Raketat S-400/ Turqia paralajmëron Shtetet e Bashkuara – CNA
Connect with us

Aktualitet

Raketat S-400/ Turqia paralajmëron Shtetet e Bashkuara

Publikuar

-

Turqia i bëri thirrje të mërkurën Shteteve të Bashkuara që të shmangin hapat që do të dëmtonin marrëdhëniet dypalëshe. Reagimi erdhi si përgjigje ndaj komenteve të zëdhënëses së Departamentit amerikan të Shtetit Morgan Ortagus, e cila ripërsëriti se Ankaraja do të përballet me “pasoja reale dhe negative” nëse blen sistemet ruse të mbrojtjes nga raketat S-400.

Zëdhënësi i ministrisë së Jashtme të Turqisë tha se komentet e zonjës Ortagus të bëra të martën nuk janë në një linjë me frymën dhe përmbajtjen e bisedimeve që presidentët e dy vendeve zhvilluan muajin e kaluar gjatë samitit të G 20-s.

E ftojmë palën amerikane të shmangë hedhjen e hapave të gabuar, duke përjashtuar diplomacinë e dialogun si dhe duke dëmtuar marrëdhëniet“, tha zëdhënësi Hami Aksoy. Ai shtoi se Ankaraja ende nuk kishte marrë ende një përgjigje ndaj propozimit të saj për të ngritur një grup pune për të parë se çfarë ndikimi do të ketë blerja e sistemeve S-400.

Pas takimit me Presidentin Trump në Osaka, Presidenti turk Erdogan tha se Shtetet e Bashkuara nuk kishin në plan që të vendosnin sanksione ndaj Ankarasë për blerjen e sisteme ruse, të cilat siç tha ai, do të mbërrijnë në Turqi në gjysmën e parë të muajit korrik. Zoti Trump tha se Turqia nuk ishte trajtuar në mënyrë të drejtë, por ai nuk i përjashtoi sanksionet.

Shtetet e Bashkuara thonë se sistemet S-400 nuk përputhen me rrjetin e mbrojtjes që përdor NATO dhe mund të vendosin në rrezik avionët luftarakë F-35 të kompanisë amerikane Lockheed Martin, për prodhimin e të cilëve ka ndihmuar edhe Turqia ndërsa ka planifikuar dhe blerjen e tyre.

Turqia mund të përballet me përjashtimin nga programi i blerjes së avionëve F-35 si dhe sanksione të tjera nga Shtetet e Bashkuara në qoftë se bën përpara me blerjen e sistemeve S-400. Uashingtoni ka ndërprerë tashmë trajnimin e pilotëve turq në Shtetet e Bashkuara për avionët F-35./VOA/

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Dokumentet-Berisha denoncon skandalin/ Si u grabit lulishtja e qytetit  

Publikuar

-

By

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar sot denoncimin e një qytetari, sipas të cilit është përvetësuar lulishtja e lagjes “Çlirim” në Berat, nëpërmjet një kontrate fiktive.

Denoncuesi thekson se kjo lulishte ne bashkepunim me drejtues institucionesh dhe drejtues te Z.V.R.P.P.-së Berat eshte pervetesuar ne prone private dhe për më tepër, sipas tij kulmi arrin se personin e kane pajisur dhe me Certifikate pronesie.

“Pershendetje! Eshte pervetesuar lulishtia e lagjes “Clirim” ne qytetin e Beratit nepermjet nje kontrate fiktive. Kjo lulishte ne bashkepunim me drejtues institucionesh dhe drejtues te Z.V.R.P.P.- Berat eshte pervetesuar ne prone private, kulmi arrin se personin e kane pajisur dhe me Certifikate pronesie. Bashkia Berat dhe cdo institucin tjeter ka dijeni, por per shkak te mandateve dhe perfitimeve personale heshtin. Asnje nuk po reagon per kete pamje, duan te ndertojne pallat… Ju lutem mos heshtni! Me respekt”-shkruan denoncuesi.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

E pabesueshme! Modelja e famshme tregon linjat perfekte 6 javë pas lindjes

Publikuar

-

Para 6 javësh, modelja e famshme Abbey Clancy është bërë nënë për herë të katërt.

33 vjeçarja ka treguar linjat e saj perfekte, gjatë pushimeve në Portugali.

Ajo shfaqet e veshur me një palë bikini ngjyrë të bardhë dhe duhet thjesht mahnitëse./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Panik në Lezhë/ Makina merr flakë pranë një karburanti

Publikuar

-

By

makina ne flake ne tirane shperthen eksplozivi

Një makinë në qytetin e Lezhës është përfshirë nga flakët pasditen e sotme.

Ngjarja ka sjellë panik në qytet, pasi makina ka marrë flakë në afërsi të një karburanti dhe dyshohet se ka rrezik për shpërthim.

Policia dhe zjarrfikësit kanë mbërritur menjëherë në vendin e ngjarjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending