm dhe ne mirëpresim përpjekjet e Qeverisë kroate për të përmbushur kriteret e ashpra të programit tonë”, tha Mark Fleming, i ngarkuari me punë në Ambasadën e SHBA-së në Zagreb.

LEXO EDHE:  Nga Ben BLUSHI/SI VIDHET NAFTA E SHQIPËRISË?!

LEXO EDHE:  Plagosi rëndë një 37 vjeçar/ Arrestohet i riu në TiranëProgrami për Heqjen e vizave është një partneritet gjithëpërfshirës i sigurisë midis SHBA-së dhe shteteve pjesëmarrëse, që lejon udhëtimin në SHBA për qëllime turizmi apo biznesi deri në 90 ditë, duke mbrojtur sigurinë kombëtare amerikane.

Që një shtet të bëhet pjesë e këtij programi, i njëjti duhet të përmbushë kritere në fushën e kundërterrorizmit, atë të zbatimit të ligjit, të migracionit, sigurisë së dokumenteve dhe menaxhimit të kufijve, thuhet në deklaratë.

Ambasada po ashtu tha se kërkesë për t’u bërë pjesë e këtij programi është që aplikimet e refuzuara për viza duhet të jetë nën 3 për qind. Këtë kriter Kroacia e ka përmbushur së fundmi.

Autorizimet për udhëtime që qytetarët marrin nga ESTA zakonisht vlejnë për dy vjet. Udhëtarët me vizat e lëshuara B1/B2 tashmë mund t’i përdorin ato për të udhëtuar në SHBA.

Në përgjithësi, janë vetëm tri anëtare të Bashkimit Evropian – Rumania, Bullgaria dhe Qiproja – që SHBA-ja ende nuk ua ka hequr vizat./rel

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vettingu i politikanëve në duart e Ramës”/ Strazimiri: Qëndro në këmbë demokrat, asnjë hap pas

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Anëtari i Këshillit Kombëtar në PD Gent Strazimiri ka sulmuar ashpër marrëveshjen e ofruar nga kreu i PD Lulzim Basha për kryeministrin Edi Rama sa i takon vettingut të politikanëve.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Strazimiri theksoi se Basha nga një betejë deri në pikën e fundit të gjakut po e shndërron në një marrëveshje pa pikë gjaku.

Postimi i plotë i Gent Strazimirit:

Një betejë-marrëveshje me kriminelin-pastrues, dhe “llumi” që e refuzon!

Pse kemi nevojë urgjente për Vetting të politikës?

Sepse partia e pushtetit dhe kryetari i saj,

* i kanë hapur dyert krimit në politikë,

* kanë shfrytëzuar influencat kriminale për të deformuar votën,

* kanë asgjësuar debatin parlamentar duke përdorur dhunën e kriminelëve në parlament.

Më tej, po me votat e kriminelëve në parlament,

* kanë asgjësuar pavarësinë e gjyqësorit,

* kanë ndëshkuar gjyqtarët dhe prokurorët e pabindur* kanë emëruar dhe promovuar gjyqtarë e prokurorë, persekutorë të Partisë së Punës

LEXO EDHE:  U hetua për vrasjen e Emiljano Boçit/ Gjykata jep vendimin për Hektor Xheçukën

LEXO EDHE:  Arrestohen dy kunata shqiptare në Itali/ Tentuan të vjedhin dyqanin kinez

* kanë vendosur kontrollin mbi çdo segment të drejtësisë, përmes familjarëve të ngushtë të ministrave të përfolur për korrupsion.

Çfarë ofrohet si zgjidhje?

Një “betejë deri në pikën e fundit të gjakut”?

JO!

Ofrohet:

* një marrëveshje me partinë e pushtetit dhe kryetarin-kriminalizues të politikës, që kjo struktura e kontrolluar nga partia e pushtetit dhe kryetari-kriminalizues i politikës, të bëjnë edhe vettingun e politikanëve… madje edhe atyre të opozitës…

Kush e refuzon me përbuzje si “zgjidhje” këtë marrëveshje bashkëpunimi me kriminalizuesin, damkoset si “llum i tranzicionit” …

Një “betejë deri në pikën e fundit të gjakut” që shndërrohet në “marrëveshje pa pikën e gjakut”, është një perversitet i aktruar keq, veçanërisht kur ofrohet “me të trashme të zonit”, si “dënim” dhe, “pësohet” me “përulësi” nga … kriminalizuesi…

#qëndro_në_këmbë_demokrat

#asnjë_hap_pas/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vëllai i ish-anëtarit të “Bandës së Fierit”/ Kush është 57-vjeçari që u ekzekutua me kallashikov

Publikuar

-

Nga

Detaje të tjera kanë dalë në dritë nga vrasja që tronditi Fierin mbrëmjen e sotme.

Viktimë mbeti 57-vjecari Demir Backa i cili u qëllua për vdekje nga një automjet në lëvizje.

Mësohet se viktima është vëllai i ish-anëtarit të bandës së Fierit i cili është vrarë në 1997-ën.Ai po ashtu është pronar i një lokali në qendër të Fierit ku edhe u vra si dhe pronar i një hoteli në Sarandë.

LEXO EDHE:  Nga Ben BLUSHI/SI VIDHET NAFTA E SHQIPËRISË?!

LEXO EDHE:  Itali/ Humb jetën pas aksidenti biznesmeni shqiptar

Vëllai i tij  Medi Backa është vrarë pasi kishin vjedhur një bankë në Sarandë 24 vite më parë dhe gjatë kthimit së bashku me 16 persona të tjerë janë vrarë./CNA.al

LEXO TE PLOTE